Alexander Stoeckl: "Celem nie jest dyskwalifikacja połowy drużyny"

 • 2015-12-11 14:46

Alexander Stoeckl jest spokojny o formę swoich zawodników. I mowa tu nie tylko o tych, którzy dobrze startują. Jak twierdzi, chwila wytchnienia i indywidualnego treningu sprawią, że niedługo do rywalizacji o najwyższe lokaty powrócą także Rune Velta i Anders Fannemel.

- Bardzo dobry dla nas był szczególnie weekend w Lillehammer – podkreśla Stoeckl - A wisienką na torcie było zwycięstwo Kennetha Gangnesa w niedzielnych zawodach. Biorąc pod uwagę jego historię, a przede wszystkim ostatnią kontuzję kolana, powrót tego zawodnika w tak dobrym stylu daje prawdziwą satysfakcję zarówno mnie, jako trenerowi, jak i całemu naszemu zespołowi– podkreśla.

Szkoleniowiec dodaje też, że występ przed własną publicznością to dla skoczków trudne zadanie. - To nie tak, jak w piłce nożnej, że łatwiej grać na swoim stadionie (śmiech). Zawodnicy odczuwają większą presję i stres. Tym bardziej cieszę się, że tak dobrze spisali się u siebie – mówi o występie Norwegów w Lillehammer.

Nie wszystkim z nich idzie jednak tak dobrze. Rune Velta i Anders Fannemel, którzy dobrze spisywali się podczas minionej zimy, w tym sezonie na razie nie zachwycają. A kiedy powrócą do formy? - Mam nadzieję, że jak najszybciej (śmiech). Wraz z odniesieniem sukcesu, wzrastają oczekiwania oraz presja i to może być dla nich problem – zauważa Stoeckl.

Niełatwo jest szczególnie gdy w krótkim czasie z mało znanego zawodnika, staje się gwiazdą. - Tak było z Runem Veltą. Szczególnie ważny dla niego był sukces na mistrzostwach świata w Falun. Wtedy też wzrosła jego popularność i media zaczęły od niego oczekiwać kolejnych dobrych występów – tłumaczy trener Norwegów – W lecie nie szło mu już tak dobrze jak zimą. A na początku tego sezonu zdecydował, że zrobi sobie przerwę od PŚ i potrenuje indywidualnie. Myślę, że to bardzo inteligentne rozwiązanie i, że z dobrej strony pokaże się już w zawodach Turnieju Czterech Skoczni.

Jak twierdzi, podobnie jest również w przypadku Andersa Fannemela. - Z tym, że jego dyspozycja była różna w ostatnich latach – dodaje – Latem myśleliśmy, że wszystko ma pod kontrolą. Dopiero w zimie zauważyliśmy, że w jego przypadku nie wszystko funkcjonuje jak należy. Ale pracuje nad tym i jest bardzo zmotywowany. Mam nadzieję, że dobrze spisze się w Niżnym Tagile. Lubi tamtejszy obiekt i ma pozytywne doświadczenia z nim związane.

Gorzej Fannemel wspomina z pewnością dyskwalifikację z Kingenthal. W tym sezonie podobny los w sumie 6 razy spotkał Norwegów. A podczas dwudniowej rywalizacji w Lillehammer zdarzyło się to aż 5-ciu z nich. - Niestety, nie potrafię tego wyjaśnić w kilku zdaniach – komentuje Stoeckl – Ale najgorzej pod tym względem wypadliśmy chyba w Lillehammer. Tam ani zawodnicy, ani trenerzy nie byli przygotowani przed startem do nowej procedury, nie komunikowaliśmy się też zbyt dobrze. Rozumiem, że niektórzy mogą pomyśleć, że się usprawiedliwiamy, ale celem nie może być też dyskwalifikacja połowy drużyny. Osobiście zabolało mnie to jako trenera.

Tymczasem do Turnieju Czterech Skoczni zostały już tylko 2 weekendy PŚ. A kto jest, według Stoeckla, będzie się liczył w tej rywalizacji? - Trudno powiedzieć, bo jak na razie za nami niewiele rozegranych zawodów, a jeden pucharowy weekend został całkowicie odwołany. Ale myślę, że silni po raz kolejny mogą okazać się Austriacy. My też jesteśmy w całkiem dobrej formie. A jeśli chodzi o konkretnego faworyta, to może to być Severin Freund. To bardzo konsekwentnie skaczący zawodnik - kończy trener Norwegów.


Katarzyna Skoczek, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (2430) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Stinger profesor

  Stoeckl wymienił Freunda jako faworyta TCS i się nie dziwię ale osobiście uważam że Prevc ma nie mniejsze szanse od Niemca.
  Obaj nauczyli skakać się niesamowicie regularnie i co ważne nie psują skoków.
  Mimo wszystko liczę że to Polak albo Norweg wygra TCS, jeśli nie oni? Nie mam nic do Niemców ale marzy mi się też Ammann... Japończycy (Kasai, Ito) swoją drogą ale wiadomo szanse nie wielkie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).