Gregor Schlierenzauer oddał pierwszy oficjalny skok na nowej Kulm

 • 2015-01-08 18:51

Dziś około godziny 16:10 Gregor Schlierenzauer oddał pierwszy oficjalny skok na nowej skoczni mamuciej Kulm W Bad Mitterndorf/Tauplitz. Austriak, który wczoraj świętował swoje 25 urodziny w inauguracyjnym skoku uzyskał 190 metrów.

Gregor SchlierenzauerGregor Schlierenzauer
fot. Tadeusz Mieczyński
Gregor SchlierenzauerGregor Schlierenzauer
fot. Tadeusz Mieczyński

Przebudowany obiekt ma punkt konstrukcyjny usytuowany na 200 metrze, a punkt HS to 225m. Według ekspertów można tu osiągać odległości powyżej 230m.

- To nie było dla mnie zbyt zabawne, oddanie tu pierwszego skoku, chociaż byłem podekscytowany. Prawdę mówiąc bałem się trochę i czułem dużo respektu dla skoczni. Pierwszy skok jest zawsze bardzo trudny. Nie znałem tego obiektu, nie wiedziałem jakie są odczucia, jak się tu skacze. Generalnie jestem jednak szczęśliwy i dumny, że jestem tym, który mógł oddać tu pierwszy skok. To naprawdę fajna skocznia i nie mogę doczekać się weekendu, aby oddać tu więcej skoków - powiedział po swoim skoku Gregor Schlierenzauer.

- Trudno powiedzieć jak daleko można tu poszybować, wiele zależy od jakości skoków i warunków. Być może zobaczymy w ten weekend loty na ponad 230 metrów. Nie sądzę, aby dało się tu pobić rekord świata w długości skoku - dodaje 25-latek.

- Nie spodziewałem się, że zjawi się tu dziś tylu kibiców oglądać mój pierwszy skok, jednak jesteśmy w Austrii i jest tu wielu fanów, fajnie jest tu być - zakończył utytułowany zawodnik.

O nowej skoczni w Bad Mitterndorf wypowiedział się także Andreas Goldberger.

- Ta przebudowana skocznia wygląda bardzo dobrze. Nie jest to całkowicie nowy obiekt, jednak rozbieg i próg są teraz znacznie zmienione, wyższe i bardziej cofnięte. Chyba jest tu teraz trudniej skakać, bo jest mniej czasu na wybicie się i potrzeba jest bardzo szybkich nóg. W pierwszej części lotu jest się bardzo wysoko, ale to świetnie, że mamy w Austrii skocznię, na której można latać ponad 200 metrów - mówi Goldberger.

- Jeśli chodzi o maksymalne długości skoków tutaj to wiele zależy od warunków, ale sądzę, że można tu skakać na ponad 225-230 metrów przy sprzyjającej pogodzie. Aby pobyć tu rekord świata to trzeba byłoby mieć mocny wiatr pod narty i dużo szczęścia.

- Pierwszy skok na nowej skoczni jest zawsze bardzo trudny - nigdy nie wiadomo jaką belkę trzeba ustawić, jakiej prędkości potrzeba. Sądzę, że lepiej, iż Gregor skoczył krócej niż gdyby miał przeskoczyć skocznię i zrobić sobie krzywdę. Może po prostu oszczędza siły na weekend!

- Sądzę, że po ogromnym sukcesie w Turnieju Czterech Skoczni przyjdzie tu na Kulm mnóstwo kibiców i będziemy mieć dobre warunki pogodowe, mimo niesprzyjających prognoz.

FOTORELACJA


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (16307) komentarze: (42)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Oszukisci

  Ale Gregora oszukujecie :O
  Przeciez wczoraj już skakali przedskoczkowie a on mysli ze na urodziny prezent dostal I pierwszy oddal skok...nie ładnie ..JAK ON SIĘ O TYM DOWIE, to będzie dym, oj będzie ...

 • yyy profesor
  Z tego co pisza na Fesbocko

  To dobrze, że nie wysyłaliśmy ludzi do Kulm, poza ta dwójką, bo może skoków nie być. Pozostanie live Berkchushi z kontynentalnego

 • break90 doświadczony
  Prognoza na weekend

  To co tam? Powtórka z Obersdorfu? :D

 • anonim
  @fyi

  Faktycznie jakiś baner powiesili na 250-255 metrze na bandzie, ale to nie znaczy już, że nie da się tam dolecieć. Jak dla mnie na oko to nachylenie na 250 metrze jest niemal identyczne jak w Vikersund:

  https://www.youtube.com/watch?v=p71GbkemC5w

  https://www.flickr.com/photos/-eu/15439458793/

 • Saymon19 profesor
  @Xander

  To ma być dla nich sukces? Plan minimum dla Olka okolice 30 miejsca, dla Żyły TOP15

 • Stinger profesor

  Daleko nie poleciał ale to może i lepiej bo dalekie loty chcę oglądać w kwalifikacjach i konkursach.

