Będą nowe skocznie na Dolnym Śląsku?

 • 2016-01-07 19:41

Zaplanowana na luty tego roku Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży na Dolnym Śląsku stanowić ma z założenia nie tylko impuls do reaktywacji skoczni normalnych w Karpaczu i Lubawce, ale również do budowy małych obiektów, będących zaczątkiem systemu szkolenia młodych zawodników w polskich Sudetach.

Miejscowi działacze chcą, by skocznie potrzebne do podstawowego szkolenia młodych adeptów powstały w Karpaczu, Lubawce, Sobieszowie i na Polanie Jakuszyckiej.

- Chcemy utworzyć sekcję skoków - mówi Zosia Czernow z klubu MKS Karkonosze w rozmowie ze Strimeo.tv- W Sobieszowie, w tym kompleksie, gdzie jest doskonałe miejsce do uprawiania biegów, innych sportów zimowych, chcemy wybudować małą skocznie. Byłaby świetnym uzupełnieniem tego kompleksu.

"Transgraniczne Centrum Turystyki Aktywnej" w Sobieszowie znajdujące się u stóp Góry Chojnik to m.in. 2 km wielofunkcyjnej trasy do uprawiania turystyki rowerowej, jazdy na nartorolkach, a zimą trasy do narciarstwa biegowego oraz dwukondygnacyjny budynek Centrum. W Sobieszowie, w przypadku realizacji projektu można by z powodzeniem uprawiać kombinację norweską.

Szkolenia młodych skoczków z Dolnego Śląska z chęcią podjąłby się burmistrz Szklarskiej Poręby, a w przeszłości skoczek narciarski i polski prekursor stylu V, Mirosław Graf:
- Mogę na początku zaopiekować się taką grupą, zainicjować wszystko, zorganizować, nawet prowadzić zajęcia przez rok, dwa lub trzy lata.

Entuzjazmu działaczy sportowych nie podziela jednak Marszałek Cezary Przybylski:
- Jeżeli zbudujemy tak dużo tych obiektów to i chętnych do uprawiania tego sportu nie będzie tak wielu. Jest pewien próg opłacalności, możliwości korzystania z tych obiektów.

Więcej o polskich skoczniach:
Przewodnik po polskich skoczniach 2015


Adrian Dworakowski, źródło: Strimeo.tv
oglądalność: (8356) komentarze: (24)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • skoczek początkujący
  skocznie

  Brawo Tomek.

 • Kolos profesor
  TomekNS

  Na Dolnym Śląsku mają otyle dobrą sytuację ze Czeskie skocznie sa blisko. Tylko dogadac się z Czechami i mamy całkiem dobre zaplecze.

  A pomysł na budowę skoczni oczywiście bardzo dobry, ale niestety na 100% nic z tego nie wyjdzie. Tak jak wiele,wiele pomysłów wcześniej. Tylko kolejny projekt niezrealizowany do kolekcji dojdzie.

 • IchBinDa początkujący

  @TomekNS
  Samorządowcy i działacze z Dolnego Śląska mają finansować remont skoczni na Podhalu?

 • TomekNS doświadczony
  Zgadzam sie

  Ale co z tego ze będą małe skocznie skoro dużych obiektów nie będzie? Ja nie mówię żeby w ogóle nie budować ale najpierw trzeba zainwestować w to co jest najważniejsze. W Zakopanem chcę przypomnieć ze jest cały kompleks skoczni od małej po Wielką Krokiew sa to cztery obiekty, które popadaja w ruinę niestety.

 • bunny doświadczony
  @TomekNS

  Aby wychować mistrza, trzeba mieć rozwinięty system szkolenia, w tym przypadku na najmniejszych skoczniach. Jeśli dzieciaki będą miały daleko na skocznie, to wątpliwe aby chciały zostać skoczkami.

 • bunny doświadczony
  @TomekNS

  Aby wychować mistrza, trzeba mieć rozwinięty system szkolenia, w tym przypadku na najmniejszych skoczniach. Jeśli dzieciaki będą miały daleko na skocznie, to wątpliwe aby chciały zostać skoczkami.

 • TomekNS doświadczony
  Głupota

  Po co tyle skoczni lepiej niech wyremontują te w Zakopanem a nie wydaja pieniądze na inne

 • neonek18 doświadczony
  Luk

  Polecam skocznie w Łodzi
  Również fajna skocznia jest w Lublinie "krokiewka" ale obecnie jest w remoncie.
  Na obu skakałem i serdecznie polecam:)
  Chętnie bym poskakał w Gliwicach bo tam są bardzo dobrze skocznie:)

 • Ponurzyca profesor

  Sobieszów to dobry pomysł. To mógł być dobry pomysł.
  Ale od 1 stycznia Karkonoski Park Narodowy (czyli kolejne Państwo w Państwie) poszerzył swoje włości min. o górę Żar obok Chojnika. Trzeba było ,,myśleć" wcześniej (sam Chojnik był
  Kompleks skoczni powinien właśnie powstać jak najbliżej Jeleniej Góry (Sobieszów to w zasadzie przedmieścia) tak by dzieciaki (i dowożący ich rodzice) mili stosunkowo blisko.
  Budowę powinno się zacząć od małych obiektów, ale w miejscu takim by pozostawić teren dla kolejnych większych.
  Karpacz, Szklarska, Lubawka to właściwie populacyjna równia pochyła. Jakuszyce to całkowity bezsens - populacyjna pustynia.
  Gdzie można by wybudować jeszcze skocznie? Gdzie można było wybudować na fali ,,Małyszomani"? W Suwałkach. I też razem z trasami biegowymi by trenować kombinatorów.

 • Luk profesor
  pytanko

  Czy istnieje cos takiego jak skoki amatorskie? W sensie, czy można gdzies jak w przypadku narciarstwa alpejskiego przyjechac, zaplacic za naukę i skoczyc sobie? Pytam powaznie, jakies male skocznie K10 czy cos w ten deseń.

 • borek99 weteran
  @Kierownik

  Wypompować wodę z zagłębienia w dole zeskoku ;). A poważnie to po co miałby w to ładować większe pieniądze jak skocznia ma być przygotowana tylko na 1 zawody, w dodatku, delikatnie mówiąc, niskiej rangi? Na Dolnym Śląsku nie ma nikogo kto mógłby tam trenować, a nawet zakładając optymistycznie, że przy okazji w okolicy powstaną jakieś mniejsze obiekty i uda się wyszkolić grupkę dzieciaków to zanim będą oni na poziomie pozwalającym korzystać z Orlinka minie tyle czasu, że skocznię i tak trzeba będzie remontować znowu (bo nikt nie będzie wydawał kasy na stojący odłogiem obiekt)...

 • Kierownik_kotlowni bywalec
  P.S.

  P.S. Oczywiście 60 tys. zł na Orlinka obiecał marszałek województwa, nie burmistrz Karpacza.

 • Kierownik_kotlowni bywalec
  Siostro, translator

  Czy ktoś wyjaśni, co powiedział (albo chciał powiedzieć), marszałek Przybylski?
  Jak na razie to burmistrz Karpacza na "remont" Orlinka przeznaczył astronomiczną kwotę 60 tys. zł. Co za to da się zrobić? Dla porównania w realizowanym obecnie budżecie obywatelskim miasto Karpacz przeznaczy 50 tys. zł na posadzenie kwiatów wzdłuż pobocza ulicy Skalnej, a 42 tys. zł na zakup koszulek technicznych. A sekcja narciarstwa alpejskiego KS Śnieżka Karpacz dostanie ponad 200 tys. zł na stroje, sprzęt i obozy.

 • anonim
  Na Wyżynie Lubelskiej takie piękne malownicze pagórki są

  Niektóre nawet kilkusetmetrowe, dlaczego by nie zbudować skoczni?? :D :D

 • Janek145 weteran
  Willingen

  Niestety źle wyglądają prognozy na Willingen.Jutro kwalifikacji na pewno nie będzie,woatr 7m/s.

 • anonim
  bez sensu pomysł

  zaraz za granica w harachovie jest kilka skoczni, po co np. stawiac na polanie jakuszyckiej gdzie i tak nie ma miejsca na tego typu inwestycje a 5 km dalej jest odpowiednie zaplecze. dogadac sie z sasiadami zza miedzy a nie robic pseudoinwestycje

 • Stefan początkujący

  Na tym zdjęciu "nieczynna" to chyba mało powiedziane...

 • anonim
  skocznie

  Bardzo dobrze ze na śląsku ma cos ruszyć ze skokami po tym jak zakopane nie zadbało o swoje obiekty które niszczeją potrzebna jest baza dla młodych skoczków bo bez małych skoczni skoki stopniową bedą w polsce upadały, szczególnie cieszę się z remontu skoczni w lubawce, ponieważ byłem tam na wakacjach jakieś 7 lat temu i wówczas ta skocznia była mocno zniszczona, choć później ją reaktywowano, ale na krótko takze na oom 2010. Budowa nowych i remont starych skoczni spowoduje nie tylko rozwój skoków ale też kombinacji norweskiej co mnie bardzo cieszy, tylko oby nie skończyło się na planach które nie zostaną zrealizowane.

 • Roxor weteran
  -

  Nowe skocznie to by się przydały w Beskidzie Sądeckim, bo nic tu nie ma.

 • szymi123 początkujący
  @igor

  Ja nie wiem czy po rezygnacji Liberca w zeszłym roku nie zbanowali Czechów na pare lat. Ale mogę się mylić.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).