Chika Yoshida: "Wszystkie konkursy były bardzo ekscytujące"

 • 2015-09-24 18:39

W serii wywiadów "FIS Ski Jumping-Talk" z ludźmi związanymi ze światem skoków narciarskich, przyszedł czas na Chikę Yoshidę. Japonka od początku istnienia tego cyklu, pełni funkcję Dyrektorki Pucharu Świata Pań.

FIS: Czy jako Dyrektorka PŚ Pań jesteś zadowolona z tegorocznej edycji Letniego Grand Prix Pań?

Chika Yoshida: Jestem bardzo zadowolona. Mieliśmy więcej zawodów niż w poprzednim sezonie i pomimo dominacji Sary Takanashi, wszystkie konkursy były bardzo ekscytujące.

Ze sportowego punktu widzenia, aktualnie za Sarą Takanashi jest spora luka, jednak zimą wiele skoczkiń potrafiło skutecznie z nią rywalizować. Czy spodziewasz się podobnej sytuacji w trakcie tej zimy?

To jest trudne do przewidzenia. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Zawody w lecie nie muszą być wskaźnikiem tego, co wydarzy się zimą. Nie wszystkie zawodniczki rywalizowały latem, ale jestem pewna, że to będzie dobry sezon Pucharu Świata Pań z wieloma interesującymi konkursami.

Co jeszcze trzeba zrobić przed inauguracją Pucharu Świata Pań 2015/2016?

Tradycyjnie czeka nas jesienny zjazd Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który odbędzie się w szwajcarskim Zurychu. Tam zatwierdzone zostaną wszystkie zmiany regulaminowe przed rozpoczęciem kolejnej edycji Pucharu Świata. Przed i po tym wydarzeniu, musimy odwiedzić kilku organizatorów Pucharu Świata oraz przeprowadzić inspekcje organizacyjne.

Czy po sezonie letnim wprowadzone zostaną kolejne nowinki regulaminowe?

Nie. Wszystko będzie takie samo, jak podczas Letniego Grand Prix.

Których konkursów nie możesz doczekać się najbardziej?

Oczywiście wszystkich konkursów (śmiech). Nie mogę się doczekać, aby powitać w gronie Pucharu Świata Pań organizatora Mistrzostw Świata 2017 - Lahti. Również Ałmaty i Niżny Tagił zadebiutują w tej roli po udanych organizacjach Letniego Grand Prix. Przed nami także pierwsze wieczorne konkursy w Zao* i Ljubnie**. Z niecierpliwością czekam na efekt prac prowadzonych na tych obiektach. Jest tak wiele nowego!

Konkurs na dużej skoczni w Oslo nie odbędzie się tym razem na zakończenie sezonu. Wciąż będzie rywalizować tam tylko czołowa "30" PŚ Pań?

Tak. Tam możemy liczyć na ustanowiony system z najlepszymi zawodniczkami Pucharu Świata.

Dlaczego w kalendarzu zabrakło konkursu drużyn mieszanych?

Oczywiście miło byłoby mieć w kalendarzu mikst, ale niestety żaden z organizatorów nie wyraził zainteresowania taką formą zawodów. My możemy przeprowadzić taki konkurs tylko wtedy, gdy złożona zostanie stosowna aplikacja.

* - Po zamontowaniu nowoczesnych torów najazdowych na obiekcie Yamagata w 2013 roku, tym razem skocznia w Zao zostanie zaopatrzona w sztuczne oświetlenie, co umożliwi rozgrywanie konkursów po zmroku. Dodatkowo japoński obiekt zostanie powiększony. Od przyszłego sezonu jego rozmiar wynosić będzie 106 metrów, a punkt konstrukcyjny znajdzie się na 95. metrze.

** - W celu podtrzymania organizacji Pucharu Świata w Ljubnie, stary obiekt został zburzony, a w jego miejscu powstaje nowa, większa skocznia, która będzie gościła najlepsze skoczkinie na świecie. Certyfikat obiektu HS 95 wygasł w tym roku. Według planu Janeza Goriska, nowa skocznia ma umożliwiać skoki w granice 105-110 metrów. Dodatkowo powstaje nowa wieża sędziowska, wyciąg, a na zeskoku zamontowane zostaną maty igelitowe. Całkowity koszt tej inwestycji to 1,5-2 mln Euro. W celu stworzenia całorocznego centrum skoków narciarskich, igelitem pokryte zostaną także istniejące już mniejsze skocznie, których punkty konstrukcyjne usytuowane są na 5., 10., 20., i 40. metrze. Aktualny postęp z prac możecie zobaczyć klikając >>>TUTAJ<<<.


Dominik Formela, źródło: fis-ski.com + skisprungschanzen.com
oglądalność: (2706) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • EVENo początkujący

  Dobrze, że w Ljubnie powstaje nowa skocznia, w zeszłym roku konkursy w Słowenii były najlepsze pod względem atmosfery na trybunach.

 • anonim
  @Dominik Formela

  Chodziło mi o jakąś konkretną informację o budowie oświetlenia,ale ok.

 • DFormela początkujący
  @???

  Źródłem jest powyższy wywiad z Chiką Yoshidą. Dyrektorka cyklu powinna być najlepiej zorientowana w tym temacie ;)

 • anonim
  @Dominik Formela

  Info o tym,że montują oświetlenie w Zao z logiki Pan napisał czy jest jakieś źródło do tego?

  Bo tu jest info,że skocznia zmienia profil.-https://www.facebook.com/skisprungschanzen/posts/942200839159114

  Skocznia ma mieć Punkt Konstrukcyjny na 95 metrze i HS na 106.Dodatkowo ma być zamontowany igelit.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).