Kamil Stoch: "Czeka mnie dużo pracy"

 • 2016-01-01 18:19

Pomimo bratobójczego pojedynku ze Stefanem Hulą, w drugiej serii noworocznego konkursu zobaczyliśmy obu naszych reprezentantów. Górą w tym pojedynku był Kamil Stoch, który finalnie zajął 19. miejsce. Poniżej przedstawiamy krótką rozmowę z 28-latkiem, na temat startu w Garmisch-Partenkirchen

Kamil StochKamil Stoch

Awans do drugiej serii z kolegą z klubu, to chyba pozytywne rozwiązanie? - Jak najbardziej pozytywne. Dla nas nie ma znaczenia system KO. On jest stworzony dla kibiców, aby trochę urozmaicić widzom zawody. Ma to nieść za sobą więcej emocji. Dla widzów jest to fajne, ale dla nas zawodników, nie ma to znaczenia. Musimy wykonać swoją robotę. Każdy z nas musi oddać dobry skok. Jeżeli zrobi dobrze pracę, to i tak wejdzie do drugiej serii. Wracając do pytania. Super, że obaj weszliśmy. Pozytywnie, elegancko.

Jak mistrz świata z 2013 roku oceni pierwsze próby w 2016 roku? - Cieszę się, że udało mi się dobrym skokiem wejść w Nowy Rok. Dał mi dużo pozytywnej energii, radości i satysfakcji. Dzień jak najbardziej na plus, bo uważam, że zrobiłem mały krok do przodu. Tego tak nie widać, bo to nie jest tak, że jeśli poprawię jedną rzecz, to od razu będę 20 miejsc wyżej. Czeka mnie dużo pracy, żeby powoli, krok za krokiem budować dobrą dyspozycję. Lepsze skakanie, aby moja pewność siebie wzrastała i wiara w to, że wszystko zacznie wychodzić tak, jak trzeba. Do tego trzeba czasu i ciężkiej pracy.

Co udało się dzisiaj poprawić? - Skoki <śmiech>. Ale zagłębiając się trochę bardziej, udało mi się poprawić kierunek odbicia, który był najbardziej kluczowy, jeśli chodzi o moje poprzednie skoki. Teraz pozostało zrobić jeszcze kilka rzeczy, utrwalić to, co poprawiłem dzisiaj i będzie dobrze.

Prawdą jest, że do Niemiec dojechał nowy kombinezon? - Tak, aczkolwiek to, co cały czas powtarzam. Kombinezon za mnie nie wykona pracy, to ja muszę wykonać, a kombinezon mi w tym pomoże. Kombinezon jest okej, mam nadzieję, że ładnie się w nim prezentuję i jest bardzo dobry.

Jakie odczucia odnośnie czekających nas zawodów w Innsbrucku? - Lubię Innsbruck i tamte zawody. Jest tam bardzo dobra atmosfera, płynie stamtąd dobra energia. Ja teraz mam trochę inny pogląd na zawody. Muszę podchodzić do tego bardziej zadaniowo, żeby wykonywać swoje cele, które mam zadane przez trenera i samego siebie. Głównie na tym muszę się skupiać. Chcę osiągać jak najlepsze wyniki, ale bardziej muszę skupiać się na tym, aby wykonać rzeczy, które umożliwią mi dalsze skakanie. To jest trudne do wytłumaczenia. Wiem, że to brzmi jak gadanie głupot, ale tak jest. Jestem w takiej sytuacji, która tego wymaga i przede wszystkim potrzebuję na to czasu.

Korespondencja z Garmisch-Partenkirchen, Tadeusz Mieczyński.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7438) komentarze: (36)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Kolos profesor
  uniwersalny-kibic

  Żaden fachowiec nie przyjdzie ci trenować kadry w środku sezonu. No chyba że jakiś trener-desperat ale wtedy raczej to nie byłby fachowiec...

 • anonim
  -

  Prędkość

  ,,Wiem, ale na tę chwilę nie ma to dla mnie znaczenia. Muszę się skupiać na czymś innym, prędkość poprawię, kiedy wszystko inne będzie działało. Jestem ponad kilometr wolniejszy od najlepszych czyli tak jakbym jeździł z niższych rozbiegów. To sporo, ale mam większe zmartwienia. Nie mogę pracować nad wszystkim naraz. Muszę stopniować cele do realizacji.''

  z eurosport.onet.pl

 • dejw profesor

  Rzeczywiście, zmiana w dzisiejszych skokach Kamila była widoczna. To już nie było takie spadnięcie/rzut z progu jak zdarzało się już w tym sezonie często (zdecydowanie za często) i później z niziutkiego pułapu próba wyciągnięcia maksymalnej odległości.
  Wciąż jednak do poprawy są prędkości na progu (czyli pewnie pozycja, nie chce mi się wierzyć że to wina smarów). Już dziś w próbnej wyglądało to odrobinkę lepiej.
  Może wreszcie to już ta pora, kiedy po poprawieniu tych elementów przyjdą lepsze odległości, co przełoży się na duże lepsze wyniki.

 • anonim
  drużyna

  w piłce jet tak że jak drużyna gra kiepsko to nie zmienia się wszystkich graczy tylko trenera

 • anonim

  Kruczka trzeba natychmiast zwolnić, bo dużo gorzej już i tak być nie może, ale widocznie Tajner skąpi kasy na fachowca zza granicy i liczy na cud, że nasi zaczną jako tako skakać, jednak nic takiego się nie stanie, a każdy kolejny dzień pracy Kruczka tylko pogłębia kryzys polskich skoków

 • Roxor weteran
  @slowenska_mafia1

  Zgadzam się z Tobą. Nie widzę sensu zwalniać Kruczka w trakcie sezonu, bo co to da? Lepiej nad tym zastanawiać się po sezonie.
  Z drugiej strony nie ma też co głaskać trenera za takie wyniki jakie mamy i mówić, że jest wszystko ok. Tym bardziej, że taka sytuacja powtarza się już drugi sezon z rzędu. Co innego jest krytykować, a co innego obrażać/wyzywać innych.

  Założę się też, że ci, którzy obrażają zarówno zawodników jak i trenera (nie mówię o normalnej krytyce), po MŚ w 2013 roku czy po IO, teraz są pierwsi do zwalniania trenera.

 • slowenska_mafia1 stały bywalec

  do wszystkich tępaków i znawców oraz zwalniaczy trenera Kruczka - to co powiedział Pan Adam "Nam pozostaje trzymać kciuki i wspierać Kamila i resztę chłopaków." a nie goić wszystkich jak się da.

 • Roxor weteran
  Malinowy kombinezon

  Fajnie było zobaczyć Kamila w tym kombinezonie, jakoś tak dobrze się kojarzy. Być może to też jakoś wpłynie na podświadomość Kamila?

 • slowenska_mafia1 stały bywalec
  Trzymaj się Kamil

  Nie przejmuj się niczym, rób swoje realizuj swoje małe kroki. W końcu Rzym nie w jeden dzień zbudowano, a ludzie którzy naprawdę Ci kibicują mocno trzymają kciuki.

 • Xander początkujący
  adik23

  Zdecydowanie się z tobą zgadzam. Co oni do cholery robili w okresie przygotowawczym. Teraz jest tyle do poprawy że ciężko będzie się wyrobić do końca sezonu. Jak dla mnie ten sezon już jest stracony. Niedługo 1/3 sezonu a skaczą tragicznie. Teraz będą próbowali to naprawiać zaczynając tak naprawdę od zera.

  No ale dla Kruczka najważniejszy jest cykl LGP i tam szykuje wybuch formy. Teraz to okres przygotowawczy.

 • michal1238 bywalec
  @Firehunter

  Po Sylwestrze jeszcze Cię trzyma?
  Znajdź lepsze miejsce na swoje przemyślenia...

 • anonim

  polacy w tym sezonie nic nie osiągną dla nich najwazniejsze beda pewnie zawody w zakopanym i wisle ,zakopane juz nie długo wiec nie sadze ze beda mieli forme ale w wisle moze cos zaskoczy na koniec straconego sezonu .chciałbym aby szkoleniowcem po sezonie został jakis polak moze piotr fijas lub jan szturc

 • PIBEK123 bywalec
  SPOKOJNIE!!!

  Na LGP kadra zdąży się wykurować. Chłopaki budują formę ;)) Olać zime

 • Firehunter doświadczony
  do !!!!

  Nie zmienia to niczego w sposób zasadniczy. To tylko jeden z wielu przykładów, jak wiara może dać wielką energię i siłę do działania.

 • Firehunter doświadczony
  Jakoś tak historia niestety się ułożyła

  że jesteśmy strasznie depresyjnym, przybitym narodem. Zawsze się wszystkiego boimy i lamentujemy. Tak dłużej być nie może. To jest ślepa uliczka, błędne koło itd. Trzeba to zmienić. Musimy zmienić swoją mentalność z negatywnej na pozytywną. To jest pierwszy podstawowy krok w kierunku masy sukcesów oraz ogólnie bardzo udanego i przyjemnego życia.

 • anonim
  firehunter

  Sam wyrywaj stąd. Hitlera podawać jako przykład działania pozytywnego.

 • erytrocyt_ka profesor
  -

  Mam nadzieję, że Kamilowi uda się poprawić kolejne błędy i wierzę, że te dobre skoki w końcu przyjdą.

 • anonim
  realizm a pesymizm

  Jeśli coś jest do du.. To trzeba sobie jasno powiedzieć że jest źle a nie zaklinac rzeczywistość. Dużo bardziej wolalbym jedną konkretną wypowiedź trenera w stylu: popelnilismy mnóstwo bledow, nie wiemy jak wyjść z kryzysu, będziemy się starać do końca lecz nie oczekujcie cudów. A po sezonie podań się do dymisji i zwolnienie miejsce komuś kto ma pomysł jak te błędy naprawić. Taką wypowiedź byłaby zdecydowanie lepszą niż tysiąc gadek o swiatelkach, kroczkach, spokoju czy kombinezonach.

 • Bogdinho weteran

  Do Oberstdorfu Kamilowi zdarzały się przebłyski, takie jak choćby 137m w Klingenthal, 136m w Niżnym Tagile czy też jeden ze skoków na treningu w Engelbergu. Natomiast od Oberstdorfu Kamil nie oddał ani jenego świetnego skoku na ścisłą czołówkę PŚ. Ten dzisiejszy 130 metrowy skok z serii próbnej był skokiem na przełom pierwszej i drugiej dziesiątki, nic więcej.

  Nie ukrywam, że bardzo mnie to martwi. Wygląda to tak, jakby wcześniejsze słabe skoki Kamila były wpadkami, a teraz stały się one normą. Myślałem że to brak stabilizacji, i tak też było. Wszystko wskazuje na to, że Kamil wreszcie ustabilizował się, ale problem w tym, że na przeciętnym poziomie - poziomie trzeciej dziesiątki PŚ. Nie takiej stabilizacji oczekiwałem i on zapewne też. Z konkursu na konkurs może mu być coraz trudniej z powrotem do stałej i równej formy na TOP 10 PŚ.

 • Firehunter doświadczony
  Nie ma sensu udowadniać mi, że nie mam racji

  bo ją mam i dobrze o tym wszyscy wiecie. Tak więc mówię jeszcze raz, nie przejmujmy się i idźmy przed siebie. To zawsze było i będzie najważniejsze. Precz z defetyzmem! Precz z pesymistami! Won stąd!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).