80-lecie Zimowych Igrzysk Olimpijskich

 • 2004-01-17 13:45
W tym roku mija 80 lat od rozegrania pierwszych Zimowych Igrzysk, w programie których skoki narciarskie (podobnie jak i pozostałe konkurencje narciarstwa klasycznego - biegi oraz kombinacja norweska) znajdują się od samego początku.

Pierwsze Igrzyska rozegrano we francuskim Chamonix (1924) w dniach 25 stycznia - 4 lutego. Jednak o tym, że zawody przeprowadzone przez Francuski Klub Alpejski pod patronatem Francuskiego Komitetu Olimpijskiego uzyskały miano pierwszych igrzysk zimowych zadecydował konkres MKOl, zorganizowany w Pradze (1925). W czasie trwania imprezy - nosiła ona nazwę "Tydzień Sportów Zimowych".

W latach 1924-1992 organizowano Zimowe Igrzyska w tych samych latach co letnie, przy czym niezwykle istotnym jest fakt, iż nigdy (i tak jest do czasów obecnych) pojęcie "Olimpiada" się do nich nie odnosiło. Niestety większość dziennikarzy mylnie o tym informuje (pisząc "Zimowa Olimpiada"), w związku z tym coraz częściej wchodzi do naszej mowy nazwa "Zimowa Olimpiada".

Po Igrzyskach rozegranych w roku 1992 w Albertville postanowiono rozdielić Igrzyska letnie od zimowych. Także nastęne Igrzyska Zimowe odbyły się w 1994 roku i tak kolejne rozgrywane są w odstępach czteroletnich.

Wszystkie dyscypliny będące w programie Zimowych Igrzysk muszą być uprawiane i rozpowszechnione w co najmniej 25 krajach lub terytoriach i na 2 kontynentach (mężczyźni) oraz w 20 krajach lub terytoriach i na 2 kontynentach (kobiety).

Polscy skoczkowie uczestniczą w Zimowych Igrzyskach od początku ich istnienia. Najlepszy z naszych zawodników - Andrzej Krzeptowski I - zajął w inauguracyjnym starcie w Chamonix 21 lokatę. W historii tej najważniejszej imprezy w sportach zimowych polscy skoczkowie dziewięć razy zajmowali miejsca w czołowej dziesiątce, a największy sukces to zwycięstwo Wojciecha Fortuny w 1972 roku (duża skocznia K90) w Sapporo.

Oto, w kolejności chronologicznej, miejsca naszych zawodników w pierwszych dziesiątkach
-Stanisław Marusarz (5 m w Garmisch-Partenkirchen - 1936)
-Józef Przybyła (9 m w Innsbrucku - 1964)
-Wojciech Fortuna (6 i 1 m w Sapporo - 1972)
-Stanisław Bobak (10 m w Lake Placid - 1980)
-Piotr Fijas (7m w Sarajewie K70 i 10 m w Calgary - 1984, 1988)
-Adam Małysz (3 i 2 m w Salt lake City - 2002)

Największym skoczkiem Igrzysk Olimpijskich był Matti Nykaenen (Finlandia), który zgromadził 4 medale (3-1-0) Na największe uznanie zasługują również wyczyny Birgera Ruuda (Norwegia), który w latach 1932, 1936 i 1948 wywalczył (indywidualnie!) 3 medale (2-1-0)

Publiczność powinna kochać Igrzyska Olimpijskie (postępować zgodnie z ich zasadami w codziennym życiu), kochac sportowców - aktorów najpiękniejszego spektaklu pod naszym niebem!

Krzysztof Szujecki
K. Szujecki, źródło: Informacja własna

oglądalność: (8839) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Do redakcji

  KIedy będą wyniki kontynentalnego

 • anonim
  COC

  W B'hofen wygrał Doennem przed Baderem. Polacy... poza I 50-tką.

 • anonim
  błąd!

  Wydaje mi się, że w tekście jest poważny błąd. Cytuję: "Największym skoczkiem Igrzysk Olimpijskich był Matti Nykaenen (Finlandia), który zgromadził 4 medale (3-1-0)" Z tego zapisu wynika, że Nykaenen zdobył na Igrzyskach Olimpijskich 3 złote medale, a przecież zdobył 4 (3złote w Calgary i jeden w Sarejewie) !

 • anonim

  Chodzi o osiągnięcia indywidualne!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).