Władze Sapporo chcą dalszych starań o zimowe igrzyska w 2026 roku

 • 2016-11-11 00:30

Niedługo po tym jak w 2013 roku Tokio otrzymało prawa organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Japonii pojawił się pomysł, by powalczyć o cały "pakiet" i w niedługim odstępie czasu przeprowadzić również zimową olimpiadę. Kiedy jasnym stało się, że aż trzy kolejne igrzyska (2018 - Pjongczang, 2020 - Tokio, 2022 - Pekin) odbędą się w Azji, zaczęto w świecie sportu spekulować o zakończeniu japońskich starań.

Skocznia w Sapporo - OkurayamaSkocznia w Sapporo - Okurayama
Znicz olimpijski w Sapporo w 1972 rokuZnicz olimpijski w Sapporo w 1972 roku
Noriaki KasaiNoriaki Kasai

Klucz geograficzny, który jest jednym z kryteriów wyboru gospodarza igrzysk, zdecydowanie nie stoi po stronie Japończyków. Mimo to w Kraju Kwitnącej Wiśni ani myślą o porzuceniu kolejnego gigantycznego przedsięwzięcia. W miniony wtorek burmistrz Sapporo Katsuhiro Akimoto spotkał się z przewodniczącym Japońskiego Komitetu Olimpijskiego (JOC), Tsunekazu Takedą, by wyrazić gotowość miasta do podjęcia olimpijskiego wyzwania i zachęcić JOC do złożenia aplikacji w MKOl.

Koronnym argumentem kandydatury Sapporo ma być bardzo korzystne dla uczestników rozlokowanie imprezy. 90 procent obiektów ma być oddalonych od wioski olimpijskiej o maksymalnie 30 minut drogi. Koszty imprezy nie będą przesadnie wysokie z uwagi na to, iż w dużej mierze wykorzystana zostanie stale modernizowana baza sportowa służąca sportowcom podczas poprzednich igrzysk w Sapporo w 1972 roku. Budżet japońskiej olimpiady miałby się zamknąć w kwocie około 4 miliardów dolarów. Dla porównania organizacja ostatnich igrzysk, w Soczi, kosztowała ponad 50 miliardów dolarów. - Chcemy zaproponować rozsądną i zrównoważoną z ekonomicznego punktu widzenia olimpiadę, którą nie pozostawi po sobie negatywnej spuścizny i nieużywanych obiektów - deklaruje burmistrz największego miasta wyspy Hokkaido. Ostateczna decyzja o złożeniu przez Japoński Komitet Olimpijski aplikacji do organizacji igrzysk ma zapaść niebawem, bo już początkiem przyszłego roku.

Przypomnijmy, że do tej pory Japonia zimowe igrzyska organizowała dwukrotnie. Oprócz wspomnianej imprezy z 1972 roku organizowanej w Sapporo, która Polakom kojarzy się głownie ze złotym medalem Wojciecha Fortuny, w 1998 roku zmagania olimpijczyków przeprowadziło Nagano. Swój udział w japońskich igrzyskach, gdyby faktycznie doszły one do skutku, zadeklarował już jakiś czas temu Noriaki Kasai. - Moim obecnym celem jest zdobycie złotego medalu olimpijskiego w Pjongczang i chciałbym to osiągnąć na oczach mojej rodziny. Kiedy skończyłem 40 lat, zaplanowałem zakończyć swoją karierę kiedy osiągnę pięćdziesiątkę. Ale teraz Sapporo, moja rodzinna miejscowość, kandyduje do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Będę mieć wtedy blisko 54 lata, ale to jest zbyt wielka szansa, aby się poddać - mówił w ubiegłym roku japoński weteran.

Próbę sił sportowi włodarze z Sapporo przejdą już w przyszłym roku. W dniach 19-26 lutego 2017 odbędzie się tam VIII edycja Zimowych Igrzysk Azjatyckich, które rozgrywane są nieregularnie od 1986 roku, a które w Sapporo zagoszczą po raz trzeci. W programie imprezy nie zabraknie oczywiście skoków narciarskich. Rozegrane zostaną trzy konkursy: zawody na dużej skoczni, normalnej i zmagania drużynowe.

Potencjalnym rywalem Sapporo, jeżeli Japończycy zgłoszą akces do przeprowadzenia imprezy, mają być według medialnych doniesień kandydatury z Austrii (Innsbruck), Szwajcarii, Szwecji, Kanady i Kazachstanu (Ałmaty). Termin składania aplikacji o prawo zorganizowania igrzysk w 2026 upłynie pod koniec przyszłego roku. Zwycięzcę batalii poznamy jesienią 2019 roku na 132. sesji MKOl, którą chciałby zorganizować Kraków. Z taką inicjatywą wyszedł na początku roku Polski Komitet Olimpijski, który za trzy lata będzie obchodził setną rocznicę swojego istnienia.


Adrian Dworakowski, źródło: Mainichi.jp
oglądalność: (4337) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • anonim
  2006-2016-2026, czyli o upływie czasu...

  To teraz nam się wydaje, że 10 lat do 2026 roku to ogrom czasu, ale wystarczy przypomnieć sobie IO w Turynie w 2006 roku, czy finał MŚ w piłce nożnej Włochy - Francja też w 2006 roku i wtedy sobie uświadamiamy, że dekada upływa bardzo szybko i niepostrzeżenie... 3 razy pod rząd ZIO we wschodniej Azji to byłby ewenement, ale bardzo możliwy, zważywszy na niechęć europejskich i amerykańskich społeczeństw do wydawania pieniędzy na wielkie imprezy sportowe.

 • Kolos profesor
  Wojciechowski

  Ale czy jakiś kandydat z europy w ogóle będzie?? Może nie być i wszytko odbędzie się miedzy Kazachstanem a Japonią.

  Zresztą powinny decydować kompetencje, chęci, finanse itp. a nie geograficzne relokacje.

  FIFA próbowała rozdzielać organizację Mundialu według klucza geograficznego i poniosła klęskę. Zasadę zniesiono. To się nie sprawdza.

  Jak dla mnie MKOL odnośnie igrzysk powinien szukać chętnych na półkuli południowej. W Chile czy Nowej Zelandii coś tam przebąkiwano o możliwości organizacji zimowych IO.

 • anonim

  Igrzyska w 2026 powinny odbyć się albo na terytorium USA albo w którymś z krajów europejskich, choć oczywiście jest to tak odległa perspektywa czasowa, że dużo do tego czasu może się wydarzyć...

 • Wojciechowski profesor

  Stanowcze "nie" dla kolejnych igrzysk w Azji.

  Co prawda może to mało "demokratyczne", ale chyba MKOl powinien przyjąć jakąś niepisaną zasadę na wzór tego, czego przez kilkadziesiąt lat przestrzegała FIFA - MŚ w piłce nożnej organizowano na przemian w Europie i na którymś z pozostałych kontynentów. W przypadku igrzysk też chyba przydałoby się, żeby żaden kontynent nie gościł igrzysk dwa razy z rzędu...

 • anonim
  ma pomysł na ligę mistrzów w skokach narciarski

  ma pomysł na ligę mistrzów w skokach narciarski miało do być jak drużynówke ale jak grach zespołowy 1vs1 a na koniec walka o 3 i 1 miejsce

 • anonim

  ciekawe czy przebudują skocznie
  na HS 143 byloby ok

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).