PŚ w Kuopio: Zawody przeniesione na HS 100 (nowy program, lista startowa)

 • 2015-03-10 12:18

Na obiekcie Puijo panują dziś bardzo trudne warunki wietrzne. Organizatorzy zostali zmuszeni do przeniesienia konkursu na mniejszy obiekt, o punkcie konstrukcyjnym K-92 (HS 100). Trening na skoczni normalnej zaplanowano na 15:30.

"Powodem odwołania kwalifikacji był zbyt porywisty i silny wiatr. Spróbujemy przeprowadzić je po południu, zamiast serii próbnej. Istnieje też możliwość rozegrania konkursu na skoczni normalnej" – powiedział tuż po odwołaniu kwalifikacji Miran Tepes.

"Warunki pogodowe popołudniu będą podobne do tych, jakie panują teraz. Będzie wiało. Dodatkowo mogą pojawić się opady śniegu lub deszczu. Będziemy czekać aż wiatr się uspokoi, ale jeśli będzie zbyt niebezpiecznie to skoki się nie odbędą" – dodaje.

Podczas spotkania kapitanów drużyn ustalono nowy program dzisiejszego dnia. O godzinie 15:30 rozpocząć się ma oficjalny trening, na 16:30 przewidziano kwalifikacje, natomiast o 17:30 ma rozpocząć się konkurs.

PROGRAM ZAWODÓW:
15:30 - Oficjalny trening (HS 100)
16:30 - Kwalifikacje (HS 100)
17:30 - Pierwsza seria konkursowa (HS 100)

Parametry techniczne normalnej skoczni w Kuopio:
Nazwa: Puijo;
Rozmiar: 100 metrów;
Punkt konstrukcyjny: 92 metry;
Oficjalny rekord: 97 metrów - Kazuyoshi Funaki (12.03.1997);
Najdłuższy zimowy skok: 104,5 metra - Petr Czaadajew (18.12.2005);
Nachylenie progu: 11 st.;
Nachylenie zeskoku: 38 st.;
Igelit: jest;
Trybuny: 21.000;
Rok budowy: 1949;
Przebudowa: 1997.

Lista startowa kwalifikacji PŚ w Kuopio (HS 100); 10.03.2015
Nr Zawodnik Kraj
1 KORNIŁOW Denis RUS
2 ŻAPAROW Radik KAZ
3 CHOI Heung-Chul KOR
4 GLASDER Michael USA
5 MAYER Nicolas FRA
6 SAMMELSELG Siim-Tanel EST
7 RHOADS William USA
8 HVALA Jaka SLO
9 NOMME Martti EST
10 ROWLEY Matthew CAN
11 CHOI Seou KOR
12 MUMINOW Sabirżan KAZ
13 OLLI Harri FIN
14 AHONEN Janne FIN
15 LAMY CHAPPUIS Ronan FRA
16 ZOGRAFSKI Władimir BUL
17 WOHLGENANNT Ulrich AUT
18 PREVC Cene SLO
19 PEIER Killian SUI
20 HAJEK Antonin CZE
21 HAZETDINOW Ilmir RUS
22 JANDA Jakub CZE
23 MAKSIMOCZKIN Michaił RUS
24 MURAŃKA Klemens POL
25 WANK Andreas GER
26 TOCHIMOTO Shohei JPN
27 SAKUYAMA Kento JPN
28 ZIOBRO Jan POL
29 KOBAYASHI Junshiro JPN
30 DIETHART Thomas AUT
31 FETTNER Manuel AUT
32 WELLINGER Andreas GER
33 MATURA Jan CZE
34 POPPINGER Manuel AUT
35 DESCHWANDEN Gregor SUI
36 DESCOMBES SEVOIE Vincent FRA
37 SJOEEN Phillip NOR
38 MAEAETTAE Jarkko FIN
39 WASILJEW Dmitrij RUS
40 ASIKAINEN Lauri FIN
41 DEZMAN Nejc SLO
42 PUNGERTAR Matjaz SLO
43 FORFANG Johann Andre NOR
44 TAKEUCHI Taku JPN
45 BARDAL Anders NOR
46 TEPES Jurij SLO
47 NEUMAYER Michael GER
48 KRAUS Marinus GER
49 ŻYŁA Piotr POL
50 JACOBSEN Anders NOR
51 ITO Daiki JPN
52 EISENBICHLER Markus GER
53 DAMJAN Jernej SLO
54 FREITAG Richard GER
55 AMMANN Simon SUI
56 VELTA Rune NOR
57 STOCH Kamil POL
58 SCHLIERENZAUER Gregor AUT
59 KASAI Noriaki JPN
60 HAYBOECK Michael AUT
61 KOUDELKA Roman CZE
62 FANNEMEL Anders NOR
63 FREUND Severin GER
64 KRAFT Stefan AUT
65 PREVC Peter SLO

FOTORELACJA


Tadeusz Mieczyński&Aga Pająk, źródło: Informacja własna
oglądalność: (23323) komentarze: (103)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kabanos początkujący
  Rekord

  O ile się nie mylę to jeżeli na obiekcie rozgrywane są zawody wyższej rangi to rekord oficjalny pochodzić musi właśnie z tych konkursów. Sądzę, że właśnie dlatego choćby w tym artykule rekord Rosjanina jest sklasyfikowany jako nieoficjalny.

 • jwks początkujący

  "Oprócz Kamila Stocha, na starcie nie zobaczymy także Andersa Fannemela, który w Lahti nabawił się kontuzji kolana."

  Ho ho, kolano się wyleczyło.

 • jma profesor
  Władca wiatru Miran Tepes :)

  No i zobaczymy ile razy będą poprawiać rekord tej skoczni. Przypominam, że Czaadajew nie jest oficjalnym rekordzistą jak to niektórzy sugerują, a rekord Funakiego ma... 18 lat. Kto zrobi tu rekord, będzie miał go na dłuuugie lata.

  Konkurs bez kwalifikacji :)

 • MatiFan doświadczony
  -

  " W treningu skaczą płynnie "
  W normalnych warunkach w ciągu 30 minut trening praktycznie byłby już zakończony, a do tej pory skoczyło zaledwie 18 skoczków.
  Rzeczywiście skaczą płynnie...
  Czasem głupota ludzi bądź brak wiedzy mnie osłabia...

 • mmm doświadczony

  @Dr An

  Chodzi Ci o coś takiego? https://www.youtube.com/watch?v=bRncHJG0Eu8

  Dobrze, że nie ma konkursów PŚ na skoczni normalnej, takie konkursy są mniej widowiskowe, a jak jeszcze kamera jest źle ustawiona (jak na przykład była w Falun) to taki konkurs jest naprawdę mało atrakcyjny dla widza. Czasem ma się wrażenie jakby zawodnik skakał w dal, odbija się i od razu ląduje. Zawodnicy trenują dużo na skoczniach normalnych, więc to, że akurat te zawody są na MŚ ma swoje uzasadnienie, nie potrzeba do tego dodatkowo konkursów PŚ.

 • MatiFan doświadczony
  -

  Ciekawa decyzja odnośnie przesunięcia konkursu na skocznię normalną. Myślę, że to dobry wybór i mam nadzieję, że coraz częściej bedziemy oglądać konkursy PŚ na skoczni normalnej. Liczę, że dziś konkurs się odbędzie i ujrzymy 3 punktujących Polakow.

 • Labrador_Retriever doświadczony
  @Dr An

  Właśnie idzie o to, żeby były 2 konkursy indywidualne. Nie ma więc alternatywy, musi być skocznia normalna na imprezach mistrzowskich. Każda inna propozycja jest propozycją albo nierealną, albo w jakiś sposób obniżającą rangę zdobytego medalu.

 • anonim
  Normalna skocznia - normalne skakanie

  Jeśli są konkursy na normalnej skoczni na MŚ i IO, to tym bardziej powinny być takie zawody w programie PŚ !!! W przeciwnym razie przyznawanie tytułu mistrza świata lub olimpijskiego na takim obiekcie nie ma uzasadnienia !!!
  Powinny być w programie PŚ przynajmniej 3 konkursy.
  Jeśli nie organizuje się zawodów na takich obiektach, bo są mało widowiskowe, trzeba konsekwentnie wykreślić z programu MŚ i IO konkurs na takim obiekcie. Aby dyscyplina nie straciła medali można zrobić dwa konkursy na dużej skoczni, np. drugi parami.

 • Labrador_Retriever doświadczony
  @papa_s

  Nie zostaną. Po pierwsze - z powodu warunków geograficznych. Nie bez powodu mamuty nie powstają wszędzie ot tak sobie. Po drugie - z powodów finansowych. Mamuty są strasznie drogie, a mało funkcjonalne. Nigdy nie będzie się masowo ich budowało. Po trzecie - jak wszystko przeniesie się na mamuty, to już w ogóle będziemy mogli zapomnieć o skokach jako sporcie uniwersalnym. Zostanie 5-6 państw, które będą ze sobą rywalizowały. Takim krokiem było zresztą przechodzenie do skoków na skoczniach dużych, które też spowodowało, że dużo ciężej jest przebić się komuś z państwa, które w skokach nie góruje. Ale doszliśmy mniej więcej do maksimum. Nawet jeśli skocznie będą trochę powiększane, to prędzej będziemy mieć dużo takich na styl Willingen, niż większych.

  Skocznie normalne nie są też używane z powodów sentymentu. To normalny krok w karierze każdego skoczka. Nie ma dla nich ŻADNEJ alternatywy na imprezach mistrzowskich. Nikt z okazji na MŚ, czy ZIO nie będzie stawiał mamuta. Jedyną możliwością jest odebranie skoczkom jednej szansy medalowej, a to nie jest na rękę nikomu. Od zawodników, przez organizatorów, aż po kibiców.

 • dervish profesor
  pawelf1

  To prawda.
  Punkciki Jankowi bardzo by się przydały. Na tę chwile mamy 4 miejsca w Top 55 WRL. Dawid jest na 54 miejscu z 80 pkt. I ponieważ nie startuje istnieje szansa że wypadnie z top 55. Co prawda nie ma zbyt wielu kandydatów którzy mogliby Dawida wyrzucić z top 55 (najgrożniejsi wydaja sie byc Janda 61 Pkt i C.Prevc 41, bedacy wyzej od C.Prevca Hazetdinow i Hajek są chyba zbyt słabi by zdobyc jakies wieksze punkty).

  Tak, więc gdyby Jankowi udało się wskoczyc do top 55 WRl nie wyrzucając przy tym Kubackiego to byłaby szansa na rozpoczęcie sezonu letniego z maksymalna kwota 7 skoczków.
  5 w top 55 WRL+2 miejsca z puli PK.


  Ranking WRL:

  51.Zniszczoł 83
  54.Kubacki 80
  55.Gangnes 78
  ----------------------
  56.Kot 72
  57.Ziobro 70

  59.Janda 61
  60.Hazetdinow 60
  63.Hajek 62
  64.C.Prevc 41

 • anonim

  A czemu całe szczęście? Są to bardzo emocjonujące i inne konkursy. Tak naprawdę to tutaj widzimy kto skacze daleko, bo tu wiatr najmniej wchodzi w rolę. Odbicie, siła tu są najważniejsze.
  Powinna być za to KK, tak jak mówił Pan Rudziński Marek w Falun.

 • Labrador_Retriever doświadczony
  @???

  To Twoje zdanie. Dla mnie zawody na skoczniach normalnych zawsze należą do tych ciekawszych i ubolewam nad tym, że tak rzadko jest mi dane takie oglądać.

 • anonim
  Konkurs na K-90

  I widzę, że tradycyjnie zeszli się fani skoczni normalnych.Nie są to oczywiście żadni fani takich skoczni tylko powtarzają po innych żeby zabłysnąć na forum.Całe szczęście, że skoczni K-90 nie ma w kalendarzu PŚ, zawody na nich są nudne i nieciekawe.

 • anonim

  Mam konto, ale nie mam czasu się logować. Sory.
  Świetnie! Bardzo ucieszyła mnie ta decyzja. Skoki na normalnej skoczni. Supcio :) Będą emocje. Mnie też dziwy fakt, że teraz normalne skocznie wykorzystywane są tylko w zastępstwie, choć w ubiegłym roku mieliśmy zapowiadany konkurs w Lillehammer chyba na normalnej.

 • Labrador_Retriever doświadczony
  Skocznia normalna

  Jedne zawody w sezonie? Ja myślę, że powinniśmy mieć co najmniej 2 weekendy na takich skoczniach. Nigdy nie rozumiałem tego, czemu te skocznie są na siłę wypychane z Pucharu Świata. Ja na przykład nie miałbym nic przeciwko, gdyby u nas zamiast Wisły był Szczyrk. Skocznia dużo ładniejsza, nasi zawodnicy lubią takie obiekty, więc tylko byśmy skorzystali. Tylko szkoda, że FIS jest uprzedzony do tych mniejszych skoczni.

 • DamjanFras doświadczony
  @Stinger

  " przynajmniej jeden konkurs w sezonie powinien odbyć się na takiej skoczni skoro rozgrywane są IO i MŚ na skoczni normalnej. "
  Racja, ale taki konkurs powinien odbywać się raczej przed MŚ czy IO niż po :)
  3 konkursy w ciągu roku powinny odbywać się na normalnym obiekcie..
  Na początku sezonu w I periodzie tj. do Engelbergu, np. w Lillehamer, przed imprezą docelową tj. MŚ czy IO i w ostatnim periodzie w Skandynawii :)

 • IntelektualnyZbawcaCiemnychMas doświadczony

  Peter90

  Stoch pewnie już na Oslo wróci.  A co do konkursu na normalnym obiekcie. Na pewno na plus dla Ziobry i Klimka, na minus dla Piotra.
  Faworytem Kraft. On ma bardzo dynamiczne i mocne wybicie. Velta może też zaszaleć, chyba spadają szansę Prevca on jednak woli większe obiekty. Freund po treningu siłowym też ma mniejsze szanse na k90. No zobaczymy.

 • Stinger profesor

  Nawet fajnie że zawody odbędą się na normalnym obiekcie.
  Co prawda nie będzie takiego widowiska jak na dużej ale przynajmniej jeden konkurs w sezonie powinien odbyć się na takiej skoczni skoro rozgrywane są IO i MŚ na skoczni normalnej.

 • pawelf1 profesor
  Samo (stały bywalec)

  Wynika i to dość jasno.... Rano zdecydowano się przenieść kwali na popołudnie . Potem zmieniono zdanie i zamieniono skocznie . Przepisy mówią jasno . Na nowej skoczni musi się odbyć przynajmniej jedna seria treningowa . Można zrezygnować z kwali ale nie można zrezygnować z serii treningowej przed konkursem bądź kwalifikacjami .....

 • dervish profesor

  Zmiana obiektu więc poranne kwalifikacje się nie liczą. Nowy obiekt, więc Q powinno byc rozegrane od nowa albo w przypadku niemożności rozegrania Q w konkursie wystartują wszyscy zgłoszeni. Przed konkursem powinna zostać rozegrana seria próbna. Zgaduję, że z braku czasu Q mogą zostać odwołane i od razu po serii próbnej obejrzymy 1 serię konkursową.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl