LGP w Klingenthal: Maciej Kot ponownie triumfuje, Kamil Stoch drugi!

 • 2016-10-02 16:59

Wspaniałe zakończenie Letniego Grand Prix 2016! Pewny triumfu w końcowej klasyfikacji, Maciej Kot zwyciężył w finałowym konkursie w Klingenthal (HS140), po skokach na odległość 140 m i 143,5 m, którym wyrównał oficjalny letni rekord Vogtland Areny. Drugie miejsce zajął Kamil Stoch, który tym samym ukończył cały cykl na trzecim miejscu. Polacy wygrali również klasyfikację drużynową LGP.

Maciej KotMaciej Kot
02.10.2016 - Podium LGP w Klingenthal02.10.2016 - Podium LGP w Klingenthal

Pierwsza seria konkursowa potwierdziła letnią dominację Macieja Kota. Triumfator Letniego Grand Prix rozgromił rywali, lecąc w niekorzystnych warunkach na 140 metr. Zajmujący drugie miejsce Daniel Andre Tande (134 m) tracił na półmetku do lidera 18,1 punktu. Tuż za Norwegiem plasowali się kolejni Biało-Czerwoni - trzeci był Kamil Stoch (131 m), zaś czwarty Dawid Kubacki (131,5 m), którzy do drugiej lokaty tracili odpowiednio 2,6 oraz 3,8 punktu. Piąty był Stefan Kraft (126 m), zaś szósty Markus Eisenbichler (131 m).

W czołowej dziesiątce plasowali się również Taku Takeuchi (129 m), Mackenzie Boyd-Clowes (127 m), Daiki Ito (129,5 m) oraz Peter Prevc (123 m).

Do finałowej serii awansowało pięciu Polaków. Oprócz wcześniej wspomnianych Kota, Stocha i Kubackiego, szansę występu w drugiej serii wywalczyli dwudziesty szósty Stefan Hula (122 m) i dwudziesty siódmy Piotr Żyła (122 m).

Już na pierwszej rundzie konkursowej udział w finałowych zawodach Letniego Grand Prix ukończyli trzydziesty ósmy Jakub Wolny (119 m) i trzydziesty dziewiąty Klemens Murańka (121,5 m).

Pierwsza seria konkursowa rozegrana została w zmiennych wietrznie warunkach z 19. belki startowej (z wyjątkiem Roberta Kranjca, który oddał swoją próbę z 21. platformy).

W finale Maciej Kot nie pozostawił żadnych złudzeń, kto jest najlepszym zawodnikiem tego lata. Zakopiańczyk poszybował na odległość 143,5 metra i wyrównał oficjalny letni rekord skoczni w Klingenthal, należący do Gregora Schlierenzauera i Kamila Stocha. Triumfator LGP zwyciężył w niedzielnych zawodach na Vogtland Arenie z przewagą 28,8 punktu nad drugim Kamilem Stochem. Dwukrotny mistrz olimpijski w finale wylądował na 132 metrze i wyprzedził zaledwie jednym punktem Petera Prevca (135 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Stefan Kraft (130,5 m), Markus Eisenbichler (128,5 m) oraz Mackenzie Boyd-Clowes (129 m).

Szansy na drugie podium z rzędu nie wykorzystał Dawid Kubacki. Reprezentant Polski w drugiej serii uzyskał odległość 126 m i zajął siódme miejsce, tuż przed Robertem Kranjcem (134 m), Jurijem Tepesem (128 m) i Danielem Andre Tande (128 m).

Dwudzieste trzecie miejsce ostatecznie zajął Stefan Hula (125,5 m), zaś Piotr Żyła (124,5 m) sklasyfikowany został na dwudziestej szóstej pozycji.

Finałową serię rozegrano w całości z 20. belki startowej.

Maciej Kot po raz siódmy w karierze, a piąty w zakończonej edycji, zwyciężył w zawodach Letniego Grand Prix. Dzisiejsza wygrana to również jedenaste indywidualne podium zakopiańczyka w konkursach tej rangi. Z kolei dzięki drugiej pozycji, Kamil Stoch po raz dziewiętnasty w karierze znalazł się w czołowej trójce zawodów "letniego Pucharu Świata". Dzisiejsze wyczyny Biało-Czerwonych, to również trzydzieste zwycięstwo oraz 73. i 74. podium reprezentantów Polski w indywidualnych konkursach LGP.

W klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2016 zwyciężył Maciej Kot (580 pkt.), który już wczoraj zapewnił sobie końcowy sukces. Drugie miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger (351 pkt.), zaś na trzecią pozycję ostatecznie awansował Kamil Stoch (315 pkt.), który przed dzisiejszym konkursem zajmował siódmą lokatę. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyło dziewięciu reprezentantów Polski.

Polacy zdominowali również klasyfikację Pucharu Narodów LGP. Podopieczni Stefana Horngachera zdobyli 1559 punktów i wyprzedzili reprezentacje Słowenii (1407 pkt.) i Niemiec (1382 pkt.). Sklasyfikowanych zostało czternaście ekip.

