Maciej Maciusiak: "Oczekujemy dobrych skoków"

 • 2016-01-08 21:45

Pomimo dość eksperymentalnego składu złożonego głównie z członków kadry B, piątkowe kwalifikacje można uznać za jedne z bardziej udanych w całym sezonie. Jak występ pięciu Biało-Czerwonych oceni trener Maciej Maciusiak, który kieruje naszą reprezentacją w Niemczech?

- Cały dzień można uznać udany. Zarówno skoki treningowe, jak i kwalifikacje. Pokazujemy, że można walczyć z najlepszymi. Czołowa "10" trochę nam odjechała, ale staramy się z całych sił i z fajnym nastawieniem chcemy przystąpić do kolejnego konkursu.

Stefan Hula utrzymuje równą formę, pomimo zmęczenia, o którym ostatnio mówił. - Stefan oddał trzy podobne skoki. Różnice zależały od warunków. Był to solidny dzień na plus dla Stefana i myślę, że jest bardzo zadowolony. Ostatnio z Kubą Jandą rozmawiałem, że jak po 30-tce nic nie boli, to już jest źle <śmiech>. Stefan jest pozytywnie nakręcony od dłuższego czasu. Widać, że skoki sprawiają mu przyjemność.

Jak trener oceni pozostałych zawodników? - Każdy wykonał swoje zadanie. Nie perfekcyjnie, ale co mieli zrobić, to zrobili. Bardzo fajnie spisał się Kuba Wolny po takiej dłuższej przerwie. Maciej Kot oddał dwa pierwsze skoki treningowe, natomiast gorszy kwalifikacyjny, gdzie chciał spróbować czegoś innego. Do końca się nie udało, ale myślę, że w jutrzejszym konkursie już to poprawi.

Przed sezonem mówiło się, żeby nie oczekiwać zbyt dużo od Jakuba Wolnego, który wraca na skocznię po bardzo ciężkiej kontuzji. Tymczasem już na początku stycznia startuje w zawodach najwyższej rangi. - Tak jak mówiliśmy. Jeżeli ze zdrowiem wszystko będzie w porządku i forma pozwoli, to będzie startował w zawodach. Aktualnie startuje w Pucharze Świata, ale wszystko zależy od formy. Ze zdrowiem jest wszystko okej. Nie ma już żadnych problemów, więc startuje.

Jakich skoczków zobaczymy w jutrzejszych zawodach drużynowych? - Pierwszy pojedzie Jakub Wolny, w drugiej grupie Andrzej Stękała, w trzeciej Maciej Kot, a w ostatniej Stefan Hula. Przyjechaliśmy jako reprezentacja i oczekujemy dobrych skoków. Zawodnicy nie będą mieli mieli postawionych żadnych celów wynikowych. Oddawać dobre skoki w zawodach i z tego się będziemy cieszyć. Miejsce pokażą komputer i wyniki.

Korespondencja z Willingen, Maciej Maciusiak.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5116) komentarze: (32)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • EmiI profesor

  Choćby z tego powodu że błąd w selekcji dotyczy skoczków 4-7 w kraju, a nie 1-2. Jak liderzy skaczą dobrze to nikt nie patrzy na żadne błędy w selekcji co widać było w Soczi...

 • EmiI profesor
  @dervish

  No tak, ale nigdy nie słyszałem by ktokolwiek był odpowiedzialny za błędną selekcję. Nawet jak jakiś skoczek będzie bez formy to "nie ma pewności czy inny by wypadł lepiej" i koniec tematu :) a tak przynajmniej nie dojdzie do złej krwi w kadrze. Każdy wie co ma zrobić i nie może mieć potem do nikogo pretensji.

 • anonim
  Kompletna klapa kadry A

  Komentatorzy i experci TV z Niemiec i Austri podkeslaja zla technike skoków polskich skoczków.
  Wymieniaja brak idealnej chwili i dynamiki (jak z katapulty) odbicia na progu i spóznione zlozenie sie do lotu. Podkreslaja takze zla aerodynamike lotu, brak szybowania przez co nastepuje wytracanie szybkosci a w koncowym rezultacie spadanie jak kamien, czego dowodem jest takze wielki huk przy ladowaniu.
  Wydaje mi sie, ze SUPER Trener wymyslil sobie "nowinke techniczna", która sie nie udala.

 • wikidajlo weteran
  EmiI

  Wystarczy by Wolny czy Stekala zajal w niedziele 2 miejsce przez jakas magie
  i juz Twoja pewna trojka ulegnie zmianie. Cala polska ekipa skacze tak tragicznie tej zimy, ze opieranie sie na punktacji PS....

 • dervish profesor
  HKS

  Jeżeli uzasadnieniem jest regulamin to cała wina za selekcje spada na regulamin a nie na trenera. Mozna krytykować jedynie regulamin.
  Odpowiedzialność trenera jest wówczas pośrednia. Mówię o odpowiedzialności za selekcje a nie o odpowiedzialności za przygotowanie kadry.

 • HKS początkujący

  @dervish
  Odpowiedzialność za wybory? A w jakiej formie?;);) Przecież każdą nominacje można uzasadnić co DOSKONALE wiesz;)

 • dervish profesor
  Emil

  No właśnie. To tylko dowodzi jak durnym systemem jest regulowanie nominacji na imprezy docelowe przez sztywne regulaminy oparte nam długofalowych rankingach, w tym przypadku na rankingu PŚ.

  Nie od dziś piszę, ze całość nominacji powinna być w gestii trenera. Powinien wybierać aktualnie najlepszych i ponosić całkowitą odpowiedzialność za swoje wybory.


 • EmiI profesor

  No wiadomo że gotowy. Zgodnie z kryteriami PZN pewne miejsce w składzie mają Stoch, Hula, Kot. Dalej zbliżoną liczbę punktów mają Żyła, Kubacki i Murańka. I pewnie z nich wybierze czwartego. Piątego może sam dobrać wg własnego widzimisię, więc tu ciężko powiedzieć, prawdopodobnie już wymieniłem wszystkich członków składu, tylko nie wiadomo który ze wspomniane wcześniej trójki odpadnie (jeśli odpadnie, mimo że kryteria PZN mówią o 5, to można wziąć 6).

 • anonim

  Może receptą na obecną bolączkę Naszych kadr jest po prostu zamiana trenerów. Kruczek bierze kadrę B a Maciusiak A. :)

 • eve744 doświadczony

  No co Wy, jest nowy wywiad z Kruczkiem na stronie onetu/eurosportu i tam Kruczek wyraźnie mówi, że on skład na loty już MA. być może dokona jakichś korekt, ale generalnie skład jest już znany i wątpię żeby nagle go wywrócił do góry nogami. tyle.

 • dervish profesor
  Kanapowa Kibicka

  Stękała trafił do Maciusiaka na poczatku sezonu. Przepracował z nim cały okres przygotowawczy (lato) więc to ze jest w takiej a nie innej formie to zasługa Maciusiaka. A przynajmniej zasługą Maciusiaka jest, że nie dołuje tak jak cała kadra A.

  Daleki jestem od gloryfikowania Maciusiaka.
  Ale przyzwoitość nakazuje zauważyć pewne pozytywy jego pracy.

  Kruczka w obecnym sezonie nie ratuje nic. Wszyscy jego podopieczni zaliczają potężnego doła. Tu został popełniony jakiś potężny błąd w przygotowaniach i co gorsza nie dają rezultatów żadne ze sprawdzonych do tej pory metod naprawczych. Jest coraz gorzej. Wydaje się , ze nastąpiło obustronne wypalenie na linii trener -podopieczni i kadrze potrzeba nowych bodźców bo te stare już na nią nie działają.

  W kadrze Maciusiaka jest inaczej. Tam jest zapał do pracy i dobra bojowa atmosfera (Kot mimo ciagle niesatysfakcjonujących wyników odzyskał zapał do pracy i powoli odbija się od dna na którym znalazł się w poprzednim sezonie). Oczywiście nie dotyczy to wszystkich bo Biegun też dołuje, ale on jest wyjątkiem potwierdzającym regułę. Rzadko się zdarza aby absolutnie wszyscy zaliczali postęp. Praktycznie w kazdej kadrze zdarza się jakiś wyjątek bo każdy skoczek jest inny i każdy inaczej reaguje na trening zaaplikowany grupie. Poza tym nikt nie jest automatem i każdemu może się zdarzyć słabszy sezon.

  To co piszę to nie jest jakaś laurka, moim zdaniem Maciusiak po prostu dobrze wykonuje obowiązki trenera kadry B. A to , ze jest być może nadmiernie chwalony to chyba dlatego, ma za tło totalną nędzę prezentowana przez kadrę A.

  Patrząc zadaniowo to Maciusiak póki co realizuje stawiane przed jego kadrą zadania:
  -z powodzeniem walczy o kwoty w PK
  -jego ludzie są w stanie punktować w PŚ co jest dosyć dobrą wizytówką jego pracy.
  -jego kadrowicze wywrócili hierarchię w krajowej czołówce co w bardzo złym świetle stawia trenera Kruczka, który na starcie sezonu miał możliwość dobrania sobie najlepszych polskich skoczków.
  - Duży postęp w porównaniu z poprzednim sezonem zrobili: Stękała i Hula
  - Niewielki postęp zrobili Kubacki i Kot.
  -Kłusek stoi w miejscu
  -Biegun jedyny który nie zrobił postępu, a wręcz przeciwnie.

 • Stinger profesor
  HKS

  Dokładnie tak, ja nie umniejszam zasług Maciusiaka ale dopóki skoczkowie Kruczka skakali w miarę dobrze (plus Stoch wszystko przykrywał) każdy jeździł po Maciusiaku, a teraz nagle wielki trener bo Hula nie szoruje buli...

  Ok fajnie że Maciusiak nie zaliczył totalnej wtopy jak Kruczek ale na trenera kadry A jest przynajmniej w tej chwili za "słaby". Nie widzę sensu wymiany Kruczka na Maciusiaka bo będzie podobnie.

  Być może czołówka trochę odpuściła? De facto jedna z imprez sezonu za nami, a za moment druga więc nie widzę specjalnego sensu męczenia się w seriach treningowych w Willingen.
  Być może jakiś treningi... Myślę że odpowiedź dostaniemy w niedzielę, a najdalej za tydzień.

  Mimo wszystko wielu skoczków z czołówki w treningach po prostu trenuje, a ci słabsi plus Polacy dają z siebie maksa i dlatego tak to wygląda. Przyjdzie konkurs i czołówka zacznie skakać lepiej chociaż nie ukrywam że chciałbym żeby było odwrotnie ponieważ Hula w 10 to miła niespodzianka.

 • anonim
  @kibic

  Sam Kruczek w wywiadzie dla Przegladu Sportowego sie wydał że Murańka trenuje przed MS w lotach. Co do Stękały i Wolnego to poczekajmy do konkursu, to są tylko kwalifikacje . Także skład na MS jest już dawno znany. Na pewno będzie to trójka Kruczka w obojętne jakiej są formie. Gdzieś wczesniej Kruczek twierdził ze po treningach w Ramsau najlepsi są Żyła i Ziobro. W jakiej formie wrocił Janek wiemy, więc cudow po reszcie też się nie spodziewam.

 • anonim

  Też mi się wydaje że skład na Mś powinien być taki jak podał zkuba36, ten kto jest w najlepszej formie plus rutyniarze Żyła i Stoch.I może jechac nawet 6 zawodników.W sumie nie zdziwiłbym się gdyby Stękała i Wolny przeskakiwali wielkich lotników Żyłę czy Murankę bez formy na skoczni mamuciej.Tak nawet Żyła taki lotnik wcale nie musi latać daleko jeśli w formie jest mizernej.I nie wiem czemu wszyscy są pewni udziału w MŚ Muranki.

 • anonim

  :D
  mogę się mylić, bo nawet nie chce mi się sięgać do starszych wiadomości, ale o ile pamiętam to Stękała dopiero na przełomie sezonów trafił do Maciusiaka bo trenował z Mateją i Fijasem, i dalej chciał z nimi trenować, więc jakby to nie zasługa Maciusiaka, że skacze tak jak skacze na ten moment...
  Co do Kubackiego i Kota, to mam wrażenie, że każdy z nich w swoim własnym tempie dochodzi do coraz lepszych skoków. Nie jest to och i ach ale się dzieje. Może to efekt współpracy z psychologiem... Mimo, że nie przepadam za Kubackim, to i tak jestem pod wrażeniem jego postępów, a Kot jak to "koty wszystkie mają" chadza własnymi ścieżkami i... sam sobie usiłuje pomóc metodą prób i błędów. Wg mnie Kot i Kubacki powoli wychodzą z cienia i jest coraz lepiej, no i będzie lepiej, ale raczej nie jest to zasługa Maciusiaka.
  Ogromny plus dla niego, że nie przeszkadza, a i pewnie pomaga tak jak potrafi, chociażby spokojem. O innych jego podopiecznych nie piszę bo nie mam tej wiedzy..., chociaż jestem pod wrażeniem skoków Huli w tym sezonie. Wielki plus.

  Uważam jednak, że mimo wszelkich zalet Maciusiaka nie nadaje się on na trenera głównego...

 • anonim
  SKLAD NA LOTY

  Hula, Stekala, Wolny no i moga jechac jeszcze Stoch i Zyla ale tylko ze wzgledu potencjalu nie formy. Moze uda im sie jakis skok.

 • zloty_medalista weteran
  @davide

  Że co? Wolny na podium, bo wyszedł mu dobry skok w kwalifikacjach, który i tak dał mu miejsce poza podium, w dodatku nie licząc rezultatów czołowej dziesiątki? To, że ze skoku na skok się poprawiał ma być argumentem dla zawodnika, który w PK w tym sezonie nawet nie wchodził do dziesiątki?
  Ziobro w dwudziestce, a nawet dziesiątce? Dobrze skakał na treningach? Kiedy? Dobrze się czujesz?

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Polacy jutro zajmą ok.5-6 miejsca

 • anonim
  K.Miętus

  Dlaczego K.Miętus jest w kadrze juniorów? Urodzony w 1991 ! Nie miało byc tak że w kadrze juniorów są tylko ci uprawnieni do startów w MŚJ?

 • davide bywalec

  Jeśli chodzi o skład na loty to na pewno będą pod uwagę brane wyniki w Willingen i treningi w Ramsau.Także wstrzymałbym się ze składem,ale wstępnie to chyba Stoch Hula i Żyła to pewniacy reszta nie wiadomo .

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).