Zakończono przebudowę Dużej Titlis

 • 2016-10-21 17:06

Rozpoczęta w marcu tego roku modernizacja dużej skoczni w szwajcarskim Engelbergu dobiegła końca. Duża Titlis w kantonie Obwalden jest już gotowa do organizacji zawodów z cyklu Pucharu Świata przez kilka kolejnych lat. Cała inwestycja pochłonęła 2,9 mln franków szwajcarskich, a więc około 2,67 mln Euro.

Przy okazji przebudowy, próg skoczni został skrócony o cztery, a podniesiony o dwa metry. Skrócenie najazdu i obniżenie toru lotu zawodników było jednym z warunków nałożonych przez FIS. Aktualnie Duża Titlis spełnia wszystkie wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Przestarzały drewniany rozbieg został zastąpiony przez betonową konstrukcję. Nowy rozmiar obiektu to 142 metry.

Nowinką, o której informowaliśmy we wrześniu, będą pierwsze na świecie tory lodowe, podświetlane modułami LED. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli rozgrywać zawody nawet przy dodatnich temperaturach i padającym deszczu, ale dodatkowe będzie bardzo widowiskowe dla widzów zgromadzonych pod skocznią i oglądających zmagania w telewizji. W przypadku pozytywnego odbioru, takie rozwiązanie planuje się także na kilku innych skoczniach z kalendarzu Pucharu Świata.

Dzięki zainstalowaniu nowego oświetlenia, Engelberg po raz pierwszy w historii zorganizuje wieczorne zawody najwyższej rangi. Dotychczas Szwajcarzy byli zmuszeni do rozgrywania konkursów przy świetle dziennym. Sztuczne oświetlenie będzie wykorzystane podczas piątkowych kwalifikacji i sobotniego konkursu.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie zmodernizowanej skoczni w Engelbergu

Program PŚ w Engelbergu (HS 142):

16.12.2016 (piątek):

14:00 - oficjalny trening (dwie serie)

17:00 - kwalifikacje

17.12.2016 (sobota):

15:00 - seria próbna

16:00 - pierwsza seria konkursowa

18.12.2016 (niedziela):

12:30 - kwalifikacje

14:00 - pierwsza seria konkursowa


Dominik Formela, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (11539) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • EmiI profesor
  @Janeman

  No takich przypadków było wiele. Ruka w 2007 r, Lillehammer w 2012, czy nawet na dużej skoczni w Soczi zmienili próg po sezonie przedolimpijskim i nigdy nie skutkowało to zmianą HSu.

 • Janeman profesor
  uściślenie

  Właściwie podobnym przypadkiem jest tylko Harrachov bo w Vikersund zmiana była w przeciwnym kierunku.

 • Janeman profesor
  @Emil

  Właśnie o tym pisałem , choć nie chciało mi się szukać dokładnych danych - Wielka Krokiem była "niedoszacowana" .
  Natomiast dyskusja do której się właczyłeś, tyczyła się właśnie formalności , bo punkt HS tak na prawdę nie jest niczym więcej.
  Po prostu nie wydaje mi się by dla potrzeb czasowej homologacji zieniano HS i nie znam przypadku by zmieniono HS bez przebudowy zeskoku więc nie wydaje mi się to formalnie możliwe (choć literalnych przepisów nie znam, więc jakaś furtka może być).
  Z podobny przypadków przypominam sobie Vikersund 2011-12 i Harrachov gdzie zmieniono tylko nachylenie progu i w obydwu przypadkach HS pozostał nienaruszony.

 • EmiI profesor
  @Janeman

  Nie wiem co można zrobić z formalnego punktu widzenia, ale Wielka Krokiew ma nachylony punkt HS pod kątem 33 stopni, kiedy np Holmenkollen ma 30,8 a Bergisel 30,2. I na Wielkiej Krokwi po HSie wypłaszczenie następuje wolno, a to że ciężko ustać skoki ponad 140 m wynika właśnie z tego że próg wyrzuca dość wysoko, i jeszcze skocznia jest dość pionowa co sprawia że skoczek spada z większej wysokości. Po zmianie progu skoki mogą być wydłużone, co nie oznacza że formalnie zmieni się HS, ale po co się jarać formalnościami :)

 • Janeman profesor
  @Emil

  Rzeczywista strefa bezpiecznego ladowania i tak ciągnęła się do 140 metra (tak na prawdę Wielka Krokiew nie była mniejsza od Engelbergu, a od mającego HS137 Oberstdorfu wydawała się większa) , zmiana kąta nachylenia progu obnizy tor lotu, ale nie wydaje mi się ,żeby można było formalnie zmienić punkt HS bez przeprofilowania zeskoku.

 • EmiI profesor
  @Janeman

  Zmienili najazd, ale też próg. A zmiana progu może zrobić naprawdę sporą różnicę. Włącznie z wydłużeniem strefy bezpiecznego lądowania.

 • Janeman profesor
  @znawca japońskiego

  O czym Ty opowiadasz ? Rozebrali tylko najazd, zeskok pozostał nienaruszony i nie zamierzaja go ruszać wcześniej niż na wiosnę.
  Moze nie śledziłeś latem informacji,ze swiata skoków, ale remont podzielili na dwa etapy - w tym roku prace na najeździe , w przyszłym prace na zeskoku. A zmiana punktu HS o 6 metrów nie jest możliwa ,podczas gdy na skoczni w zasadzie zmieniło się tylko nachylenie progu (bo tu w przeciwieństwie do Engelbergu nie cofnięto go o kilka metrów).

 • anonim

  @Janeman
  Przecież tą skocznię tak rozebrali że już tego nie cofną - albo będzie HS140, albo nie zdążą. A poza tym mają zapas miesiąca z zakończeniem przebudowy, bo chcą zrobić test skoczni już w ramach Bożonarodzeniowych MP.

 • Janeman profesor
  @kasztelan

  Po przebudowie, czyli za rok , a w kalendarz wpisali HS 140 gdy jeszcze łudzono się ,że cały remont zakończy się przed PŚ 2017.

 • kasztelan weteran
  Janeman

  Zakopane będzie miało po przebudowie HS140.

 • Janeman profesor
  @kasztelan

  A o Zakopanem to zapomniałeś, czy może uważasz że konkurs się nie odbędzie ?

 • kasztelan weteran

  Zresztą w tym sezonie będzie tylko 5 konkursów na obiektach do 134 metra, a więc weekend w Wiśle i Sapporo oraz Innsbruck. Dopóty do PŚ nie wrócą Tagił czy Kuopio, będzie to normą.

 • anonim

  Zobaczenie Titis w nocy, przy sztucznym oświetleniu będzie bardzo ciekawe. Do aury świątecznej pasuje jak ulał.

 • anonim
  Dawnej Dużej Titlis już nigdy nie będzie...

  ...ale będzie nowa i to czas na stworzenie nowej tradycji. Na pewno konkursy tam miały swój urok. Klimat świąt, skocznia niczym stary stół - trochę skrzypi, psuje się, ale co roku cała rodzina zasiada przy nim w czasie nocy wigilinej przywołując dawne wspomienia, dawne wrażenia... To, iż zawody odbywały się w dzień też było elemetem takiej nostalgii za dawnymi skokami, gwiazdami tej dyscypliny, które niegdyś święciły tam swoje triumfy (Ahonen, Hannawald, Małysz, a zarazem Prevc, Stoch czy... Ziobro).
  Tworzy się jednak coś nowego, nowe czasy tak jak nowe lampki na choince teraz mamy ledowe tory, a nowy stół jest przestronniejszy...i to wszystko dalej w tym samym pokoju gościnnym...

 • anonim
  Skijumping 2015

  Zapraszam na mój kanał na YT, na którym pojawiają się teraz regularnie nowe filmy :)
  https://m.youtube.com/channel/UCQQL0TkGMFUJVCyRk5s2-Cw

 • anonim
  -

  Ja jednak myślę świąteczny urok Engelbergu pozostanie mimo przebudowy. Ale z drugiej strony ten widok z kamery która uchwytywała skoczków na wyjściu z progu będzie niezapomniana - jeżeli ją usunęli, ale jestem dobrej myśli i może ją zostawili. :)

 • anonim

  Dla mnie tam długość lotu jest o wiele ważniejsza od oryginalności parametrów. Przykro się patrzy jak mamuty się ścigają które będzie większe, teraz 4 zostały przebudowane a rodzynek który pozostał mniejszy na dłuższy czas wypadnie z kalendarza, natomiast w dużych wciąż wszystko stoi w miejscu i dalej stara Mullenkopf jest wciąż zdecydowanie największa - np może do teraz, zależy od punktu K Gross-Titlis. Już nie mówiąc o normalnych, które już większe nie mogą być bo inaczej będą dużymi. Za wyjątkiem mamutów to za wolno się to wszystko rozwija.

 • W_S profesor
  Będzie ciężko się przyzwyczaić do nowych wymiarów skoczni

  Tamta HS137 miała swoją magię i była nietypowa. Teraz większość skoczni jest taka sama i już jest to nudne.

 • Major_Kuprich profesor
  Hs 142

  Czyli takie Kuusamo / Tittise Neustadt ?
  Przyjemne będą to zawody - sztuczne oświetlenie, klimat świąt, doda to jeszcze więcej uroku "mitycznemu" Engelbergowi.

 • anonim
  K-130 ?

  Szkoda, że większość skoczni przebudowywana jest na jedno kopyto. Mam nadzieję, że ta ma punkt K na 130 metrze, wtedy nadal pozostawałby na swój sposób oryginalna,.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).