Puchar Karpat w Rasnovie: Polki najlepsze, tureckie podium u panów

 • 2015-09-24 19:06

Zwycięstwem Kingi Rajdy zakończył się czwartkowy konkurs rozegrany w ramach Pucharu Karpat. W rumuńskim Rasnovie (HS 71) najdalej latała Magdalena Pałasz, ale w klasyfikacji uwzględniane były tylko zawodniczki do lat 18. Wśród mężczyzn całe podium zgarnęli Turcy.

Magdalena Pałasz nie stanęła na podium dzisiejszych zawodów ze względu na przekroczenie limitu wieku, który w przypadku Pucharu Karpat wynosi 18 lat. Podopieczna Sławomira Hankusa w tym roku skończyła 20 lat. W inauguracyjnym konkursie cyklu lądowała na 62. i 61. metrze. Kolejny międzynarodowy konkurs w tym sezonie wygrała zatem Kinga Rajda. Juniorka z Polski w pierwszej serii skoczyła 65,5 metra, a w finale wylądowała osiem metrów bliżej. Drugie miejsce ex aequo zajęły Voros Virag oraz Carina Alexandra Militaru. Węgierka i Rumunka uzyskały 57,5 oraz 55,5 metra, ale w odwrotnej kolejności. Ich strata do Rajdy wyniosła aż 22 punkty.

W czołowej "10" zameldowały się także pozostałe Biało-Czerwone. Siódma była Joanna Szwab (55 metrów i 54,5 metra), a dziesiąta Paulina Cieślar (48 i 50 metrów).

W rywalizacji udział wzięło 19 skoczkiń. Na starcie nie pojawiła się Alexandra Teleanu.

Skrócone wyniki Pucharu Karpat Pań w Rasnovie (HS 71); 24.09.2015
Lp. Zawodniczka Kraj Odl. 1 Odl. 2 Nota
PAŁASZ Magdalena POL 62.0 61.0 207.5
1 RAJDA Kinga POL 65.5 57.5 200.0
2 VIRAG Voros HUN 57.5 55.5 178.0
2 MILITARU Carina Alexandra ROU 55.5 57.5 178.0
4 TRAMBITAS Andreea Diana ROU 55.0 55.5 172.5
5 STEFANUTA Bianca Elena ROU 56.5 53.5 171.3
6 PARK Guy-Lim KOR 54.0 55.5 170.1
7 SZWAB Joanna POL 55.0 54.5 169.1
8 SKELE Sarlote LAT 50.5 49.5 145.8
9 ACHMETWALIJEWA Dajana KAZ 49.5 48.0 133.8
10 CIEŚŒLAR Paulina POL 48.0 50.0 133.5

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu kobiet.

Skrócone wyniki Puchar Karpat w Rasnovie (HS 71); 24.09.2015
Lp. Zawodnik Kraj Odl. 1 Odl. 2 Nota
1 CINTIMAR Muhammet Irfan TUR 66.0 66.0 233.1
2 DEMIR Ayberk TUR 67.0 64.5 230.4
3 IPCIOGLU Faith Arda TUR 65.0 64.5 224.1
4 PACURAR Radu Mihai ROU 61.0 61.5 209.3
5 GUNGEN Munir TUR 65.0 60.5 209.0
6 MAZURCZUK Dmytro UKR 60.5 60.5 203.2
7 TKACZENKO Siergiej KAZ 60.0 60.0 200.3
8 BUZESCU PURICE Constantin Robert ROU 60.0 57.5 194.8
9 WASKUL Andrij UKR 58.5 57.5 188.2
10 CACINA Daniel Andrei ROU 57.0 59.0 186.7

Do historycznej sytuacji doszło w konkursie panów, gdzie całe podium należało do reprezentantów Turcji. Najlepszych z podopiecznych Pekki Niemelae - Muhammet Irfan Cintimar, dwukrotnie kończył lot na 66. metrze. Na drugiej lokacie uplasował się Ayberk Demir (67 metrów i 64,5 metra), który stracił do swojego rówieśnika 2,7 pkt. Trzecią notę wywalczył Fairh Arda Ipcioglu (65 metrów i 64,5 metra).

Na starcie zabrakło Polaków. Łącznie udział w zmaganiach wzięło 31 juniorów. Ze startu zrezygnowali Nikita Dewajtkin oraz Paul Gabriel Aredelean.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu mężczyzn.

