Zawody FIS powracają na olimpijską skocznię w Whistler

 • 2015-12-08 00:00

Wybudowane z myślą o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Vancouver 2010, skocznie narciarskie w Whistler od momentu zgaszenia olimpijskiego znicza gościły wyłącznie lokalne zawody. Nieoczekiwanie, po sześciu latach przerwy w Whistler Olympic Park rozegrane zostaną konkursy pod egidą FIS.

Olimpijskie skocznie w Whistler zostały oficjalnie otwarte w grudniu 2007 roku. W kolejnym roku na obiektach rozegrano zawody Pucharu Kontynentalnego mężczyzn i kobiet, zaś w styczniu 2009 roku na dużej skoczni HS140 odbyły się konkursy Pucharu Świata, zakończone dwiema wygranymi Gregora Schlierenzauera. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 roku na skoczniach w Whistler dwa złote medale olimpijskie wywalczył Szwajcar Simon Ammann, zaś Adam Małysz został podwójnym wicemistrzem olimpijskim.

Po zakończeniu imprezy obiekty zostały zamknięte. Pojawiały się nawet pogłoski o możliwym wyburzeniu olimpijskich skoczni, jednak w 2012 roku w Whistler Olympic Park rozegrano pierwsze zawody w skokach narciarskich od zakończenia igrzysk. Od tego czasu ta kanadyjska miejscowość regularnie gości zawody o mistrzostwo kraju. Whistler zniknęło jednak z kalendarzy wszystkich pucharów rozgrywanych przez FIS.

Teraz jednak ta sytuacja nieoczekiwanie ulegnie zmianie. Jeszcze w październiku zatwierdzony został oficjalny kalendarz zimowych konkursów FIS Cup w sezonie 2015/2016. Zgodnie z nim, zaplanowane na 6-7 lutego 2016 roku zawody miały zostać rozegrane na normalnej skoczni w Calgary. Kanadyjska federacja (Ski Jumping Canada) podjęła jednak decyzję, że zaplanowane w ich kraju zawody FIS Cup zostaną przeniesione na skocznię HS106 w Whistler.

- Niedawno doszliśmy do porozumienia z Whistler Sport Legacy w sprawie rozegrania tych zawodów w Whistler Olympic Park. Skocznie w Whistler są nowocześniejsze, zaś miasto jest znane na świecie jako ośrodek wypoczynkowy. Dlatego uznaliśmy, że zawody wzbudzą tam większe zainteresowanie - przyznaje portalowi Skijumping.pl Tom Reid, przewodniczący Ski Jumping Canada.

Jak dodaje prezes SJC, w dniach 6-7 lutego 2016 roku Whistler ma nie tylko gościć zawody z cyklu FIS Cup: - Mamy plan rozegrania w ten sam weekend Mistrzostw Kanady. Wierzę, że komitet organizacyjny postara się, aby nasz czempionat otrzymał rangę "FIS Race" - kończy Reid.

Rekord normalnej skoczni w Whistler wynosi 109,5 metra i należy do Adama Małysza. Czterokrotny zdobywca Pucharu Świata poszybował na tę odległość podczas treningu przed konkursem olimpijskim. Oficjalnym rekordzistą jest z kolei Simon Ammann, który w drugiej serii olimpijskich zawodów wylądował na 108 metrze.

Przypomnijmy, że kompleks skoczni Whistler Olympic Park został wybrany na Narodowe Centrum Szkolenia skoczków narciarskich oraz kombinatorów norweskich w Kanadzie. Rozpoczęto także budowę mniejszych obiektów. W ubiegłym sezonie odbyła się inauguracja skoczni K-40, najbliższej zimy uruchomiony zostanie obiekt K-20. W planach jest także budowa najmniejszej skoczni kompleksu (K-8).


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6937) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • gregus bywalec
  Idąc tym tokiem rozumowania

  to zawody PŚ powinny odbywać się tylko w Polsce, Niemczech, Austrii i Słowenii.
  No i jeszcze w Oslo (bo dużo Polaków przychodzi) i w Harrachovie (bo dużo Polaków przychodzi).

 • Zwei stały bywalec

  @Daerdin
  https://www.youtube.com/watch?v=BaxW7Rg7IUs
  Mało ludzi na trybunach w USA? :)

 • Daerdin początkujący

  Tylko, hmmm... Kto przyszedłby na takie zawody?
  Pustki na trybunach są nawet w Finlandii, ba - Norwegii. Co więc byłoby w takim USA, albo Kanadzie? :P

 • W_S weteran
  Fajnie by było jakby PŚ...

  ...wrócił do Ameryki. Whistler,Ironwood,Park City to fajne skocznie na PŚ.

 • skoczek5 bywalec
  -

  Może będzie w pś

 • Zwei stały bywalec

  @adaas
  Widocznie Kanadyjski Związek Narciarski nie ma ochoty na organizację PŚ.

 • anonim
  adaad

  Dlaczego np tam nie ma zawodów pucharu świata?

 • borek99 doświadczony
  -

  "Wierzę, że komitet organizacyjny postara się, aby nasz czempionat otrzymał rangę "FIS Race" - kończy Reid." - szczerze mówiąc nie wiem dlaczego Kanadyjczycy przykładają taką wagę do otrzymania tej rangi - przecież ona kompletnie nic nie daje, w skokach FIS oznacza tak wszystko czego nie da się przypisać do innych kategorii zawodów jakie mają w bazie, a żadnych dodatkowych profitów czy to dla zawodników czy organizatorów poza umieszczeniem w FIS'owskiej bazie (ale tam jakby komuś zależało to można by tę imprezę umieścić po prostu jako mistrzostwa krajowe, taka kategoria też w bazie FIS'u jest) to nie daje.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).