Trzech Węgrów kończy przygodę ze skokami

  • 2016-06-02 12:27

Wiosna to tradycyjnie pora roku, w czasie której często skoczkowie narciarscy na stałe odwieszają swoje narty na kołek i podejmują decyzję o rezygnacji z dalszego uprawiania tego sportu. Do grona sportowców, którzy w ostatnich miesiącach zakończyli swoją przygodę ze skokami dołączyło także 3 młodych Węgrów.

Skoki narciarskie na Węgrzech od ponad 25 lat znajdują się niemal na dnie. Mimo starań grupy oddanych temu sportowi pasjonatów z miejscowości Kőszeg, którzy od kilkunastu już lat starają się zmienić ten stan rzeczy, niestety sytuacja ta nie ulega znaczącej poprawie, a węgierskie skoki sezon po sezonie walczą raczej o to, żeby w ogóle przetrwać, nie marząc nawet o rozwoju.

Już wcześniej nieliczna grupa węgierskich skoczków po sezonie 2015/2016 została zredukowana niemal do zera. Po rezygnacji 3 reprezentantów tego kraju w tej chwili najstarszymi skoczkami z tego kraju, który uprawiają ten sport "na poważnie" są Virág Vörös wśród kobiet (urodzona w 1999 roku) oraz Flórián Molnár (rocznik 2002). Oznacza to więc, że w sezonie 2016/2017 na mistrzostwach świata nie tylko seniorów, ale także i juniorów zobaczyć będziemy mogli co najwyżej Vörös – wśród mężczyzn bowiem żaden z węgierskich skoczków nie spełnia wymogu odpowiedniego wieku, by wziąć udział w tych imprezach!

Najbardziej znanym zawodnikiem spośród tych, którzy zakończyli swoją karierę jest Péter Kelemen, który w 2015 roku wystartował w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni normalnej podczas mistrzostw świata w Falun. Na arenie międzynarodowej nie osiągał on jednak żadnych sukcesów, punktując jedynie w Pucharze Karpat. Ostatni raz w tego typu rywalizacji pojawił się we wrześniu 2015 roku, dwukrotnie zamykając stawkę zawodów FIS Cupu w Einsiedeln. Powodem jego decyzja o zakończeniu przygody ze skokami jest brak postępów, który powodował, że młody skoczek od dłuższego czasu nie odczuwał już przyjemności z uprawiania tego sportu, bardziej męcząc się niż ciesząc z kolejnych skoków.

Kolejnym Węgrem, który odwiesił swoje narty na kołek jest niespełna 16-letni Kristóf Molnár. Dwukrotny mistrz kraju z października zeszłego roku także nie osiągnął niczego szczególnego w rywalizacji międzynarodowej, a ostatni raz w zawodach tej rangi wystartował w lutym tego roku, zajmując ostatnią, 19. pozycję w konkursie indywidualnym chłopców podczas II Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Młody zawodnik został niestety zmuszony do rezygnacji z uprawiania sportu ze względu na stan zdrowia – w najbliższym czasie czeka go poważna operacja związana z chorobą nerek. Węgrowi życzymy oczywiście dużo zdrowia!

Ostatnim z Madziarów, dla których sezon 2015/2016 był ostatnim na światowych skoczniach jest Tamás Reymeyer. Rówieśnik Kristófa Molnára prezentował się jeszcze słabiej od swoich rodaków. Dość powiedzieć, że na poziomie międzynarodowym jego największym osiągnięciem było zdobycie 1 punktu w konkursie Pucharu Karpat. W zawodach tej rangi po raz ostatni pojawił się w sierpniu 2015 roku, zajmując 77. miejsce w konkursie FIS Cupu w Szczyrku, gdzie udało mu się wyprzedzić 3 rywali. Powodem jego decyzji były problemy z pogodzeniem uprawiania sportu z edukacją – w wyniku treningów i startów w zawodach Reymeyer opuszczał wiele zajęć w szkole, mając później problemy z nadrabianem zaległości.


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8849) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim

    Tylko jeden komentarz hejtu do autora za to, że w ogóle o czymś takim informuje - spore zaskoczenie jak dla mnie :)

    Co do tych Węgrów - decyzje zaskoczeniem nie są ... kolejni raczej też zakończą przed osiemnastką, góra przed dwudziestką. To jest dla nich tylko zabawa, a jak twierdzą, że wiążą nadzieje z tym sportem to mogą nie wiedzieć co mówią lub po prostu marzyć - jeśli jest słabym i w słabej federacji, to w ogóle na życie nie będą mieli. Smutna prawda - skoki w większości takich krajów nie mają przyszłości, a FIS jeszcze dobija słabe kraje utrzymując zasady kwalifikacji do PŚ wprowadzone z powodu Edwardsa. Tak dalej pójdzie, to za kilkanaście lat to już gdzieś tylko 8 krajów będzie się liczyć o jakiekolwiek punkty.

  • HAZARD weteran
    @borek99

    A ja bardzo cenię właśnie tego typu artykuły! Sam mam stronę o piłce nożnej w której piszę głównie o młodych talentach, po co mam pisać o gwiazdach, skoro o nich łatwo wyszukać informacje i większość ludzi o nich wszystko wie? Zdecydowanie bardziej ciekawi mnie tematyka outsiderów niż np. to w jakich nartach skacze Prevc itp. Można spodziewać się teraz więcej podobnych artykułów, ale niekoniecznie o zakończeniach karier? :)

  • borek99 doświadczony
    @Sfrgf

    Jak kogoś nie interesuje tematyka "outsiderów" to proponuję omijać z daleka artykuły, których autor na stronie głównej oznaczony jest inicjałami P.B., bo o niczym innym praktycznie tutaj nie piszę ;)

  • sheef profesor
    @Kolos

    To, że ostatni raz skakał dwa sezony temu to swoją drogą. Ta lista obejmuje zawodników, którzy kończąc karierę ogłosili to oficjalnie.

  • anonim
    ???

    Kogo wogole obchodza jacys wegry nie robcie tu cyrku , podobno kariere zakonczyl rownierz grzegorz mietus niegdys nasza nadzieja moze warto by bylo o tym napisac a nie o jakichs lamusach co fis cupy zamykali

  • Kolos profesor
    sheef

    Wojciech Gąsienica-Kotelnicki swój ostatni start zaliczył w sezonie 2014/2015. W tym roku tylko ogłosił te decyzje oficjalnie. Pisanie że on zakończył karierę po sezonie 2015/2016 jest co najmniej dyskusyjne.

  • sheef profesor
    Skoczkowie, którzy powiedzieli "pas" (aktualizacja)

    Lista skoczków, którzy zakończyli swoją przygodę ze skokami w trakcie lub po zakończeniu sezonu zimowego 2015/2016 (stan na 2 czerwca 2016 roku):

    1. Carl Nordin (Szwecja),
    2. Yuta Watase (Japonia),
    3. Michael Neumayer (Niemcy),
    4. Andrea Morassi (Włochy),
    5. Marco Grigoli (Szwajcaria),
    6. Michael Dreher (Niemcy),
    7. Wojciech Gąsienica-Kotelnicki (Polska),
    8. Daniel Wenig (Niemcy),
    9. Kalle Keituri (Finlandia),
    10. Jere Kykkaenen (Finlandia),
    11. Łukasz Podżorski (Polska),
    12. Patrick Streitler (Austria),
    13. Martin Cikl (Czechy),
    14. Milos Kadlec (Czechy),
    15. Vit Hacek (Czechy),
    16. Tomas Friedrich (Czechy),
    17. Janne Happonen (Finlandia),
    18. Peter Kelemen (Węgry),
    19. Kristof Molnar (Węgry),
    20. Tamas Reymeyer (Węgry).

    Jak dotąd swoje kariery zdecydowało się zakończyć czterech Czechów, trzech Niemców, trzech Finów, trzech Węgrów, dwóch Polaków, jeden Szwed, jeden Włoch, jeden Szwajcar, jeden Japończyk oraz jeden Austriak.

  • Stefan stały bywalec
    Szkoda...

    Niestety skoki zaczynają wymierać w takich krajach jak np. Węgry gdzie nikt zbytnio wielkich osiągnięć nie zdobył. Zamiast się rozwijać, nasza kochana dyscyplina maleje i zamyka się na dziesięć może jedenaście krajów...

  • Sakurai początkujący

    Tak, przygoda to tutaj dobre określenie.
    W przypadku innych zawodników można mówić o karierze, jednak sytuacja Węgrów w sporcie, co oczywiste, jest tylko małą przygodą. Nikt tam nie podchodził do tego na poważnie, stąd brak efektów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl