Zakończono przebudowę Dużej Titlis

  • 2016-10-21 17:06

Rozpoczęta w marcu tego roku modernizacja dużej skoczni w szwajcarskim Engelbergu dobiegła końca. Duża Titlis w kantonie Obwalden jest już gotowa do organizacji zawodów z cyklu Pucharu Świata przez kilka kolejnych lat. Cała inwestycja pochłonęła 2,9 mln franków szwajcarskich, a więc około 2,67 mln Euro.

Przy okazji przebudowy, próg skoczni został skrócony o cztery, a podniesiony o dwa metry. Skrócenie najazdu i obniżenie toru lotu zawodników było jednym z warunków nałożonych przez FIS. Aktualnie Duża Titlis spełnia wszystkie wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Przestarzały drewniany rozbieg został zastąpiony przez betonową konstrukcję. Nowy rozmiar obiektu to 142 metry.

Nowinką, o której informowaliśmy we wrześniu, będą pierwsze na świecie tory lodowe, podświetlane modułami LED. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli rozgrywać zawody nawet przy dodatnich temperaturach i padającym deszczu, ale dodatkowe będzie bardzo widowiskowe dla widzów zgromadzonych pod skocznią i oglądających zmagania w telewizji. W przypadku pozytywnego odbioru, takie rozwiązanie planuje się także na kilku innych skoczniach z kalendarzu Pucharu Świata.

Dzięki zainstalowaniu nowego oświetlenia, Engelberg po raz pierwszy w historii zorganizuje wieczorne zawody najwyższej rangi. Dotychczas Szwajcarzy byli zmuszeni do rozgrywania konkursów przy świetle dziennym. Sztuczne oświetlenie będzie wykorzystane podczas piątkowych kwalifikacji i sobotniego konkursu.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcie zmodernizowanej skoczni w Engelbergu

Program PŚ w Engelbergu (HS 142):

16.12.2016 (piątek):

14:00 - oficjalny trening (dwie serie)

17:00 - kwalifikacje

17.12.2016 (sobota):

15:00 - seria próbna

16:00 - pierwsza seria konkursowa

18.12.2016 (niedziela):

12:30 - kwalifikacje

14:00 - pierwsza seria konkursowa


Dominik Formela, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (13503) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • EmiI profesor
    @Janeman

    No takich przypadków było wiele. Ruka w 2007 r, Lillehammer w 2012, czy nawet na dużej skoczni w Soczi zmienili próg po sezonie przedolimpijskim i nigdy nie skutkowało to zmianą HSu.

  • Janeman profesor
    uściślenie

    Właściwie podobnym przypadkiem jest tylko Harrachov bo w Vikersund zmiana była w przeciwnym kierunku.

  • Janeman profesor
    @Emil

    Właśnie o tym pisałem , choć nie chciało mi się szukać dokładnych danych - Wielka Krokiem była "niedoszacowana" .
    Natomiast dyskusja do której się właczyłeś, tyczyła się właśnie formalności , bo punkt HS tak na prawdę nie jest niczym więcej.
    Po prostu nie wydaje mi się by dla potrzeb czasowej homologacji zieniano HS i nie znam przypadku by zmieniono HS bez przebudowy zeskoku więc nie wydaje mi się to formalnie możliwe (choć literalnych przepisów nie znam, więc jakaś furtka może być).
    Z podobny przypadków przypominam sobie Vikersund 2011-12 i Harrachov gdzie zmieniono tylko nachylenie progu i w obydwu przypadkach HS pozostał nienaruszony.

  • EmiI profesor
    @Janeman

    Nie wiem co można zrobić z formalnego punktu widzenia, ale Wielka Krokiew ma nachylony punkt HS pod kątem 33 stopni, kiedy np Holmenkollen ma 30,8 a Bergisel 30,2. I na Wielkiej Krokwi po HSie wypłaszczenie następuje wolno, a to że ciężko ustać skoki ponad 140 m wynika właśnie z tego że próg wyrzuca dość wysoko, i jeszcze skocznia jest dość pionowa co sprawia że skoczek spada z większej wysokości. Po zmianie progu skoki mogą być wydłużone, co nie oznacza że formalnie zmieni się HS, ale po co się jarać formalnościami :)

  • Janeman profesor
    @Emil

    Rzeczywista strefa bezpiecznego ladowania i tak ciągnęła się do 140 metra (tak na prawdę Wielka Krokiew nie była mniejsza od Engelbergu, a od mającego HS137 Oberstdorfu wydawała się większa) , zmiana kąta nachylenia progu obnizy tor lotu, ale nie wydaje mi się ,żeby można było formalnie zmienić punkt HS bez przeprofilowania zeskoku.

  • EmiI profesor
    @Janeman

    Zmienili najazd, ale też próg. A zmiana progu może zrobić naprawdę sporą różnicę. Włącznie z wydłużeniem strefy bezpiecznego lądowania.

  • Janeman profesor
    @znawca japońskiego

    O czym Ty opowiadasz ? Rozebrali tylko najazd, zeskok pozostał nienaruszony i nie zamierzaja go ruszać wcześniej niż na wiosnę.
    Moze nie śledziłeś latem informacji,ze swiata skoków, ale remont podzielili na dwa etapy - w tym roku prace na najeździe , w przyszłym prace na zeskoku. A zmiana punktu HS o 6 metrów nie jest możliwa ,podczas gdy na skoczni w zasadzie zmieniło się tylko nachylenie progu (bo tu w przeciwieństwie do Engelbergu nie cofnięto go o kilka metrów).

  • anonim

    @Janeman
    Przecież tą skocznię tak rozebrali że już tego nie cofną - albo będzie HS140, albo nie zdążą. A poza tym mają zapas miesiąca z zakończeniem przebudowy, bo chcą zrobić test skoczni już w ramach Bożonarodzeniowych MP.

  • Janeman profesor
    @kasztelan

    Po przebudowie, czyli za rok , a w kalendarz wpisali HS 140 gdy jeszcze łudzono się ,że cały remont zakończy się przed PŚ 2017.

  • kasztelan doświadczony
    Janeman

    Zakopane będzie miało po przebudowie HS140.

  • Janeman profesor
    @kasztelan

    A o Zakopanem to zapomniałeś, czy może uważasz że konkurs się nie odbędzie ?

  • kasztelan doświadczony

    Zresztą w tym sezonie będzie tylko 5 konkursów na obiektach do 134 metra, a więc weekend w Wiśle i Sapporo oraz Innsbruck. Dopóty do PŚ nie wrócą Tagił czy Kuopio, będzie to normą.

  • anonim

    Zobaczenie Titis w nocy, przy sztucznym oświetleniu będzie bardzo ciekawe. Do aury świątecznej pasuje jak ulał.

  • anonim
    Dawnej Dużej Titlis już nigdy nie będzie...

    ...ale będzie nowa i to czas na stworzenie nowej tradycji. Na pewno konkursy tam miały swój urok. Klimat świąt, skocznia niczym stary stół - trochę skrzypi, psuje się, ale co roku cała rodzina zasiada przy nim w czasie nocy wigilinej przywołując dawne wspomienia, dawne wrażenia... To, iż zawody odbywały się w dzień też było elemetem takiej nostalgii za dawnymi skokami, gwiazdami tej dyscypliny, które niegdyś święciły tam swoje triumfy (Ahonen, Hannawald, Małysz, a zarazem Prevc, Stoch czy... Ziobro).
    Tworzy się jednak coś nowego, nowe czasy tak jak nowe lampki na choince teraz mamy ledowe tory, a nowy stół jest przestronniejszy...i to wszystko dalej w tym samym pokoju gościnnym...

  • anonim
    Skijumping 2015

    Zapraszam na mój kanał na YT, na którym pojawiają się teraz regularnie nowe filmy :)
    https://m.youtube.com/channel/UCQQL0TkGMFUJVCyRk5s2-Cw

  • anonim
    -

    Ja jednak myślę świąteczny urok Engelbergu pozostanie mimo przebudowy. Ale z drugiej strony ten widok z kamery która uchwytywała skoczków na wyjściu z progu będzie niezapomniana - jeżeli ją usunęli, ale jestem dobrej myśli i może ją zostawili. :)

  • anonim

    Dla mnie tam długość lotu jest o wiele ważniejsza od oryginalności parametrów. Przykro się patrzy jak mamuty się ścigają które będzie większe, teraz 4 zostały przebudowane a rodzynek który pozostał mniejszy na dłuższy czas wypadnie z kalendarza, natomiast w dużych wciąż wszystko stoi w miejscu i dalej stara Mullenkopf jest wciąż zdecydowanie największa - np może do teraz, zależy od punktu K Gross-Titlis. Już nie mówiąc o normalnych, które już większe nie mogą być bo inaczej będą dużymi. Za wyjątkiem mamutów to za wolno się to wszystko rozwija.

  • W_S profesor
    Będzie ciężko się przyzwyczaić do nowych wymiarów skoczni

    Tamta HS137 miała swoją magię i była nietypowa. Teraz większość skoczni jest taka sama i już jest to nudne.

  • Major_Kuprich profesor
    Hs 142

    Czyli takie Kuusamo / Tittise Neustadt ?
    Przyjemne będą to zawody - sztuczne oświetlenie, klimat świąt, doda to jeszcze więcej uroku "mitycznemu" Engelbergowi.

  • anonim
    K-130 ?

    Szkoda, że większość skoczni przebudowywana jest na jedno kopyto. Mam nadzieję, że ta ma punkt K na 130 metrze, wtedy nadal pozostawałby na swój sposób oryginalna,.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl