Problemy zdrowotne Węgrów

 • 2016-10-06 17:25

Sezon letni 2016 w wykonaniu Węgrów, za sprawą Virág Vörös, był wyjątkowo udany. Zakończył się jednak nieprzyjemnym akcentem – Vörös przy okazji startu w Pucharze Karpat w rumuńskim Rasnovie zaliczyła bowiem upadek, który zakończył się kontuzją kolana. Na szczęście uraz nie wymaga jednak operacji.

Węgierska jedynaczka w rywalizacji skoczkiń narciarskich ma za sobą niezwykle udany sezon letni. Virág Vörös zwyciężyła w 4 konkursach Alpen Cup i zajmuje 2. pozycję w klasyfikacji generalnej tego cyklu, zdobyła także pierwsze w karierze punkty Pucharu Kontynentalnego, uzyskując tym samym prawo startu w Pucharze Świata. Podczas organizowanego dla krajów, które nie odnoszą większych sukcesów w skokach narciarskich obozu FIS Development Camp w Val di Fiemme Vörös poprawiła także swój dotychczasowy rekord kraju uzyskując odległość 101 metrów.

Ostatnimi startami w zawodach międzynarodowych latem 2016 roku miały być dla Vörös konkursy w rumuńskim Rasnovie rozgrywane od 29 września do 2 października. Pierwszego dnia wszystko potoczyła się po myśli Węgierki, która w konkursie Pucharu Karpat uplasowała się w na 2. pozycji. Dzień później jednak podczas serii próbnej nie ustała swojego skoku, doznając urazu kolana, który wyeliminował ją zarówno z drugiego konkursu Pucharu Karpat, jak i obu zawodów cyklu FIS Cup, do których także była zgłoszona.

Na szczęście dla młodej skoczkini z miejscowości Koszeg jej kontuzja nie okazała się tak poważna jak w przypadku wielu innych sportowców, którzy w ostatnich latach zmagali się z urazami kolan. Vörös będzie musiała odpocząć od treningów przez okres co najmniej 2 tygodni, w czasie których nie może obciążać kontuzjowanej nogi. W związku z faktem, iż sezon letni właśnie dobiegł końca uraz ten nie powinien jej jednak zbytnio przeszkodzić w przygotowaniach do zimowej części sezonu, w której Węgierka planuje zadebiutować w Pucharze Świata (najprawdopodobniej podczas styczniowych konkursów w Oberstdorfie i lutowych w Hinzenbach), a także, po raz drugi w karierze, wziąć udział w seniorskich mistrzostwach świata.

Oba konkursy FIS Cupu w Rasnovie opuścił również najlepszy obecnie członek męskiej kadry Węgier – Flórián Molnár. Utalentowany skoczek tego lata popisał się bardzo udanym występem w zawodach FIS Youth Cup w Hinterzarten (dla rocznika 2002 i młodszych), gdzie w stawce 45 zawodników zajął 8. miejsce, przegrywając jedynie ze skoczkami ze Słowenii, Austrii, Niemiec i Francji i pokonując między innymi wszystkich 4 swoich rówieśników z Polski. W Rasnovie Molnár dwukrotnie zajął 13. pozycję w konkursach Pucharu Karpat, jednak po piątkowym starcie rozchorował się, w związku z czym trener Węgrów – László Molnár, który jednocześnie jest ojcem Flóriána, podjął decyzję o wycofaniu go ze startu w obu konkursach FIS Cupu i wcześniejszym powrotem do domu.

Warto również dodać, iż podczas konkursów Pucharu Karpat w Rasnovie w zawodach rangi FIS zadebiutował urodzony w 2004 roku Dávid Kelemen, który zajmował jednak odległe pozycje (29. w czwartek i 27. w sobotę, w obu przypadkach wyprzedzając tylko 2 rywali.

Start w Rasnovie problemy zdrowotnymi okupili nie tylko Węgrzy – kontuzją udział w Pucharze Karpat zakończył bowiem reprezentant Rumunii – Nicolae Sorin Mitrofan, który po czwartkowym zwycięstwie, podobnie jak Vörös, nie stanął na starcie zarówno piątkowego konkursu Pucharu Karpat, jak i weekendowych zmagań w FIS Cupie, a do treningów będzie mógł wrócić dopiero po kilku tygodniach przerwy.

Młodym sportowcom, zarówno z Węgier, jak i Rumunii, życzymy dużo zdrowia!


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (2688) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • nieznany początkujący

  rubenblanco@hotmail.co.uk

 • EmiI profesor

  emil.dudzik@gmail.com mi możesz podesłać jak coś :) a o ile pamiętam taka różnica belek była co roku. Cóż na dole duża różnica poziomów.

 • borek99 weteran
  @nieznany

  Ten tekst jest po prostu nieprecyzyjny. W Val di Fiemme co roku jest obóz, na którym trenują wspólnie biegacze, skoczkowie i kombinatorzy. Macedończycy, Serbowie, Bośniacy i Grecy w części biegowej brali udział np. 2 lata temu - jak podasz maila to mogę podesłać wyniki testowych zawodów (zarówno w biegach, jak i skokach) z tamtej edycji (swoją drogą tamte testowe zawody w skokach to były jedne z najbardziej kuriozalnych jakich wyniki widziałem w życiu - dość powiedzieć, że najlepszy uczestnik skakał wówczas z belki 17, a najsłabsi z belki... 33). Drugi taki sam obóz jest co roku przeprowadzany zimą (z reguły też w Val di Fiemme, ale były chyba też jakieś wyjątki).

  A te obozy w Mongolii i Libanie to inna para kaloszy. Co prawda odbywają się one w ramach tego całego programu rozwoju narciarstwa klasycznego firmowanego od jakiegoś czasu przez FIS, ale to inna półka niż te 2 coroczne obozy w Val di Fiemme - podobnych imprez odbywa się spora na całym świecie i mają znacznie mniejszy zasięg terytorialny jeśli idzie o uczestników - np. w skokach tego typu obóz odbył się w czerwcu 2014 roku w słowackiej Bańskiej Bystrzycy, w którym, oprócz Słowaków brali też udział Bułgarzy i Białorusini + Czesi robiący za "mentorów".

 • nieznany początkujący
  @borek

  Z tekstu na stronie FIS wynika, ze ten oboz był tylko dla skoczkow i kombinatorow.
  Sa inne artykuly na oficjalnej stronie o obozach tego typu dla biegaczy narciarskich i wśród uczestnikow wymienione sa np. Mongolia czy Liban.

 • Kolos profesor
  borek99

  Tu artykuł o tym:

  http://www.fis-ski.com/news-multimedia/news/article=development-camp-val-fiemme-and-stams.html


  Faktycznie któryś już raz to jest robione przez FIS. Tylko jakoś cicho o tym.

  Niestety nazwisk uczestników brak.

 • borek99 weteran
  @nieznany

  Nie dla skoczków i kombinatorów tylko dla skoczków, kombinatorów i BIEGACZY NARCIARSKICH - stąd obecność wymienionych krajów. Ten obóz jest organizowany któryś już raz - pisałem tu kiedyś zresztą o jednej z pierwszych jego edycji (co ciekawe w czasie, gdy FIS nie uznawał za konieczne pisanie o nim na swojej stronie :P).

 • nieznany początkujący

  Na stronie FIS-u jest napisane cos więcej o tym obozie FIS Development Camp.
  Zostal on zorganizowany dla skoczkow i kombinatorow norweskich i uczestniczylo w nim 12 krajów.
  Niespodzianka jest obecnosc zawodnikow z Bosni/Hercegowiny, Litwy, Macedonii i Serbii, gdyż te państwa nie maja swoich przedstawicieli w oficjalnych zawodach.
  Prawdopodobnie Polichronidis nie porzucil jeszcze skokow, gdyż Grecja tez była na liscie uczestnikow.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).