Nowe oblicze obiektów w Chamonix

 • 2016-10-18 15:34

Po dwóch latach działań, modernizacja kompleksu skoczni Le Grépon we francuskim Chamonix została sfinalizowana. Kosztem ponad miliona Euro, odnowiono infrastrukturę trzech skoczni przeznaczonych dla juniorów. Podczas otwarcia obecny był m.in. rekordzista Francji w długości skoku narciarskiego i wychowanek tamtejszego klubu - Vincent Descombes Sevoie.

Trzy nowe skocznie o rozmiarach 55, 33 i 15 metrów - zastąpiły przestarzałe, istniejące dotąd w tym miejscu obiekty. Największa z nich - średnia, której punkt konstrukcyjny usytuowany jest na 50. metrze, otrzymała także igelit, co umożliwi całoroczny trening adeptom skoków narciarskich z lokalnego klubu CS Chamonix. Inwestycja pochłonęła około 1,2 mln Euro, a prace trwały tam od 2014 roku. Gruntowne przebudowy przeszły najazdy, a zeskoki otrzymały profile zgodne ze światowymi standardami. W razie problemów z pogodą i naturalnym śniegiem, wokół zeskoków zamontowano armatki śnieżne.

Na uroczystości otwarcia obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, a dla mieszkańców regionu Owernia-Rodan-Alpy rozegrano pokazowy konkurs młodzieżowców. Oprócz wspomnianego Descombesa Sevoie'a, rad młodym sportowcom udzielał również czterokrotny medalista Mistrzostw Świata w kombinacji norweskiej - Francois Braud. Oprócz gruntownego remontu średniej skoczni, poprawkom uległy także obiekty, których punkty konstrukcyjne usytuowane są na 10. i 30. metrze. Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie zmodernizowanych skoczni Le Grépon.

Według zarządców obiektu, nowoczesne skocznie dla juniorów mają przyczynić się do spopularyzowania skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w mieście, które w 1924 roku organizowało pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Obszerny artykuł o tym wydarzeniu zamieściliśmy na łamach naszego portalu w 2013 roku. >>>Kliknij, aby przeczytać tekst poświęcony ZIO w Chamonix w 1924 roku<<<

Od czasu Igrzysk Olimpijskich, Chamonix kilkukrotnie było areną wielkich imprez. W 1937 przeprowadzono tam Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, a Puchar Świata był tu rozgrywany w latach: 1981, 1986, 1987, 1989 i 1998, kiedy to skokiem na odległość 106,5 metraKazuyoshi Funaki pobił rekord skoczni.

Skocznia normalna w Chamonix była również często organizatorem zawodów Pucharu Kontynentalnego. Po raz ostatni gościła zawodników w 2001 roku. Triumfowali wówczas Austriacy - Martin Koch i Stefan Kaiser.


Dominik Formela, źródło: ledauphine.com + chamonet.com
oglądalność: (5866) komentarze: (0)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).