 • Xander weteran

  Tylko 50 skoczków na starcie. Ale ogólnie obsada nie jest słaba. Brakuje kilku mocny ale nie jest najgorzej. Piotrek i Olek na luzie powinni awansować do konkursu.

 • anonim

  Od jutra już wiatr ma przekraczać nawet 90km/h (25m/s)

 • anonim

  Tu da sie 250 tak samo jak w Vikersund 260m. Ale warunki musialyby byc idealne, tak samo skok. Zaslonili nawet tabliczki na 250 i 255 metrze, zeby sie nie kompromitowac:
  https://www.youtube.com/watch?v=J0_o0r7iyJI

 • Kolos profesor
  ???

  Nie, ktoś pod poprzednim artykułem wrzucił link do bazy FIs-u że chodzi właśnie o Alexandra a nie Michaela ale nie wiem skąd to info.

  Skądinąd to jednak logiczne ze nie mógł skakać Michael Hayboeck wczoraj.

  Rozesłałem e-maile w tej sprawie do organizatorów może mi coś odpiszą:)

 • anonim
  Ocena nowej Kulm

  Nie wiem dlaczego wszyscy mówią, że nie da się skoczyć ok. 250 metrów, jak widać wyraźnie, że za HS jest jeszcze wiele metrów do wypłaszczenia a na 250 metrze nachylenie jest ponad 20 stopniowe. Co do wiatru, to skocznia jest otoczona gęstym lasem i w dodatku po przebudowie z obu stron są wiatrochrony, więc myślę, że boczne podmuchy nie będą zbyt silne, nawet jeśli nadejdzie ten orkan nad Europę środkową. Co do paraboli lotu to przypomina trochę tą uzyskiwaną na mamucie w Obertdorfie, tzn. pierwsza faza wysoko, a potem ciągnie się nisko nad zeskokiem. W dużej mierze spowodowane jest to bardzo wysokim, ponad 4 metrowym progiem, gdzie w Vikersund, czy w Planicy ma on nieco ponad 2 metry wysokości. Mam nadzieję, że z belkami w górę rozbiegu nie będzie problemów bo w dół jest ich od groma i jeszcze trochę (pozostałość po starym profilu najazdu)...

 • anonim
  Kulm

  Wiatr nie pozwoli na przeprowadzenie ani jednej serii 25 - 30 m/s.

 • anonim
  Michael Hayboeck przedskoczkiem - poszkodowany!

  Oto jego skok,który wrzucił kumpel Lukas Mueller:
  https://www.youtube.com/watch?v=3B1Oj3VPjJk

 • Saymon19 profesor

  Oby tylko nie było podobnie jak z tym "cudem" Norwegów, na którym skoczy się albo grubo ponad 200 metrów, albo spadnie na setny metr...

 • anonim

  Nie ma Korei ani USA czy wszystkich tych którzy byli daleko q TCS. A liczyłem po cichu, że Seou Choi wystąpi i może jakieś punkty się uda zdobyć ;/

 • anonim
  Kolos

  Rozumiem, że to twoje przypuszczenia, że skakał Alexander Hayboeck, a nie Stefan Hayboeck? Skokipolska twierdzą, że Michael...

 • HKS profesor

  A na startliście większa bieda niż się spodziewałem, ledwie 50 zawodników. Aż siedmiu zawodników bez punktów;)

 • Kolos profesor
  Damian Fras

  Raczej to mało prawdopodobne aby Michael skakał.

  Skokipolska piszą o tym ze skakał obaj Kochowie (Bjoern - 207 metrów, Martin - 202), ze skakał Lukas Mueller (nic nie wiadomo aby tak było) i Markus Eggenhofer.

  Nie wiem na ile można wieżyc tej stronce...

 • Kolos profesor
  ???

  Dokładny cytat ze skokipolska to

  "Nieoficjalne testy przebudowanego

 • anonim
  jednak

  to Michael Hayboeck skakał a nie Alexander !!!
  " Nieoficjalne testy przebudowanego

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).