PŚ w Ruce: Premierowe zwycięstwo Domena Prevca, Maciej Kot piąty!

 • 2016-11-25 18:53

Od pasjonujących i pełnych emocji zawodów rozpoczął się nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jubileuszowy, 900. indywidualny konkurs PŚ zakończył się pierwszym w karierze triumfem Domena Prevca (138,5 m i 140,5 m), który wyprzedził Severina Freunda (140 m i 140 m) oraz swojego brata - Petera (143 m i 140,5 m z upadkiem). Wysokie, piąte miejsce zajął Maciej Kot. W finałowej serii wystąpiło pięciu Polaków.

Domen PrevcDomen Prevc
fot. Tadeusz Mieczyński

Pierwsza seria konkursowa była popisem dalekich lotów. Kibice byli świadkami aż dziesięciu prób na co najmniej 140-metrową odległość. Najdalej poszybował Peter Prevc. Dominator poprzedniego sezonu również i w tym nie zamierza zwalniać tempa, lądując w I rundzie na 143 metrze. Drugie miejsce ze stratą ośmiu punktów zajmował Severin Freund (140 m), zaś trzeci był Manuel Fettner (142 m).

Na czwartej pozycji sklasyfikowany był brat lidera, Domen Prevc (138,5 m), natomiast piąty był Maciej Kot. Triumfator Letniego Grand Prix wylądował na 141 metrze i tracił 3,5 punktu do podium. Tuż za Polakiem plasował się Stefan Kraft (137 m), zaś siódmą lokatę zajmował kolejny z Biało-Czerwonych - Piotr Żyła (140,5 m). W czołowej dziesiątce na półmetku rywalizacji znajdowali się również Andreas Kofler (140 m), Karl Geiger (140,5 m) oraz Markus Eisenbichler (140,5 m).

Do finałowej serii awansowało pięciu reprezentantów Polski. Oprócz wcześniej wspomnianych Kota i Żyły, sztuki tej dokonali dwudziesty pierwszy Dawid Kubacki (135,5 m), dwudziesty siódmy Stefan Hula (132,5 m) oraz trzydziesty trzeci Kamil Stoch, który nie ustał próby na odległość 137 metrów.

Swój udział w konkursie już po pierwszym skoku zakończyli trzydziesty siódmy Klemens Murańka (130,5 m) oraz czterdziesty pierwszy Aleksander Zniszczoł (127,5 m), który również przewrócił się po swojej próbie, ale już za strefą oceniania przez sędziów.

Pierwszą serię konkursową rozpoczęto z 8. belki startowej. Po skokach trzydziestu zawodników skrócono rozbieg do 7. platformy.

Finałowa kolejka okazała się wielką huśtawką nastrojów dla rodziny Prevców. Ponownie fenomenalny lot, na odległość 140,5 m, oddał Domen Prevc. 17-latek ze Słowenii utrzymał prowadzenie do momentu finałowej próby lidera na półmetku, Petera Prevca, który powtórzył wyczyn swojego brata. Zdobywca Kryształowej Kuli nie ustał jednak swojej próby, tym samym kończąc zawody "dopiero" na trzeciej pozycji, przegrywając również z drugim Severinem Freundem (140 m). Tym samym Domen Prevc odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, jednocześnie triumfując w jubileuszowym, 900. konkursie indywidualnym tych rozgrywek!

Tuż za podium uplasował się Manuel Fettner (133 m), z kolei na piątej lokacie sklasyfikowany został Maciej Kot. Triumfator Letniego Grand Prix wylądował w finale na 135 metrze, dzięki czemu wyrównał swoje najlepsze dotychczasowe osiągnięcie w zawodach Pucharu Świata. Szóstą pozycję zajął Karl Geiger (136 m), siódmy był jego rodak - Markus Eisenbichler (134,5 m), ósmy Andreas Kofler (133,5 m), dziewiąty Stefan Kraft (133 m), natomiast dziesiąty - Francuz Vincent Descombes Sevoie (135 m).

