Kenneth Gangnes: "Drużyna sprawia, że jestem dumny"

 • 2016-02-10 15:37

Kenneth Gangnes – obecnie trzeci skoczek klasyfikacji generalnej – swój debiut w Pucharze Świata zaliczył w marcu 2008 roku w Lillehammer. Miał wówczas 18 lat. Norweskie miasto okazało się dla niego szczęśliwe. W 2009 roku zdobył tu bowiem swoje pierwsze pucharowe punkty, zaś w 2015 roku odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo – właśnie na obiekcie Lysgårdsbakken. A jak po środowym konkursie zapamięta Trondheim?

- Wraz z drużyną rozpoczęliśmy drugą część sezonu, a konkursy w Norwegii są dla nas punktem kulminacyjnym. Wierzę, że będzie to zauważalne w wynikach – powiedział Kenneth Gangnes zapytany o podejście do "domowych zawodów", w trakcie których stanie przed kolejną szansą zwycięstwa na rodzimej skoczni. Jak do tego podchodzi? – Liczę na to, jednak wiem, że będzie bardzo trudno. Są także inni, którzy obecnie skaczą naprawdę dobrze. Potrzeba odrobinę więcej szczęścia, aby wskoczyć dzisiaj na najwyższy stopień podium.

Kilka tygodni temu, podczas Mistrzostw Świata w Lotach, przed serią finałową, która ostatecznie została odwołana, Kenneth Gangnes tracił do Petera Prevca niespełna 5 punktów. Czy jego zdaniem było możliwe, by pokonać Słoweńca? – Trudno powiedzieć. Byłem w bardzo dobrej formie, wszystkie moje loty były na wysokim poziomie. Jednak to Peter okazał się najlepszy po trzech rundach, dlatego zasłużył na tytuł.

- Na konkursy w Vikersund czekam od zakończonych mistrzostw. Loty narciarskie są bowiem czymś wyjątkowym, prawie jak indywidualnym sportem. Bardzo je lubię – przyznał Gangnes zapytany o nastawienie do nadchodzącego weekendu.

Jak dotąd to właśnie na Vikersundbakken latano najdalej. W ubiegłym roku Anders Fannemel ustanowił na tym obiekcie nieoficjalny rekord świata – 251,5 metra. Czy zdaniem Kennetha Gangnesa istnieje szansa, aby go poprawić? – Ciężko stwierdzić. To jest możliwe, ale w danej chwili wszystko musiałoby zagrać perfekcyjnie. W tym momencie liczę głównie na spektakularne widowisko.

Obecny sezon jest najlepszym w karierze dwudziestosiedmioletniego Norwega. Czy spodziewał się, że będzie obfitował w sukcesy? – Nie myślałem o tym wiele. Moim celem było regularne utrzymywanie się w czołowej dwudziestce. Z wyjątkiem zawodów w Sapporo tak właśnie jest. Mam nadzieję na kontynuację tej dobrej serii.

Uprawiając skoki narciarskie, Kenneth Gangnes doznał kilku poważnych kontuzji. Czy sprawiły one, że teraz sukcesami cieszy się podwójnie? – Zdecydowanie. Zawsze chciałem skakać. Obecnie staram się cieszyć każdą chwilą, każdym skokiem i każdymi konkursami. Świadomość, że mimo upadków mogę nadal trenować, jest niezwykła.

Czy istnieje jakaś tajemnica sukcesu norweskiej drużyny w tym sezonie? – Nie wiem, czy jest to tajemnica. Po prostu świetnie dogadujemy się w zespole. Według mnie, to jest tak, jakbym na zawody jeździł z pięcioma czy sześcioma braćmi. Mamy wspaniałą atmosferę w drużynie, bo trzymamy się razem. Ona sprawia, że jestem dumny.

Po zakończeniu kariery przez Andersa Bardala oraz Andersa Jacobsena pojawiały się sceptyczne głosy odnośnie do przyszłości norweskiej kadry. Czy okazało się to dodatkową motywacją, szczególnie dla młodych zawodników? – Na pewno tak było, w końcu Bardal i Jacobsen to wielkie nazwiska. Wiedzieliśmy, że musimy trzymać się razem, aby spróbować uzupełnić tę stratę. To z pewnością jeden z powodów, dlaczego wszystko idzie tak dobrze.

W ubiegłym sezonie Norwegia zajęła drugie miejsce w Pucharze Narodów, plasując się za Niemcami. Z kolei w tym znajduje się na bezsprzecznym prowadzeniu. Jak ważny byłby to tytuł dla norweskiego zespołu? – To byłby wielki sukces. Wszyscy ciężko pracujemy, by osiągać dobre wyniki. Mam nadzieję, że na koniec w Planicy będziemy na szczycie.

Kenneth Gangnes zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ciężko będzie mu dogonić Petera Prevca. Ale czy jego zdaniem istnieje możliwość zbliżenia się do Severina Freunda? – Nie jestem tego pewien. Severin jest naprawdę mocny. Będę próbował osiągnąć tyle dobrych wyników, ile zdołam. Potem zobaczymy, na którym miejscu będę na zakończenie sezonu.


Katarzyna Dobrowolska, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (3524) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Według mnie szansę na zbliżenie się do Ljokelsoeya/Bardala ma bardziej szansę Fannemel niż Gangnes.

 • Stinger profesor
  Major_Kuprich

  Kenneth Gangnes w tym sezonie pokazuje że ma papiery na bycie "kimś" w skokach ale do Ljoekelsoeya i Bardala dalej sporo mu brakuje.
  Osobiście uważam że Gangnes jest póki co słabszy (osiągnięciami) od Rune Velty.
  Mimo wszystko Gangnes ind. dopiero zdobył srebro MŚ w lotach także to trochę "mało" by równać się z najlepszymi ale obecnie jest liderem Norwegów.

 • Major_Kuprich profesor
  Jeden z najlepszych zawodników ostatnich lat

  Taki Ljoekelsoey / Bardal :)

 • Nowyskoczek5 profesor
  Norwedzy

  Jesli chodzi o Norwegow to Gangnes Fanemmel Forfang i Tande to aktualnie najlepsi skoczkowie .

 • shaffi doświadczony
  Kenneth

  jest jak widać nie tylko wartościowym zawodnikiem ale też i człowiekiem,życzę mu dalszych sukcesów i myślę,że nie jedno jeszcze w życiu wygra :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).