Eklund i Westman najlepsi w mistrzostwach Szwecji

 • 2016-10-07 23:36

Przełom września i października to czas, gdy większość krajów rozgrywa swoje letnie mistrzostwa kraju. Nie inaczej było w Szwecji, gdzie o medale krajowego czempionatu rywalizowano w kategoriach seniorów, juniorów i juniorów młodszych. W najważniejszej części zawodów, rozegranych na kompleksie skoczni Paradiskullen w miejscowości Örnsköldsvik, najlepsi okazali się Simon Eklund i Frida Westman.

Postępujący od wielu lat upadek szwedzkich skoków narciarskich zdaje się nie mieć końca, a sytuacja tego sportu w ojczyźnie Jana Boklöva, choć wydaje się to już niemożliwe, co roku jeszcze się pogarsza. Kolejnym smutnym epizodem tej historii okazały się tegoroczne letnie mistrzostwa Szwecji, w których w kategorii seniorów (rozegranej 1 października) na starcie stanęło w sumie 9 osób – 6 mężczyzn i 3 kobiety, a punkt konstrukcyjny skoczni normalnej w kompleksie Paradiskullen, umieszczony na 90 metrze, potrafił pokonać tylko 1 skoczek.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Simon Eklund, który oddał skoki na odległość 93,5 i 91 metrów, uzyskując 44 punkty przewagi nad kolejnym zawodnikiem. Na podium stanęli także zawodnicy klubu Sollefteå GIF – Marcus Flemström (2.; 80,5 i 82,5 m) i Sebastian de Wall, który w zawodach rangi FIS występuje pod nazwiskiem Devall (3., dwukrotnie 76 m). Kolejne pozycje zajęli: 4. – Olof Lundgren (70 i 74,5 m), 5. – Albin Lindbom (64,5 i 66,5 m) i 6. – Jonathan Swedberg (54 i 59 m).

Oprócz rywalizacji indywidualnej mężczyzn odbył się również konkurs drużynowy, w którym na podium stanęli... wszyscy uczestnicy konkursu indywidualnego – złoto trafiło w ręce drużyny Holmens IF (Eklund/Lundgren), srebro do klubu Sollefteå GIF (Flemström/de Wall), a brąz do łączonego duetu klubów Fagersta BHK i Sollentuna BHK (Lindbom/Swedberg).

W konkursie indywidualnym kobiet również na podium stanęły wszystkie jego uczestniczki. Złoto trafiło w ręce Fridy Westman (75 i 72,5 m), która tego lata zdobyła pierwszy w karierze punkt Pucharu Kontynentalnego. 8 punktów do Westman straciła Julia Lundberg (70 i 75 m), a brązowy medal zdobyła Jonna Mohlén (61,5 i 66 m).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursów indywidualnych seniorów

W rywalizacji juniorów (także rozegranej 1 października), w porównaniu z konkursami seniorów, z listy wyników ubył jedynie Simon Eklund, który w sezonie 2015/2016 zakończył swoje starty w tej kategorii wiekowej. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Olof Lundgren (92,5 i 87 m), drugi był Marcus Flemström (88,5 i 89,5 m), a trzeci Albin Lindbom (69,5 i 69 m).

Z kolei wśród dziewcząt skład podium w ogóle się nie zmienił – pierwsza była Frida Westman (90 i 84 m), druga Julia Lundberg (73 i 76 m), a trzecia Jonna Mohlén (61,5 i 63 m).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursów juniorów

2 października, dzień po seniorach i juniorach, juniorzy młodsi rywalizowali na skoczniach K55 i K35. W sumie na starcie stanęło 5 dziewcząt (3 na mniejszej i 2 na większej skoczni) i 7 chłopców (odpowiednio 4 i 3), a medalu nie zdobył tylko jeden z nich. Tytuły mistrzowskie wśród dziewcząt trafiły w ręce Fridy Westman (K55) i Karin Forsberg (K35), a wśród chłopców najlepsi byli Albin Lindbom (K55) i Rickard Nyström (K35).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursów juniorów młodszych

2 października w kompleksie Paradiskullen odbyły się również tradycyjne zawody Vidars Minne, w których młodzież, dzieci i weterani rywalizowali na skoczniach K55, K35, K20 i K10. Zwycięzcami poszczególnych kategorii byli: wśród chłopców: Albin Lindbom (K55), Rickard Nyström (K35) i Erik Lindh (K10), wśród dziewcząt: Karin Forsberg (K35), Elisabet Domeij Kniazeva (K20) i, ex aequo, Linnea Dahlin oraz Tora Halvardsson (K10), wśród weteranów: Anders Gustafsson (K35).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki zawodów Vidars Minne


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3084) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • borek99 weteran
  -

  @Piotrek
  Inngjerdingen latem miał kolejną operację w związku z tym, że po poprzednich rehabilitacja nie poszła do końca tak jak powinna. Planuje jednak wrócić na zimę. Oczywiście o ile zdrowie pozwoli...

  @ms.
  On trenuje w Norwegii. Może po prostu uznał, że nie ma po co przyjeżdżać ;)

 • Piotrek początkujący
  -

  Jednym słowem - panowie w Szwecji skaczą czysto hobbystycznie. Jedyne co tam się rozwija, to kluby (właściwie dzięki składkom rodziców zawodników). No i skoki pań jeszcze mają w jakikolwiek sposób szansę się przebić.
  Zastanawia mnie, gdzie podział się Christian Inngjerdingen.

 • Stinger profesor

  Simon Eklund zrobił sobie co chciał - myślę że nawet skacząc z miejsca by ich pokonał. Szkoda tylko że to nie jest poziom chociażby TOP 50 PK nie mówiąc o czym więcej...

 • anonim
  Anton Erkisson

  Co się z nim dzieje, dlaczego nie wystartował, czyżby porzucił skoki i kombinację bo zanosiło się że zostanie pierwszym od wielu lat szwedzkim kombinatorem norweskim.

 • anonim

  taki program nie jest potrzebny. Nie ma konieczności dotowania czy ulepszania jakiejś dyscypliny sportowej. W Polsce krykiet nie jest popularny, pewnie 90% Polaków nawet nie słyszało takiej nazwy i czy z tego powodu wali się świat? Tak samo w Szwecji skoki są zupełnie niepotrzebne. I tak dominuje tam chociażby piłka nożna, ręczna czy narciarstwo biegowe.

 • anonim

  Szwedom przydałby się program, który wskrzesiłby skoki i skocznie w Szwecji oraz osoba, która mogłaby to zrobić, czyli na przykład Apoloniusz Tajner czy Łukasz Kruczek.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).