Polacy trenowali na torach lodowych w Oberstdorfie

 • 2016-10-27 12:34

Siedmiu naszych najlepszych skoczków, powołanych przez trenera Stefana Horngachera na inaugurację Pucharu Świata w Ruce, od poniedziałku do środy trenowało w niemieckim Oberstdorfie. To było ich pierwsze w tegorocznym sezonie przygotowawczym zgrupowanie na torach lodowych i zarazem trzecie spotkanie z areną Turnieju Czterech Skoczni. Do pierwszych zawodów w fińskiej Ruce pozostał już tylko miesiąc. - Wszystko działało dobrze i nie było problemów z przejściem na tory lodowe – zapewnia trener Horngacher.

Sezon zimowy zbliża się nieubłaganie, a skoczni z torami lodowymi jest tylko kilka w środkowej Europie, w związku z tym przeżywają one prawdziwe oblężenie. W Oberstdorfie można było się poczuć jak na zawodach Pucharu Świata. Oprócz Polaków trenowali tam m.in. Włosi, Czesi, Francuzi, Słoweńcy, a także austriaccy kombinatorzy norwescy. Polakom towarzyszyła zmienna pogoda – od ciepłej i słonecznej w poniedziałek, poprzez intensywne opady deszczu we wtorek, aż po gęstą mgłę w środę. Wszystkie treningi odbyły się jednak zgodnie z planem.

Kamil Stoch od początku zgrupowania czuł się dobrze na skoczni w Oberstdorfie. – Uważam, że to zgrupowanie było bardzo dobre. Udało się zrobić wiele rzeczy, a przede wszystkim znaleźć dobre czucie na torach lodowych, w pozycji dojazdowej i potem przełożyć to na dobre skoki. Nie ma dużej różnicy, jeśli chodzi o skakanie na ceramicznych i lodowych torach. W tych pierwszych jest tylko trochę więcej drgań i wibracji, a na lodzie ślizg jest bardziej płynny, spokojniejszy – tłumaczy Stoch. – Jest jeszcze wiele rzeczy, nad którymi muszę pracować, ale będę to realizować w spokoju. Do startu sezonu jest jeszcze trochę czasu, a później w trakcie zimy też można korygować drobne elementy.

Coraz lepsze skoki pokazuje też Piotr Żyła. – Przez całe lato męczyłem się, było dużo zmian i skoków nie do końca udanych. Ciężko zrobić "pstryk!" i po prostu zacząć dobrze skakać. A teraz na torach lodowych zaczęło to już mieć ręce i nogi. Wszystko zaczyna mi coraz lepiej wychodzić, a skoki znów sprawiają radość. Prędkości na rozbiegu i pozycja dojazdowa są dobre, faza lotu też się poprawia. Krok po kroku poprawiam wszystkie elementy i bardzo mnie to cieszy – mówi z uśmiechem na ustach zawodnik z Wisły.

Trener Stefan Horngacher jest spokojny o dyspozycję swoich podopiecznych. – Wszystko działało dobrze i nie było problemów z przejściem na tory lodowe. Zawodnicy skakali na tym samym poziomie. Myślę też, że prędkości najazdowe są w porządku. We wtorek było trudniej z powodu popołudniowych opadów deszczu, ale nie przeszkodziło nam to w przeprowadzeniu treningu. Oddaliśmy mniej skoków, natomiast skupiliśmy się na ich jakości, podobnie było w środę – wyjaśnia szkoleniowiec Kadry Narodowej A. – To dobrze, że mamy jeszcze trochę czasu do rozpoczęcia sezonu zimowego, bo możemy przeprowadzić jeszcze kilka treningów na wysokim poziomie, skupiając się na jakości skoków. Dodatkowo chcemy przetestować kilka rozwiązań sprzętowych – dodaje.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego kadra będzie jeszcze trenować na torach lodowych. Miejsce kolejnego zgrupowania nie jest jednak jeszcze znane, ponieważ skoczkowie czekają na informacje dotyczące dostępności obiektów i warunków atmosferycznych. – Finlandia to dla nas ostateczność – zastrzega trener Horngacher.


Alicja Kosman, źródło: Komunikat prasowy PZN
oglądalność: (11375) komentarze: (85)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • ZKuba36 profesor
  @bardzostarysceptyk @bardzostarysceptyk

  Cieszę się, że mnie poparłeś. Przy okazji rzuć okiem na datę kiedy to pisałeś oraz porównaj moje przewidywania z końcowymi miejscami Polaków w PŚ.

  GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA DLA TRENERA HORNGACHERA!!!

  PS. Łyżeczka oraz duża łycha dziegciu będą póżniej, gdy opadną emocje.

 • shi_ początkujący
  @dejw

  Napisałem, cyt. "przeciętność do bólu". Każdy ma swoje kryteria oceny, nawet skala 1-10 nie jest miarodajna. Recenzowałem kiedyś elektronikę, gdzie skala była właśnie 1-10, to dla jednego to co było "mocnym 7", dla drugiego "5".

 • HKS początkujący

  Ja typuje (przy poważnej kontuzji Kranjca bo to zmienia baaaaaaaaaaaaardzo dużo na lotach w PN dla Słoweńców) że wygramy PN, a co;) Bo to tak na prawdę zależy od ilości liderów - jeśli będzie dwóch to można wygrać PN w cuglach. Pierwszy konkurs to podium, 2 w 10, 3 w 15 i 5 w 30;) A co. Niemcy zawsze mieli mocną 1 część sezonu.

 • dejw profesor
  @shi

  Przyznam że Twoje kryterium przeciętności jest dość zaskakujące - ja taki wynik uznałbym że żenadę.

  W takim razie również chętnie się założę, że będzie o wiele lepiej. Niech będzie choćby o zwykłe przekonanie.

 • HKS początkujący

  Skoki to jeden z tych sportów, gdzie wyniki juniorskie jednak się przekładają w bardzo dużym stopniu. Co nie znaczy, że nie ma wyskoków w dwie strony.

 • anonim
  @IchBinDa

  Kazimierz Długopolski twierdził,że Jakub jest większym talentem.

 • IchBinDa początkujący

  @MrRadzio
  No akurat pod względem osiągnięć dziecięcych i juniorskich Maciej Kot bije na głowę Jakuba. Zresztą jeszcze jako dzieciak niejednokrotnie pokonywał go w pojedynkach bezpośrednich.

 • FunFact profesor
  @MrRadzio

  'W późniejszych latach dzięki wieloletnim konsekwentnym treningom ci mniej utalentowani mogą nadrobić dystans jaki w pierwszej fazie uprawiania sportu mieli do tzw. "talentów", a talenty często spoczywają na laurach i zamiast pracować nad rozwojem trwonią zaliczkę jaką dostali od natury.'

  Czytaj do końca!

 • MrRadzio weteran
  @dervish

  To jak wytłumaczysz że J. Kot oraz G. Miętus byli lepsi od swych braci za czasów juniorskich a mimo to nie osiągneli żadnych specjalnych wyników za seniorów i ostatecznie zakończyli karierę?

 • dervish profesor

  Można powiedzieć, że talent to takie coś co pomaga jego właścicielowi osiągać zwycięstwa nad rywalami przy podobnym lub nawet mniejszym nakładzie pracy.

  Wyniki juniorskie są niezłym wskaźnikiem talentu bo najczęściej w tej grupie skoczkowie uprawiają daną dyscyplinę sportu przez porównywalny czas i w podobnych warunkach, więc jeżeli ktoś się wybija to może oznaczać, że głównie dzięki talentowi który pozwala im szybciej przyswoić technikę czy też dzięki wrodzonym predyspozycjom fizycznym takim jak na przykład siła odbicia, których w odróżnieniu od swoich rywali nie muszą latami wytrenowywać bo już je mają w darze od natury. ;)

  W późniejszych latach dzięki wieloletnim konsekwentnym treningom ci mniej utalentowani mogą nadrobić dystans jaki w pierwszej fazie uprawiania sportu mieli do tzw. "talentów", a talenty często spoczywają na laurach i zamiast pracować nad rozwojem trwonią zaliczkę jaką dostali od natury.

