Kykkaenen mistrzynią Finlandii. Kytoesaho najlepszym juniorem

 • 2016-09-24 20:48

Za nami pierwszy dzień rywalizacji w letnich mistrzostwach Finlandii na skoczni normalnej rozgrywanych w Lahti. Tytuł mistrzowski wśród kobiet zdobyła Julia Kykkänen, a najlepszym skoczkiem do lat 18 został Niko Kytösaho. Mężczyźni w seniorskiej kategorii o medale powalczą w niedzielę.

Julia KykkaenenJulia Kykkaenen

Na starcie konkursu kobiet stanęło zaledwie 5 zawodniczek, w tym startująca gościnnie Kanadyjka – Jasmine Sepandj. Rywalizacja nie przyniosła żadnych niespodzianek. Bezkonkurencyjna okazała się bowiem Julia Kykkänen. Dziesiąta zawodniczka mistrzostw świata z 2013 roku, od lat osiągająca zdecydowanie najlepsze wyniki spośród Finek, oddała dwa zdecydowanie najdłuższe skoki konkursu – 81,5 i 88 metrów, uzyskując blisko 60 punktów przewagi nad najlepszą z rywalek.

Srebrny medal zdobyła Susanna Forsström (69 i 75 m), a trzeci wynik uzyskały ex aequo wspomniana wcześniej Sepandj (68 i 70 m) oraz Jenny Rautionaho (69 i 69,5 m). Ostatnie, 5. miejsce zajęła najmłodsza w stawce Julia Tervahartiala (60 i 61 m), która w obu próbach uzyskała w sumie niższą notę niż Kykkänen... w swoim gorszym (pierwszym) skoku.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu kobiet.

Do rywalizacji juniorów (do lat 18) przystąpiło 25 skoczków. Podobnie jak wśród pań, tak i tutaj główni faworyci nie zawiedli. Tytuł mistrzowski padł łupem Niko Kytösaho, który jako jedyny w obu skokach uzyskał odległość co najmniej równą punktowi konstrukcyjnemu areny przyszłorocznych mistrzostw świata (90 m), skacząc 90 i 96 metrów. 12 punktów do niego stracił jego najpoważniejszy rywal – Andreas Alamommo (87,5 i 93,5 m), a skład podium uzupełnił Kalle Heikkinen (86 i 90,5 m).

Co ciekawe tuż za czołową trójką uplasował się... Japończyk. Ryuusei Ikeda, bo o nim mowa, od kilku tygodni trenuje i mieszka w fińskim Vuokatti, a w Lahti wystartował jako reprezentant tamtejszego klubu – Vuokattisport Club. Po skokach na odległość 85,5 i 90,5 metra zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni stracił do trzeciego Heikkinena 4 punkty. 16. pozycję w zawodach zajął z kolei jeden z braci Okasów – Paul (Paweł), który posiada również polskie obywatelstwo.

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu juniorów.

Najważniejsza część mistrzostw będzie miała jednak miejsce w niedzielę. Do konkursu seniorów zgłoszono 46 zawodników. Co ciekawe podczas tych zawodów będziemy świadkami wewnętrznej rywalizacji rodziny Ahonenów – oprócz Janne skakać będą bowiem również jego brat Pasi i syn Mico. Oprócz nich i fińskiej czołówki na starcie pojawi się także kilku skoczków, których śmiało można nazwać weteranami – m.in. dwukrotny mistrz olimpijski z Albertville Toni Nieminen, czy Juha Miettinen, który tego lata powrócił do startów w zawodach rangi FIS po... ponad 11 latach przerwy, a kilkanaście dni temu zdobył trzy tytuły mistrza świata... weteranów.

Kliknij, aby zobaczyć listę startową konkursu seniorów.


Paweł Borkowski, źródło: kilipa.com
oglądalność: (3466) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • egl początkujący

  na starcie konkursu prawdziwy weteran Mikko Taskila (rocznik 1964)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).