Byli, odeszli, zostawili po sobie ślad...

 • 2016-11-01 01:36

Tradycyjnie, jak co roku 1 listopada, wspominamy na naszych łamach osoby z szeroko pojętego świata skoków narciarskich, które pożegnaliśmy w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

4 listopada 2015 roku w wieku 81 lat zmarł fiński skoczek narciarski Veikko Heinonen. Mieszkaiec Lahti już jako nastolatek przebił się do ścisłej krajowej czołówki. W 1951 i 1952 roku wywalczył tytuły mistrza swojego kraju. W 1954 roku odniósł największy sukces w karierze. Podczas mistrzostw świata w Falun wywalczył srebrny medal, dając się pokonać tylko swojemu rodakowi, Mattiemu Pietikainenowi. Później nie uzyskiwał już spektakularnych wyników, ale kilkakrotnie jeszcze stawał na podium międzynarodowych zawodów. W 1956 roku wygrał jeden z konkursów rozgrywanych w ramach Tygodnia Lotów Narciarskich na skoczni w Kulm, a w dwóch kolejnych plasował się na drugiej pozycji. W 1962 roku zakończył karierę, a następnie działał czynnie na rzecz rozwoju skoków w rodzinnym mieście.

25 lutego 2016 roku po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 59 lat odszedł
Wiesław Dygoń, niestrudzony animator skoków narciarskich w Sudetach, czyli na terenach, które nie posiadały żadnych warunków do ich rozwoju. Był trenerem sekcji skoków w Śnieżce Karpacz, a następnie klubie Luks Ski Lubawka. Wobec braku czynnych skoczni w swoim regionie przez lata prowadził grupę podopiecznych trenując z nimi na obiektach w Niemczech i Czechach. Jego wychowankiem jest m.in. Krystian Gryczuk, były zawodnik kadry juniorów PZN w kombinacji norweskiej. W młodości Dygoń sam trenował skoki narciarskie, a jego największym sukcesem było szóste miejsce w mistrzostwach Polski juniorów. Wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza Dolnego Śląska. Jego imieniem ma zostać nazwana mała skocznia narciarska, która powstanie obok odrestaurowanego obiektu na Kruczej Skale w Lubawce.

5 czerwca 2016 roku w dniu swoich 91. urodzin zmarł Władysław Jagiełło, Honorowy Członek Polskiego Związku Narciarskiego, sędzia międzynarodowy, działacz, organizator zawodów, wieloletni członek Zarządu Okręgu Podkarpackiego. W 1954 roku uzyskał uprawnienia sędziowskie jako sędzia klubowy, następnie zdobył stopień sędziego międzynarodowego. Jak informuje portal Pozn.eu podczas 50 - letniej społecznej pracy sędziowskiej przesędziował w 453 zawodach narciarskich w tym, 193 na zawodach centralnych i międzynarodowych. Jako jedyny sędzia POZN orzekał na większości skoczni w Polsce, łącznie z "Krokwią", "Malinką i "Skalite". Jest autorem książki pt. "60 lat Podkarpackiego Związku Narciarskiego w Krośnie 1944-2004".

24 września 2016 roku Finowie pożegnali swoją trenerską legendę. W wieku 83 lat odszedł
Matti Pulli. Na początku lat 80-tych objął funkcję trenera reprezentacji Finlandii, z którą osiągnął wiele zawrotnych sukcesów. W 1982 roku został wyróżniony tytułem trenera roku w swoim kraju. Doprowadził do wielkich osiągnięć Mattiego Nykaenena, który zawsze ciepło wypowiadał się o swoim byłym trenerze. "Byliśmy jak rodzina, jak ojciec i syn" – wspominał po latach niesforny Fin, który często przyprawiał swojego szkoleniowca o ból głowy. Trenerskiej sztuki uczył się od Pullego Hannu Lepistoe. W ostatnich latach życia wybitny szkoleniowiec zmagał się z chorobą Parkinsona, od ponad roku przebywał w domu opieki.

Przed kilkoma dniami zasłużonego trenera pożegnali Rosjanie. 21 października zmarł w wieku 74 lat
Witalij Czetwertakow. W latach 60-tych był mistrzem Rosji w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej. Z powodu kontuzji w 1968 roku musiał zakończyć karierę, poświęcając się odtąd bez reszty aż do ostatnich chwil swojego życia pracy trenerskiej. Jako szkoleniowiec wychował mistrzów kraju, olimpijczyków, uczestników mistrzostw świata. Jego podopiecznymi byli obecni reprezentanci Rosji, Aleksiej Romaszow i Władysław Bojarincew. Był prezesem Rady Trenerów Skoków Narciarskich w Sankt Petersburgu oraz członkiem Rosyjskiej Rady Trenerów.

***
Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.

Dla nich
Harcerskie warty
I chorągiewek gromada,
I dla nich ten dzień -
Pierwszy dzień
Listopada.


Danuta Gellnerowa "Dla tych, którzy odeszli"


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8730) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim

  Sondre Nordheim też już nie żyje ...

 • neonek18 doświadczony

  Jermo Ribbers [*]

 • anonim

  w ostatnim roku zmarł jeszcze Juhani Routsalainen

 • eni początkujący
  Pamięta ktoś jeszcze

  Ździsława Hryniewieckiego ? (*)

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Zawsze w naszej pamieci [*]

 • anonim

  Z mniej znanych skoczków z nami nie ma od roku Tero Turkki,oraz od pięciu Maxime Belleville.Cześć ich pamięci [*]

 • Major_Kuprich profesor
  To już ponad 5 lat

  Odkąd nie ma z nami Karelina [*]

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).