FC w Hinterzarten: Osterc wygrywa, Wąsek trzeci

• 2016-09-17 21:45

Aljaz Osterc zwyciężył w sobotnim konkursie FIS Cup w Hinterzarten (HS108). Reprezentant Słowenii triumfował po skokach na odległość 108 m i 102 m. Drugie miejsce zajął Niemiec Julian Hahn, a trzecie Paweł Wąsek. W finałowej serii wystąpiło sześciu Polaków.

W pierwszej serii konkursowej swoich rywali zdeklasował Aljaz Osterc. Reprezentant Słowenii poszybował na odległość 108 m i na półmetku rywalizacji miał przewagę 10 punktów nad Pawłem Wąskiem. Polak zajmował drugie miejsce z wynikiem 104 m, wyprzedzając o zaledwie pół punktu Niemca Juliana Hahna (104 m). Na czwartej pozycji sklasyfikowani byli ex aequo Austriak Stefan Huber i kolejny z Biało-Czerwonych, Dominik Kastelik (po 103 m). Czołową szóstkę zamykał młodzieżowy mistrz olimpijski z Lillehammer, Bor Pavlovcic (102,5 m).

Do finałowej rundy awansowało sześciu reprezentantów Polski. Oprócz Wąska i Kastelika, awans do czołowej trzydziestki wywalczyli jedenasty Stanisław Biela (101 m), dziewiętnasty Łukasz Bukowski (99 m), dwudziesty drugi Tomasz Pilch (98 m) oraz trzydziesty Krzysztof Leja (96,5 m).

Już po pierwszym skoku udział w sobotnich zawodach zakończyli czterdziesty drugi Bartosz Czyż (95 m), pięćdziesiąty trzeci Andrzej Zapotoczny (93 m) oraz zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon Damian Skupień.

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 19. belki startowej.

W finałowej rundzie Aljaz Osterc wylądował na 102 metrze, zaś przewaga punktowa z pierwszej serii pozwoliły mu na odniesienie zwycięstwa z bezpieczną przewagą 6,5 punktu nad drugim Julianem Hahnem (103,5 m). Paweł Wąsek w drugiej próbie uzyskał rezultat 102,5 m, dzięki czemu sklasyfikowany został na trzeciej pozycji, wyprzedzając o równe dziesięć punktów Stefana Hubera (99 m). Piąte miejsce zajął Bor Pavlovcic (100 m), zaś na szóstą lokatę awansował - dwudziesty drugi na półmetku - Moritz Baer (104,5 m).

Oprócz Pawła Wąska, w czołowej dziesiątce konkursu znalazło się jeszcze dwóch Polaków. Dominik Kastelik (96,5 m) i Tomasz Pilch (102,5 m) zajęli ex aequo dziewiąte miejsce, wspólnie z Daniele Varesco i Timim Zajcem. Dla pierwszego z Biało-Czerwonych był to spadek o pięć pozycji, zaś dla drugiego - awans o trzynaście miejsc.

Stanisław Biela z finałowym skokiem na 96 metr był ostatecznie dziewiętnasty, Łukasz Bukowski po skoku na 98 metr zajął dwudzieste pierwsze miejsce, zaś Krzysztof Leja z wynikiem 97 metrów sklasyfikowany został na dwudziestej dziewiątej pozycji.

Finałową serię rozegrano z 18. platformy startowej.

Dla siedemnastoletniego Aljaza Osterca dzisiejszy triumf to trzecie w karierze (a także z rzędu) zwycięstwo w zawodach FIS Cup. Poprzednio Słoweniec wygrał przed dwoma tygodniami w obu konkursach w Einsiedeln.

Równieśnik Osterca, Paweł Wąsek po raz drugi w karierze stanął na podium zawodów FIS Cup. Zawodnik WSS Wisła wcześniej zajął drugą pozycję przed dwoma tygodniami w Einsiedeln. Dzisiejsza trzecia lokata Wąska to 92. podium w historii polskich startów w zawodach FIS Cup.

W klasyfikacji generalnej cyklu na prowadzeniu pozostał, nieobecny w Hinterzarten, Davide Bresadola (365 pkt.), który ma już tylko 39 punktów przewagi nad dzisiejszym zwycięzcą, Aljazem Ostercem (326 pkt.). Trzeci jest Jan Ziobro (269 pkt.), czwarty Dominik Kastelik (222 pkt.), dziewiąty Paweł Wąsek (176 pkt.), zaś dziesiąty - Aleksander Zniszczoł (175 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Hinterzarten. Początek serii próbnej o godzinie 11:00, zaś same zawody rozpoczną się w okolicach godziny 12:15.