TCS w Innsbrucku: Tande wygrywa i zostaje liderem cyklu, Stoch czwarty

 • 2017-01-04 16:39

Daniel Andre Tande zwyciężył w loteryjnym, jednoseryjnym trzecim konkursie 65. Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Reprezentant Norwegii triumfował po skoku na odległość 128,5 m, jednocześnie zostając nowym liderem cyklu oraz Pucharu Świata. Czwarte miejsce zajął Kamil Stoch (120,5 m). Pucharowe punkty zdobyło pięciu Polaków.

Daniel Andre TandeDaniel Andre Tande
fot. Tadeusz Mieczyński
Jewgienij KlimowJewgienij Klimow
fot. Tadeusz Mieczyński

Środowa rywalizacja na Bergisel rozgrywana była w wyjątkowo loteryjnych warunkach wietrznych, jak również na źle przygotowanym zeskoku skoczni. Szczęście uśmiechnęło się do Daniela Andre Tande. Reprezentant Norwegii poszybował na odległość 128,5 m. Zwycięzca z Garmisch-Partenkirchen triumfował w Innsbrucku z przewagą 2,6 pkt. nad swoim rodakiem, Robertem Johanssonem (133 m), dla którego to pierwsze pucharowe podium w karierze. Podobnie jak dla Rosjanina Jewgienija Klimowa, który z wynikiem 127 m zajął trzecie miejsce.

Pomimo początkowej niepewności, na starcie zawodów pojawił się Kamil Stoch. Poobijany po upadku w serii próbnej, lider reprezentacji Polski oddał, przy niekorzystnych warunkach wietrznych, lot na odległość 120,5 m i zajął czwartą pozycję. Piąte miejsce zajął Norweg Andreas Stjernen (122,5 m), który wyprzedził dwóch kolejnych Biało-Czerwonych - szóstego Macieja Kota (121 m) i siódmego Piotra Żyłę (121 m), ex aequo z Austriakiem Manuelem Fettnerem (120 m).

Czołową dziesiątkę zawodów uzupełnił podopieczny Łukasza Kruczka, Sebastian Colloredo (122,5 m) oraz - biorący udział w swoim setnym konkursie TCS - Noriaki Kasai (125,5 m).

Zmagający się z grypą żołądkową, Austriak Stefan Kraft zajął osiemnastą pozycję po skoku na odległość 116 m.

Pucharowe punkty zdobyło jeszcze dwóch Polaków. Siedemnaste miejsce zajął Dawid Kubacki (115 m), a dwudzieste trzecie - Jan Ziobro (115 m), dla którego to pierwsze miejsce w czołowej "30" zawodów PŚ w tym sezonie.

Klemens Murańka (108,5 m) zakończył zawody na 41. miejscu. Lokatę niżej znalazł się Stefan Hula, który przegrał z warunkami wietrznymi (+15 pkt. bonifikaty), uzyskując odległość 100,5 m.

Zdyskwalifikowany za nierozpoczęcie swojej próby na zielonym świetle został Austriak Stefan Huber. Była to decyzja trenera Floriana Liegla, który nakazał swojemu zawodnikowi opuszczenie belki startowej.

Trwający ponad półtorej godziny, jednoseryjny konkurs rozegrano w całości z 6. belki startowej.

Dzięki dzisiejszej wygranej, Daniel Andre Tande (710,3 pkt.) objął prowadzenie w 65. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Norwegii ma jednak zaledwie 1,7 punktu przewagi nad Kamilem Stochem (708,6 pkt.), który jako jedyny zawodnik ma realne szanse na odrobienie strat do lidera. Trzeci Stefan Kraft (693,7 pkt.) traci już 16,6 pkt. do Tande, a dodatkowo ma tylko 7 punktów przewagi nad czwartym Piotrem Żyłą (686,7 pkt.). Siódmy jest Maciej Kot (665,5 pkt.).

Daniel Andre Tande został również nowym liderem Pucharu Świata. Norweg ma w swoim dorobku 632 punkty, o 36 "oczek" więcej od dotychczasowego prowadzącego, Słoweńca Domena Prevc (596 pkt.). Na trzecie miejsce awansował Kamil Stoch (533 pkt.), zaś na piąte - Maciej Kot (383 pkt.). Piotr Żyła pozostał na dwunastej pozycji (217 pkt.).

Po raz pierwszy w historii reprezentacja Polski została liderem zimowego Pucharu Narodów! Biało-Czerwoni zgromadzili do tej pory 1796 punktów i o zaledwie 6 pkt. wyprzedzają drugich Austriaków (1790 pkt.). Trzecie są Niemcy (1674 pkt.).

Finałowe zawody 65. Turnieju Czterech Skoczni rozegrane zostaną w najbliższy piątek, 6 stycznia, w austriackim Bischofshofen (HS140). Jutro odbędą się kwalifikacje.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Turnieju Czterech Skoczni >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (89732) komentarze: (337)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • PGr doświadczony
  Sklady na PZN

  Muranka dzis nne skacze, po Q jedzie do Titisee

 • Stinger profesor
  @dervish @dervish

  Wczorajszy konkurs mógł potwierdzić, że Hula zbliżył się do Kubackiego lub Dawid spadł nieco do Stefana (aczkolwiek może jeszcze inaczej, Stefan nieco podniósł formę, a Dawid minimalnie ją pogorszył), szkoda tych warunków bo Stefan jest w formie na drugą dziesiątkę i to nawet jej połowę.
  Mimo wszystko Janek i tak musi skakać lepiej bo jeśli nie zapunktuje w Bischofshofen i później w Wiśle to znając życie dalej na PŚ będzie jeździł skoczek Horngachera, a więc Murańka.

 • Man_of_the_Day bywalec
  ...

  Wczorajszy konkurs pokazał, że Hofer & Spółka - wbrew wielu opiniom i podejrzeniom - nie mają zamiaru pomagać swoim rodakom, skoczkom. Obecny Dyrektor Pucharu Świata to typ zimnego urzędnika i... chyba dobrze. Mimo, iż ten konkretny konkurs niewiele miał wspólnego ze sprawiedliwą rywalizacją.

 • FunFact weteran

  Maeaettae powinien grać w totka, dziś osiągnął 4-ty najlepszy wynik w karierze, w tym trzeci raz podczas loterii wietrznej.

  Do tego warto dodać, że w karierze z 236 punktów aż 58 zdobył w Innsbrucku (blisko 25%).

 • monia866 doświadczony
  Beznadziejny konkurs i cała \"otoczka\";(

  Choroby i kontuzje "zmogły" czołowych zawodników,(tylko Stoch i Tande zajęli b.dobre miejsca mimo swoich "niedyspozycji").Do tego brak sztucznego oświetlenia (standart na współczesnych obiektach,nawet w "zacofanej" Polsce;),źle przygotowany zeskok-ogranizatorzy powinni zostać "pociągnieci" do konsekwencji,to przez ich Kamil i Alterburger się przewrócili. Pomyślano o plastronie i torcie dla Kasaiego na rocznicę jego 100-tnego występu w TCS,ale o przygotowaniu równo zeskoku już nie;(

  Mało ludzi na trybunach,pewnie wcale nie ma dzisiaj w Austrii dnia wolnego (jak sugerowali niektórzy na forum;).Trzech Króli tak,ale nie dzisiaj;)

  Ponadto Maciej Kot narzekał na jedzenie.Ktos powie ,że on ciągle na coś narzeka,ale jesli naprawdę" czekały" na nich tylko suche bułki i woda ( a dlaczego miałby kłamać;),to "dieta" rodem z czasów II wojny.Podobno bez zapasów papryki byłoby ciężko;)

  Reasumując; wstyd dla organizatorów. W tej rzekomo dużo biedniejszej Polsce,na zawodników zawsze czeka dobry hotel (w Wiśle nawet bardzo dobry;),catering,dobrze naśnieżona i "wygładzona"skocznia ze sztucznym oswietleniem (każdy mówi,że to właśnie wieczorne konkursy są najbardziej"magiczne";) oraz najlepsi kibice;) Wiadomo,nad takim tłumem trudno "zapanować" i zdarzaja się "wpadki"(jak te z biletami),ale ogólnie organizacja stoi na b.wysokim poziomie i jeszcze inne kraje moga się od nas uczyć (tak tez stwierdził M. Kot w w wywiadzie;)

 • dervish profesor
  Hierarchia polskiej kadry startującej w PŚ.

  Po Insbrucku Kolejnosc w rozegranych dotychczas konkursach PŚ wygladała tak:
  1.Kot,Kot,Sto,Sto,Sto,Sto,Sto|Sto,Sto,Sto
  2.Kub,Żył,Kot,Kot,Kot,Kot,Żył|Żył,Zył,Kot
  3.Zył,Kub,Kub,Kub,Kub,Hul,Kot|Kot,Kot,Żył
  4.Sto.Sto,Hul,Żył,Hul,Kub,Kub|Kub,Hul,Kub
  5.Hul,Hul,Żył,Hul,ŻYŁ,Żył,Hul|Hul,Kub,Zio
  -------------------------------------------------------------------
  6.Mur,Zni,Mur,Mur,Zni,Zni,Mur|Mur,Zio,Mur
  7.Zni,Mur,Zni,Zni,Mur,Mur,Zni|Zio,Mur,Hul

  Po dzisiejszym konkursie trudno wyciągać wnioski odnośnie ewentualnych zmian w hierarchii.
  Ziobro potwierdza, ze jest wyraźnie lepszy od Murańki, a Kubacki, ze na razie pożegnał się z miejscem na krajowym podium.

  Moja hierarchia:
  1.Stoch
  --------------
  2.Żyła
  3.Kot
  --------------
  4.Kubacki
  5.Hula
  --------------
  6.Ziobro
  --------------
  7.Murańka

 • dervish profesor
  @dervish @dervish

  Miejsca na drużynowym podium po 11 konkursach:

  1.POL (6,2,2)
  2.AUT (5,1,3)
  3.GER (0,6,5)
  4.NOR (0,2,0)
  5.SLO (0,0,1)

  Gdyby za drużynowe wyniki przyznać punkty PŚ w ilości takiej jak przyznaje się za drużynówki to "drużynowy PŚ" wyglądałby tak:

  1.POL 3950 pkt
  2.AUT 3750
  3.GER 3300
  4.NOR 2750
  5.SLO 2450

 • dervish profesor
  @dervish @dervish


  0.RUK,RUK,*KLI*-,KLI-,LIL--,LIL--,ENG,ENG|OBE,GAP, INS
  =====,=== ,=====,===,===,====,===,====|===,===,====
  1.AUT,AUT,*POL*,POL,POL,POL,AUT,AUT|AUT,POL, POL
  2.GER,GER,*GER*,GER,NOR,AUT,GER,POL|POL,GER,NOR
  3.SLO,POL,*AUT*,AUT,GER,GER,POL,GER|GER,AUT, GER
  -------------------------------------------------------------------------------
  4.POL,SLO,*NOR*,NOR,AUT,NOR,SLO,NOR|SLO,NOR,AUT
  5.NOR,NOR,*SLO*,SLO,SLO,SLO,NOR,SLO|NOR,SLO,SLO

  *KLI* - klasyczny konkurs druzynowy.

  Sporządziłem zestawienie odwzorowujące klasyfikacje wszystkich dotychczasowych konkursów według zasad obowiązujących w konkursie druzynowym (liczą się punkty 4 najlepszych zawodników z danego kraju ). W przypadku nieobecności 4 zawodników w serii finałowej do drużyny zaliczałem punkty skoczka z 1 serii pomnożone przez 2.

 • dervish profesor
  INSBRUCK

  Klasyfikacja druzynowa (4 najlepszych zawodników)

  1.POL 456.7
  2.NOR 455.9
  3.GER 431.3
  -------------------
  4.AUT 419.1
  5.SLO 397.0

  Jak widać Polakom nawet loteria wietrzna nie przeszkodziła. Wiatr zniszczył Hulę ale byli wartościowi zastępcy.

 • Stoszek profesor
  @MSad_ @MSad_

  Kamil chyba nie ma twittera. Ktoś podszywa się pod niego

 • Stoszek profesor
  a Domen ma ten konkurs w d...

  Po konkursie żebra o followersy na Instagramie xD

 • SerpensAntiquus bywalec
  @JanekP @JanekP

  Najstarszy, jaki pamiętam, to Kuopio 1996.

 • MSad_ profesor
  Kamil na Twiterza

  bede jutro skakał

  TCS DLA HARNASIA !!!


  PS kolor @czarnegolisa pedalski :P

 • dejw profesor

  Natura nas za bardzo rozpieściła w tym sezonie i postanowiła przywalić takim konkursem, że nic dobrego o nim powiedzieć nie można ;)

  Król Wiatr wrócił triumfalnie na salony, łaskawie i sowicie nagrodził tych których wskazał - dziś jakoś upodobał sobie Norwegów, a najbardziej spodobało mu się okazałe wąsisko prezentowane przez Johansona. Ewidentnie łobuz Hilde musiał maczać w tym paluchy, w kwalach przepada z kretesem to i mu przychodzą potem głupie pomysły do głowy. Ale żeby nie było że Król jest taki pronorweski to tak dla zmyłki dorzucił jeszcze Ruskiego, dawno ich nie było na podium nie było, niech mają. A i tego Jarka jeszcze, co tak się dziwnie jego nazwisko pisze, taki wiaterek mu załatwię jak parę lat temu Ansiemu. Sebek też chce? Proszę bardzo? Romuś? Załatwione. Noriaki? A jemu to załatwimy dyszkę za setkę i tak mi się to opłaci, co nie?
  Ajzenbiśla? A idź Pan w cholerę, Leyhe na ciebie.
  Polacy? A czekajcie no Stochy, Żyły, Koty. Już ja was w Biszo uwalę tak jak tego waszego Stefanka.
  Słoweńcy? Już ja wam kuźwa pokażę co znaczy prawdziwa Domenacja.

  Małżonka Króla, Królowa Biegunka zaczęła przy pomocy środków przeczyszczając dorzucanych do posiłków z mściwą satysfakcją wycinać czerwono-biało-czerwonych i aż strach pomyśleć kto zostanie przy życiu w Biszowshofen. Chyba tylko Aigner i Huber (krąży pogłoska, że Król Wiatr zwrócił się przed konkursem bezpośrednio do Daniela i rzekł mu na ucho: słuchaj, nie ważne jak źle skoczysz, załatwię tego wstrętnego jankesa, który za bardzo zaczął się tu rozbijać i przepychać do Pańskiego stołu i będziesz miał pierwsze punkty. Tylko wiesz, tak dla równowagi, to wspomniałem Lieglowi, żeby odwalił coś przy skoku twojego brata. Umowa stoi? Daniel jak widać się musiał zgodzić).

 • Quavertone profesor

  Za najlepszy komentarz pod newsem o konkursie w ramach TCS też powinien być szampan i kieliszek w nagrodę.

 • Brzozowy stały bywalec
  Klimov

  Rozwala mnie to zdjęcie Klimova z flaszką i kielichem ;)

 • eve744 weteran
  @anonim @czarnylis

  bardzo ladny masz ten kolor, nie masz co narzekać :)

 • atb stały bywalec
  @anonim @czarnylis, 22:03

  heloł, ale sraczkowaty to jest niestety u mnie :(
  Ty masz prześliczny turkus

 • atb stały bywalec
  tło inicjałów

  Nigdy nie wpadłem, żeby rozkminiać, ale teraz zacznę :)

 • Kolos profesor

  Dwie ciekawostki:

  Pośród tych skoczków którzy skakali z wiatrem w plecy (mieli dodane punkty) trzy najwyższe miejsca zajęli Polacy!!!

  We wszystkich 3 konkursach TCS tylko 5 skoczków za każdym razem pasowało się w top 15 . w tym aż 3 Polaków!!!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl