Rozpoczyna się montaż torów na Wielkiej Krokwi

 • 2016-10-18 16:20

Wszystko wskazuje na to, iż styczniowy Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem jest niezagrożony. W poniedziałek zimową stolicę Polski wizytowali Prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner oraz Dyrektor-koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN - Adam Małysz. Oprócz zapoznania się z postępem prac na Wielkiej Krokwi, przed południem odbyło się też spotkanie na linii PZN-TZN-ZSMS Zakopane.

Apoloniusz TajnerApoloniusz Tajner
Adam MałyszAdam Małysz

Jak informuje oficjalny portal Polskiego Związku Narciarskiego, w poniedziałek o godzinie 11:00 w siedzibie Tatrzańskiego Związku Narciarskiego doszło do spotkania kierownictwa TZN wraz z przedstawicielami PZN - Apoloniuszem Tajnerem i Adamem Małyszem, trenerami klubowymi, a także kierownictwem oraz trenerami Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Zakopane. Tematem rozmów była współpraca TZN i ZSMS w kwestii trenowania narciarzy pochodzących z podhalańskich klubów, będących jednocześnie zawodnikami TZN i ZSMS. Efektem dyskusji będzie umowa, która ureguluje wszelkie zależności dotyczące kooperacji pomiędzy TZN, ZSMS i PZN. Jej podpisanie ma nastąpić w najbliższym czasie.

Kolejnym celem Apoloniusza Tajnera i Adama Małysza była wizytacja Wielkiej Krokwi, a także rozmowa z Dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem - Sebastianem Dankiewiczem. Jak informuje Prezes Związku na łamach pzn.pl - aktualnie wybetonowano już cały profil rozbiegu, którego nachylenie zgodnie z założeniami wynosi 11 stopni, a od czwartku ma rozpocząć się montaż torów lodowych. Równocześnie firma odpowiedzialna za wykonanie inwestycji będzie zakładać schody z obu stron najazdu oraz burty bezpieczeństwa wraz z oświetleniem.

Wszystko ma zająć od trzech do czterech tygodni, niezależnie od warunków pogodowych. Po sfinalizowaniu prac, Wielką Krokiew czeka inspekcja przedstawicieli Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). W przypadku spełnienia wszystkich wymogów, zakopiańska skocznia otrzyma homologację, która będzie ważna do kwietnia 2017 roku.

Pierwszy konkurs na nowym rozbiegu ma odbyć się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia - 26 grudnia. To właśnie wtedy w ramach Konkursu Świątecznego przeprowadzone mają zostać Mistrzostwa Polski Seniorów. Puchar Świata w Zakopanem zaplanowano na 20-22 stycznia.

W 2017 roku Wielką Krokiew czeka drugi etap modernizacji. Przebudowie zostanie poddany cały zeskok, który otrzyma nowy profil, igelit, a także bandy bezpieczeństwa. Takie działania mają pozwolić na uzyskanie pięcioletniej homologacji FIS.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie z wizyty Apoloniusz Tajnera i Adama Małysza na Wielkiej Krokwi


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (13119) komentarze: (49)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • wikidajlo weteran
  podobno

  na rozbiegu maja byc delikatne skrety...

 • HKS początkujący

  @camdene
  Pomiędzy tym co wrzuciłem a tym co pisał sj.pl nie ma żadnej różnicy.

  Można kogoś wpisać do kadry B i napisać, że trenuje z kadrą A albo wpisać do A i napisać, że ma status kadry B. To jest przecież to samo. Moim zdaniem to było tylko marketingowe pokazanie kadr przed zimą, ale to moje zdanie. Każdy ma prawo do swojego.

 • anonim

  Ale się czepiacie wymiarów skoczni. Lepiej cieszcie się ,że budują. Prawie każde skocznie mają K125 HS 140, a może za pięć lat obiekt w Willingen przebudują na K135/HS150. Zakopane też potrzebuje nowych skoczni, młodych skoczków i następców . A ja się cieszę ,że wreszcie remontują Krokiew. Powinni potem zabrać się za mniejsze skocznie w Zakopanem, bo od 3 lat ponad. nie ma żadnych zawodów(Nawet Mistrzostw Polski).

 • camdene profesor
  Proszę jeszcze

  artykuł u konkurencji (z góry przepraszam za udostępnienie ale to tylko w celach poszerzania wiedzy)

  http://www .skokipolska.pl/2016/10/19/slowency-podali-sklady-kadr-na-sezon-zimowy/

 • camdene profesor
  @HKS @???

  właśnie podany przez ciebie link świadczy o zmianie o której tu piszę :) a to kolejny: http://siol .net/sportal/zimski-sporti/peter-prevc-kot-nekdaj-tina-maze-428045 -zjedź na dół i zobacz :)

  a tak było przed latem-
  http://www. skijumping.pl/news.php?pokaz_news=21412
  Widzisz już różnicę? Domen jeszcze przed jakimikolwiek startami był przypisany do kadry A,ale trening w tym jakimś młodzieżowym centrum bo trener mówił że póki będzie tak młodym juniorem to będzie trenował z młodszymi bo trening ze starszymi może przynieśc wiecej szkody niż pożytku. Teraz jak widać został przypisany do kadry młodzieżowej,z tymi Ostercami i Bartolami-widocznie chcą go przyhamować-i dobrze-nie wiadomo więc jakie będą jego ewentualne losy w PŚ-pewnie ostateczne treningi zadecydują kto wystartuje w Kuusamo,nie jak u nas. Słoweńcy odobno teraz jadą do Innsbrucka i Garmisch na tory lodowe trenowac.

  ???
  Istnieje granica dobrego smaku-ty jesteś wirtuozem przekraczania jej. Nie wiem czy skoki to twoja pasja czy po prostu wybrałeś sobie takie a nie inne forum bo to ma akurat stałych komentujących i czytelników. Pewnie chcesz się po prostu wyżyć ale nie szkodzi-ja rozumiem :) tylko nie wiem czy twoja ,,pasja'' jest wiarygodna skoro wrzucasz takie brudy do swoich komentarzy :) Są tu ludzie,którzy naprawdę znają się na rzeczy,każdy ma też prawo do kibicowania temu,komu chce i 90% użytkowników jest jak najbardziej wyważonych-że aż miło przeczytać ich wypowiedzi-czegoś się dowiedzieć. Ale czytając coś takiego jak niektóre z twoich komentarzy to mam do ciebie tylko jedną prośbę-postanów coś-albo zostajesz tutaj i komentujesz coś sympatycznie,na jakimś poziomie merytorycznym(a udawało ci się to więc wiem,że potrafisz) albo pomyśl nad tym co tutaj robisz i jeśli nie masz zamiaru czegoś się dowiedzieć albo czymś podzielić,czego akurat redaktorzy nie napisali to wybierz inny sposób objawiania się w internecie-nie to forum.

 • HKS początkujący

  @Pavel
  Ja nie wierzę w takie zmiany dopóki będą istnieć ZIO. No chyba, że skoki przejdą na LIO, to wtedy jak najbardziej;) I tak trzeba śnieżyć trasy biegowe i tak, a wiele weekendów się pokrywa.

 • MrRadzio weteran
  @Bogdinho

  Wszyscy (łącznie ze mną) narzekamy że obecnie skocznie to 125/140. Ale spójrzcie na większość tych starszych obiektów przecież to było 120/134 (Sapporo, Zakopane, Wisła, Val Di Fiemme czy Salt Lake City). Teraz zmienili na 125/140 a pewnie niedługo na 130/145... Ciekawy przypadek był w Trondheim - skocznia o prametrach 120/131 po przebudowie miała 123/140 a potem coś im się odwidziało i zmienili na 124/140

 • Pavel profesor
  @HKS

  Nartorolki, jak napisał Piotruś, to jednak coś innego, skakanie na igielicie niczym nie różni się od tego na śniegu, a tylko zmieniają się tory najazdowe i w sumie tylko one wymagają niewielkiej zmiany sprzętu.

  Ciekawi mnie czy jest możliwość instalacji pod igielitem czegoś na kształt systemu podgrzewania murawy znanego z piłkarskich boisk. Wtedy byłby on uniwersalną nawierzchnią na cały rok i całkowicie eliminował problemy ze śniegiem.

  Zapewne początkiem będzie dopuszczenie kombinacji lodowe najazdy plus igielit podczas takich zawodów jak np. Kligenthal gdzie nawożenie śniegu przy +10 stopniach jest głupie i mija się z celem i w losowych sytuacjach gdy np aura nie pozwala na utrzymanie naturalnej pokrywy sniegowej.

 • Bogdinho weteran

  Jak już jesteśmy w temacie skoczni o nietypowych parametrach, to warto jeszcze wspomnieć o Kuopio (K-120 HS-127) oraz Lahti (K-116 HS-130).

 • Kolos profesor
  HKS

  Jednak nartorolki to zupełnie inna technologia a igielit to jedynie inna nawierzchnia skoczni. Nie sądzę że igielit wyprze śnieg ale na pewno prędzej czy później FIS będzie musiał się przeprosić z igelitem w zimie. Jako aletrantywa oczywiście a nie powszednik.

 • HKS początkujący

  @Pavel
  Ja mimo wszystko wątpię, żeby to poszło w tym kierunku. Biegi można też uprawiać na nartorolkach, ale mało kto się tym interesuje. Poważny sezon FISowski raczej będzie się ograniczał do zimy, bo konkursy i tak organizują tylko Ci, których stać na zawody w złej sytuacji pogodowej. Nowe tory to w dużej mierze jednak krok ku większej sprawiedliwości jak nagle zacznie grzać słońce czy padać deszcz/śnieg.

 • anonim
  ???

  Tobie nikt nie wypomina miłości do Neumayera a piszesz o nim przy każdej okazji. Więc skończ już z pisaniem tych samych głupot i zacznij pisać cos sensownego lub zamilcz na zawsze

 • anonim
  @camdene

  Dziewczynko,ogarnij się.Ja rozumiem,że się "zakochałaś" w Cene,imponuje ci tym że studiuje elektrotechnikę,ale to nie jest miejsce na wyznania miłosne:).

  Jak wynika ze strony Słoweńskiego Związku Narciarskiego nic się nie zmieniło.Cene nadal jest w Kadrze B,ale trenuje z Kadrą A.Ogólnotematyczny portal jakim jest siol.net po prostu nie wdawał się w szczegóły.

  A zresztą poza nim do treningów z kadrą A(wszyscy w Kadrze A) jest przypisanych 8 skoczków,a miejsc w PŚ Słoweńcy mają sześć:).Twierdzenie na tej podstawie,że będzie startował w PŚ jest głupotą.

  Idąc twoim tokiem myślenia,to Domen nie ma szans na PŚ.

 • Pavel profesor
  @HKS

  Skoki zapewne będą szły w kierunku skakania na igielicie cały rok. Dużo łatwiejszy w przygotowaniu obiektu na konkurs, dni ze śniegiem jest z roku na rok coraz mniej i stwarza opcję przeciągania rywalizacji ograniczając ją tylko 2-3 miesiącami wakacji, a na dodatek globalnie poszerza strefę gdzie można skakać niemal na cały świat. Śnieg to pozostałość początków dyscypliny i wraz z rozwojem techniki, w mojej opinii, będzie odchodził do lamusa.

 • HKS początkujący

  @camdene
  Nic nie uległo zmianie: http://www.sloski.si/Smucarski-skoki/Reprezentance

  Według takiej logiki, to Domen będzie trenował tylko z juniorami. Cene będę jeździł z zespołem na PK, więc trudno żeby był z kadrą A.

  ---

  A co do Zakopanego, to z jednej strony szkoda, że w tym sezonie wyremontowano wszystkie "klasyczne" najazdy, czyli Engelberg, Kuusamo i Zakopane. Już chyba w kalendarzu nie ma żadnego. Wiadomo, że technika idzie do przodu i taki "konserwatyzm" nie ma sensu, ale jakoś dziwnie się ogląda zimowe skoki szczególnie w Wiśle, gdzie do momentu wybicia z progu można w ciemno stawiać że to LGP.

 • mmm bywalec

  Czy każda skocznia musi mieć HS140? Coraz więcej skoczni będzie niemal identycznych.

 • Realia początkujący
  To dobrze że zdążą

  Prawdę mówiąc miałem wątpliwości czy się wyrobią na czas.

 • camdene profesor
  @dejw

  tutaj juz sie sytuacja wyklarowała-po prostu :) ma taki sam status jak Peter Prevc czy Tepes,na początku lata miał inny-teraz to uległo zmianie :) krótka piłka,juz nie ma kombinowania.

 • dejw profesor

  U Słoweńców bywa, że przynależność kadrowa to jedno, a faktyczny status to drugie. W zeszłym roku niby w kadrze A był Sinkovec, który treningi odbywał z kadrą B.

 • Shteef początkujący
  będą wolno jeździć

  Albo Prezio miesza pojęcia albo (co bardziej prawdopodobne) dzielny autor notki nie potrafi przepisać dokładnie tego co usłyszał.
  11 stopni to kąt nachylenia progu, a nie rozbiegu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).