W drugi dzień świąt Mistrzostwa Polski na Wielkiej Krokwi

 • 2016-12-12 16:39

Już 26 grudnia, czyli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, niemal tradycyjnie najlepsi polscy skoczkowie narciarscy wezmą udział w Mistrzostwach Polski. W tym roku rywalizacja odbędzie się na zmodernizowanej Wielkiej Krokwi w Zakopanem, dla której będzie to próba generalna przed zawodami Pucharu Świata (21-22 stycznia 2017). Dziś Polski Związek Narciarski opublikował oficjalny program zawodów.

Mistrzostwa Polski będą ostatnim sprawdzianem formy reprezentacji Polski przed zbliżającym się wielkimi krokami 65. Turniejem Czterech Skoczni. W zawodach wezmą udział czołowi polscy skoczkowie, którzy mają za sobą bardzo udaną inaugurację w nowym sezonie Pucharze Świata. Biało-Czerwoni wygrali konkurs drużynowy w Klingenthal, zaś wczoraj Kamil Stoch i Maciej Kot zajęli dwie czołowe lokaty w zawodach w Lillehammer.

Tytułu mistrza Polski, wywalczonego w marcu w Wiśle, bronić będzie Maciej Kot. Trzeci zawodnik aktualnej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wyprzedził wówczas drugiego Stefana Hulę i trzeciego Kamila Stocha.

Organizatorzy Mistrzostw Polski nie będą sprzedawać biletów na zawody. Kibice będą musieli jednak pokryć standardowe opłaty za wejście na obiekt, pobierane przez Centralny Ośrodek Sportu.

Transmisję z Mistrzostw Polski przeprowadzi Telewizja Polska, która pokaże cały konkurs na antenie TVP Sport. Dodatkowo, TVP1 będzie transmitować drugą serię zawodów.

PROGRAM ZAWODÓW:

Poniedziałek, 26.12.2016
11:00 – Odprawa techniczna
12:45 – Seria próbna
13:45 – Pierwsza seria konkursowa


Adam Bucholz, źródło: Alicja Kosman/PZN
oglądalność: (6924) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • dervish profesor
  Hierarchia

  Jeżeli patrzeć na wyniki w dotychczasowych konkursach PŚ to wygladało to tak:

  1.Kot,Kot,Stoch,Stoch,Stoch
  2.Kubacki,Żyła,Kot,Kot,Kot
  3.Zyła,Kubacki,Kubacki,Kubacki,Kubacki
  4.Stoch.Stoch,Hula,Żyła,Hula,
  5.Hula,Hula,Żyła,,Hula,Żyła(dsq)
  6.Murańka,Zniszczoł,Murańka,Murańka,Zniszczoł
  7.Murańka,ZniszczołZniszczoł,Zniszczoł,Murańka

  Powyższe zestawienie ma obrazować realny poziom poszczególnych skoczków dlatego nie uwzględnia dsq Żyły.
  Kolejność w pierwszych dwóch konkursach może być i raczej jest nieco zaburzona przez upadek Stocha i jego konsekwencje w dniu następnym.
  Gdtby nie brać pod uwagę konkursów w Ruka gdzie upadek Stocha zaburzył właściwą hierarchię to ta hierarchia wygląda tak:

  1.Stoch
  2.Kot
  3.Kubacki
  4-5.Hula,Żyła
  6.Murańka
  7.Zniszczoł

 • dervish profesor

  Mówiąc prosciej:
  Konkursy PŚ pokazały jaka jest hierarchia w polskich skokach. Na podstawie 6 konkursów na rozgrywanych na rożnych skoczniach i różniących się loteryjnością można powiedzieć, że jest to hierarchia bardzo stabilna. A wygląda ona tak:

  Stoch,Kot
  Kubacki
  Hula,Żyła

  W normalnych warunkach a nawet nieco loteryjnych ale skompensowanych przelicznikami możliwe są przetasowania pomiędzy drugą i trzecią linią powyższego zestawienia. Do pierwszej linii raczej nikt się nie powinien wedrzeć.

  To samo dotyczy pary Murańka-Zniszczoł pod nieobecność Ziobry nikt oprócz nich nie powinien ingerować w walkę o pozycje 6-7 (zawody PK pokazały, że nie ma wystarczająco dobrych kandydatów którzy są gotowi by takiej ingerencji dokonać) podobnie jak oni raczej są bez szans by nawiązać walkę z wyżej klasyfikowanymi kolegami czyli Hulą, Mateją i Kubackim.

  Ale to wszystko dotyczy normalnych warunków. Wiatry pozbawione kompensacji mogą doprowadzić do rożnych niespodziewanych przetasowań. W każdych zawodach MP kilka takich niespodzianek mieliśmy.

 • dervish profesor

  Wyniki MP jak zwykle nie będą zbyt miarodajne i jak zwykle będzie kilka niespodzianek. Powód? Brak rekompensat wietrznych. W tej sytuacji przewidywalność i reprezentatywność wyników zależy od stabilizacji warunków wietrznych. Niedowiarkowie mieli okazję przekonać się jak bardzo na wynik wpływają zmiany kierunku bądź większe zmiany siły wiatru chociażby podczas ostatnich zawodów PŚ. A jak by kto chciał więcej argumentów to niech przejrzy na przykład wyniki ostatnich konkursów MP.

 • Samo stały bywalec
  Nowe tradycje

  Jest jeszcze jedna nowa świecka tradycja:
  "Organizatorzy Mistrzostw Polski nie będą sprzedawać biletów na zawody. Kibice będą musieli jednak pokryć standardowe opłaty za wejście na obiekt, pobierane przez Centralny Ośrodek Sportu."

 • anonim
  cena

  Jaka jest ta cena za wejscie w końcu?

 • Nowyskoczek5 profesor
  Podium w Zakopanem wedlug mnie.

  1.Stoch
  2.Kot
  3.Kubacki

 • EmiI profesor
  @Kolos

  Też tak pomyślałem, po chwili doczytałem że przy senior nie ma krzyżyka i że to mistrzostwa juniora C i młodszych. No i oprócz kobiet mistrzostwa w kombinacji.

 • Kolos profesor
  Emil

  To dziwne ja patrzę w kalendarz zawodów PZN, świeżo ściągnięty z ich strony i tam jak byk w marcu 2017 są MP w Szczyrku, z reszta także MP kobiet jest wtedy zaplanowane. Oraz drużynowe MP.

 • papa_s weteran
  @Janeman

  Z Chaosu zrodziła się nowa świecka tradycja. No może nie do końca świecka ale na pewno narodowa: próbujemy ogarnąć bałagan za pięć dwunasta.

 • Janeman weteran
  @Kolos

  Od 2011 nie doszły do skutku, natomiast czasem były planowane i nie odbyły się ze względów pogodowych , a w innych latach w ogóle nie były planowane.Czyli ten względny porządek od 2011 wyniknął niejako przypadkiem , bo PZN planował chaos ;)

 • EmiI profesor

  Jednak nie będzie MP w Szzyrku, źle popatrzyłem na terminarz. Jedna w marcu też nie ma planowanych MP na dużej.

 • EmiI profesor

  Co ciekawe 2 i 3 dni po MP są planowane mistrzostwa TZN i na Wielkiej i na Średniej Krokwi. A mistrza Polski na dużej skoczni ad 2018 pewnie poznamy w grudniu 2017, a w marcu poznamy pierwszego od 6 lat zimowego mistrza Polski na normalnej skoczni (będzie konkurs rangi MP w Szczyrku)

 • Janeman weteran

  Miło ,że TVP poważnie potraktowała te zawody i można je będzie obejrzeć w TV, ale zauważyłem też pewne niepokojące tendencje podczas transmisji PŚ. Jest dużo więcej reklam niż w ubiegłym sezonie ,co wydaje się zrozumiałe-wyniki robią koniunkturę, ale powoli zaczyna się to ocierać o patologię ,gdyż czasem w przerwie przełączają się do studia "eksperckiego" tylko po to, żeby zaprosić na kolejną serię. To może zrezygnować ze studia ?
  W niedzielę ledwo zdążyli na drugą serię i zaczynam się obawiać, że niedługo powróci niechlubny zwyczaj sprzed lat kilku, gdy nagminnie spóźniano się na 2-3 skoki drugiej serii...
  I najgorsza moim zdaniem rzecz, po roku przerwy (jak ja byłem mile zaskoczony, gdy tego w ubiegłym sezonie zaniechano!) powróciło przerywanie transmisji z zawodów, by pokazać jakąś nieistotną, lub nawet istotną, ale mogącą poczekać na swoją kolej rozmowę.Tak nie powinno się robić- to strasznie przeszkadza w śledzeniu zawodów.
  ps.Nie piszcie "to obejrzyj na Ojroszporcie", bo po pierwsze nic to nie wnosi do dyskusji, po drugie nie zawsze mam możliwość wyboru, a po trzecie mam prawo wymagać choćby minimum profesjonalizmu od publicznego nadawcy.

 • Kolos profesor
  Janeman

  Na normalnej skoczni nie było MP od 2011 roku. I wtym aż takiego bałaganu nie ma.

  Natomiast nie rozumiem po co PZN robi MP 2017 26 grudnia 2016??

  To tylko rodzi bałagan.

  Co ciekawe to bodaj 3 lub 4 podejście do zrobienia takiego bałaganu jednak zawsze ostatecznie zawody świąteczne odwoływano. Może i tym razem do skutku nie dojdą...

 • Janeman weteran

  W ostatnich latach panuje spory bałagan, jeśli chodzi o Mistrzostwa Polski.Raz rozgrywane są tylko na skoczni dużej, innym razem również na normalnej, więc trudno potem porównywać osiągnięcia skoczków "na krajowym podwórku".
  Teraz też w roku 2016 poznamy Mistrza Polski a.d.2017 (bo chyba nie na sezon 2016/17-Mistrzostwa Polski były zawsze datowane rocznikowo, nie sezonami ).Ciekawe co dalej ? Będziemy czekać do Lutego/Marca 2018 na mistrza a.d 2018 , czy też poznamy go w Grudniu 2017 ?

 • Stinger profesor

  A ja myślę, że to jak zwykle narzekanie bo Polacy w zasadzie nigdy nie byli w formie na TCS-ie.
  Czasu na odpoczynek i trening będzie sporo, a więc jeden dzień skoków nie wiele zmieni.
  Jeśli Kamil Stoch i Maciej Kot będą w formie to nawet skacząc na MP będą bić się o triumf w całym TCS-ie ale jeśli forma Stocha i Kota będzie słabsza to na pewno nie dlatego, że skakali na MP bo równie dobrze wtedy mógłby być jakiś mityczny trening i na jedno by wyszło.

 • neonek18 weteran

  Ja wiem że MP w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia to tradycja,ale PZN mógłby dać jeden dzień więcej odpoczynku świątecznego skoczkom przed maratonem TCS.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl