Brytyjczycy w Pucharze Świata? Robert Lock: "Aspiracje sięgają startów w PŚ"

 • 2016-08-13 11:50

O brytyjskich skokach narciarskich w ostatnich miesiącach ponownie zrobiło się głośno. Nie ze względu na aktualne wyczyny tamtejszych zawodników, lecz z powodu premiery filmu inspirowanego historią Eddie'ego "Orła" Edwardsa. O sportowy aspekt Zjednoczonego Królestwa w świecie skoków starają się zadbać bracia Lock - Robert i Jake. Bliźniacy wychowani i trenujący na co dzień w Ameryce Północnej, w rozmowie z portalem Brytyjskiej Federacji Narciarskiej (BSS) przyznali, iż ich ambitnym celem jest występ w Pucharze Świata.

Jake LockJake Lock

Obaj na świat przyszli 2 września 1997 roku w kanadyjskim Calgary, gdzie mieszkali przez dziesięć kolejnych lat. W 2008 roku przeprowadzili się do amerykańskiego Park City, gdzie mieszkają po dziś dzień. Pierwszy z nich - Jake, w zawodach przeprowadzanych pod egidą FIS-u zadebiutował pod koniec 2014 roku w słowackim Szczyrbskim Jeziorze. Na obiekcie HS 100 zajął 62. miejsce. Jego brat - Robert, w międzynarodowej rywalizacji pokazał się w lutym 2015 roku w amerykańskim Brattleboro i Lake Placid. Były to trzy dość pechowe starty, każdorazowo kończące się 31. pozycją. Lepiej prezentował się Jake, który trzy razy zdobył punkty do klasyfikacji generalnej.

Te Robertowi udało zdobyć się blisko rok później w kanadyjskim Whistler. W międzyczasie obaj pokazali się w norweskim Notodden, jednak z Europy do USA wrócili bez zdobyczy punktowej. W 2016 roku po raz pierwszy w karierze wystartowali w Mistrzostwach Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. W rumuńskim Rasnovie minimalnie lepszy okazał się Robert, który zajmują 52. miejsce, o cztery lokaty pokonał swojego brata bliźniaka. Miniony sezon zakończyli występami w konkursach FIS Cup. W słoweńskiej Planicy meldowali się w piątej i szóstej dziesiątce.

W jaki sposób zaczęła się wasza przygoda ze skokami narciarskimi?

Robert: Skoczkiem zostałem za sprawą mojego przyjaciela ze szkoły, który zainicjował treningi i zasugerował dołączenie do niego. Było to 12 lat temu i trwa nieprzerwanie do dziś.

Jake: Zgadza się. Jeden z naszych kolegów z klasy (Kanadyjczyk Matthew Soukup - przyp. red.) rozpoczął treningi w Calgary. Latem dołączyliśmy do niego na tygodniowy obóz. Od tamtej pory trenujemy na skoczni.

Trenujecie w amerykańskim Park City z tamtejszymi zawodnikami. Jak wam idzie?

Robert: Wszystko podąża w dobrym kierunku. Na miejscu trenujemy głównie ze skoczkami z klubu z Park City, jednak na wszystkie międzynarodowe starty udajemy się z reprezentacją Stanów Zjednoczonych.

Jake: Kiedy zespół USA jest w Park City, odbywamy treningi w tym samym czasie. Znamy się dość dobrze i wszyscy zachęcają nas do wspólnych zajęć. Podróżujemy z ekipą USA na zagraniczne starty i zgrupowania.

Macie okazję do wypoczynku w okresie letnim? Jeśli tak, to jak go spędzacie?

Robert: Nie bardzo. Krótkie przerwy przeznaczam na relaks i myślenie o tym, w jaki sposób mogę stać się jeszcze lepszym skoczkiem po powrocie na rozbieg. Pomagam także w szkoleniu dzieci, więc kiedy sam nie trenuję, zazwyczaj oferuję im swoją pomoc.

Jake: Skoki narciarskie wymagają całorocznego przygotowania. Mamy bardzo mało przerw. Odkąd skończyliśmy szkołę, podejmujemy niepełnowymiarową pracę, aby dorobić sobie na treningi, a także na nowy sprzęt. Kiedy nie trenujemy, zazwyczaj pracujemy. Sezon letni jest doskonałą okazją, aby poprawić nasze skoki. Mamy stabilne warunki, w których możemy rozwijać umiejętności.

Jakie są wasze cele na nadchodzący sezon zimowy?

Robert: Aktualnie mamy rywalizować w zawodach z cyklu FIS Cup. Chciałbym wskoczyć na wyższy poziom, który pozwoliłby walczyć w konkursach Pucharu Kontynentalnego. Moje aspiracje sięgają startów w Pucharze Świata w kolejnym sezonie.

Jake: Mamy już punkty zawodów rangi FIS z poprzedniego sezonu, ale chciałbym dorzucić do nich większą ilość w kolejnych występach. Chciałbym również prezentować poziom, który pozwoli skutecznie rywalizować o punkty Pucharu Kontynentalnego. Najbliższe Mistrzostwa Świata Juniorów odbędą się w Park City, więc na samą myśl o tym starcie jestem podekscytowany. Mam nadzieję, że będę częścią tego wydarzenia.

Kliknij, aby zobaczyć profil Roberta Locka

Kliknij, aby zobaczyć profil Jake'a Locka

Kliknij, aby przeczytać obszerną rozmowę Skijumping.pl z braćmi Lock z 2015 roku


Dominik Formela, źródło: inf. własna + teambss.org.uk
oglądalność: (9791) komentarze: (39)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • shi stały bywalec
  @Pavel

  Z tymi kibicami w Japonii to pojechałeś:). Na konkursach PŚ w Sapporo jak jest ze 100 osób to już sukces.

 • Pavel profesor
  @Piotrek

  W tej grupie właśnie chciałem umieścić tego typu kraje, czyli w PK im się startować nie bardzo chce, a w PŚ od przypadku do przypadku trafi im się jakiś skoczek, który jeździ sobie sam albo z jakimś kumplem po niemal wszystkich zawodach PŚ raz z lepszym raz z gorszym wynikiem.

  Swoją drogą na obecnym etapie Słowacja i Szwecja to skokowy plankton, ale z racji tego, że nawet w XXI w. trafiali im się zawodnicy ciułający pojedyncze punkciki w PŚ dałem ich do tej właśnie grupy. Wiadomo, że im niżej tym kryteria bardziej płynne, a przynależność do poszczególnych grup bardziej rozmyta.

  Na dobrą sprawę liczą się tylko dwie pierwsze grupy i pojedyncze przypadki z trzeciej (tu starałem się grupować wg. potencjału i ostatni zespół z wyższej grupy mógłby być równie dobrze pierwszym z niższej i odwrotnie), cała reszta to egzotyka bez większego znaczenia.

 • Piotrek początkujący
  -

  @jaa
  W Mińsku pozostała tylko ta duża skocznia z rozpadającą się trybuną, mniejsze skocznie są rozebrane, chyba nawet nikt nie trenuje.

  @Pavel
  W Szwecji istnieje bardzo skromny program szkolenia juniorów, w zeszłym sezonie czwórka Szewdów 2 razy wzięła udział w FC (w Rasnovie i Notodden), raczej zakwalifikowałbym ich albo do podpunktu "reprezentacja PK" albo do "planktonu".

 • anonim
  -

  Trzeba dodać do kategorii reprezentacja PK Ukrainę, bo oni tam częściej od Turków startują i na podobnym poziomie

 • wiatrhula111 profesor
  Jaa

  29 krajów,za rok będzie 28,a na Węgrzech i Słowacji są tylko tacy skoczkowie jak w Bośni

 • wiatrhula111 profesor
  Yyy

  Słowacy i szwedzi nawet w fis cupie nie startują

 • Pavel profesor

  Nacje w skokach można podzielić na kilka grup.

  - Mistrzowska (kraje gdzie są kibice, pieniądze i warunki szkoleniowe, a one same dzielą między siebie medale)

  1. Norwegia
  2. Niemcy
  3. Austria
  4. Słowenia
  5. Polska
  6. Japonia

  - Goniaca (Zawodnicy od czasu do czasu staną na podium, w miarę spora grupa startująca w PŚ, w miarę regularne uczestnictwo w drużynówkacj, zaplecze do trenowania, niezłe warunki finansowe)

  1. Czechy
  2. Szwajcaria
  3. Finlandia
  4. Rosja

  - Ciułacze (mało kto się tam skokami interesuje, skromna reprezentacja, ale w miarę regularnie skacząca w PŚ, niezłe zaplecze treningowe, od czasu do czasu startują w drużynówkach)

  1. Francja
  2. Kazachstan
  3. Włochy
  4. Korea
  5. USA
  6. Kanada

  - Skoczkowie z przypadku (od czasu do czasu trafi im się zawodnik w PŚ, skoczni jak na lekarstwo, bazują głównie przypadkowych zawodnikach, raczej bez reprezentacji w drużynie)

  1. Bułgaria
  2. Estonia
  3. Słowacja
  4. Szwecja

  - Rezentacja PK (zawodnicy raczej w PŚ nie startują, uczą się w PK)

  1. Rumunia
  2. Turcja
  3. Holandia

  - Plankton (ktoś ich gdzieś widział, ktoś kiedyś o nich słyszał, ale w sumie to nic pewnego)

  1. Cała reszta

 • MrRadzio weteran
  @yyy

  Ale ja mówiłem o tych co skaczą w PŚ. A ciężko powiedzieć by Szwedzi, Holendrzy, Estończycy czy Słowacy skakali w PŚ ostatnio (nie liczę pojedyńczych występów pokroju Szwedów w sezonie 14/15 czy Antonissena rok temu)

 • Oreo profesor

  Zróbcie kiedyś wywiad z którymś z Zhaparovów o skokach w Kazachstanie...

 • anonim
  Państwa gdzie istnieją skoki

  1.Norwegia
  2.Niemcy
  3.Słowenia
  4.Austria
  5.Polska
  6.Japonia
  7.Czechy
  8.Szwajcaria
  9.Francja
  10.Rosja
  11.Finlandia
  12.Włochy
  13.Stany Zjednoczone
  14.Kanada
  15.Bułgaria
  16.Korea Płd.
  17.Kazachstan
  18.Estonia
  19.Rumunia
  20.Ukraina
  21.Turcja
  22.Szwecja
  23.Holandia
  24.Wielka Brytania
  25.Łotwa
  26.Słowacja
  27.Chiny
  28.Węgry
  29.Gruzja
  30.Grecja (?) - co z Polychronidisem?
  31.Białoruś (?) - w bazie FIS brak skoczka ze statusem "active", ale być może skoki jeszcze tam nie umarły do końca i jest jakaś młodzież?

 • yyy profesor
  Zapominalscy

  17 nacji?
  W tych całych rozmowach o skaczących nacjach chyba zapomnieliście o Estończykach, Szwedach, Rumunach, Turkach, Ukraińcach i Słowakach... tam też się skacze...

 • shi stały bywalec
  @Cherlakowski

  Nie pasjonuję się FIS Cupem :) Ale ciekawe, że Holender wybrał taki sport.

  Co do Hiszpanii to wiadomo że góry i śnieg mają, całkiem piękne zresztą, zdziwiony tylko byłem że mieli też skocznie/skoczków.

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Mam nadzieję ze bracia Lock w tym nadchodzącym sezonie będą często punktowali w FIS Cup. Może nawet uda im się zdobyć kilka punktów do PK. Lecz w PŚ w przyszłym sezonie to chyba nie wystartują a jeśli tak to pewnie tylko w kwalifikacjach ale zawsze coś.

 • anonim

  #Michał Garoszy
  Żadna ściema, poniżej dowód :D
  https://www.youtube.com/ watch?v=m6RWXpA0K3M

 • anonim
  Mrradzio

  W Czechach nie ma żadnego zainteresowania tą dyscypliną,
  Bułgarzy mają tylko zmarnowany talent zografskiego
  Szwajcaria to 5 średniawych skoczków i zmierzający na emeryturę Ammann .
  Korea i Kazachstan to buloklepy mające przebłyski raz na sezon
  Francja jest jedynym krajem który się nie zwija

 • anonim

  ściemniacie chyba z tym Holendrem... :) raczej Holendrzy nie skaczą na nartach.

 • anonim

  @shi
  Antonissen zakwalifikował się w Oslo w 2015 r. do konkursu, rok temu w Hakubie był dwa razy w głównym konkursie (choć wtedy bez kwalifikacji było). A co do Chorwata, a właściwie Słoweńca z chorwackim obywatelstwem nie skacze już od ładnych pięciu lat.
  A co do Hiszpanii to ostatnio Jaca regularnie kandydowała na ZIO i przegrywała głównie dlatego że nie chciała organizować ceremonii. Hiszpanie zorganizowali też dwie Uniwersjady. Poza tym, duże ilości śniegu są zarówno w Pirenejach jak i na południu w Sierra Nevadzie. Hiszpanie zorganizowali też dwie Uniwersjady. Więc wbrew steorotypom Hiszpania to nie tylko Teneryfa i Majorka.

 • anonim
  @shi

  Będąc na tegorocznym fis cupie w Szczyrku można było popatrzeć na zmagania Antonissena, także nie wiem co dziwnego w tym ze istnieje tamtejsza reprezentacja.

 • shi stały bywalec
  Egzotyka

  @jaa

  Szczerze mówiąc nawet nie zwróciłem uwagi, że jakiś Holender skakał, to chyba tylko w kwalifikacjach (rzadko oglądam).

  @MrRadzio

  Ano bawi, bo gość z półwyspu iberyjskiego na skoczniach to musiał być ciekawy widok. Swoją drogą ciekawe, czy w La Molina są jeszcze jakieś resztki skoczni czy dawno to już zburzyli. Co do wyników - inne czasy, skoki po 60-70m. Chociaż z tego co patrzę rekord podczas lotów ma ponad 140m, jak na tamte czasy i gościa z Hiszpanii to nieźle.

 • MrRadzio weteran
  @shi

  Ale ci Hiszpanie byli dość mocni, fakt że Bernat Sola zdobył tylko 2 punkty nie ma znaczenia kiedy weźmie się pod uwagę fakt że zdobył je zajmując 14 miejsce (czyli za starych czasów)! Dodatkowo (cały czas posiłkując się wikipedią) był on kilkukrotnie w TOP 30: 29 w Oslo 1985, 18 w Sapporo [dzień po 14 miejscu] w 1987 czy w sezonie 88/89 kiedy był 29 w Libercu i Harrachovie, 23 i 26 w Oberhofie oraz 16 w Oslo. Mało tego w Pucharze Europy (dawnym PK) był kilkukrotnie na pudle (w tym raz wygrał) więc nie mam pojęcia co cię bawi w skaczącym Hiszpanie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).