 • anonim
  Kolos

  No wiesz, nie każdy skoczek musi od razu sięgać po kulę - można przeskakać na dobrym poziomie całą karierę i nigdy po żadne trofeum nie sięgnąć ale zajęcie i kasę z tego mieć. Niech zaliczy chociaż taki wyskok jak Jan Matura a też będzie dobrze :) Hmm nie ukrywam jednak, że wielkie nadzieję na ten sezon pokładam w naszym latającym drapieżniku (Kocie) - no bo jeśli on nie zagości na stałe w czołówce to kto ? Ponownie Stoch ? Wątpię... W Kocie cała nadzieja ale niestety wiem, że ona ma taką dziwną przypadłość (gorącą głowę) która może mu w tym przeszkodzić - no bo chyba raczej nie zniżkująca forma. Np. taki Gangnes też zaliczył poprzednie lato w stylu podobnym do Kota i całkiem fajnie zafunkcjonował w zimie. Praktycznie czołówka światowa, więc najwyższy czas na Kota ;)

 • Kolos profesor
  Emil

  Obawiam się że murańka przez te problemy ze wzorkiem przegrywa swoją karierę.... W jego obecnym wieku (23 lata) małysz zdobywał kryształową kulę.

 • Stinger profesor
  @???

  Dobre skakanie to TOP 10 generalki PŚ tak?
  Wszystko poniżej to słabe skakanie?
  A co jeśli skoczek A zajmujący miejsce 10 w generalce PŚ zdobędzie 680 punktów, a skoczek B zajmujący miejsce 11 zdobędzie 679 punktów?

  Mam rozumieć że skoczek A może zaliczyć sezon do udanych bo skakał dobrze, a skoczek B zalicza sezon fatalny bo według twojego przedziału nie zmieścił się w TOP 10 PŚ mimo że do dziesiątego miejsca stracił ledwie punkt?

  Przyznam że bardzo logiczne.

 • shi_ początkujący
  @zibiszew

  Oczywiście, zakład stoi!

 • anonim
  ??? (*188.146.76.162.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Co znacą więc te przytaczane tutaj wypowiedzi ? To , że poprzez różne "chamskie gierki" działaczy i trenerów zmarnowano talent Rafała Śliza . A teraz poprzez podobne gieki jest marnowany talent Janka Ziobry ?

 • EmiI profesor

  U Murańki są problemy zdrowotne i chyba też problemy z fizycznością, z wagą...Talent nie znika, koordynacja ruchowa na bank się nie pogorszyła a tę miał wybitną, jak błyskawica przechodził wszelkie skocznie i wszelkie szczeble. Byli skoczkowie co wygrywali konkursy PŚ skacząc różną techniką, zupełnie inaczej prowadzili narty ale wygrywali bo dzięki predyspozycjom ruchowym potrafili się dostosować i znaleźć zawsze technikę optymalną. I wierzę że u Klimka będzie podobnie, że odnajdzie siebie, pozbędzie się problemów i odniesienie to pierwsze zwycięstwo, chociaż niekoniecznie w tym sezonie.

 • Kolos profesor
  dejw

  Tyle że zapominasz że tenże murańka oddał tych "bajecznych" skoków jako młokos sporo a nie tylko jeden na wielkiej krokwi - w końf w wieku 13 lat lat zdobywał medale seniorskich (!!) Mistrzostw polski i plasował się w top 10 zawodów PK. Murwńka to wielki talent tylko jego rozwój hamują poważne problemy zdrowotne no i chyba kwestie mentalne - łatka cudownego dziecka nigdy mu nie służyła. No ale jego talent nie skończył się na jedynym skoku na wielkiej krokwi....

 • anonim
  @Kuba

  Długopolski-trenerzy:

  2004-2005-Horngacher
  2005-2006-Kuttin

  Ich masz na myśli mówiąc o pseudo trenerach?

 • HAZARD weteran
  @HKS

  Jakiś talent miał, ale moim zdaniem o wiele mniejszy niż wymienieni przeze mnie zmarnowani zawodnicy. Mimo wszystko nie spodziewałem się, że będzie w stanie przez 4 sezony skakać na bardzo wysokim poziomie.

 • anonim
  @???

  Rafał Śliż, Krystian Długopolski, Piotr Żyła i Łukasz Rutkowski jak to mówił @Sokół i Pono zostali zmarnowani przez Kruczka i innych pseudo trenerów zatrudnionych przez Tajnera

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).