PŚ Pań w Lillehammer: Zwycięstwo Takanashi, Rajda 36.

 • 2015-12-04 16:42

Sara Takanashi triumfowała w pierwszym konkursie Pucharu Świata pań 2015/2016 w norweskim Lillehammer. Reprezentantka Japonii w swoich próbach poszybowała na odległość 95,5 m i 97,5 m, tym samym odnosząc 31. pucharowe zwycięstwo w karierze. Jedyna reprezentantka Polski w zawodach, Kinga Rajda po skoku na 78,5 metra zajęła 36. miejsce.

Sara TakanashiSara Takanashi
fot. Tadeusz Mieczyński
Maja VticMaja Vtic
fot. Tadeusz Mieczyński
Maren LundbyMaren Lundby
fot. Tadeusz Mieczyński

W pierwszej serii konkursowej najlepsza okazała się Sara Takanashi. Reprezentantka Japonii z 13. belki oddała skok na odległość 95,5 metra. To pozwoliło dwukrotnej zdobywczyni Kryształowej Kuli na wyprzedzenie o 1,3 punktu autorkę najdłuższego skoku serii, Maję Vtic (101,5 m z 14. belki). Słowenka miała z kolei 9,2 punktu przewagi nad trzecią Chiarą Hoelzl (94,5 m). Pierwszą szóstkę uzupełniały Maren Lundby (96 m), Eva Pinkelnig (96 m) i Daniela Iraschko-Stolz (88,5 m z 13. belki).

Kolejne miejsca na półmetku zawodów zajmowały Yuki Ito (90 m, 13. belka), Jacqueline Seifriedsberger (93 m) i Elisabeth Raudaschl (93,5 m). Czołową dziesiątkę zamykała Kanadyjka Taylor Henrich (91,5 m).

Jedyna Polka w konkursie, Kinga Rajda oddała skok na odległość 78,5 metra i została sklasyfikowana na 36. miejscu. Dla niespełna 15-letniej zawodniczki należą się jednak brawa za samą kwalifikację do piątkowych zawodów w Lillehammer. Swój początek przygody z Pucharem Świata Polka może uznać za udany.

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 14. belki. Po skoku Maji Vtic na 101,5 metra rozbieg skrócono do 13. platformy.

W drugiej rundzie Sara Takanashi potwierdziła, że była najlepszą zawodniczką inauguracji sezonu w Lillehammer. Japonka oddała najdłuższy lot finału - 97,5 metra - i zdystansowała drugą Maję Vtic (93 m) o 11,5 punktu. Na najniższy stopień podium awansowała z kolei Maren Lundby. Czwarta na półmetku zawodniczka gospodarzy poszybowała na 92 metr i o 2,7 punktu wyprzedziła obrończynię Kryształowej Kuli Danielę Iraschko-Stolz (95 m). Miejsca w czołowej trójce nie utrzymała Chiara Hoelzl, która z wynikiem 90 metrów ukończyła konkurs na piątej pozycji.

W pierwszej dziesiątce inauguracyjnego konkursy znalazły się również Jacqueline Seifriedsberger (91,5 m), Eva Pinkelnig (92 m), Elena Runggaldier (94 m), Juliane Seyfarth (92 m) i Yuki Ito (88 m).

Finałowa kolejka rozpoczęła się, podobnie jak pierwsza, z 14. belki. Jednak po próbach siedmiu zawodniczek, jury zawodów podjęło decyzję o wydłużeniu rozbiegu do 16. pozycji.

Dla Sary Takanashi dzisiejsza wygrana jest 31. zwycięstwem w zawodach Pucharu Świata w jej karierze, a trzecim w Lillehammer. Poprzednio Japonka triumfowała na Lysgaardsbakken (HS100) w 2012 i 2013 roku.

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Sara Takanashi (100 pkt.) przed Mają Vtic (80 pkt.) i Maren Lundby (60 pkt.). Z kolei w Pucharze Narodów czołowe trzy miejsca zajmują Austria (189 pkt.), Japonia (152 pkt.) i Słowenia (97 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata Pań odbędą się w dniach 12-13 grudnia w rosyjskim Niżnym Tagile.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata Pań >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów Pań >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8854) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  M.Fettner

  Manuel Fettner mając 14 lat też startował w kwalifikacjach których nie przeszedł , mając 15 lat zajął 5 miejsce w PŚ

 • anonim

  Co sie dzieje z Hendrickson, Jerome, Logar i Graessler ? kontuzje, końce kariery?

