Kamil Stoch: "Ósme miejsce traktuję jako nagrodę za ciężką pracę"

 • 2016-01-24 22:28

Miejsce na najniższym stopniu podium w drużynowym, i 8. lokata w konkursie indywidualnym. Jak twierdzi Kamil Stoch, jego dobre występy w Zakopanem, to pewnego rodzaju odrodzenie, a także zastrzyk wiary we własne możliwości energii do pracy.

Kamil StochKamil Stoch

- Najbardziej jestem zadowolony z pracy, którą tutaj wykonałem – mówi nasz skoczek - Ten weekend był bardzo trudny ze względu na to, że zdawałem sobie sprawę z oczekiwań kibiców, z tego, że wszyscy będą czekać na dobre i dalekie skoki. Przede wszystkim musiałem się bardziej wspiąć na wyżyny swoich mentalnych, niż fizycznych umiejętności, żeby znaleźć w sobie tę siłę i zrobić, co do mnie należy.

Podobnie, jak Maciej Kot, odczuwa jednak lekki niedosyt. - W końcu jesteśmy sportowcami. Dopóki nie wygrywa się zawodów, to się go odczuwa. Ale 8. miejsce traktuję też jako nagrodę za pracę, którą wykonałem przez ostatnie półtora tygodnia. I wiem, że teraz będzie trochę łatwiej, bo ten weekend był bardzo trudny emocjonalnie, a teraz nie będzie już aż takiej presji, ciśnienia. Jednak z drugiej strony trzeba będzie dalej pracować i koncentrować się na tym, co mamy zrobić i skakać najlepiej jak potrafimy – komentuje.

Stoch, w sobotnich zawodach, wystartował z lekkim urazem. - Nadciągnąłem torebkę stawową w lewej kostce – tłumaczy - Może odrobinę mi to dokucza, ale nie chcę się tym usprawiedliwiać, mówiąc, że gdyby nie to, poszłoby mi lepiej. To nie przeszkadzało mi w starcie. Na szczęście but skokowy jest tak skonstruowany, jak pewnego rodzaju stabilizator- osłania kończyny dolne.

Jak ocenia, w ten weekend skakał dobrze i równo. Zwyżka formy czy magia Zakopanego? - I jedno i drugie. Oczywiście, magia Zakopanego działa. Te 23 tysiące gardeł, które nas tutaj wspierało, to siła, którą trzeba wykorzystać. Dlatego cieszę się, ze potrafiliśmy zrobić, co do nas należy. Ale z drugiej strony uważam też , że mamy umiejętności ku temu, żeby radzić sobie coraz lepiej w zawodach – podkreśla.

Korespondencja z Zakopanego, Katarzyna Skoczek


Paweł Guzik, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6876) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Piotr90 stać go na tyle jak na razie możemy liczyć na więcej on już jest legendą skoków przez te 2 złote medale ale to nieznaczy że ma skakać genialnie. Nie tylko jemu w tym sezonie nie wychodzi bo to samo jest z Gregorem nawet gorzej

 • pietrek początkujący
  jest ok

  Kamil jest ok, teraz już tylko w górę, czekamy na więcej. Pozdrawiam

 • anonim

  Miszcz słabe bo skakał u siebie,a to miejsce zna bardzo dobrze. Jak był mały to latał około 128 m

 • anonim

  Okej. Piszecie że 8 miejsce Kamila jest słabe jak na skakanie na mistrza ale zobaczcie kto w tym sezonie skacze Prevc forma kapitalna do tego Gangnes,Kraft,Młodszy brat Petera Domen,Koudelka,Czy nawet młody Forfang to są zawodnicy którzy w tym sezonie są boscy a Kamil ma słaby sezon i cieszmy się z tego bo to poprawa formy być przy takich zawodnikach jak oni i wygrywać z nimi jest ciężko bo w tym sezeonie są oni lepsi od Kamila i wierzę ale niesadze że kamil będzie z nimi wygrywał więc cieszmy się z pierwszej 10.

 • bardzostarysceptyk profesor
  RET

  Nie chce z tobą dyskutować, nie przekonamy się nawzajem, co najwyżej nawzajem się obrazimy.
  Taka tylko uwaga. Już któryś raz stwierdzam, że niby widzimy, słyszymy lub czytamy to samo a wnioski wyciągamy nawet nie różne, ale kompletnie przeciwstawne. Żadna dyskusja jest niemożliwa, można tylko przedstawić swoją opinię i koniec rozmowy lub się pokłócić.
  I nie wiem dlaczego tak jest, geny i wynikający z ich charakter, wychowanie, inne doświadczenie życiowe, różnica w wieku, naprawdę nie wiem.

 • anonim
  najdlusze skoki polakow

  https://www.youtube.com/watch?v=jQIPYdEF9uo

 • anonim
  @bardzostarysceptyk

  Dobrze opłacany bohater nie przestaje być bohaterem. Zwłaszcza w zawodowym sporcie. To ci, co nie płacą swoim bohaterom, nie płacą im należycie (lub nie odpłacają się im w inny sposób) nie zasługują na szacunek.

  Ja nie widzę w wypowiedziach Kamila żadnego lansu. To jest niestety dość oczywiste, że publiczność (poprzez media) chce wiedzieć jak najwięcej o, bądź co bądź, wciąż obecnie najlepszym polskim skoczku narciarskim. A on nie może sobie pozwolić na nie udzielanie tych wywiadów lub zbywanie mediów, bo nie zostawią na nim suchej nitki, jak parę tygodni temu. Poza tym, to nie jest człowiek z lodu, jak Janne Ahonen i chętnie dzieli się z innymi swoimi emocjami, zwłaszcza jeśli są pozytywne.

  A to, że przestał bać się mówić szczerze o swoich słabościach, tylko dobrze o nim świadczy i dobrze rokuje na przyszłość. Nie spycha problemów w ciemny kąt, tylko się z nimi mierzy, a fakt, że mówi o tym głośno, tylko mu w tej walce pomaga i świadczy o jego uczciwości i lojalności wobec kibiców (przecież to oni w ostatecznym rozrachunku mu płacą). Paradoksalnie to buduje jego siłę mentalną na przyszłość.

 • anonim
  uśmiech

  Panie kamilu oby tak dalej

 • anonim
  Stoch

  Ale tytułu mistrza świata nie zdobył w Zakopanem.

 • Toyminator profesor
  -

  Troszkę nie na temat, czy skocznia Copper Peak będzie przebudowana w końcu czy jednak nie?
  A Stoch sobie poradzi ;) Przecież facet może skakać jeszcze długo :) A nie każdy może skakać non stop dobrze;)

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  To już sprawa samego zawodnika czy się będzie cieszył z miejsa czy nie.
  Ja sądze że Kamil Stoch udowodnił że jest prawdziwym mistrzem i po prostu cieszy się ze swojej aktualnej formy, że nie od razu narzeka, bo doskonale wie że wszystko co najlepsze to przed nim.Widać że wraca do swojej optymalnej formy i to potwierdza po występie w Zakopanem.Nie załamuje się gdy nie idzie.Panie Kamilu, jest Pan człowiekiem niezniszczalnym.I tyle mam do powiedzenia na ten temat.Powodzenia w Japonii Mistrzu.

 • anonim
  Skoki polskie

  Słaby występ skoczków polskich na obiekcie w Zakopanem.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Kamil Stoch

  Oczywiście nie można mieć pretensji że "tylko" ósme miejsce. Bo on to zrobił specjalnie ? na złość trenerowi i kibicom ?.
  Czy się upijał, lekceważył treningi, zamiast trenować zajmował się jakimiś bzdurami ? Nie, skakał wczoraj i przedwczoraj najlepiej jak mógł i potrafił. A, że jest w takiej formie, to i są takie miejsca.

  Natomiast zupełnie nie rozumiem, kto namówił Kamila na ten nieustający lans w mediach. Bo nawet on, przy łatwości formułowaniu myśli i płynnej mowie, może się znudzić. Bo chroniąc swoją prywatność (bardzo mądrze), ma bardzo ograniczony zasób tematów, to jego skoki.
  Gdyby skakał bardzo dobrze, to wystarczyło by powtarzać: wspaniale, cudownie, jestem szczęśliwy, dumny itd i itd.

  Jak się skacze słabo to wszyscy chcą wiedzieć dlaczego ? No i ile można powtarzać to samo tłumaczenie. A przy łatwości wysławianie można popaść w śmieszność. To mnie rozwaliło,
  "musiałem się bardziej wspiąć na wyżyny swoich mentalnych, niż fizycznych umiejętności, żeby znaleźć w sobie tę siłę i zrobić, co do mnie należy"
  No może to się komuś podobać, może nawet zachwycać, ludzie są bardzo różni. Dla mnie takimi pseudo heroicznymi tekstami i robienia z siebie bohatera, Kamil się ośmiesza.
  Człowieku to tylko sport, a ty za to dostajesz całkiem godziwe pieniążki. Dobrze opłacany bohater, bohaterem być przestaje.

 • anonim
  @Xellos

  Święta racja. Ja nie rozumiem tych ludzi. Często domagają się od skoczków skromności, zarzucają im pychę (b. dużo widziałem tu takich zarzutów wobec Stocha). A nie rozumieją, że umiejętność cieszenia się nawet małymi sukcesami, kiedy widzi się, że sprawy idą w dobrym kierunku, jest właśnie wyrazem skromności zawodnika - i to tak wielkiego skoczka, jak Stoch - który niekoniecznie uważa, że ma zawsze gwarantowane podium lub zwycięstwo. Człowiek, który musiał wykonać wielką pracę nad sobą, cofnąć się w poszukiwaniu swoich problemów do początku procesu zgrywania ze sobą różnych elementów, musi także nauczyć się jakby na nowo czerpania radości z pokonywania kolejnych etapów tego procesu. Bo frustracja nie prowadzi donikąd.

 • Stinger profesor

  U Kamila tak jak u Stefana, niedosyt i jeszcze raz niedosyt.
  Niby tylko metra brakło do tego czego oczekiwałem ale jednak TOP 6 wygląda lepiej niż TOP 8 aczkolwiek Kamil dał nadzieję że wróci na szczyt, a oto przecież chodziło.

 • Stalyobserwator bywalec

  Na profilu facebookowym prezydenta Dudy bardzo dużo ciekawych materiałów filmowych z dziś z Zakopanego. Szczególnie aż 26 minutowa rozmowa z polskimi skoczkami. Warto zobaczyć.

 • Biznes początkujący
  Kontuzja Stocha.

  Panowie/Panie jest autorem tego filmu.
  https://www.youtube.com/watch?v=JoCijw8mW7k

  Na żywo widać było, że ten człowiek cierpi.

 • Xellos profesor
  Stoch się cieszy.

  Ale może to jest sposób na dalszą poprawę formy. Po co ta krytyka.

  Wielokrotnie ludzie posyłają naszych skoczków do psychologa...a czy ci sami ludzie nie wpadli na to, że ten psycholog może właśnie takie podejście do skakania zalecić ?

  Co to taka niby ta magiczna praca psychologa ? Na czym ona polega ? Właśnie być może na tym co widzimy.

  Ja też nie rozumiem wiele razy różnych zachowań, ale wtedy kiedy ich nie rozumiem to skoczek jest daleko w tabeli. A tutaj Stoch daleko skakał i dobre miejsce zajął, więc tutaj rozumiem, że z psychicznego punktu widzenia, to są te kroczki, które mogą powodować radość, bo może ten polecany wszystkim psycholog to zalecił "pomału do celu"...

 • anonim
  kontuzja

  https://www.youtube.com/watch?v=JoCijw8mW7k

  i że to niby taki lekki ból?

 • Nella początkujący

  A są już znane składy innych kadr na Sapporo?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).