PŚ w Zakopanem: "Możemy już zapraszać na zawody za rok - nie ma zagrożenia!"

 • 2016-01-25 13:16

Za nami kolejna udana organizacyjnie i sportowo edycja Pucharu Świata w Zakopanem, nie brak jednak głosów licznych pesymistów, że były to ostatnie tego typu zawody pod Giewontem. Wielka Krokiew wymaga pilnej i gruntownej modernizacji, bez której nie otrzyma praw organizacji konkursów skoków w kolejnych sezonach. Jak donosi Radio Kraków podczas zorganizowanego w weekend na Podhalu wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, jednoznacznie poinformowano jednak, że remont obiektu zostanie wykonany na czas.

Dyrektor generalny Centralnego Ośrodka Sportu, Cezary Andrzej Jurkiewicz gwarantuje, że w budżecie Ministerstwa Sportu są zarezerwowane środki na remont tak zasłużonego dla polskiego sportu obiektu: "Chcemy - korzystając z ogromnego doświadczenia Tatrzańskiego Związku Narciarskiego - zrobić ten remont, dotrzymać terminu. Możemy już zapraszać na zawody za rok - nie ma żadnego zagrożenia!"

- Jeżeli w tym terminie nie uda się tego przeprowadzić, to tegoroczny Puchar Świata może być ostatnim w historii Zakopanego – bije na alarm Piotr Bąk starosta tatrzański - Jestem jednak przekonany, że do tego nie dojdzie. M.in dzisiejsze posiedzenie komisji sejmowej jest bardzo ważne, bo chodzi o przeznaczenie określonych kwot w budżecie. Nie tylko na remont Wielkiej, ale i pozostałych skoczni, bo dziś młodzi skoczkowie muszą jeździć na treningi do Szczyrku.

Podczas minionego weekendu przygotowanie skoczni chwalił Kamil Stoch, który jako pierwszy kilkanaście miesięcy temu publicznie zwrócił uwagę na fatalny stan obiektu. Wyraził też zadowolenie z planowanego remontu, ubolewał jednak nad fatalnym stanem kompleksu Średniej Krokwi tak niezbędnego do szkolenia podstawowego.


Adrian Dworakowski, źródło: Radio Kraków
oglądalność: (7466) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Greg1702 stały bywalec

  Mnie to dziwi, bo remonty skoczni za granicą kosztują dużo mniej niż u nas i jest dużo mniej procedur na samo wykonawstwo czy przetargi. Tam przebudowy czy budowa skoczni praktycznie od zera trwa 2 lata no max. 3 a u nas ciągnie się to latami. Samego mamuta w Vikersund przebudowali w 2 lata a to potężna skocznia tak samo jak Velikanka czy Kulm. U nas zajęłoby to co najmniej 5 lat. Tak się dzieje u nas we wszystkim. Procedury w naszym kraju oraz reszta spraw z tym związana jest w epoce kamienia łupanego. Od kilku lat mówili, że skocznie w Zakopanym się sypią i są przestarzałe a nic w tej sprawie nie robiono poza tym że jakieś drobne zabiegi kosmetyczne zrobili tylko po to, żeby zawody się odbyły i uzyskać homologację tylko na jeden rok. Tak to już jest jak we wszystkich dziedzinach gospodarki brane są łapówki, walka o stołki, krętactwo i robienie afer to potem Polska wygląda jak wygląda. Zamiast doganiać Europę, to się cofają i Polska się sypie coraz bardziej. Patrzmy na kopalnie. Czesi kupili, dołożyli i im się opłaca a nam nie. Tak to jest jak jest spółka na spółce spółką pogania. Po prostu kasa dzisiaj się liczy i to jak wydoić z koryta jak najwięcej dla nich nie licząc się dobrem Polski. Taka prawda po prostu.

 • sakala początkujący

  yyy
  ,,HKS
  To weź kolegę ''sakala'', znajdźcie kasę lub sponsora, na przebudowę całego kompleksu skoczni w Zakopanem. W ten sposób w końcu będziecie mogli wystąpić podczas wyborów przeciwko Tajnerowi.''

  Oznajmiam, że HKS nie jest moim ,,kolegą'' choć może szkoda bo sprawia wrażenie człowieka mądrego i dowcipnego w przeciwieństwie do ciebie pospolity trollu. ;)
  Nawet gdybym znalazł pieniądze na modernizację wszystkich Krokwi, Orlinka, Wisły Centrum i budowę mamuta w Bieszczadach nie zamieniłbym się za nic w życiu z Tajnerem na role - przyznaję, że to wyjątkowo niewdzięczna funkcja i wymaga zdolności, których nie posiadam, np. niemałego talentu aktorskiego. Wszystko idzie nie tak jakby się chciało a tu trzeba zagrać w teatrze telewizji co tydzień męża stanu, wielkiego finansistę i wybitnego dowódcę pod jedną postacią. To w soboty i niedziele - w dni powszednie nasz protagonista jest reżyserem. Musi dopilnować żeby nawet halabardnicy odpadający w kwalifikacjach wypadli przed kamerą przekonująco, musi nauczyć chór forumowych popleczników jak nie popadać w przesadę (inaczej tragedię zamienią w komedię).
  No dobrze, pożartowaliśmy sobie, a teraz już całkiem serio pytam, kiedy scenografia (tzn. ogólny stan polskich skoczni) była lepsza - przed prezesurą Tajnera czy obecnie? Ile skoczni z homologacją mieliśmy wtedy, a ile mamy teraz? Jest publiczność, są sponsorzy...Może po prostu ktoś nie dorósł do roli dyrektora tak dużego teatru.

 • Ponurzyca profesor

  To może ja jeszcze raz zacytuję wypowiedź Pana Kozaka: ,,Sytuacja wygląda poważnie. Certyfikat skoczni kończy się w 2016 roku. Nie wstawiono nas do draftu kalendarza na sezon 2016/17, bo Rada FIS uchwaliła wyraźny przepis, że skocznie, które nie mają homologacji, nie mogą aplikować o zawody rangi Pucharu Świata i Kontynentalnego. W związku z tym od trzech lat sygnalizujemy, że konieczny jest remont Wielkiej Krokwi. Wymagany jest nowy rozbieg. Z tym wiąże się również mała zmiana profilu progu z 10,5 na 11 stopni. Nasi eksperci z TZN oszacowali koszt tego remontu na około 4 miliony złotych. W przypadku rozpoczęcia procedur zezwolenia na budowę i związanych z tym wszystkim dokumentacji i procedur, jak nam na spotkaniu powiedział pan starosta i pan burmistrz, będzie bardzo trudno ten termin utrzymać. We wrześniu, przed konferencją kalendarzową FIS w Zurychu musimy przestawić homologację skoczni w Zakopanem. To nie są żadne strachy na lachy, tym razem FIS nam nie przepuści. Oni bardzo szanują Zakopane, dzięki niemu skoki zrobiły bardzo duży postęp marketingowy, finansowy i organizacyjny. Jeśli chodzi o oglądalność i wpływy z reklam, to skoki wyprzedziły narciarstwo alpejskie

 • anonim
  tylko że zmodernizowanie 4 skoczni Średniej Krokwi ma kosztować ponad 45 ml zł

  Wątpię że Ministertwo sportu znajdzie tyle pięniedzy na te skocznie na Wielką Krokiew znależli ledwo 6 ml zł i ile trzeba było się prosić żeby dali.Będzie pewnie tak że Wielką Krokiew zrobia remont a o średniej krokiew zapomną przypomną sobie przed wyborami obym się mylił.

 • domo początkujący
  Moim zdaniem powinii lepiej najpierw wyremontować kompleks 3 skoczni średniej Kr

  A Dlaczego:
  Bo te mniejsze skocznie służą dzieciom do treningów bez tych skoczni za 5 - 10 lat nie będzie zawodników tak jak mówił Stoch najpierw szkolenie zaczyna się od małych skoczni a potem stopniowo przechodzi się na duże skocznie ja Wiem Wielka Krokiew to symbol Zakopanego i jej modernizacja jest potrzebna ale dla dobra tego sportu w Polsce lepiej zrobić te mniejsze bo będzie tak że wielka Krokiew zrobią jej modernizacje a o Średniej krokiwi zapomną i znowu do wyborów nic tam się nie zrobi.

 • anonim
  @Wojciechowski

  Dziwne dość, wydaje Ci się możliwe, że Słoweńcy, Niemcy, Austriacy, Norwegowie oraz Czesi stosują się należycie do tych zaleceń? Nowe, cykliczne fale młodych lotników w ekipie SLO i NOR mogłyby sugerować coś innego. Ogólnie zaś odwołuję zarzuty w kierunku naszych zawodników i tego, że nie jeżdzą trenować.

 • Wojciechowski profesor
  @Obiektywny obserwator

  Póki co FIS zabrania treningów na mamutach, więc wszystkie te dywagacje można spokojnie pominąć.

 • anonim
  @Greg1702

  Obecny nurt w skokach wskazuje na odejście od skoczni normalnych oraz ciągłe powiększanie skoczni dużych. Należy się również spodziewać większej ilości konkursów na mamutach. Według mnie tu tkwi problem. Wszystko pięknie fajnie, że Polacy potrenują w Szczyrku jak później podobną skocznię zobaczą 1/2 razy w sezonie.

  Oprócz modernizacji kompleksu krokwi wymagamy również wybudowania skoczni mamuciej (na co oczywiście nie ma pięniędzy), inaczej zostaniemy w tyle w nadchodzących latach. Obecnie najbliżej nasi mają Planicę i Harrachov. Certak odpada, z ukłonem dla konstruktora skoczni, który wybudował go w tak szczęśliwym miejscu, że praktycznie 50/50 szans na przeprowadzenie choć jednej jednostki treningowej. Do Planicy zaś również nie chcę mi się wierzyć, że jeździmy trenować jakkolwiek regularnie (patrz pieniążki). Następnie bagatelizujemy konkursy lotów tak jakby był to 'dodatek' czy też 'wisieńka na torcie' podczas gdy loty stają się już regularnym i bardzo znaczącym elementem sezonu a będą jeszcze ważniejsze z każdym rokiem.

  Wszystkie znaczące nacje skoków mają mamuty: Austria, Niemcy, Słoweńcy, Norwegowie, Czesi. Jedynie my i Japonia nie. Już USA ma mini mamuta (którego to zresztą przebudowują).

 • Wojciechowski profesor

  Przepraszam bardzo, ale co ma przeciwstok lub jego brak do długości zeskoku? Jestem bardzo ciekawy, bo jak dla mnie żaden.

 • yyy profesor
  HKS

  To weź kolegę ''sakala'', znajdźcie kasę lub sponsora, na przebudowę całego kompleksu skoczni w Zakopanem. W ten sposób w końcu będziecie mogli wystąpić podczas wyborów przeciwko Tajnerowi.

 • anonim
  @Kasztelan

  widze że nie tylko ja jestem takiego zdania ale i są inni Wisła to bubel a nie obiekt przez ten przeciwstok dobrze nawet zahamować nie można i skoki sa strasznie małe jak któryś skoczy 130 albo dalej to już jest sukces masakra przez co nudnie sie ogląda te zawody tam

 • Xellos profesor
  Bez paniki

  Przede wszystkim, nawet jakby jeden rok nie było MŚ w Zakopanem, to nadal mamy IO w Wiśle, do tego latem rozgrywane są tam najważniejsze zawody roku Mistrzostwa Wszechświata.

  Po co więc się przejmować Zakopanem. Nawet jak będzie poślizg, to jeden rok bez MŚ się obędzie.

  Jeżeli chodzi o mniejszy obiekt, to niestety pewnie poczeka w kolejce, bo nie jest rangi mistrzowskiej.

 • anonim
  Krokiew

  Czy ma ktoś link do tej wypowiedzi Stocha o złym stanie Krokwi

 • Stoszek profesor
  -

  Trzeba średnią krokiew przebudować bo to jest piękny obiekt ale zaniedbali i teraz trzeba zburzyć większosć skoczni. A to jest najpiękniejszy obiekt w Polsce ta Średnia Krokiew.

 • Greg1702 stały bywalec
  @anon

  Zauważ, że skocznie które są obecnie zbudowane czy zmodernizowane np. Pragelato, Klingenthal, Tronheim, Engelberg mają K-123-125 i HS-140. Widać, że staje się to już standardem tak samo jak skocznie normalne gdzie punkt K wynosi już 95 metrów, bo takie obecnie się buduje. Projektanci już odchodzą od punktu K-120.

 • Stinger profesor
  kibic_skokow_narciarskich

  Zawody w Zakopanem to impreza docelowa imprez docelowych.
  Mistrzostwa świata mistrzostw świata wszechświata.
  Już widzę jak Tajner podczas studia kolejnych konkursów opowiada nam jak to czołowi skoczkowie świata już rozpoczynają przygotowania do imprezy docelowej kolejnego sezonu.

  Szczerze mówiąc to nie zdziwię się jeśli Peter Prevc i spółka po przeczytaniu tej informacji odpuszczą sobie już ten sezon.

 • marro profesor
  @kibic_skokow_narciarskich_

  Amen:)

 • HKS początkujący

  Dokładnie. Zmodernizowanie Krokwi to jest sprawa "polityczna" że tak powiem i jak mus to mus i już to w bólach zrobią, ale mniejsze skocznie to już temat dużo mniej medialny a skutki mogą wychodzić za parę lat dopiero.

  Na razie skutek działań szeroko rozumianego "państwa" jest taki, że w juniorze A w KN jest jeden zawodnik a w skokach na Lotos Cup było tyle samo Czechów co Polaków, ale kto będzie na to teraz uwagę zwracał.

 • jakledw12 weteran

  Oby też te mniejsze skocznie zmodernizowali... O samą Wielką Krokiew byłem i jestem bardzo spokojny.

 • anonim
  Greg1702

  To, że trzeba wyremonotwać nie znaczy, że musi mieć wymiary K120, HS140 - Kuusamo, Lillehamemr, Niżny Tagił, Engelberg, Oberstdorf, Innsbruck, Sapporo, Oslo, Trondheim, Lahti, Kuopio, Titisee-Neustadt te skocznie raczej nie są przestarzałe

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).