Inwestycje Finów lekarstwem na kapryśną pogodę w Ruce?

 • 2016-11-23 19:07

Puchar Świata w Ruce k. Kuusamo od lat kojarzy się nie tylko z bajeczną aurą, świętym Mikołajem oraz reniferami, ale także z silnym wiatrem, który niemal rokrocznie torpeduje zmagania najlepszych skoczków świata. Po zeszłorocznej wpadce, kiedy do skutku nie doszedł żaden z zaplanowanych konkursów, włodarze miasta Kuusamo i gospodarze obiektu podjęli działania, które mają zapobiec powtórce z rozrywki.

Wiatr na skoczni w RuceWiatr na skoczni w Ruce

Po tym, gdy Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wykluczyła fińską miejscowość ze wstępnego kalendarza Pucharu Świata, kosztem około miliona Euro, Rukatunturi (HS 142) została zabudowana potężnymi siatkami przeciwwietrznymi, które mają umożliwić bezpieczne przeprowadzanie zawodów nawet przy gorszych warunkach atmosferycznych.

Do istniejących już siatek, które od lat osłaniały skocznię z północy, tym razem obiekt jeszcze szczelniej został otoczony ze strony południowej. Jak relacjonują przedstawiciele komitetu organizacyjnego, dzięki takim posunięciom, skoczkowie nie muszą obawiać się o boczne podmuchy tuż po wyjściu z progu, które w historii omawianych zawodów były powodem kilku niebezpiecznych upadków.

Kolejną nowinką czekającą na skoczków są sztucznie mrożone tory najazdowe jednej z niemieckich firm, która aktualnie montuje je także na przebudowywanej Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Oprócz wiatru o zmiennej sile, przed rokiem dodatkową przeszkodą, niespotykaną dotąd w Laponii, okazały się topniejące tory najazdowe. To właśnie ten nieoczekiwany problem był głównym powodem usunięcia Ruki z prowizorycznego kalendarza PŚ. Po zamontowaniu nowoczesnych torów i otoczeniu zeskoku siatkami, Finowie otrzymali kolejny kredyt zaufania od FIS-u, czego efektem jest przyznanie organizacji zawodów inaugurujących sezon 2016/2017.

Ruka w kalendarzu Pucharu Świata znajduje się nieprzerwanie od sezonu 2002/2003. Od tego czasu w pełnym wymiarze udało się przeprowadzić 19 z 28 zaplanowanych konkursów. Resztę przerywano po pierwszej serii lub definitywnie odwoływano. Wielokrotnie przekładano również kwalifikacje czy serie treningowe.

Po ubiegłorocznej klapie, tym razem prognozy meteorologów wydają się być stosunkowo optymistyczne. Niemal niezagrożona wydaje się piątkowa inauguracja, podczas której termometry mają wskazywać dwie kreski poniżej zera, a średnia siła południowego wiatru ma wynosić 2 m/s. Gorzej sytuacja prezentuje się w przypadku prognoz na czwartek i sobotę. Wówczas średnia siła wiatru ma wahać się od 4 do nawet 7 m/s. Dodatkowo w sobotę ma padać śnieg. Miejmy nadzieję, że wspomniane siatki przeciwwietrzne pozwolą skoczkom rywalizować podczas każdego z trzech dni programu zawodów.

Losy konkursów PŚ w Ruce (HS 142)
SezonI konkursII konkurs
02/03 Dwie serie Dwie serie
03/04 Dwie serie Jedna seria/przełożony
04/05 Dwie serie Dwie serie
05/06 Jedna seria/przełożony Dwie serie
06/07 Jedna seria Odwołany
07/08 Dwie serie Dwie serie
08/09 Jedna seria/przełożony Dwie serie
09/10 Dwie serie Dwie serie
10/11 Dwie serie Dwie serie
11/12 Jedna seria/przełożony Dwie serie
12/13 Dwie serie Dwie serie
13/14 Dwie serie Odwołany
14/15 Dwie serie Dwie serie
15/16 Odwołany Odwołany

Dominik Formela, źródło: inf. własna + YLE
oglądalność: (11427) komentarze: (22)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • OjciecMarek weteran
  @Adam @Adam

  Wiesz, że to nie są pomiary bezpośrednio ze skoczni, tylko z centrum meteorologicznego? Na skoczni mogą być nieco inne warunki...

 • Adam początkujący
  Hanawald

  gdzie masz 10 m/s? wieje maksymalnie 3 m/s http://213.255.162.116/display.html

 • camdene profesor
  ps.

  a to przecież tylko 1 klub ;)

 • camdene profesor
  Ta nacja chyba nie bedzie mieć problemów z niedoborem talentów..

  https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14908399_1229698917076229_6843680134434733228_n.jpg?oh=83a3f4a43a4051fbed594e4fb53f19da&oe=58C95B01

  :)

 • camdene profesor
  Ta nacja chyba nie bedzie mieć problemów z niedoborem talentów..

  https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14908399_1229698917076229_6843680134434733228_n.jpg?oh=83a3f4a43a4051fbed594e4fb53f19da&oe=58C95B01

  :)

 • anonim
  Pogoda

  Aktualnie wiatr w porywach do 7m/s o 10 było 9m/s zobaczymy po południu

 • Anyway bywalec
  @Janek145

  Dziękuję za informację, wszyscy mogą spokojnie zaplanować coś innego na dziś i sobotę, czy poinformowałeś już o tym organizatora? W Ruce jeszcze podobno nie wiedzą, że zawody się nie odbędą, rzecznik prasowy zawodów podał, że cały czas "czekamy na telefon od Janka z Polski".

 • camdene profesor
  @mateusz3951

  aby jeden konkurs jutro udało się rozegrać..zrobią pewnie 1 serię treningową,kwale i konkurs. Wszelkie źródła mówią,że jutro będą dobre warunki choć wiadomo-nikt dokładnie nie wie jakie będą warunki bo to się cały czas zmienia. Ja mogę czekać spokojnie i do konkursów za tydzień-mi po prostu byłoby szkoda samych skoczków,którzy lecieli tam,czekali godzinami na lotniskach,przesiadali sie x razy żeby rozpocząć ten sezon a tu klapa. Gdyby nie wyszedł chociaż 1 konkurs to pewnie byłoby ostatnie Kuusamo w PŚ.

  Są tam niby jakieś siatki przy zeskoku no ale 5m/s prognozowane wstępnie na dzisiaj to i tak dużo..Jutro jak sprawdziłoby się to 1 m/s to oglądalibyśmy ładne zawody :)

 • mateusz3951 weteran

  Przy wietrze 7 m/s rozegranie zawodów nie będzie możliwe. Jedyną możliwością w takim przypadku będzie zatem rozegranie 2 konkursów w piątek, natomiast taki wariant wydaje się być mało prawdopodobny, a wręcz niemożliwy.
  Nie sądzę, aby ktokolwiek miał ochotę przekładać konkurs na niedzielę, biorąc pod uwagę możliwe kolejne komplikacje pogodowe.

 • Adam początkujący
  -

  Aktualny wiatr w ruka:
  od 0,1 m/s do 0,6 m/s. Mogły by być tera treningi!

 • Frajertagos bywalec
  Tendencje

  Miejmy nadzieję, że utrzyma się tendencja rozgrywania zawodów od 2010 roku, czyli dwa dokończone konkursy co drugi rok, a skoro rok temu zawodów wcale nie było, to może fortuna wynagrodzi to nam, kibicom interesującym, dokończonym konkursem.

 • Adam początkujący
  Janek

  Myślę, że dzisiaj chociaż jedna seria treningowa się odbędzie. Niestety w sobotę szans nie ma na skoki. No chyba, że siatki pomogą.

 • Janek145 weteran
  Pogoda w Ruce

  No niestety trzeba to sobie śmiało powiedzieć,że dziś i w sobotę zawody się nie odbędą.Dzisiaj wiatr 5m/s,a sobota została jeszcze pogorszona jeśli chodzi o warunki,7 m/s i do tego śnieg.Tu nawet siatki nie pomogą.No ale zobaczymy chcieli cyrk znowu na inaugurację to będą mieli

 • Piotr początkujący
  Wstyd

  Mamy 2016 rok, a na skijumping.pl dalej strona nie jest responsywna i przeglądanie newsów na urządzeniach mobilnych to porażka...

 • papa_s weteran
  Wybudować halę

  Nie ma wiatru. Można by robić piruety niczym w jeździe figurowej...

 • anonim

  @Strzerbaty
  Ale nie ma też sezonu 96/97 w losach konkursów.

 • W_S profesor
  Oby pogoda dopisała

  Kuusamo ma swój magiczny klimat, fajnie tam, zimowo, skocznia fajna, można na niej daleko skakać. Mam nadzieję, że w tym roku zawody będą w miarę sprawiedliwe, pogoda będzie łaskawa, a Polacy wysoko.

 • anonim

  @jajko - ale czytasz no nie? Nieprzerwanie od sezonu 2002/2003...

 • Janeman profesor
  @Janek145

  Mają jakieś plany, żeby robić tam centrum narciarskie na wzór tego w Planicy, natomiast na razie nie ma kto finansować tych pomysłów.

 • Janek145 weteran
  Pogoda w Ruce

  I tak chyba pod względem pogodowym Ruka lepiej wypada niż Harrachov.A tak a propos mamuta w Czechach.Myślicie,że będą coś próbowali zrobić z tej HS-185 czy to już koniec skoków tam?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).