Modernizacja Wielkiej Krokwi rozpoczęta!

 • 2016-08-19 16:43

Długo oczekiwana przez polskich kibiców modernizacja Wielkiej Krokwi została rozpoczęta. W miniony wtorek ruszył demontaż rozbiegu i progu skoczni. Pierwszy etap przebudowy obiektu polegać będzie na wykonaniu nowego rozbiegu i progu, a także na zaopatrzeniu najsłynniejszej polskiej skoczni w tory lodowe.

Planowo prace mają zostać zakończone do 15 grudnia 2016 roku. Następnie zostanie wysłana prośba o tymczasową homologację FIS dla Wielkiej Krokwi, co pozwoli na przeprowadzenie zawodów Pucharu Świata w dniach 21-22 stycznia 2017 roku.

Przypomnijmy, iż wyjątkowo długo trwał proces wyłaniania wykonawcy, który miał zrealizować modernizację skoczni. W pierwszych trzech przetargach nie wybrano go z powodu zbyt wygórowanych warunków finansowych firm startujących w przetargach. Dopiero czwarty przetarg w sprawie przebudowy Wielkiej Krowki zakończył się sukcesem, czyli podpisaniem umowy z firmą Nowator ze Spytkowic, która zaproponowała najbardziej korzystną cenę.

– Przetarg został rozstrzygnięty i tydzień temu podpisaliśmy umowę. We wtorek nastąpiło przekazanie placu budowy i rozpoczął się demontaż górnej części Wielkiej Krokwi. Pierwszy etap modernizacji dotyczy prac związanych z przebudową górnego odcinka skoczni. Po rozebraniu starej konstrukcji wylany zostanie betonowy profil pod nowy rozbieg i próg, zamontowane zostaną też tory lodowe. Mimo prac wyciąg krzesełkowy na skoczni jest cały czas czynny i turyści mogą z niego korzystać – zapewnia Grzegorz Kotowicz, dyrektor COS ze Szczyrku, który odpowiada za przebudowę najsłynniejszej skoczni narciarskiej w Polsce.

– Zakończenie tego etapu pozwoli nam na ubieganie się o przyznanie homologacji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami FIS-u, którzy przyjadą do Zakopanego, obejrzą prace, dokonają pomiarów i zadecydują o przyznaniu tymczasowej homologacji. Wykonawca zobowiązał się, że zakończy prace do 15 grudnia 2016 roku, ale mam nadzieję, że uda się zakończyć pierwszy etap nawet nieco wcześniej. Kolejny etap modernizacji chcielibyśmy przeprowadzić początkiem 2017 roku. Przebudowana zostanie bula, a następnie Wielką Krokiew pokryje nowy igelit. Będziemy się starali odpowiednio wcześniej ogłosić przetarg na drugi etap modernizacji – dodaje Kotowicz.


Adam Bucholz, źródło: Alicja Kosman/PZN.pl
oglądalność: (10400) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  Parodia

  Ale będzie bubel ;) w którym co chwila będzie trzeba coś wymieniać... nie chcę prorokować, ale znając nasze realia nic innego z tego nie wyjdzie. Kazachstan, czy Rosja (kraje nieskokowe) budują super nowoczesne skocznie, a my nie potrafimy byle rupiecia odnowić...

 • mateusz3951 weteran

  Modernizacja Wielkiej Krokwi to jeden wielki cyrk. Nigdy nie słyszałem, aby przebudowa skoczni w Austrii, Niemczech, Słowenii czy Norwegii była podzielona na dwa etapy. Co gorsze wykonawcą została firma nie mająca żadnego doświadczenia na tym polu. Nie będę już nawet wspominał, ale czasu trwało wyłonienie wykonawcy.

 • shi stały bywalec
  Termin terminem

  Bardziej bym się skupił na wykonawcy niż na terminie. Jeżeli wykonawcę wybiera się w czwartym przetargu ("bo za drogo"), gdzie zgłasza się jakaś firemka montująca okna w domach, nie mająca zielonego pojęcia o takich pracach (zero doświadczenia), to to dopiero jest kabaret.

 • anonim
  Ha ha smieszne

  To jest kabaret.. tak późno zaczynają modernizację:/ w górach juz jest zimno i kiedy ta konstrukcja betonowa ma pożądanie wyschnac? Nie chce mi się wierzyć że w grudniu coś tam będzie się dziać jak juz warunki pogodowe na to nie pozwolą.. na turystach taka kasę robią bo byłem ostanio tam i widziałem te kolejki zeby wjechać do góry na skocznie wiec sie pytam gdzie są te pieniądze ???

 • joł początkujący
  zatrudnia

  białych murzynów - ukrainców to sie wyrobią :)

 • Janeman profesor

  Rzeczywiście wydarzenie godne wykrzyknika w tytule , bo wielu już straciło nadzieję...
  Ale jak dla mnie , to bardziej krzyczy to , że ten remont rozpoczyna się o 4 miesiące za późno,
  Bo oddany naturze kompleks Średnij Krokwi już nawet nie krzyczy - tylko leży i kwiczy.

 • shi stały bywalec
  Po czwartym przetargu

  Wykonawcę wyłonił czwarty przetarg. Wygrała go firma Nowator ze Spytkowic, zajmująca się instalacjami (gazowe, grzewcze, wodociągowe, kanalizacyjne itd.) oraz budownictwem mieszkaniowym (okna, bramy, drzwi, schody, tarasy czy ogrodzenia).

  Szykuje się fantastyczny kabaret, kolejna "realizacja po polsku", czyli znaleźć kogoś za śmieszne pieniądze (po czwartym przetargu), a to że firma nie ma pojęcia o takich pracach, to już najmniej istotne. Może któremuś preziowi przynajmniej nowe okna w chałupie wstawią, albo taras wybudują.

  Swoją drogą prace ruszyły już trzy dni temu, ekipa skijumping widać trzyma rękę na pulsie.

 • domo początkujący

  Średnia krokiew może w 2018 roku bo wczesniej nie ma szans i pieniedzy na jej przebudowe

 • Davidsson bywalec
  Srednia

  Co do sredniej krokwi to dyrektor cos na facebooku obiecal ze juz od sierpnia ruszy wyciąg na srednich krokwiach zeby dzieci nie musiały wchodzić na nogach ale skonczylo sie tylko ze go pomalowali a jak nie chodzil tak nie chdozi...

 • BW134 początkujący

  A kiedy Średnia Krokiew?

 • borek99 weteran
  -

  "Będziemy się starali odpowiednio wcześniej ogłosić przetarg na drugi etap modernizacji" - proponuję zacząć już dzisiaj to może chociaż z drugim etapem uda się wyrobić w oczekiwanym terminie ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).