Kolejne zawody w Rumunii odbędą się już jutro. Na ten moment zawody w Rasnovie są jedynymi zaplanowanymi z cyklu Pucharu Karpat na sezon 2015/2016.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6650) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Optymistyczna uwaga

  Kiedyś w komemtarzu wspomnialem właśnie poniższe, ze dopiero teraz bedzie okazja żeby zobaczyc jaki faktycznie poziom prezentowały wczesniej Pałasz i Szwab. Rajda od wiosny zrobiła ogromne postępy co mogło by wskazywać nie na zły trening wobec starszych dwóch, ale niestety na brak większego talentu który zatrzymał sie na pewnym poziomie i koniec postępu.
  Napewno zaangażowania i determinacji nie można odmówić Pałasz i Szwab, jednak jak wspomniałeś nie zastąpi to talentu.
  Trzymajmy kciuki za rozwój młodszych zawodniczek i może wtedy Twój zartobliwy ale pesymistyczny komentarz sie zmieni.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Mało optymistyczna uwaga.

  Gdy latem 2013 powstawała polska kadra kobieca, napisałem, że ciekawy jestem co tak naprawdę sportowo reprezentują Pałasz i Szwab.
  Bo do tamtej pory to skoki kobiece w Polsce to była zupełna partyzantka i to kiepska.
  Że Pałasz i Szwab są uparte i zdeterminowane to było widać. To niesamowicie ważna cecha u sportowca, ale niestety talentu nie zastąpi. Teraz po 2 latach można mieć poważne wątpliwości czy obie coś osiągnął czy raczej należy mieć nadzieję na sukcesy młodszych, właśnie Rajdy czy Cieślar.
  To opóźni ewentualne dołączenie polskich skoczkiń do najlepszych, na ale już na to nikt nic nie poradzi.

  Na olanie skoków pań, świadomie i z premedytacją zdecydował Apoloniusz Tajner w 2006 gdy został prezesem PZN. Jednak kłamstwem by było tylko krytykować jego z tego powodu. Wtedy miał on swoje racje a była to "krótka, nawet bardzo krótka kołderka" a do tego chyba nie przewidział takiego szybkiego rozwoju skoków kobiecych i wzrostu ich prestiżu czyli konkursy MŚ, IO, drużynowe miksty i własny PŚ.

  Ja skomentuję to żartobliwie tak, jak doczekam się Polki Mistrzyni Świata lub Igrzysk, to albo skoki damskie w Polsce dokonają bardzo szybkiego rozwoju albo ja będę wyjątkowo długowieczny. Czyli żartobliwie ale niezbyt optymistycznie.

 • anonim
  Ale z tej naszej Madzi laska

  Ślicznotka

 • jozek_sibek redaktor
  @EmiI

  Rok temu to bodajże w I konkursie było 4 Japończyków na czele klasyfikacji generalnej i w drugim podobnie.

  Japończycy startowali poza konkursem ( wiadomo dlaczego).

  Teraz nie mogę sprawdzić - problem z Fis lub z komputerem.
  Wyniki z notatek to.......
  5 i 5 - D.Kostelik
  10 i 11 - K.Kołodziej
  11 i 8 - T.Urbaś
  12 i 13 - P.Wąsek

  Kto z tych zawodników startował w zawodach FIS Cup i dlaczego tylko D.Kastelik startował tylko w w konkursach.

  Kto wymyślił Puchar Karpat i dlaczego Polacy nie startują?????????????????????????????????

 • anonim
  Jest przynajmniej jeden następca żelaznej czwórki z Korei Płd.

  Soo-yeon-Hyu 15 latek, sporo Szwedów i Kazachów, Pacurar bardzo dobry występ 14-latka.

 • dejw profesor

  Puchar Karpat to przecież przetarcie przed FC... Dla niej to były dodatkowe treningi.

 • EmiI profesor
  @Kolos

  A co szkodzi wystartować poza konkursem? Rok temu o ile pamiętam jeden czy dwóch Japończyków tak zrobiło.

 • Kolos profesor

  Bez sensu - po co Pałasz brała udział w zawodach skoro i tak przekraczała limit wieku?? Ona i jej trener nie wiedzieli o tym przed startem?

 • Kolos profesor
  Warto zauważyć

  Pierwsza Koreanka skacząca na nartach: Guy - Lim Park

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).