Turniej Raw Air także dla kobiet?

 • 2016-11-06 14:44

Dyrektor sportowy norweskiej reprezentacji - Clas Brede Braathen, bardzo dba o rozwój skoków pań w swoim kraju. 48-latek zapowiada, iż chciałby dać kobietom taką samą szansę na rywalizację, jaką mają mężczyźni.

- Chciałbym norweskiego Turnieju Czterech Skoczni dla kobiet. Na pewno różniłby się od edycji niemiecko-austriackiej, ale jest to coś, co dopiero mamy w planach. Nie wiadomo, kiedy będzie można zrealizować tę koncepcję. Planowaliśmy zapoczątkować ją już w przyszłym roku, ale w związku z debiutującym turniejem mężczyzn Raw Air, musieliśmy odłożyć to na później - twierdzi były skoczek narciarski.

- Zakończenie sezonu kobiet tym turniejem to naprawdę świetny pomysł. Mogłyby skakać w Oslo, Lillehammer i Trondheim, a cykl konkursów zakończyłyby na normalnej skoczni w Vikersund, gdzie mężczyźni rywalizowaliby na mamucim obiekcie - dodaje Norweg.

Czy taka inicjatywa byłaby związana z dużymi kosztami? – Nie byłoby to zbyt kosztowne, zwłaszcza, że podpięlibyśmy zmagania kobiet pod rywalizację mężczyzn. Być może to najtańsza impreza, jaką można w tym sporcie zorganizować.

Clas Brede Braathen widzi ogromny potencjał w skokach pań: - Wystarczy spojrzeć na sytuację biathlonu w Niemczech, gdzie ogromną rolę odgrywają kobiety. Chciałbym, żeby nasze skoczkinie także znalazły się w elicie norweskich sportowców. Sprostała temu Anette Sagen, teraz z pewnością jest na to gotowa Maren Lundby.

W tym sezonie, kobiety będą mogły trzy razy przetestować swoje umiejętności na dużej skoczni. W ubiegłym roku na większym obiekcie stratowały tylko raz podczas Pucharu Świata w Oslo: - Taka sytuacja stanowi tylko potwierdzenie, że nasz poziom jest coraz wyższy. Oczywiście większość zawodów znów odbędzie się na normalnych skoczniach, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku. Konkursy na większych obiektach sprawiają zdecydowanie więcej frajdy i są ciekawsze dla publiczności – mówi mistrzyni Norwegii, Maren Lundby.

- Mam nadzieję, że te plany faktycznie uda się zrealizować. Zyskałybyśmy w ten sposób coroczną dodatkową imprezę, bo jak na razie są to tylko Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie, które odbywają się kolejno co dwa i co cztery lata - zakończyła 22-latka.


Natalia Żaczek, źródło: nettavisen.no
oglądalność: (3299) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MrRadzio weteran
  @FunFact

  No to dać belke by te najsłabsze latały po 170 (bo chyba gdzieś tu się bula kończy) a potem regularnie obniżać... Chociaż raz że różnica między najsłabszą a Takanashi wynosiłaby chyba z 20 belek a dwa że wystąpiłoby gdzieś z 10-20 zawodniczek bo albo by się bały albo trenerzy by nie pozwolili na występ. No cóż trzeba liczyć na to by Ironwood zrobili jak najszybciej - taka ni to duża skocznia ni to mamut byłby świetny dla zobaczenia kto się nadaje na mamuty.

 • FunFact profesor
  @MrRadzio

  No tak, odległość odlegością, ale chodziło mi bardziej o to, że lądowanie w tej strefie, na tzw. buli, jest ogromnym przeciążeniem i zdecydowanie nie należy do przyjemności.

 • MrRadzio weteran
  @FunFact

  Wiesz no... to zależy od punktu widzenia - dla tych zawodniczek co nigdy setki nie przekroczyły 130 to już będzie coś. Zresztą oglądając ten pamiętny konkurs w Vikersund gdzie wystarczyło właśnie skoczyć ze 120 metrów by do 30 wejść to miałem z tego niezły fun :D

 • FunFact profesor
  @MrRadzio

  Z fizycznego punktu widzenia, lądowanie na 100-130m w Vikersund jest doskonałym przeciwieństwem 'funu'.

 • krzychoSt profesor

  Tylko czy będą chętni do oglądania. Skoki to niestety niszowy sport a co dopiero w damskim wydaniu

 • MrRadzio weteran
  -

  Szczerze mówiąc - konkurs na mamuciej dla Pań? Dla mnie bomba - bo albo Vikersund (bo "płaskie" a przez to bezpieczne nawet mając upadek) albo nieistniejące jeszcze Ironwood. Wiadomo że Takanashi poleci ze 230 metrów z belek "męskich", kilka około 200 a reszta ze 100-130 ale fun mimo wszystko będzie.

 • EmiI profesor

  Takanashi może "rozwalić" zupełnie rywalizacje nawet na normalnej. Po ostatnich mistrzostwach Japonii jej przewaga nad rywalkami wydaje się tak ogromna, że na mamucie to by mogło wyglądać, że skacze 30 zawodniczek, przez pierwsze 20 skoków skoki w przedziale 80-150, potem co raz lepsze skaczą ale 200 osiaga może jedna, potem Takanashi i 5 belek w dół a i tak 235.

 • anonim

  @Kolos
  Konkurs lotów dla kobiet? Podobno obecnie to już żadna nie może sobie skoczyć nawet w ramach przedskoczkini ... to akurat jest głupie ale konkurs lotów dla kobiet to duża przesada, a pewnie i tak nie więcej niż 10, może 15 skoczkiń by poszło.

  Fajnie by było, żeby organizatorzy starego dobrego TCS wymyślili coś równolegle dla kobiet. Pewnymi kandydaturami byłyby w ramach skoczni byłyby Oberstdorf, Seefeld i Ramsau, jako czwartą można by było dać Ruhpolding albo trochę dalej do Hinterzarten. Nawet można by było zrobić KO, bo raczej do każdego konkursu byłoby więcej niż 50 chętnych, a i zainteresowanie wśród kibiców też myślę by było. Może u nas nie aż tak wielkie, ale u kilku nacji i owszem.

 • anonim

  dla mnie zaden turniej nie istnieje
  i tak to jest Pś i za zwyciestwo jest 100 p.

 • Kolos profesor

  Z artykułu nic nie wynika. A szkoda taki Raw Air dla kobiet byłby dobrym pomysłem. Gdyby jeszcze był choć jeden konkurs lotów narciarskich dla kobiet to byłoby cudownie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).