4 skocznie, 62 edycje, 47 zwycięzców. Część trzecia.

 • 2015-01-03 01:20

Trwa 63. Turniej Czterech Skoczni. Turniej wyjątkowy, cieszący się niesłabnącym prestiżem i wielkim zainteresowaniem. Poniżej przedstawiamy poczet wszystkich zwycięzców dotychczasowych edycji TCS. Krótko i na temat.

Willi Pürstl, Austria, 1975. Może trudno w to dziś uwierzyć, to ale to był dopiero drugi Austriak w gronie zwycięzców. Kolejny zawodnik, któremu wygrać Turniej pomogło jedno, jedyne zwycięstwo, ba! jedno jedyne podium w karierze. Warto tu wspomnieć, że w tym konkursie drugie miejsce zajął Stanisław Bobak. Zdarzyło się to w Oberstdorfie 29.12.1974 roku. Dzięki temu zwycięstwu i przyzwoitym występom w kolejnych konkursach Pürstl wyszarpał zwycięstwo w Turnieju o niecałe pięć punktów. Drugie miejsce zajął znany także skądinąd polskim kibicom Edi Federer. Co do Pürstla, większe sukcesy odnosił jako trener. Co prawda, zaczynał z kadrą hiszpańską (tak, była taka, prowadził ją zresztą później również Vasja Bajc), ale potem pracował z Kanadyjczykami. A w tamtych czasach dla Kanady skakali Horst Bulau i Steve Collins. I to właśnie ich trenował Pürstl. W 1988 roku na dobre wyemigrował do kraju Klonowego Liścia. Do dziś prowadzi tam własną firmę.

Jochen Danneberg, NRD 1976 i 1977. Spec od trenowania egzotycznych drużyn. Ma na rozkładzie Koreańczyków z południa, Holendrów, Amerykanów i Chińczyków. Choć opiekował się też kadrą szwajcarską. Wcześniej był jednak niezłym skoczkiem. Dwa razy wygrywał TCS, ma też srebrny medal z Igrzysk w Innsbrucku (1976, normalna skocznia). Na dużym obiekcie przegrał brązowy medal o 0,1 punktu. I to z kolegą z drużyny - Henrym Glaßem. Kuriozalna porażka przydarzyła mu się podczas Mistrzostw Niemiec w 1976 roku. Choć upadł w drugiej serii to i tak wygrał z Aschenbergiem o 27,5 metra w obu skokach. Nie zdobył jednak tytułu z powodu... błędu sędziów, którzy źle przeliczyli na punkty jego odległość.

Kari Ylianttila, Finlandia, 1978. Kolejny skoczek, dla kórego wygranie Turnieju Czterech Skoczni było właściwie jedynym sukcesem w karierze. Jest też jednym z tych, którzy w swojej karierze zaliczyli zjazd z rozbiegu metodą alternatywną, czyli inaczej, niż na nartach w pozycji najazdowej. Zdarzyło mu się to zresztą w Oberstdorfie podczas treningu do pierwszego konkursu TCS. Było to rok przed zwycięstwem. I również on odnosił spore sukcesy w trenerce. Był szkoleniowcem kadry finskiej i ma swój udział w sukcesach Matti Nykänena. Trenował też Amerykanów, Szweda Johana Erriksona i kadrę Japonii. Od maja 2014 jest ponownie szkoleniowcem kadry fińskiej. Ciekawostka. W Turnieju, w którym wygrał Ylianttila miejsca 2-6 oraz 10. zajęli zawodnicy z NRD. Sześciu w pierwszej dziesiątce!

Pentti Kokkonen, Finlandia, 1979. Indywidualnie był to najlepszy występ w karierze Kokkonena, jest jednak zawodnikiem utytułowanym, gdyż zdobywał złote medale Mistrzostw Świata w drużynie. Rok po triumfie Kokkonena w TCS zaczęto rozgrywać Puchar Świata. Fin siedmiokrotnie stawał w nim na podium, ale nigdy nie wygrał konkursu. W TCS Kokkonen był dwa razy trzeci w konkursach niemieckich i wygrał oba austriackie. W tamtym Turnieju brali udział skoczkowie z Węgier (czterech) i Hiszpanii (jeden). Pamiętajmy, że były to czasy, gdy nie rozgrywano jeszcze kwalifikacji. Dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Piotr Fijas, który debiutował wtedy na arenie międzynarodowej.

Hubert Neuper, Austria, 1980 i 1981. Zwycięstwo w konkursie noworocznym w Garmisch-Partnekirchen było mocnym wejściem w rok Neupera. W ciągu tegoż roku wygrał TCS, zgarnął Puchar Świata i wywalczył srebrny medal na Igrzyskach w Lake Placid. Kolejne dwa sezony też były dla niego udane. Wzbogacił się o kolejne zwycięstwo w TCS, Puchar Świata w Lotach oraz wicemistrzostwo świata w drużynie. W ciągu trzech pierwszych sezonów PŚ 26 razy stawał na podium wygrywając 8 konkursów. Potem jego kariera szybko się załamała. Nie chcąc grać ogonów na światowej scenie skoków zakończył karierę w wieku niespełna 25 lat. Ostatni skok w karierze oddał 6 stycznia 1985 roku podczas konkursu w Bischofschofen. Obecnie prowadzi firmę, która organizuje loty w Kulm.

Manfred Deckert, NRD, 1982. Wszystko, co dla niego pierwsze w karierze miało związek z Turniejem. Debiut w PŚ? 30 grudnia 1979, Oberstdorf. Pierwsze punkty? 6 stycznia 1980 w Bischofschofen. Pierwsze podium? 30 grudnia 1981, Oberstdorf. Pierwsze zwycięstwo? 3 stycznia 1982, Innsbruck. Pierwsza wygrana impreza? Oczywiście TCS - 30. edycja. Zgadnijcie, gdzie i kiedy oddał swój ostatni skok? 6 stycznia 1988 w Bischofschofen. Dziś jest burmistrzem miasteczka Auerbach i prezesem klubu VSC Klingenthal.

Matti Nykänen, Finlandia, 1983 i 1988. Czego ten facet w życiu nie robił. Pobyty w więzieniu, kariera striptizera, złote medale olimpijskie... Kradł papierosy i piwo z kiosku, gonił po ulicy z nożem za żoną... Miał zespół rockowy, wydał książkę kucharską. Zaczynał karierę skoczka od rzucenia szkoły, żeby poświęcić się skokom w całości. Podczas treningów potrafił oddawać... 60 skoków dziennie! Pierwsze zwycięstwo w TCS odniósł w swoim drugim podejściu do Turnieju. Drugiego zwycięstwa o mały włos by nie było. W 1987 roku stwierdził, że skoki już go nudzą. Wyskoczył sobie na Sri Lankę na miesiąc miodowy i postanowił że się tam osiedli. Ostatecznie trener kadry namówił go do powrotu. Do czasów Adama Małysza należał do niego rekord przewagi nad drugim zawodnikiem w TCS - swego arcyrywala Weißfloga pokonał o równe 99 punktów. Dopiero Gregor Schlierenzauer pobił jego rekord ilości zwycięstw w PŚ. Innego rekordu nikt nigdy mu nie odbierze - przewagi 17 punktów w konkursie PŚ na skoczni K70.

Jens Weißflog, NRD i Niemcy 1984, 1985, 1991, 1996. Ma chłop pecha do Finów. Gdyby nie Nykänen, Weißflog byłby najwybitniejszym skoczkiem lat 80 i przez długi czas dzierżyłby rekord w ilości wygranych konkursów Pucharu Świata. Z kolei Ahonen pobił jego rekord wygranych Turniejów. Ważył 54 kilo w czasach, gdy skoczkowie nie odchudzali się jeszcze na potęgę. Stąd pseudonim "Pchła". Warto też pamiętać, że pchła potrafi skoczyć na odległość 150 razy większą, niż wynosi długość jej ciała. W przeciwieństwie do arcyrywala z Finlandii potrafił przestawić się ze stylu klasycznego na "V" dzięki czemu wygrywał Turniej (a także Igrzyska Olimpijskie) w obu stylach - jako jedyny w historii. Zajął trzecie miejsce w plebiscycie Forum Nordicum na najlepszego narciarza klasycznego XX wieku.

Ernst Vettori, Austria, 1986, 1987. Do kadry austriackiej trafił jeszcze jako uczeń sportowego gimnazjum w Stams. Znany z tego, że dwa razy wygrał Turniej Czterech Skoczni i trzy razy nie wygrał Pucharu Świata. Za każdym razem przegrywał z przedstawicielami krajów nordyckich. Raz z Nykänenem, raz z Vegardem Opaasem i raz z Ari-Pekką Nikolą. Gdy drugi raz wygrywał Turniej, nie zwyciężył w ani jednym konkursie i wyprzedził Opaasa o niecałe 7 punktów. Nie zmienia to faktu, że jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych skoczków w historii.

Risto Laakkonen, Finlandia, 1989. Ma złote medale olimpijskie i mistrzostw świata, ale drużynowe. Zwycięstwo w Turnieju jest jego jedynym trofeum indywidualnym. Kolejny zawodnik, który wygrał go, nie wygrywając żadnego z konkursów. W Pucharze Świata zwyciężył dwa razy, osiem razy stawał na podium. Zakończył karierę w wieku 25 lat, w dwa miesiące po wywalczeniu złotego medalu olimpijskiego w Albertville.

Jens WeissflogJens Weissflog
Matti NykaenenMatti Nykaenen
Jochen DannebergJochen Danneberg
Kari YlianttilaKari Ylianttila

cdn.

Źródła: www.fis-ski.com, skijumping.pl, Wikipedia, www.sports-reference.com, "Skok do Piekła" Leszek Błażyński, "Na skoczniach Polski i świata" Stanisław Marusarz, "Moje Życie- Adam Małysz" Sebastian Szczęsny i Maciej Kurzajewski, "Na krilich smučarskich letalcev" Otto Giacomelli i Aleš Guček, artykuły prasowe Wojciecha Szatkowskiego, informacje własne.


Marcin Hetnał, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13148) komentarze: (25)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Major_Kuprich profesor
  Lestek

  Gratuluję, w nagrodę zapraszam na Stella

 • anonim
  @ Lestek

  Dobrze znam te tereny, bo bardzo dużo razy tam jeździłem. Wiem nawet gdzie przebiegają, znaczy, gdzie są zaznaczone umowne granice krain.

 • anonim

  I jeszcze jedno małe zastrzeżenie.

  Geograficznie Skandynawia to Norwegia, Szwecja i częściowo Finlandia, dlatego określanie Finów Skandynawami nie jest błędem. Finlandia leży po prostu częściowo na Półwyspie Skandynawskim, a częściowo na Półwyspie Fennoskandzkim.

  Tradycyjnie Skandynawia to Dania, Norwegia, Szwecja.

  Historycznie można zaś zaliczyć do niej takie kraje jak Islandia, Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, a nawet część Wielkiej Brytanii, Wyspy Owcze.

  Islandczycy, Finowie i Estończycy uważają się za Skandynawów. Zapewniem.

 • Lestek profesor
  @Sokół i Pono

  Specjalnie dla Ciebie mapka z kolorami. Niestety, po angielsku, ale powinieneś sobie poradzić.

  https://en.wikipedia.or*/wiki/Scandinavia#mediaviewer/File:Scandinavia.svg

  (w miejsce gwiazdki wpisz "g".

 • anonim

  Tak jak napisał @MarcinBB.

  -Finlandia leży w Skandynawii, jest krajem skandynawskim.
  -W Przeciwieństwie do Anglików, Austriaków, Duńczyków, Holendrów, Niemców, Norwegów, Szwajcarów, Szwedów,..etc. Finowie nie są jednak Germanami.
  - W przeciwieństwie do Duńczyków, Norwegów i Szwedów nie są też Nordykami.
  - Finowie mają pochodzenie ugrofińskie, co oznacza, że inaczej niż wszystkie narody w Europie (poza innymi ugrofinami Estończykami i Węgrami) nie są nawet Indoeuropejczykami. Posługują się też specyficznym językiem ugrofińskim.

 • Lestek profesor
  @MarcinBB

  "zmieniłem "ze Skandynawem" na "z przedstawicielami krajów nordyckich"" - i prawidłowo.

  Debiutem Fijasa na arenie międzynarodowej nie był TCS 78-79, lecz MŚ '78 w Lahti

  @inni Na zdjęciu nie Nykänen, lecz Jasper Pääkkönen z filmu Matti z 2006. Szkoda, że do dziś nie pokazano go w Polsce...

  Autor podaje dużo ciekawych informacji, o których jeszcze nie słyszałem, więc wypada podziękować :)

 • jma profesor
  częściowa racja wiesia

  Część racji ma. Jako obszar językowy, język fiński nie należy do skandynawskiej grupy języków germańskich. Niemniej w Finlandii językiem urzędowym jest także szwedzki i sporo Finów włada tym językiem jako pierwszym.

 • MarcinBB redaktor
  Skandynawia raz jeszcze

  Żeby być precyzyjnym i nie budzić kontrowersji, zmieniłem "ze Skandynawem" na "z przedstawicielami krajów nordyckich".

 • anonim

  wy też macie wrażenie że w tym zdjęciu jest coś epickiego? :)

 • MarcinBB redaktor
  Skandynawia i rekordy

  Finlandia jest zaliczana do krajów skandynawskich i leży częściowo na Półwyspie Skandynawskim. Natomiast Finowie nie są ludem skandynawskim sensu stricte a ich język nie należy do grupy skandynawskiej, tylko ugrofińskiej - podobnie jak estoński i węgierski.
  Nie jest błędem pisać o Finach, że to Skandynawowie, tak jak nie jest błędem pisać o Bułgarach, że to Słowianie, czy lud bałkański, choć pochodzą przecież od Hunów.
  Natomiast wiem, co wiesiu chciał powiedzieć.
  @herman
  Chodzi Ci o Tydzień Lotów w Planicy w 1941? Co konkretnie chciałbyś wiedzieć?
  Na szybko mogę podać Ci nazwiska i odległości: Rudi Gehring 108m, Franz Maier 109, Hans Lahr 111, Paul Kraus 112 i ponownie Rudi Gehring 118. Przed tym konkursem rekord należał do Bradla (107m).

 • anonim
  do papa smerf

  Jeżeli zna się geografię to się wie że Finlandia to nie Skandynawia i jeżeli wyraża się takie kategoryczne stwierdzenia to może lepiej poczytać nawet w Wiki. ...Skandynawia odnosi się do krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim (tj. Szwecji i Norwegii), pojęcie to tradycyjnie rozciąga się też na Danię, ponieważ te trzy kraje powiązane są więzami historycznymi (unia kalmarska) i kulturowymi...

 • Stinger profesor
  wiesiu

  Nie popisałeś się tym komentarzem ale błędy się zdarzają.

  Co do newsa świetny, czytałem to już wcześniej i przyznam że fajnie czyta się takie artykuły, można sobie wiele przypomnieć lub dowiedzieć.

 • Major_Kuprich profesor
  Sokół i pono

  Nie do końca jestem pewny, że to jest on, te oczy na zdjęciu są jakieś takie... zlowrogie :/

 • anonim
  Fani skoków, jesli juz padło pytanie i dopowiedź dotycząca zdjęcia

  zapoznać się z tym http://www.solarfilms.com/elokuvat/kaikki/matti/en_GB/stills/?mode=text ale już! Nieładnie pisać tu i nie znać szczegółów życia najwybitniejszego skoczka w historii całej dyscypliny ;)

 • anonim
  @papa smerf

  "Skandynawia

 • anonim
  @ Major_Kuprich

  Oczywiście, że Matti Nykaenen
  a oto dowód
  https://www.google.com/search?newwindow=1&q=matti+nyk%C3%A4nen&tbm=isch&tbs=simg:CAQSYxphCxCo1NgEGgAMCxCwjKcIGjwKOggCEhSeJOQT8CDpIJ0mxSGKHJ4gyCa-JxognMcgzQeJy22-G6XA4im_1p1voJ_1l0_1652DACTnWe-nswMCxCOrv4IGgoKCAgBEgTtNcxgDA&sa=X&ei=X7KnVLOcGKWHygP414GADA&ved=0CBsQwg4oAA&biw=1366&bih=611

 • anonim
  @ wiesiu

  Muszę CIę zmartwić. Twoja wiedza z geografii jest znikoma. Finlandia to też Skandynawia.

 • anonim

  Finlandia to nie Skandynawia

 • zxcvbnm początkujący
  Major_Kuprich

  Risto Laakkonen xD

 • Major_Kuprich profesor
  Kto jest na zdjęciu

  płace 100 zł za rozwiązanie zagadki

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).