Kykkaenen mistrzynią Finlandii. Kytoesaho najlepszym juniorem

• 2016-09-24 20:48

Za nami pierwszy dzień rywalizacji w letnich mistrzostwach Finlandii na skoczni normalnej rozgrywanych w Lahti. Tytuł mistrzowski wśród kobiet zdobyła Julia Kykkänen, a najlepszym skoczkiem do lat 18 został Niko Kytösaho. Mężczyźni w seniorskiej kategorii o medale powalczą w niedzielę.

Julia KykkaenenJulia Kykkaenen

Na starcie konkursu kobiet stanęło zaledwie 5 zawodniczek, w tym startująca gościnnie Kanadyjka – Jasmine Sepandj. Rywalizacja nie przyniosła żadnych niespodzianek. Bezkonkurencyjna okazała się bowiem Julia Kykkänen. Dziesiąta zawodniczka mistrzostw świata z 2013 roku, od lat osiągająca zdecydowanie najlepsze wyniki spośród Finek, oddała dwa zdecydowanie najdłuższe skoki konkursu – 81,5 i 88 metrów, uzyskując blisko 60 punktów przewagi nad najlepszą z rywalek.

Srebrny medal zdobyła Susanna Forsström (69 i 75 m), a trzeci wynik uzyskały ex aequo wspomniana wcześniej Sepandj (68 i 70 m) oraz Jenny Rautionaho (69 i 69,5 m). Ostatnie, 5. miejsce zajęła najmłodsza w stawce Julia Tervahartiala (60 i 61 m), która w obu próbach uzyskała w sumie niższą notę niż Kykkänen... w swoim gorszym (pierwszym) skoku.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu kobiet.

Do rywalizacji juniorów (do lat 18) przystąpiło 25 skoczków. Podobnie jak wśród pań, tak i tutaj główni faworyci nie zawiedli. Tytuł mistrzowski padł łupem Niko Kytösaho, który jako jedyny w obu skokach uzyskał odległość co najmniej równą punktowi konstrukcyjnemu areny przyszłorocznych mistrzostw świata (90 m), skacząc 90 i 96 metrów. 12 punktów do niego stracił jego najpoważniejszy rywal – Andreas Alamommo (87,5 i 93,5 m), a skład podium uzupełnił Kalle Heikkinen (86 i 90,5 m).

Co ciekawe tuż za czołową trójką uplasował się... Japończyk. Ryuusei Ikeda, bo o nim mowa, od kilku tygodni trenuje i mieszka w fińskim Vuokatti, a w Lahti wystartował jako reprezentant tamtejszego klubu – Vuokattisport Club. Po skokach na odległość 85,5 i 90,5 metra zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni stracił do trzeciego Heikkinena 4 punkty. 16. pozycję w zawodach zajął z kolei jeden z braci Okasów – Paul (Paweł), który posiada również polskie obywatelstwo.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu juniorów.

Najważniejsza część mistrzostw będzie miała jednak miejsce w niedzielę. Do konkursu seniorów zgłoszono 46 zawodników. Co ciekawe podczas tych zawodów będziemy świadkami wewnętrznej rywalizacji rodziny Ahonenów – oprócz Janne skakać będą bowiem również jego brat Pasi i syn Mico. Oprócz nich i fińskiej czołówki na starcie pojawi się także kilku skoczków, których śmiało można nazwać weteranami – m.in. dwukrotny mistrz olimpijski z Albertville Toni Nieminen, czy Juha Miettinen, który tego lata powrócił do startów w zawodach rangi FIS po... ponad 11 latach przerwy, a kilkanaście dni temu zdobył trzy tytuły mistrza świata... weteranów.

Kliknij, aby zobaczyć listę startową konkursu seniorów.

Paweł Borkowski, źródło: kilipa.com
oglądalność: (5384) komentarze: (1)