Stefan Horngacher: "Jesteśmy gotowi na inaugurację sezonu!"

 • 2016-11-20 20:11

Kadra A polskich skoczków wczoraj powróciła do kraju z norweskiego Lillehammer, gdzie oddawała pierwsze skoki na śniegu w tym sezonie. Trener Stefan Horngacher jest zadowolony z dyspozycji swoich podopiecznych i zapewnia, że drużyna jest dobrze przygotowana do inauguracji sezonu w Ruce.

Stefan HorngacherStefan Horngacher

- Trenowaliśmy w Lillehammer tylko na skoczni normalnej. Skocznia duża była nieczynna, ze względu na awarię ratraka, przez co nie można było przygotować zeskoku. Udało nam się oddać natomiast dużą liczbę skoków na obiekcie K-90. Na skoczni nie było tłoku, trenowało z nami tylko trochę kombinatorów norweskich i Czesi - mówi Stefan Horngacher.

- Pogoda była dobra, nie mieliśmy problemów z wiatrem, jedynie pierwszego dnia było troszkę mgły. Odbyliśmy w sumie trzy serie treningowe - jedną dłuższą i dwie krótsze. W piątek nie udało nam się poskakać, ze względu na intensywne opady śniegu, jednak nie było to dla nas zbytnie zmartwienie. Udało się nam w Lillehammer oddać skoki na śniegu w bardzo dobrych warunkach, więc jest w porządku - ocenia austriacki szkoleniowiec.

- Kamil i Maciek nadal skaczą na wysokim poziomie, również Dawid prezentuje się dobrze. Bardzo poprawili się także Piotrek Żyła oraz Stefan Hula. Klemens Murańka także spisywał się nieźle, chociaż nie tak dobrze jak wspomniana piątka. Prawdziwy poziom drużyny poznamy dopiero w Ruce. Jestem zadowolony przede wszystkim z tego, że skoki drużyny są stabilne. Wszystkie próby zawodników są do siebie podobne, a to jest bardzo ważne - dodaje Horngacher.

- Maciek nie miał problemów z przejściem na śnieg. Nadal oddaje skoki na wysokim poziomie, ale teraz także Kamil zrobił duży postęp. Jest w lepszej formie niż podczas Letniej Grand Prix i zobaczymy jak to się przełoży na zawody. Nie szukam w drużynie lidera, to wszystko jest kwestia indywidualna. Sądzę jednak, że Kamil wykonał ogromny krok do przodu, a wszyscy wiedzą, że gdy Kamil jest w wysokiej formie to często ma to pozytywny wpływ także na całą drużynę - uważa trener polskiej kadry A.

- Testowaliśmy w Lillehammer zimowe narty, ale nie było tu żadnej różnicy w porównaniu do lata, podobnie jak i w kwestii butów. Nie mieliśmy żadnych problemów sprzętowych i jesteśmy gotowi na inaugurację sezonu w Ruce. Cieszę się, że tak wcześnie wybrałem kadrę na inaugurację sezonu, ponieważ ta siódemka miała teraz trzy spokojne zgrupowania, podczas których nie musiała denerwować się kwalifikacją do zawodów. Zawodnicy mogli spokojnie koncentrować się nad techniką. To była dobra decyzja i jestem przekonany, że zabieramy do Finlandii właściwy skład - przekonuje Stefan Horngacher.

- Chcemy wystartować w Ruce normalnie, nie nakładamy na siebie za dużej presji. Zawodnicy nie muszą tam wygrywać czy być od razu w ścisłej czołówce, wystarczy, że powtórzą skoki z treningów. Nikt nie ma starać się skoczyć ponad normę, nasz cel to skakać swoje, tak samo, jak dotychczas. Skocznia w Ruce jest naprawdę dobrym obiektem, jedynie warunki są tam czasem trudne. W tym sezonie jednak powinno być lepiej. Przygotowano nowe tory lodowe, a także dodatkowe osłony przeciwwiatrowe. Warunki są jednak takie same dla wszystkich i najważniejsze jest, aby skakać dobrze technicznie i powtarzalnie - dodaje Austriak.

- Mam nadzieję, że będziemy mieli lepszy początek sezonu, niż Polacy mieli w poprzednich latach. Jestem przekonany, że tak będzie, ponieważ wszyscy spisywali się bardzo dobrze latem, a także mieliśmy udane treningi przed zimą. Skoczkowie są w dobrej formie, zarówno pod względem motorycznym jak i technicznym. Najważniejsze, że wszyscy są zdrowi i mam nadzieję, że tak pozostanie przez cały sezon - zakończył Horngacher.

Polacy do Finlandii udadzą się już w środę, a na czwartek (24 listopada) zaplanowane są oficjalne treningi i kwalifikacje na skoczni Ruka (HS 142).


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (19397) komentarze: (70)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • bardzostarysceptyk profesor
  Przemo116. Żaden totalny hejt.

  Ale absolutnie nie masz racji, choć masz prawo tak uważać.
  To jest prawda takiego kibica okolicznościowego, którego interesuje tylko, czy był Polak na podium ?, albo który był Kamil, bo tylko jego zna.
  A my tu na specjalistycznym forum, powinniśmy i znać się i interesować trochę szerszym spektrum wydarzeń.
  Dobre wyniki kilku skoczków, którzy mieszczą się w lekceważonej przez ciebie 15, przełożą się na dobre miejsca podium, zawodów drużynowych a jest ich w tym sezonie 7 (6 - PŚ i MŚ)
  A jeszcze dlaczego tylko Stoch ? Skąd to zachowawcze podejście ? Naprawdę nie wyobrażasz sobie Kota w roli lidera ? Nie twierdzę, że tak będzie, o tym nie wie nikt, ale wyobrazić sobie nie mam problemu.
  Kolejny raz w forum gdzie pisze większość młodych i bardzo młodych ludzi spotykam to zadziwiające zjawisko. Niechęć przed zmianą, nowymi ludźmi, przetasowaniem dotychczasowej hierarchii, niespodziankami, pochwałą stabilności niezmienności.
  Dziwne to, niby młodzi wiekiem a starzy duchem.

 • Dabek bywalec
  @Przemo116

  Zgadzam się z tym że trzeba się cieszyć jedynie jak ktoś będzie na podium. Ja bym był zadowolony z co najmniej jednego na podium i drugiego też w 10 pś. Ale w 20 powinniśmy ich mieć co najmniej 4. Nie oszukujmy się mamy możliwości finansowe, ludnościowe, strukturalne. A co do Stocha wiadomo że na niego liczy się najbardziej. Ale nie jedyny ma możliwości. Żyła i Kot też mają możliwości.

 • anonim
  Taka prawda o skokach narciarskich

  Napiszę wprost i brutalnie szczerze spodziewając się totalnego hejtu.Mnie interesuje tylko forma Stocha.Człowieka o największych możliwościach w tej kadrze.Reszta to są przystawki.Jak Stoch będzie wygrywać, reszta może skończyć konkursy w drugiej czy trzeciej 10.Nawet jak żaden nie wejdzie do 30 nie będę robił tragedii.Ogólnie średnio mnie to będzie interesować.Jeśli kogoś będzie bardziej jarać wynik typu trzech ludzi w 15 ale żaden na podium to gratuluję podejścia do indywidualnego sportu.Wyniki całej drużyny ogółem to dla mnie ośmiorzedna sprawa.Do historii tego sportu przechodzą jednostki.Zapamietajcie to sobie ludzie.I nie piszcie bzdur jak fantastycznie wypadła drużyna a najlepszy Polak był 6 czy 7. Czasy Małyszomani to były fantastyczne czasy.I tylko wy byście przejmowali sie jakimiś Skupniami czy Matejami.

 • Major_Kuprich profesor
  bardzostarysceptyk

  Ale to są w końcu oczekiwania czy bardziej przewidywania ? To zasadnicza różnica.

 • ZKuba36 profesor
  Do bardzostaregoumiarkowanegooptymisty

  Brawo!!! Nareszcie nadmuchaliśmy balon i teraz chłopaki mogą latać!!!

 • Dabek bywalec
  @haze23

  Fikasz do kazdego na forum. Lepiej daj spokojspokój i nie udzielaj sie. Wiem ze żyjesz w swoim świecie ale to nie nasza wina.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Co wy Japończycy, że boicie się utracić twarz ?

  Bo to właśnie chodzi. Że będę tu entuzjastyczny, z wielkimi nadziejami i nagle puf !, 2 punktujący w 2 i 3 dziesiątce i 20 kilka puntów. I wstyd, jak się dałem tak nabrać, jaki ze mnie frajer. I szyderstwo rodzimych hejterów ha, ha, ha, ale naiwniak, on wierzył w tych naszych nielotów, ha, ha, ha, w tych letnich wojowników, ha, ha, ha.

  Ale ja jestem w tym wieku, że mam to w życi, co ktoś o mnie pomyśli a nawet napisze. I choć rozum mówi mnie ty się sceptyk opanuj, bo ci jeszcze żyłka pęknie, to rozum też mam w życi, i mówię podium i 150 pkt w pierwszym konkursie a w następnych też podobnie.

 • Mc15011 doświadczony
  -

  Mówiłem wcześniej, że stawiam na zdobycie min 100 i na max 150 pkt do PN w zawodach indywidualnych. No ale nie wspomniałem, że na 1 konkurs, czyli 300 pkt na oba konkursy indywidualne - o ile się odbędą. Oczywiście jak będzie więcej to lepiej ale ja tam wolę dmuchać na zimne - wiemy co Polacy pokazywali na początku sezonu przez ostatnie 4 lata (nie wspominając o 2013/2014, który był genialny) no ale trenerem był Kruczek, a nie Horngacher. Dlatego tak ostrożnie typuję. Ok letnie przygotowania poszły więcej niż dobrze ale zima to jest zupełnie inna para kaloszy i nie chciałbym się po raz kolejny rozczarować.

 • janek_bimber początkujący
  bardzostarysceptyk

  ja tez bardzo bym chciał żeby Polacy zajęli pierwsze siedem miejsc ale po ostatnich 2 sezonach gdzie napalałem się na wyniki a ich nie było wole ostrożnie podchodzić do typowania i być mile zaskoczonym niż nie mile rozczarowanym ja tez bardzo kocham skoki i oglądam od 16 lat pozdrawiam z Białorusi

 • Anyway bywalec
  @?44?

  Te wyniki, które podałeś - całkiem prawdopodobne. Ale w FIS Cupie (...)

  Swoją drogą skarpa się zapadła na Wielkiej Krokwi, prosto na nowo położone tory lodowe. Nie zabezpieczyli odpowiednio. Skijmuping jak widać na bieżąco w temacie, usuwanie niewygodnych postów zajmuje im parę minut, a podawanie informacji parę godzin lub dni.

 • anonim
  @bardzostarysceptyk

  Pełna zgoda.Patrząc na ostatnie wypowiedzi Horngachera można oczekiwać MINIMUM takich oto wyników:

  1.Kot/Stoch
  2.Stoch/Kot
  6.Kubacki
  8.Żyła
  11.Hula/Murańka
  12.Murańka/Hula
  20.Zniszczoł

  Każdy wynik poniżej tego będzie totalną kompromitacją sztabu szkoleniowego i skoczków.

 • bardzostarysceptyk profesor
  Janush

  To będziesz drugim do wyśmiana, a ja pierwszym.
  Bo patrz na wielce ambitne życzenia:
  didi - Dla mnie jeden polak w czołowej "10" będzie niezłym wynikiem.
  janek_bimber - oby tylko skoczkowie zaczęli dobrze sezon 7 w konkursie i 5 w 30 1 w 10

  Ja nie wiem co pokarzą nasi zawodnicy. Jeszcze nic się nie wie, ale po tak dobrym lecie, to takie minimalistyczne prognozy są dziwne. A napisz jeden z drugim "ja chcę polskiego podium w ... co trzecim konkursie". Może szalone i nierealistyczne ale przynajmniej świadczy, że kocham skoki i chcę jak najlepiej. A nie minimalistyczne cedzenie, że jeden Polak w dziesiątce to niezły wynik.
  Bo to będzie wielkie gó... a nie dobry wynik.

 • janek_bimber początkujący
  oby tylko skoczkowia

  oby tylko skoczkowie zaczęli dobrze sezon 7 w konkursie i 5 w 30 1 w 10

 • _didi początkujący
  @janek_bimber

  spk. :)

 • janek_bimber początkujący
  PŚ w Ruce: wiatr nie przeszkodzi skoczkom

  http://sport.tvp.pl/27877320/ps-w-ruce-wiatr-nie-przeszkodzi-skoczkom

 • _didi początkujący
  Puchar Świata 2016/2017

  Zobaczymy. Dla mnie jeden polak w czołowej "10" będzie niezłym wynikiem.

 • Stinger profesor

  Skoro Maciej Kot i Kamil Stoch dalej skaczą bardzo dobrze, Dawid Kubacki bardzo dobrze, a Piotr Żyła i Stefan Hula lepiej niż ostatnio to czego możemy się spodziewać?

  Tego, że są jeszcze lepsi niż latem to oczywiste ale czy też tego że dalej będą zajmować podobne/lepsze miejsca niż latem czy po prostu ich forma jest lepsza ale wszystkie inne reprezentacje poszły jeszcze bardziej do przodu i ostatecznie Polacy z lepszą formą wejdą w sezon zimowy ale z gorszymi wynikami?

  Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądać... Ponieważ forma formą ale miejsca też są ważne, dlatego co będzie jeśli się okaże, że ta lepsza forma nie pozwoli na walkę o podium (Kot i Stoch), TOP 10 (Kubacki) TOP 15 (Żyła i Hula)?

 • Janush weteran

  Musze przyznać, że lekko zaniepokoiła mnie wypowiedź Małysza o lekkiej obniżce formy Kota, ponieważ może to oznaczać realne miejsca w trzeciej dziesiątce tego zawodnika.
  Kot w formie z lata to zawodnik na Top10, dlatego szkoda by było gdyby teraz osłabł.
  Liczę na Stocha, że pokaże swój dobry solidny poziom.
  Ciekawe, że Horngacher nic nie wspomniał o Zniszczole, wygląda na to, że ten zawodnik może mieć problemy z kwalifikacją do konkursów i możliwa będzie podmianka na Janka (sam nie czuję kiedy rymuję).
  Mimo wszystko jestem optymistą i wzorem bardzostaregosceptyka liczę na ok. 150 pkt na inaugację lub lepiej. :)

 • anonim

  Proszę nie robić sobie wielkich nadzieji na Rukę, nie kalkulować miejsc. Prezentowane tam skoki nie będą miały wielkiego znaczenia na przestrzeni całego sezonu, tyczy się to wszystkich. Tradycyjnie, realną formę na cały sezon można doceniać dopiero w okolicach Engelbergu, trzymam się tego od kilkunastu lat śledzenia skoków i jeszcze nic mnie nie zaskoczyło.
  Początki są trudne, trzeba się wskakać. Jakiekolwiek nasze wyniki nie muszą odzwierciedlać realnej formy. Podejdźmy na spokojnie.

 • mateusz3951 weteran

  Myślę, że Maciek zacznie sezon na niezłym poziomie, natomiast tak jak sam wspominał będzie się rozkręcał z konkursu na konkurs. Nie podejmuję się jednak typowania konkretnych miejsce. Kamil myślę, że od początku sezonu powinien być w ścisłej czołówce, można to wywnioskować również ze słów trenera Horngachera. Co do reszty naszych skoczków, to myślę, że powinni się skupić na solidnym i regularnym punktowaniu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).