 • Xander weteran

  Całkiem dobry debiut Rajdy w PŚ. No może liczyłem na minimalnie lepszy wynik ale nie ma co narzekać. Dziewczyna jest bardzo młodziutka i najważniejsze żeby teraz zdobywała ważne doświadczenie które może się przydać w przyszłości. Oby teraz robiła cały czas postępy.

  Sara mnie nie zawiodła i zaczyna sezon od zwycięstwa. Oby tak dalej w dalszej częsci sezonu się spisywała.

  Francuski poległy na całej linii. Wszystkie trzy przepadły w pierwszej serii. Coś duzy kryzys je złapał.
  Włoszki zaczynają się odradzać po słabiutkim sezonie.

 • Wojtek bywalec

  Tyle, że to 22 miejsce było w 1999. Rok wcześniej skakał już w Planicy, ale na K120

 • yyy profesor
  dinx

  Inne czasy, teraz nie da się w kulki lecieć z sprzętem, a do tego kadry sa profesjonalnie zorganizowane

 • anonim
  -

  Kanadyjczyk Steve Collins w wieku 15 lat wygrał konkurs PŚ w Lahti. To jest dopiero wyczyn

 • kasztelan doświadczony
  Kolos

  Wspomniany Słowak zajął 22 miejsce na największej wtedy skoczni świata. Więc nawet rok młodszy Murańka nie dorównuje wyczynu Słowaka, który niestety później nie zdobył ani jednego punktu

 • Kolos profesor
  Kazach

  Nie licząc Klimka Murańki (13 lat!) oczywiście:) Tyle że on skakał jedynie w kwalifikacjach.

 • anonim

  Wśród mężczyzn w PŚ najmłodszym zawodnikiem który był w konkursie był Słowak Matej Uram-14 lat w Planicy 1998

 • michnar stały bywalec
  -

  Gratulacje dla Kingi Rajdy! Ta dziewczyna ma dopiero 14 lat. :) 78 metrów może nie rewelacyjne, na treningu przekraczała już 80 m., ale to dopiero debiut. Gorąco kibicuje jej, żeby zdobyła jakieś punkty w Pucharze Świata w tym sezonie. :)

 • M_B profesor
  @dejw

  Ale w zawodach PŚ nie wystąpił.

  Nie wiem kto może być najmłodszy, ale Sammelselg jest jednym z najmłodszych:

  https://www.youtube.com/watch?v=5zfK__qiWPE

 • Meggy92 stały bywalec
  retransmisja

  A gdzie retransmisja :(?

 • dejw profesor
  @harri olli

  Bzdura. Debiut Murańki miał miejsce w sezonie 07/08. Odpadł wtedy w kwalifikacjach.

 • anonim
  major kuprich

  mylisz się on wtedy startowa jako przedskoczek muranka zadebiutował w zakoapnym 2010r

 • Major_Kuprich profesor
  Murańka

  Zakopane 2008 - 13 lat

 • Kibic profesor
  Wie ktoś

  Wiek ktoś może kto jest najmłodszym zawodnikiem jaki kiedykolwiek wystąpił w zawodach PŚ mężczyzn ?

 • IchBinDa weteran

  @pawel96
  W zeszłym sezonie Takanashi nie zdobyła żadnego trofeum. Ani PŚ, ani MŚ. Tak więc bez przesady.

 • sheef weteran
  Podsumowanie występu Kingi Rajdy w konkursie PŚ w Lillehammer

  No cóż - dzisiejszy występ Kingi może i nierewelacyjny ale na początek jak to mówią "pierwsze koty za płoty". Skoczyła na swoim aktualnym poziomie. Mam nadzieję, że dalej będzie się rozwijać, i że w przyszłości będzie z niej jeszcze sporo pociechy.

 • kasztelan doświadczony

  @pawel96

  Zlikwidować punkty za wiatr!! Wtedy to Vtić by wygrała!!

  A tak serio to bardzo cieszy wynik Lundby. Dobrze skakała tylko na MŚ w Falun, a teraz trzecia. Gorzej jest z resztą Norweżek niestety.

  No i Vtić, która jest bardzo dobrą skoczkinią, lecz podium tylko raz jej się tylko przydarzyło. A tu świetnie. Zaczęła trochę jak Rogelj w zeszłym roku.

 • pawel96 profesor

  O wiele lepiej dla zainteresowania dyscypliną byłoby, gdyby Takanashi przed zawodami miała przydzielone już pierwsze miejsce, reszta walczyłaby w normalnych zawodach o drugie.

  Bo tak, to nic się nie zmienia, ciągle to samo...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).