Dawid Kubacki dzięki próbie na odległość 138 m awansował na szesnastą pozycję. Miejsca w czołowej dziesiątce nie utrzymał Piotr Żyła (128 m), który spadł na siedemnaste miejsce. Kamil Stoch (136 m) ostatecznie był dwudziesty szósty, a lokatę niżej uplasował się Stefan Hula (131,5 m).

Finałowa runda zawodów rozpoczęła się z 7. platformy, zaś po Michaela Hayboecka skrócono rozbieg do 6. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Domen Prevc (100 pkt.) przed Severinem Freundem (80 pkt.) i Peterem Prevcem (60 pkt.). Piąte miejsce zajmuje Maciej Kot (45 pkt.), który tym samym nie będzie musiał kwalifikować się do następnych zawodów.

Pierwszym liderem klasyfikacji Pucharu Narodów została reprezentacja Niemiec (193 pkt.), która wyprzedza ekipy Słowenii (169 pkt.), Austrii (135 pkt.) i Polski (83 pkt.).

Na sobotę zaplanowano drugi konkurs Pucharu Świata w Ruce. O godzinie 14:30 czasu polskiego mają rozpocząć się kwalifikacje, z kolei o 16:00 naszego czasu - pierwsza seria zawodów. Niestety, prognozy pogody nie są najlepsze.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL Pucharu Świata >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (48282) komentarze: (351)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Janush weteran

  miało być "twoje zestawienia" za szybko piszę, ech...

 • Janush weteran
  @bardzostarysceptyk

  Również cenię sobie swoje zestawienia i absolutnie na ciebie nie najeżdżam, wręcz przeciwnie - uważam za jednego z bardzie ogarniętych użytkowników tej strony.

  Sugerujesz bym zrobił własne zestawienie? To nie takie proste, bo uważam, że przy ocenie występu danej reprezentacji należy uwzględniać też występy innych nacji. Bo np. jak takie Niemcy czy Słowenia zdobędą w konkursie około 250 pkt, to niewiele do podziału zostanie reszcie. Dlatego nie ma co się trzymać sztywnych reguł w tym przypadku.

  Zdobycz punktowa poniżej 100pkt niekoniecznie musi być występem słabym. Występ słaby mieli wczoraj Norwegowie, my mieliśmy poniżej przeciętnej.

  Dobra, przypominam, że to luźne ramy (uwzględniające 7osobowy limit)

  występ beznadziejny - poniżej 50pkt
  występ słaby - 50-80 pkt
  występ przeciętny - 80-120pkt
  występ dobry - 120-160 pkt
  występ bardzo dobry - 160 -200 pkt (przy takim wyniku istnieje już spore prawdopodobieństwo bycia najlepszą drużyną w konkursie)
  występ cud, miód, malina - powyżej 200

  Tak naprawdę rzadko kiedy którejkolwiek drużynie udaje się osiągnąć drużynowo w konkursie powyżej 200 pkt.

  Pozdrawiam.

 • anonim
  bolesna prawda

  prawdopodobnie skoczy dziesięciu skoczkow bdziemy czekać na 11 godzine bo napiszą komunikat ze za 60 minut wznowią a i tak po długim czekaniu odwołają

 • zibiszew weteran
  wiatr

  Wiatr poniżej metra/sek w tej chwili na skoczni wiec czemu miało by być zagrożenie skoków, jeśli będzie tak jak teraz?

 • anonim
  emil i inni

  no dobra. Miejmy nadzieję, że się uda chociaż jedną serię zrobić. Jak tak to coraz pozzniej ma byc to tym gorzej, wiec moze kwalifikacje się odbędą chociaż i jednoseryjny konkurs. W takim razie moje pytanie czy jakaś stacja wgl transmituje kwalifikacje? eurosport nie, wiec w zadna Polska, ale moze jakas niemiecka? norweska? czeska? mógłby ktos to sprawdzić?

 • EmiI profesor
  @Wasz

  Kombinatorzy właśnie skoczyli próbną, zaraz zaczną skakać konkurs. Próbna była trochę loteryjna, ale przebiegła bez większych przeszkód. Wg prognoz później ma nie być gorzej,

 • anonim
  BĘDĄ DZIŚ SKOKI CZY NIE?

  Panowie wie ktos jak tam z wiatrem? jaka szansa, że dzis konkurs sie odbędzie?

 • adam70223 stały bywalec
  Anyway

  Dobra oddaje ci honor. Ale co nie ulega wątpliwości, że miało wiać mocno, a wieje słabiej. Może siatki na skoczni pomagają Bo kombinacja bez problemów skończyła serie próbna!

 • Anyway bywalec
  @adam70223

  No popatrz, wczoraj pisałeś mi brednie o 10m/s i że konkurs się nie odbędzie, a na moje odpowiedzi, że bredzisz, wyzywałeś od upośledzonych.

 • adam70223 stały bywalec
  Stoszek

  Nie ma problemów z wiatrem. Kombinacja norweska skacze i wieje do 1 m/s. Siatki działają na skoczni!

 • Anyway bywalec
  @Dere

  Jakoś się nie zmartwiłem, wyniki Polaków wczorajszego konkursu wytypowałem prawidłowo już miesiąc temu. A, przepraszam, pomyliłem się o jednego zawodnika, bo Hula mnie zaskoczył że wszedł do trzydziestki (dawałem im 1 w TOP10 i 2-3 w TOP20-TOP30). A dzisiaj będzie słabiej niż wczoraj, minimalnie, ale słabiej.

  Co do tekstów o "wiaterku" - przed wczorajszym konkursem pisałem, że jak bańka pęknie (tutaj były wpisy, że dwóch Polaków na podium będzie:), to pojawią się teksty o "spokojnym wejściu w sezon". Teraz przewiń sobie komentarze w dół i poczytaj, ile takich wpisów jest.

 • Stoszek profesor
  @k_s_n

  Dzisiaj nie będzie skakania więc lepiej nie będzie

 • anonim
  @Ktoś

  nie zgadzam się iż Polska równa się z nimi. Decydują detale i sędziowanie na ich korzyść. Austria już wcale nie taka potęga jaka była

 • Anyway bywalec
  @Adam

  Musisz być zabawnym człowiekiem, jeśli realna ocena naszych to wg ciebie upokarzanie się. Słyszałeś kiedyś o odmiennych opiniach? Jak dorośniesz, to może usłyszysz. Gdybyś był mniej dziecinny, użyłbyś magicznego IGNORUJ WPISY TEGO UŻYTKOWNIKA, a nie produkował się szczeniackim tekstem.

 • anonim
  Anyway

  Zmartwię cię, ale nikt nie ma pojęcia co dzisiaj będzie. A teksty typu "dzisiaj zrzucicie na wiaterek" zostaw sobie po konkursie.

 • Adam stały bywalec
  Anyway

  Człowieku radzę ci wyjść z tej strony. Tylko sie upokarzasz pisząc swoje komentarze.

 • Anyway bywalec
  @k_s_n_

  Zmartwię cię, ale dzisiaj będzie gorzej. A teksty o "spokojnym wejściu w sezon", wygłaszane zwłaszcza przez tych, którzy widzieli pięćdziesięciu Polaków na podium przed konkursem, są tak zabawne, że nie wymagają komentarza. Wczoraj spokojne wejście w sezon, dzisiaj zrzucicie na wiaterek:).

 • zibiszew weteran
  bardzostarysceptyk (weteran)

  Wiem że się nie przejmujesz "gadką" na swój temat.Ja mogę powiedzieć że chociaż nie zawsze się z Tobą zgadzam, to zawsze chętnie czytam Twoje zestawienia.A swoją drogą wie ktoś coś o jozku_skibku?

 • kibic_skokow_narciarskich_ doświadczony

  To było takie spokojne wejście w sezon Polaków. Dzisiaj będzie jeszcze lepiej.

 • IchBinDa weteran

  @yyy
  Gwoli ścisłości: mogliśmy, ale z przyczyn znanych tylko trenerom - nie skompletowaliśmy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl