Roman Koudelka: "Nie mogę doczekać się skakania!"

 • 2016-11-23 00:43

Już tylko kilka dni dzieli nas od inauguracyjnego konkursu kolejnej edycji Pucharu Świata. Roman Koudelka trenuje do niego w Pradze i, jak zapewnia, czuje się bardzo dobrze. 27-letni Czech zadbał nie tylko o przygotowanie fizyczne, ale również o swój sprzęt. Narty, buty i kombinezon – wszystko jest już naszykowane na rozpoczęcie sezonu.

Roman KoudelkaRoman Koudelka
Roman KoudelkaRoman Koudelka

- Czuję się przygotowany fizycznie, mentalnie, a także sprzętowo i ze zniecierpliwieniem czekam na pierwsze konkursy – powiedział Koudelka. – Nie mogę doczekać się atmosfery, która zawsze towarzyszy zawodom. Skakanie sprawia mi przyjemność, a moje starty od dłuższego czasu uważam za bardzo udane.

Na początku swoich przygotowań Czech nie czuł się zbyt pewnie. Wraz z austriackim trenerem Richardem Schallertem szukali rozwiązań, które pomogłyby zawodnikowi odnosić dobre rezultaty. – Próbowaliśmy nowych technik tak długo, dopóki nie byliśmy z nich całkowicie zadowoleni. A że jestem osobą niezbyt cierpliwą, to z początku bardzo się irytowałem – przyznał 27-latek. Zmiany obejmowały wiązania, buty, a także testy różnych długości nart.

Jeszcze w lecie 27-latek występował w słoweńskich kombinezonach, nad którymi kontrolę sprawował Michal Doležal. Były czeski skoczek, który obecnie pełni funkcję koordynatora sprzętowego, dołączył jednak do polskiej reprezentacji, więc jego rodak rozpoczął współpracę z Markiem Šablaturą. – Miałem drobne obawy, ale jak się okazało niepotrzebnie – przyznał Koudelka. – Wykonaliśmy dobrą robotę, a Mark spełnił wszystkie oczekiwania, jakie miałem względem kombinezonów.

Podczas treningu na małej skoczni w Libercu Koudelka zaliczył upadek. – Starałem się utrzymać narty z dala od ciała, ale popełniłem błąd. Wiało z tyłu i po dłuższym skoku upadłem. Przez miesiąc pauzował. Do treningów wrócił po narodzinach syna, Karla. – Odpocząłem, pozbierałem myśli i najgorsze jest już za mną.

Z czasem wszystkie sprawy udało się poukładać i teraz Czech jest już dużo spokojniejszy. Jego narty mają taką samą długość jak poprzednie, 243 cm, za to buty są twardsze. Zmienił również technikę skakania. – Przez krótki byłem poddenerwowany, ale to już minęło – zapewnił.

Po narodzinach syna, w drugiej połowie lata, Roman Koudelka rozpoczął przygotowania do sezonu zimowego. Pracował z trenerem i miał indywidualne zajęcia na obiekcie w Innsbrucku. – Bardzo mi to pomogło – powiedział Czech. – Dobrze zrobiło mi także skakanie w Lillehammer, gdzie pojawił się pierwszy śnieg i były świetne warunki do testowania nowego sprzętu.

Suma kosztów wyjazdów na letnie zawody i przygotowania Romana Koudelki do kolejnego sezonu wyniosła 350 tysięcy koron. - Większość tych pieniędzy wydaliśmy latem. Zimą dokupimy maksymalnie jeden lub dwa kombinezony. A gdyby ta ilość okazała się niewystarczająca, mogę liczyć na wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu – zdradził.

W minionym sezonie 27-latek z Turnova był jednym z faworytów do sięgnięcia po Kryształową Kulę, gdyż rok wcześniej czterokrotnie wygrywał pucharowe zawody i aż osiem razy stawał na podium. Jak sam przyznał, podczas nadchodzącego sezonu nie będzie odczuwał już takiej presja: - To ogromna ulga. W ubiegłym roku wszyscy oczekiwali ode mnie wielkich sukcesów, co było prawdziwym sprawdzianem dla mojej psychiki.

Planem na nadchodzącą zimę jest dla Czecha zdobycie medalu. Chciałby dobrze zaprezentować się podczas Turnieju Czterech Skoczni, a potem stanąć na podium mistrzostw świata, które odbędą w Lahti. – Będę bardzo szczęśliwy, jeśli uda mi się tego dokonać, ale skoki to zdradziecki sport – przyznał. – Jednak wkrótce rozpoczynam 11. sezon Pucharu Świata w karierze, a to moja szczęśliwa liczba, więc może uda się zrealizować cele.


Joanna Sibińska, źródło: ceskatelevize.cz
oglądalność: (3995) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dervish profesor

  Powiem krótko. Nie spodziewam żebyśmy w tym sezonie dostawali baty od braci Czechów, mało tego nie spodziewam żeby Czesi byli w stanie nawiązać z nami w miarę wyrównana walka w którejkolwiek fazie sezonu. To co było w zeszłym sezonie już se ne vrati.

 • Seven doświadczony

  Tak jak napisał kolega nizej Koudi nie jest typowany jako faworyt. Jak dla mnie będzie znowu końcówka pierwszej dziesiątki lub początek drugiej. Życzę mu jak najlepiej bo to przecież ulubiony zawodnik, ale ma małe szanse na medal, przynajmniej obecnie.
  Aha i jeszcze jedno. "Po narodzinach syna Karla" - wydaje mi się ze to błąd. Jego syn ma na imię Karel a nie Karl (chyba), więc powinno być "Po narodzinach Karela"

 • Janeman profesor

  Ja nie zamierzam obstawiać, w jakiej formie będzie Koudelka i co osiągnie, ale zauważyłem ,że wszyscy w swoich typowaniach Go skreślają. Nie wiem czy słusznie,po świetnym sezonie 2 lata temu , obniżył nieco loty , ale i tak utrzymał się w szerokiej czołówce. Z drugiej strony ten skoczek ma tendencje do "okresowosci" i przeplatania dobrych sezonów bardzo słabymi.
  Ot, kolejna niewiadoma, jak Norwegowie.

 • anonim
  -

  Także uważam, że Koudelka może jeszcze namieszać.

 • anonim

  A ja mu życzę dobrego sezonu. I będzie z tcyh skoczków którzy mogąa pobić jakiś rekord. Prevc tez nie zapowiadał sie na takiego. A Czesi zawsze późno wygrywali.

 • Major_Kuprich profesor
  Nie chcę być złym prorokiem

  Bardzo Koudelke lubię, ale nie wróżę mu sukcesów w nadchodzącym sezonie. To co udało się 2 lata temu - to było coś niesamowitego, po 8 latach Czesi doczekali się skoczka potrafiącego wygrywać konkursy PŚ, trochę w końcówce sezonu opadł z sił, ale koniec końców zaliczył najlepszy sezon w karierze. Rok temu skakał równo, ale z tylko jednym błyskiem, jednak widać było obniżkę formy. W tym roku prorokuje miejsce około 15-20, czyli sezony 2007/2008, 2008/2009, 2010/2011

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).