Nowe twarze w polskich kadrach

 • 2016-05-26 00:56

Podział na nowe grupy szkoleniowe przyniósł kilka zmian personalnych w składach poszczególnych kadr. W grupie dwudziestu dwóch sportowców znalazło się czworo juniorów, dla których jest to pierwszy okres przygotowawczy z pełnym wsparciem Polskiego Związku Narciarskiego. Jedyną zawodniczkę w tym gronie trenuje Sławomir Hankus, natomiast współpracę z Maciejem Maciusiakiem w kadrze juniorów rozpoczęło trzech młodzieżowców.

Anna Twardosz i Sławomir HankusAnna Twardosz i Sławomir Hankus

Anna Twardosz (12.04.2001):

Najmłodszą osobą we wszystkich kadrach będzie Anna Twardosz. 15-latka w kadrze kobiet zajęła miejsce Joanny Szwab, która po trzech latach trenowania w strukturach PZN-u, wypadła z grupy kierowanej przez Sławomira Hankusa. Szkoleniowiec przyznał, iż miał wolę powołania czterech skoczkiń, natomiast odgórne decyzje wymusiły na nim rezygnację z jednej z zawodniczek. Mieszkanka Skawinek jest drugą skoczkinią ostatniej edycji LOTOS Cup. Debiut na arenie międzynarodowej zanotowała latem 2014 roku. Miało to miejsce podczas zawodów FIS Cup, które były rozgrywane w czeskim Harrachovie. Twardosz wywalczyła tam 17. i 19. miejsce. Miesiąc później w rumuńskim Rasnovie została sklasyfikowana na szóstej, najlepszej jak dotąd lokacie w jej rozpoczynającej się karierze. Miniony sezon zakończyła z dorobkiem 38 "oczek" tzw. trzeciej ligi pań.

Łukasz Bukowski (20.03.1997):

Zakopiańczyk jest najstarszym tegorocznym debiutantem w kadrze juniorów. Pod opiekę Macieja Maciusiaka trafił w wieku 19 lat, a nadchodzący sezon będzie ostatnim, w którym może brać udział w Mistrzostwach Świata Juniorów. Jak dotąd jego doświadczenie w zawodach międzynarodowych jest bardzo niewielkie. Bukowski wziął udział w zaledwie czterech konkursach rangi FIS Cup, ale jak dotąd nie zdobył w nich choćby punktu. W styczniu 2015 roku na Wielkiej Krokwi zajął 58. i 64. miejsce, natomiast w sierpniu poprzedniego roku na obiekcie Skalite w Szczyrku uplasował się na 46. i 67. lokacie. W sezonie 2015/2016 rywalizował przede wszystkim w programie LOTOS Cup, gdzie w kategorii "Junior A" zameldował się na czwartej lokacie w końcowej klasyfikacji generalnej. W żadnym z siedmiu konkursów nowy członek kadry juniorów nie znalazł się na podium. Jak sam zareagował na informację o powołaniu do kadry i jakie widzi różnice po pierwszych zajęciach? - Było to dla mnie bardzo duże zaskoczenie Nie myślałam do końca o tym, że jest taka możliwość, ale udało się i cieszę się z tego bardzo. Trenowanie w Kadrze bardzo dużo się różni od trenowania w klubie czy SMS-ie. Przede wszystkim mamy dostęp do różnego rodzaju sprzętu, jest więcej zgrupowań i wyjazdów za granicę - stwierdza w rozmowie z portalem Polskiego Związku Narciarskiego.

- Przede wszystkim muszę popracować nad dojazdem, mam problemy w locie i czuję, że siły również mi brakuje, dlatego nad tymi elementami muszę popracować - dodaje Bukowski, którego sportowym idolem jest Noriaki Kasai.

Tomasz Pilch (20.10.2000):

Najbardziej znaną postacią z omawianego grona jest Tomasz Pilch. Reprezentant klubu z Wisły kilka miesięcy temu był uczestnikiem programu "Dzień Dobry TVN", w którym odpowiadał m.in. na pytania dotyczące jego powiązań rodzinnych z Adamem Małyszem. Jak sam przyznaje, to właśnie utytułowany wujek zachęcił go do uprawiania skoków narciarskich. Czy czterokrotny mistrz świata często doradza siostrzeńcowi?

- Wujek podczas testów przyznał, że wszystko jest dobrze, ale muszę schudnąć 4 kg <śmiech>. Przez zimę nieco mi się przybrało i teraz trzeba to zrzucić. Ale już 2 kg schudłem - przyznaje 15-latek na łamach pzn.pl.

Dominator kategorii "Junior C" w LOTOS Cup 2016, ma za sobą sześć występów w konkursach z cyklu FIS Cup. Dwa z nich kończył na punktowanych lokatach, a największą zdobycz uzyskał 16 stycznia 2016 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (25. miejsce).

Paweł Wąsek (02.06.1999):

Pomimo młodego wieku, szczyrkowianin jest już doświadczonym przez los zawodnikiem. Gdy w styczniu 2014 roku podczas testów przed Pucharem Świata zanotował groźny upadek na skoczni w Wiśle Malince, a kilka miesięcy później kolejne niebezpieczne wydarzenie zaliczył w Szczyrku, wydawało się, iż jego prawidłowo rozwijająca się kariera zostanie drastycznie zahamowana.

Pomimo niełatwej drogi, Wąsek nie zrezygnował z uprawiania tego sportu, dzięki czemu tej zimy został jednym z największych bohaterów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych. Niespełna 17-letni sportsmen wrócił z Harrachova z trzema złotymi medalami. Po tak udanych występach, Wąsek raz jeszcze wystartował na czeskim obiekcie, tym razem przy okazji zawodów FIS Cup. W marcowej rywalizacji nie spisywał się już tak dobrze, a w ostateczności plasował się na 41. i 50. pozycji. Podobnie jak Łukasz Bukowski, Wąsek również czeka na swoje premierowe punkty na arenie międzynarodowej. Jego debiut w konkursie rozgrywanym pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej miał miejsce latem 2014 roku w Szczyrku (67. miejsce).

W zakończonym w lutym cyklu LOTOS Cup musiał uznać wyższość innego z kadrowiczów - Dominika Kastelika. Wąsek zmagania w kategorii "Junior B" zakończył na drugim miejscu.


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (15778) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Junior

  Pilch=tonio t.?

 • Janeman profesor
  @dejw

  To w dużej mierze wynika z tego, na co zwracałem uwagę w zimie- w Słowenii czy Norwegii w juniorskich mistrzostwach kraju startowało więcej zawodników niż w MP open.Z resztą liczba zawodników startujących w MP była mniej więcej na tym samym poziomie co w mistrzostwach Francji.
  Ale z drugiej strony nie tłumaczy to aż tak małej ilości juniorów w kadrach, moim zdaniem 8 to takie absolutne minimum, zapewniające jakieś pole manewru w przypadku ustalania składu na MŚJ oraz gwarantujące pewną ciągłość szkolenia.

 • dejw profesor

  A kto bardziej od Pilcha zasłużył sobie na miejsce w kadrze juniorów? To absolutny dominator juniora C z tegorocznego LC (wcześniejszy triumfator kategorii junior E), w dodatku wykorzystał swoje szanse startując w FC, gdzie dwukrotnie punktował - na chwilę obecną to nr 7 jeśli chodzi o zdobycze punktowe z tego rocznika (kilka punktów mniej od Kratova, Learoyda, spora starta do lidera Zajca); choć tak naprawdę nr 3-4, jeśli odejmie się wyniki zawodników uzyskane w kadłubowo lub bardzo kadłubowo obsadzonych FC w Stanach, Pjongczang, Rasnowie.

  Oprócz dziwnej nominacji dla no-nama Bukowskiego, interesujące jest inne zestawienie. Liczba juniorów będących w kadrach zagranicznych w porównaniu z polskimi:
  Niemcy - 37(!)
  Słowenia - tutaj składu kadry juniorskiej nie znalazłem, ale należy się spodziewać, że objętych opieką jest także co najmniej kilkunastu zawodników
  Austria - 13
  Czechy - 14 (!!!)
  Polska - 5

 • neonek18 doświadczony
  Angelus

  Mam niestety to samo wrażenie..

 • Angelus bywalec

  Tomus Pilch chyba bardziej jest lansowany przez swojego wujcia niż przez swój talent!?

 • Andreas początkujący
  Andreas

  vzz ale oni sie jeszcze nie skonczyli bo w dalszym ciagu sa mlodzi i moga wiele osiagnac jeszcze;)

 • anonim
  ...

  Skandalem jest fakt ze w kadrze w ktorej pensje bedzie pobieralo az 3 trenerow jest tylko 5 zawodnikow zamiast 10-12. Skoro i tak maja trenowac tylko w Polsce to w czym problem? Strach przed kompromitacja sztabu? Trenujac tylko 5 zawsze mozna zwalic wine za niepowodzenie na zawodnikow ze zle dobrani leniwi czy kontuzjowani .

  No i odczepcie sie od zawodnikow. Sami sie nie wybrali. Czas na krytyke bedzie po kilku miesiacach pracy.

 • shi stały bywalec
  Fajnie że mamy znanych juniorów

  z programu Dzień Dobry TVN. Mało kawy nie rozlałem ze śmiechu jak to przeczytałem.

 • anonim
  Wow

  https://mobile.facebook.com/DJ-PampeLuna-156070224762124/?_rdr

 • anonim
  Młode talenty

  Było tak:
  1. O super Murańka!
  2. Na 9 miejscu w Zakopanem znalazł się Zniszczoł.
  3. O super Zniszczoł!
  4. Konkurs PŚ wygrał Biegun.
  5. O super Biegun!
  6. Równą formą zaskakiwał Stękała.
  7. O super Stękała!
  8. Co zrobi Bukowski ???

  ;)

 • Andreas początkujący
  Andreas

  Kuba bo to sa zawodnicy którzy sukcesy osiągają w przedziale od 16 do 24 lat tak jak Schliri

 • anonim
  Mam coś na co wszyscy czekali

  oto i nowy wygląd nart i butów od Slatnara !

  http://siol.net/sportal/zimski-sporti/pred-vami-je-nova-smucka-s-katero-bo-skakal-peter-prevc-video-418119

  uważam,że narty są świetne-minimalistyczny design,kolory zimy-biały,niebieski i zielony akcent-będą świetnie wyglądać z każdym kombinezonem i żółtą koszulką lidera PŚ :) prócz tego nowe buty węglowe-wyglądają niesamowicie i podobno takie są bo już je testowali ;) to będzie wspaniały komplet a narty mają wiele ulepszeń i wykonane są z najnowocześniejszych materiałów ;) dzięki Panie Slatnar :)

 • anonim
  @EmiI

  Gutowi po wywaleniu z kadry zostały 2 sezony juniorskie.

 • Doors stały bywalec
  Juniorzy

  Na pierwszy rzut oka powołanie Bukowskiego jest bez sensu i ciężko je wytłumaczyć. Oczywiście może powtórzyć się historia Andrzeja Stękały - który mówił o sobie, że całe życie szorował bulę, ale takich historii nie ma aż tak dużo...
  Posucha w juniorach może i jest, ale lepiej inwestować w 3-4 lata młodszych chłopaków osiągających gorsze wyniki niż 19-letni Bukowski.

  Inna sprawa, że jeśli ktoś ma zrobić karierę w grupie juniorów to tylko Kastelik i Pilch. Jarząbek jak dla mnie jest promowany na siłę przez ojca.

 • Janeman profesor

  Sama obecność Bukowskiego w kadrze, aż tak nie dziwi - nadeszła posucha w rocznikach juniorskich, więc wszystkie ręce na pokład. Dziwniejszą sprawą są nieobecnosci, ale jak wiadomo PZN zawsze dzielił zawodnikó na równych i równiejszych.
  Dziwi mnie natomiast huraoptymizm Maciusiaka, bo w jednym z wywiadów mówił o Bukowskim jak o wielkim talencie i wygladało to jakby własnie z nim wizał największe nadzieje. Troche to dziwne, skoro mowa o chłopaku przed którym ostatni sezon juniorski, a skacze raczej na poziomie 15-16 latków. Ma problemy z ułożeniem sie w locie, wygląda na nieskoordynowanego a w dodatku On sam , jak i trener przyznają że jego moc odbicia mocno kuleje.
  Dlatego zastanawiam się, czy poprostu jest to taki gadanie "z urzedu" o talencie, czy może Bukowski ma takie "plecy" że oprocz powołania do kadry należy Go jeszcze chwalić ? Oczywiscie Maciusiak może rzeczywiście uważać Go za wielki talent , ale przyznam że ja tego talentu zupełnie nie dostrzegam.

 • anonim
  kadra młodzieżowa

  Nie miałbym nic przeciwko obecności łukasza bukowskiego w kadrze gdyby nie to że on znalazł się w niej kosztem pawła guta i innych juniorów, jak np. kacper stosel. Jeżeli nieobecność guta nie wynika z tego że zakonczył karierę lub ma jakąś poważną kontuzję to jest to prawdziwy skandal, paweł gut był już w kadrze młodzieżowej i zdobył dosć dużo punktów ale po słabszej zimie został z kadry wyrzucony, powinien znaleźć się w kadrze bo punktował już regularnie w fis cupie a i w lotos cupie był wyżej niż bukowski. Skoro na powołanie do kadry zasłużył bukowski to tym bardziej gut. Na koniec dodam że nie jestem przeciwnikiem obecności łukasza bukowskiego w kadrze ale przeciwnikiem wąskiej kadry, kadra młodzieżowa powinna się składać z jakichś 10 skoczków, maciusiak mówił że 1 może 2 juniorów zostanie do kadry przyłączonych, oby były to zasłużone nominacje. Można mówić że wtedy kadra będzie zbyt liczna, ale zobaczmy jak wygląda choćby norweska kadra b, czy niemiecka i austriacka kadra c, wiadomo tam jest wyższy poziom, ale nie należy skreślać zawodników którzy mogą osiągnąć dobry wynik.

 • EmiI profesor

  Ciekawe czemu rówieśnik Bukowskiego Paweł Gut najpierw mimo jeszcze kilku juniorskich sezonów przed sobą został wywalony z kadry, a teraz mimo że przez cały sezon był wyraźnie lepszy od Bukowskiego, nie wrócił do niej.

 • anonim
  @Andreas

  Powiedz to Słoweńcom, u których zawodnik w wieku 16 lat staje na podium w Pucharze Świata.

 • Andreas początkujący
  Andreas

  19 lat to w dalszym ciagu mlody chlopak i jeszcze wszystko przed nim

 • anonim

  Łukasz Bukowski podczas ostatnich Mistrzostw Polski w Wiśle zajął 28. miejsce (po pierwszej serii był 23.) - tym samym był piątym najlepszym juniorem wśród całej stawki zawodników. W konkursie drużynowym dobrze skoczył w drugiej serii - lepiej niż np. Krzysztof Biegun. Poza tym oddawał dobre pojedyncze skoki w Lotos Cup 2016, na podium się nie znalazł, bo zwykle słabiej skakał w drugiej serii. W Lotos Cup w sezonie 2014/2015 był 5. w klasyfikacji generalnej (na 17 startujących). W tym samym sezonie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zająłby 3. miejsce (!), ale został zdyskwalifikowany (nie mam informacji co było powodem dyskwalifikacji, ale wiadomo, że w klubach się nie przelewa i sprzęt nie zawsze jest dopasowany prawidłowo do wzrostu i wagi zawodnika). Nie mamy teraz aż tylu dobrze skaczących juniorów (rocznik 1997 i młodszych), więc mimo, że nie ma - na razie - super wyników i tak jest jednym z najlepszych juniorów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).