Kolejne zawody z udziałem najlepszych skoczków świata odbędą się w dniach 25-26 listopada podczas inauguracji Pucharu Świata 2016/2017 w fińskiej Ruce k. Kuusamo.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz końcową klasyfikację generalną Letniego Grand Prix >>
Zobacz końcową klasyfikację drużynową Letniego Grand Prix >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (34402) komentarze: (91)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  @Major_Kuprich
  Co mam sądzić? Dla mnie to była miazga co wyczyniał nasz Mistrz. Niezapomniane czasy.

  I teraz kto wie czy nie nastaną kolejne czasy dominacji jednego autora. Tak właśnie Macieja Kota mam na myśli. On skakał jak z automatu, po prostu maszyna. Maciej Kot to maszyna.
  Jestem przekonany że nie tylko Maciej Kot utrzyma tą formę z lata ale dla mnie jest on jednym z kandydatów, i to śmiało piszę bez owijania w bawełnę, do zdobycia Kryształowej Kuli. Daje podstawy żeby tak przedstawiać tego zawodnika, bo to nie były wygrane, to były miazgi, nokauty, a w Klingenthal to nawet sam Mistrz Adam Małysz by się nie powstydził i pewnie z podziwem patrzył z jaką przewagę Maciej Kot wygrał ten konkurs. Poza tym czy wy wierzycie że za ponad miesiąc trochę z kawałkiem taka forma wyparuje z Macieja Kota? To jest niemożliwe.

 • Adam początkujący
  Kokos TV

  Tu chodzi o 3 miejsce w łącznej klasyfikacji!

 • anonim
  @sheef

  Kamil zakończył zawody na 2 miejcu. Trzeci był po pierwszej serii :) W całej reszcie się z tobą zgadzam.

 • sheef profesor
  Podsumowanie występu Polaków w konkursie LGP w Klingental

  Kapitalny występ polskich zawodników na zakończeniu sezonu letniego 2016. Maciek Kot dosłownie zmasakrował wszystkich rywali oddając dwa fenomenalne wręcz skoki we wczorajszych zawodach. Kamil Stoch również zanotował świetny występ, w którym oddał dwa dość równe i bardzo dobre skoki. Dobry występ Dawida Kubackiego, duży plus dla niego. Stefan Hula i Piotrek Żyła zaprezentowali się z poprawnej strony.

  Sezon letni można śmiało uznać za zamknięty - oczywiście wielkie brawa dla Maćka Kota za wygranie całego cyklu jak i Kamila Stocha za zajęcie trzeciego miejsca. Maciek, Kamil, Janek Ziobro i Paweł Wąsek są niejako polskimi bohaterami tego lata. Z nadziejami czekam na rozpoczęcie sezonu zimowego.

 • anonim
  Kot

  Zobaczymy jak Kot będzie skakał w zimie wtedy będzie można ocenić jego formę w zimie tak wakacyjne nie będzie.

 • anonim

  Dla mnie tego lata największym zaskoczeniem była forma Kevina Bicknera,warto zauważyć że Will Rhoads zdobył pierwsze punkty w LGP.Bine Norcic wykonuje świetną robotę i skoczkowie z Ameryki Północnej są coraz bardziej zauważalni.

 • papa_s weteran
  @Stinger

  Gigantyczne to mało powiedziane. Zobaczymy po pierwszym periodzie zimy 18 grudnia.

 • Stinger profesor

  Świetny konkurs Maćka Kota i Kamila Stocha. Nie dość że dublet to jeszcze Kot wygrał z wielką przewagą.

  Szkoda tego drugiego skoku Dawida Kubackiego ponieważ o był w stanie zająć dzisiaj ostatnie miejsce na podium ale i tak Dawid pokazał tutaj same dobre i bardzo dobre skoki.

  Na plus punkty Huli i Żyły aczkolwiek występy słabsze niż w Austrii. Co prawda spodziewane ale akurat Piotrek na większych skoczniach powinien zyskiwać.

  Murańka i Wolny słabo i w zasadzie nie ma co więcej pisać.

  Polska wygrywa Puchar Narodów, a więc drużynowo mimo gorszej formy Murańki (teraz), Wolnego, Ziobry czy Stękały jest naprawdę dobrze.

  Zobaczymy jak Horngacher teraz przeniesie tą formę na zimę ale łatwo miał nie będzie bo po takim lecie Maćka Kota i po zwycięstwie w PN oczekiwania znowu będą gigantyczne...

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Bardzo dobry konkurs dla Polaków na zakończenie letniego sezonu.
  Oceny dla Polskich skoczków:
  Kot-6
  Stoch-5+
  Kubacki-5-
  Hula-3+
  Żyła-3+
  Mam nadzieję że Kot utrzyma taką formę na zimę.

 • camdene profesor
  @morata

  ale to nie dziennikarze tylko tacy prości ludzie w komentarzach,jak my ;p

 • morata bywalec
  @camdene

  Dziennikarze z RTVSLO chyba nie pamiętają ostatniego zwycięstwa Sakuyamy, skoro mają odwagę stosować takie porównania:

  Sakuyama - 561pkt/11
  Kot - 580pkt/6

 • anonim

  Istny nokaut! Takie coś to tylko Adam Małysz potrafił robić z rywalami. Żeby chociaż część tej formy przełożył na zimę, a będzie dobrze. Oby jednak całą. Nie narzucajmy jednak na chłopaka presji. Powodzenia Maciej i spółka! :D

 • wilku bywalec
  KOT

  Moim zdaniem, choć może jestem nadmiernym optymistą, Maciek jest na tyle twardym gościem, że jest w stanie sukcesy letnie powtórzyć w zimie. Powodzenia dla wszystkich Biało-czerwonych

 • equest profesor
  jeśli mamy

  zagrać na nosie innym nacjom to życzę sobie cztery razy Mazurka Dąbrowskiego na T4S. :)

 • mateusz3951 weteran

  Świetne lato Maćka Kota, wygranych 5 na 6 konkursów w których brał udział, 6 miejsc na podium. Mam nadzieję, że jest to zwiastunem nadchodzącego, przełomowego dla niego sezonu zimowego z 1szym podium w PŚ i regularnymi miejscami w 10-tce PŚ. Solidne i równe występy Stocha także dają nadzieję na dobrą zimę w jego wykonaniu. Niezłe lato zanotowali również Kubacki i Hula. Poniżej oczekiwań oraz swojego potencjału skakali Murańka, Wolny oraz Stękała. Proces dużych zmian przechodzi cały czas Piotrek Żyła i w jego przypadku słabe wyniki nie są raczej zaskoczeniem.

 • papa_s weteran
  @dejw 18:26

  Rzeczywiście było. Zapomniałem - trochę lat minęło. Wtedy następowała powolna zmiana warty Małysz->Stoch z symbolicznym przekazaniem kłobuka. Teraz mamy do czynienia z przekazywaniem dalej...

 • camdene profesor
  @Adam,faktycznie

  aczkolwiek jak dla mnie to fajniej by było żeby rywalizacja przeniosła się np na Oberhof,Bloudkovą Velikankę..nie to że nie lubię Klingenthal ale jest tyle ciekawych skoczni do wykorzystania..

  tak Btw.na rtvslo też prorokują co do tego,że Kot jest 2 Sakuyamą i zimą niewiele z jego formy pozostanie.. mam też wypowiedź papy Kota:

  ,,Lato to tak naprawdę tylko treningi. I choć mamy powody do optymizmu, to powiem szczerze, że wszystkie dopiero osiągnięcie świetne wyniki syna oddałbym za jego jedno podium w zimie. Zwłaszcza, że ono niemal na pewno pchnęłoby Maćka do kolejnych świetnych startów - mówi Sport.pl ojciec zwycięzcy LGP, Rafał Kot.''

  miejmy nadzieję,że zimą pójdzie za ciosem.

 • Adam początkujący
  -

  Podobno Klingenthal chce mieć zawody za Nizny tagił. To by było coś
  2 weekendy na tej świetnej skoczni!

  Jeśli dobrze przeczytałem:
  http://www.weltcup-klingenthal.de/Weltcup_DE/News/Maciej_Kot_krnt_berragenden_Sommer.html

 • Janeman profesor
  prędkości

  Nie wiem, czemu wszyscy jak mantrę powtarzają o dobrych prędkościach naszych. Przecież w lecie to nie nowość , tak już bywało. Problem z prędkościami (całej kadry , nie pojedynczych zawodników jak Żyła, czy kiedyś Małysz) dotyczył zimy i dopuki zima nie nadejdzie niczego nowego na ten temat nie można powiedzieć.

 • doskey początkujący
  Z uśmiechem do zimy !

  Choć co roku przed zimą miałem zawsze dziwne przeświadczenie że mimo corocznego (to już chyba rytuał dziennikarzy) dmuchania balonów, na dobre skoki trzeba będzie poczekać do Szwajcarii, to w tym roku jest inaczej. Może dlatego że jako trenera mamy ( z całym szacunkiem do wszystkich poprzednich) prawdziwego zawodowca. Może dlatego że pomijając dobre wyniki naszych, widać "plusy dodatnie" takie jak:
  1 prędkość dojazdowa wszystkich
  2 inne podejście do skoków Maćka Kota (w oczach ma coś innego niż do tej pory
  3 Kamil Stoch zaczyna się pomału ale regularnie rozkręcać
  4 Piotr Żyła podchodzi do swojej pracy bardziej profesjonalnie (pozycja dojazdowa)
  5 Stefan Hula - profesjonalizm, regularna poprawa z zawodów na zawody
  Niepokoi mnie jedynie postawa Klemensa Murańki i Jakuba Wolnego. Można odnieść wrażenie że obaj szukają nowego sposobu na skoki.
  Ale wyjątkowo jestem pozytywnie nastawiony do początku sezonu zimowego 2016/2017 czego wszystkim życzę.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).