Poznaliśmy organizatora MŚ 2021!

 • 2016-06-10 03:51

Niemiecki Oberstdorf już po raz trzeci w historii będzie miał okazję zorganizować Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Nasi zachodni sąsiedzi przeprowadzą tę imprezę w 2021 roku. Bawarska kandydatura pokonała norweskie Trondheim, a także słoweńską Planicę, która w ramach pocieszenia zorganizuje Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w 2020 roku.

Skocznia w OberstdorfieSkocznia w Oberstdorfie
Skocznia w OberstdorfieSkocznia w Oberstdorfie
Skocznia w PlanicySkocznia w Planicy

Miasto otwierające rokrocznie Turniej Czterech Skoczni otrzymało na kongresie w Meksyku 11 głosów. Czterech członków rady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) głosowało na Trondheim, natomiast zaledwie dwa głosy otrzymała propozycja Planicy.

- To była długa droga, ale w końcu się udało - oznajmił tuż po wyborach Franz Steinle, prezes Niemieckiego Związku Narciarskiego (DSV).

Dla miejscowości leżącej w Alpach Algawskich będą to trzecie MŚ w historii. Po raz pierwszy Oberstdorf otrzymał je w 1987 roku, a po raz ostatni w 2005 roku. Warto przypomnieć, iż cztery poprzednie kandydatury Niemców spotykały się z odrzuceniem FIS-u. Imprezy otrzymywały kolejno: włoskie Val di Fiemme (2013), szwedzkie Falun (2015), fińskie Lahti (2017) i austriackie Seefeld (2019). M.in. właśnie na autoironii oparto tegoroczną prezentację multimedialną, w której wspominano lata prób niemieckich działaczy.

Niewielkim pocieszeniem dla trzeciej w głosowaniu - Planicy, jest fakt, iż ta niewielka miejscowość położona pod Kranjską Gorą, rok wcześniej będzie gościć najlepszych skoczków świata w ramach Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. Słoweńcy byli jedyną kandydaturą, ponieważ impreza ta odbywa się naprzemiennie na wszystkich dostępnych mamucich obiektach na świecie. Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Planicy po 10 latach przerwy.


Dominik Formela, źródło: skispringen.com
oglądalność: (13491) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • mateusz3951 weteran

  FIS generalnie stawia na sprawdzone miejsca jako organizatorów MŚ,choć moim zdaniem przydałoby się trochę świeżości i mistrzostw w nowych miejscach. Na przykładzie Val d Fiemme(2003,2013), Lahti(2001,2017), Oberstdorf(2005,2021),widzimy, że FIS kieruje się w wyborach organizatorów MŚ przede wszystkim rozsądkiem i nie zbytnio nie ryzykuje.

 • MrRadzio weteran
  @Kolos

  Ale to jest walka o 2021 więc dla Trondheim to będzie 24 lata od ostatnich mistrzostw (ostatnie były w 1997). Jak miało być Val Di Fiemme to kandydatami które spełniały by moje wymogi były Zakopane i Falun (które otrzymało MŚ w 2015). Co do Lahti to była Planica i Zakopane. A tutaj była Planica i Trondheim. Także jest kto walczyć po prostu wolą wybrać opcję która jest mega bezpieczna (no bo skoro było MŚ mniej niż 20 lat temu no to na pewno się uda zorganizować i teraz).

 • Kolos profesor
  MrRadzio

  Gdyby wprowadzić taką 20-letnią "karencję" to nie było by komu się ubiegać o organizację MŚ. Od ostatnich MŚ w Trondheim tez nie minęło jeszcze 20 lat.

  Po prostu jest mało chętnych stąd te dość szybki powroty tych samych ośrodków jako organizatorów MŚ.

 • anonim

  Organizację powinno dostać Trondheim. Niemcy mieli w 2005 i już w 2013 mieli mieć ponownie ? To już lekka przesada.

 • Wojciechowski profesor
  @Złotousty

  Ale przecież MŚ w narciarstwie klasycznym to nie tylko skoki. Mimo wszystko trzeba o tym pamiętać.

 • anonim

  Oberstdorf przegrał w walce o MŚ 2019 i za główny powód uznawano rozegranie rok wcześniej MŚ w lotach w Niemczech. Podobnie teraz sprawa wygląda obecnie z Planicą. Będą mieli mamuci mundial w 2020 roku. Stawiam, że w 2023 roku wreszcie doczekają się organizacji. Nie widzę innej opcji. W dalszej kolejności, w 2025 roku, Trondheim. ;)

 • Wojciechowski profesor
  @dinozaur

  Ni trochę nie rozumiem, co rozprasza w świetle dziennym przy skokach narciarskich. Przynajmniej widać, że jest śnieg poza skocznią lub go nie ma. ;)
  Nie wiem, dla mnie, jeśli już "uroku" szukać, to właśnie akurat lepsze są konkursy przy świetle naturalnym.

  Wystarczy mi zresztą paranoja spod znaku telewizji HD, która zmusza do świecenia w pełnej skali jupiterów na stadionach piłkarskich przy słońcu w zenicie, bijącym widzów na trybunach po oczach...

 • Janeman profesor

  Jak zwykle- kasa, układy, uprzedzenia...
  Można być niemal pewnym, że w 2023 mistrzostwa dostanie Norwegia, chyba że Japończycy zgłoszą się po swoją powtórkę...

 • anonim
  do Wojciechowski

  Swiatlo nocy robi widowisko bo otoczenie nie rozprasza. Idz do kina czy teatru w dzien przy otwartych oknach lub na scenie w plenerze. Ciemnosc otoczenia dodaje uroku kazdemu widowisku. Popatrz jak stadiony obudowuja by tylko skrawek nieba byl widoczny I zadnego otoczenia no I tez lubia po nocach grac

 • Wojciechowski profesor
  @strak

  Mamy XXI wiek, ale dlaczego mamy usuwać powoli jakiekolwiek konkursy w świetle dziennym?

 • anonim
  ...

  Niemcy wiedza jak sie robi interesy. Skoro w futbolu to sie soprawdza to z FIS mialiby sie nie sprawdzic?
  A Slowencow I Planicy naprawde szkoda bo atmosfere zrobic potrafia. Hm a za 5 lat to Niemcy moga na Kamczatce mieszkac ...

 • skokib początkujący
  Puchar Świata 2016/2017

  Oficjalny kalendarz PŚ 2016/2017
  25.11 Kuusamo/Ruka
  26.11 Kuusamo/Ruka
  03.12 Klingenthal
  04.12 Klingenthal
  10.12 Niżny Tagił
  11.12 Niżny Tagił
  17.12 Engelberg
  18.12 Engelberg
  30.12 Oberstdorf TCS
  01.01 Ga-Pa TCS
  04.01 Innsbruck TCS
  06.01 Bischofshofen TCS
  14.01 Wisła
  15.01 Wisła
  21.01 Zakopane druż.
  22.01 Zakopane
  28.01 Willingen druż.
  29.01 Willingen
  04.02 Oberstdorf loty
  05.02 Oberstdorf loty
  11.02 Sapporo
  12.02 Sapporo
  15.02 Pyoenchang
  16.02 Pyoenchang
  11.03 Oslo druż.
  12.03 Oslo
  14.03 Lillehammer
  16.03 Trondheim
  18.03 Vikersund loty, druż.
  19.03 Vikersund loty
  24.03 Planica loty
  25.03 Planica loty, druż.
  26.03 Planica

  MŚ w Lahti 22.02 - 05.03

 • anonim

  A ja daję że na MŚ w Innsbrucku zawody będa o 14 bo nie będzie oświetlenia
  Ludzie mamy XXI wiek

 • anonim
  FIS Cup umiera

  Wiecie o tym, że w tym sezonie będą zawody tylko w 3 miejscowościach (Notodden, Zakopane i w Eau Claire). Jak jeszcze zlikwidują periody, to i FIS Cup zniknie, bowiem w tym sezonie zimą będą 3 zawody w 3 periodach i w konsekwencji FIS Cup skończy się w styczniu

 • Mc15011 doświadczony
  To jest chore do potęgi entej.

  Jestem tylko ciekawy ile Niemcy dali w łapę FISowi. To jest niedopuszczalne, że Planica, która włożyła ogrom pieniędzy na nowy kompleks narciarski tak obrywa - rok po roku. Mam tylko nadzieję, że wybuchnie afera nagłośniona przez słoweńską telewizję, a te leśne dziadki które teraz są członkami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej trafią za kratki - i to na długie lata. Bo to jest mafia, która zamiast promować te dyscypliny należące pod FIS inne kraje, preferuje wyścig zbrojeń i faworyzuje potęgi, a słabszych zostawia w szczerym polu - bo tak to wygląda. I nie piszę tu głupot tylko szczerą prawdę. No ale też trzeba powiedzieć o Zakopcu, który tak samo obrywał jak Planica obecnie, aż w końcu stwierdził, że należy się poddać. To mi się bardzo nie podoba, że ci same miasta goszczą MŚ. Na koniec powiem, że to jest odgrzewany kotlet i tyle w temacie.

 • Realia początkujący
  No do jasnej cholery

  Czemu ci durnie z FIS-u nie przyznają prawa organizacji mistrzostw świata Planicy, ile kasy i wysiłku włożyli w ten gigantyczny kompleks i nie chodzi o same skocznie i ciągle są pomijani. Wiadomo że mistrzostwa świata w lotach w planicy będą i jestem przekonany że będą tego mamuta jeszcze starali się powiększyć, ale to nie to samo zobaczyć inna imprezę na normalnej i dużej skoczni.

 • krzychoSt profesor

  Z dominacją nie przesadzajcie. Nieraz zawodnik wszystko wygrywa a najważniejszą imprezę zawala.

 • anonim
  @Dominik Formela

  "Czterech członków rady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) głosowało na Planicę, natomiast zaledwie dwa głosy otrzymała propozycja norweska."

  Na odwrót.

  "Oberstdorf: 11
  Trondheim: 4
  Planica: 2"

  http://www.fis-ski.com/news-multimedia/news/article=hosts-for-2020-fis-world-ski-championships-elected.html

 • anonim

  @Andreas
  A jak nie będzie skakał to nie dożyje 34 lat tak?

 • Andreas początkujący
  Andreas

  za 5 lat Peter będzie miał 28 lat około czyli w wieku freunda
  za 5 lat Kamil będzie miał 34 lata już o ile będzie skakał jeszcze
  wczymałbym sie na miejscu niektórych z ocenianiem dominacji Prevca jezeli będzie tak skakał przez 2-3 sezony jeszcze to uznam to za dominacje jak narazie nie uznaje

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).