Noriaki Kasai: "Mam lęk przed lataniem"

 • 2017-01-05 11:26

Japoński skoczek przyznaje się do swojego lęku przed lataniem. Niemniej jednak ciężko będzie mu zakończyć karierę. Brakuje w jego kolekcji jeszcze jednego ważnego trofeum.

W 1992 roku, dwa lata przed narodzeniem aktualnego lidera Turnieju Czterech Skoczni oraz klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Daniela – Andre Tandego, Noriaki Kasai odniósł swój pierwszy wielki sukces – jako 19-latek wygrał Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. 25 lat później, w wieku 44 lat, Japończyk zajmując w jednoseryjnym konkursie w Innsbrucku 10. miejsce po próbie na odległość 125,5 m stał się pierwszym skoczkiem w historii mającym na koncie 100 występów w konkursach należących do cyklu TCS. Przy aplauzie 20 000 fanów oraz rozwiniętym czerwonym dywanie, otrzymał tort oraz okazjonalny plastron startowy z numerem 100. Ten wyjątkowy jubileusz został okraszony najlepszym wynikiem Kasaiego w tym sezonie – po raz pierwszy pojawił się w czołowej dziesiątce.

Aby móc wyobrazić sobie wymiary kariery Japończyka, można przenieść się myślami na moment do grudnia roku 1988, kiedy to debiutował w Pucharze Świata na skoczni w Sapporo. Berlin wówczas był wciąż podzielony murem, ojciec George’a W. Busha został właśnie wybrany na prezydenta USA, a na podium konkursów PŚ w tamtych czasach nie stali zawodnicy pokroju Stocha, Tandego czy Krafta, lecz Jens Weissflog, Matti Nykänen, czy też Dieter Thoma.

Sen o olimpijskim złocie

– Moim celem jest, aby wygrać konkurs Pucharu Świata jeszcze w tym roku. Za to największe marzenie to wygranie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich – powiedział Kasai przed swoim wielkim jubileuszem.

– Kocham skoki narciarskie. Będę skakać tak długo, jak tylko pozwoli mi zdrowie – oświadczył japoński weteran. Wspominał, że zamierza być aktywnym sportowcem aż do 2026 roku. Wtedy, w wieku 54 lat będzie miał możliwość konkurowania z synami skoczków, którzy nie mogli pokonać go teraz. Jest daleko od myśli o rezygnacji. Ciągle zasiada na belce startowej, marząc o zdobywaniu najwyższych laurów. Upływający czas nie stanowi dla niego przeszkody. – Jeśli chodzi o złoto igrzysk, mam jeszcze szansę w roku 2018 – albo w 2022. A jeśli to się nie uda, to pozostaje rok 2026 – przyznał trzykrotny medalista olimpijski. Ma nadzieję, że Igrzyska Olimpijskie w 2026 r. odbędą się w Sapporo – podobnie, jak w roku 1972, w którym przyszedł na świat.

Noriaki Kasai ukrywał do tej pory pewną tajemnicę. – Mam lęk przed lataniem. Nie na skoczni, ale w samolocie. Nie lubię, gdy coś nie jest pod moją kontrolą. Strach wzrasta wraz z wiekiem. Bardzo dużo podróżuję i obawiam się, że kiedyś może zdarzyć się jakiś wypadek – uważa 44-latek. Niemniej zawsze pokonuje swój strach podróżując po świecie, ponieważ skoki narciarskie są jego wielką pasją. – Jest powód, dla którego to robię – po prostu kocham ten sport – przyznał najstarszy zwycięzca konkursu Pucharu Świata w historii.

Dla podwójnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r. oraz rekordzisty Japonii w długości lotu (240,5 m) głównym bodźcem do działania jest radość, jaką czerpie ze skoków. Pomimo różnych przeszkód oraz zawirowań, które napotyka, nie złości się, nie rezygnuje. On skacze dalej.


Piotr Bąk, źródło: diepresse.com / sport.de / sport1.de
oglądalność: (20387) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • grindavik bywalec
  Loty

  Zawsze mnie ciekawiła 1 rzecz..Czy Japończycy to oni tak co tydzień latają z Japonii w te i we wte na każdy weekend Pucharu Świata czy raczej zatrzymują się gdzieś w Europie na dłuższy czas i tam trenują?
  Bo takie latanie i zmiana stref czasowych musi bardzo męcząca być przecież..no i koszty duże.
  Orientujecie się?

 • Stinger profesor
  @Stinger @Krzysiek987

  Trochę zapomniałem o PŚ w Sapporo i w ogóle o Azji. Teoretycznie nie spodziewam się słabej obsady bo to aż 4 konkursy ale z drugiej strony od razu po Azji MŚ, a więc różnie może być, a tam rzeczywiście Kasai może być mocny.
  Też życzę mu dobrze ale jednak zostaję przy swoim i myślę, że on nie wygra w tym sezonie.

 • NiebywalyMike bywalec

  Życzę mu aby skakał jak najdłużej i przełamywał nadal swoją obawę przed lataniem :)) Takich zawodnikow skoki potrzebują !

 • Toyminator profesor
  -

  Złota OI nie ma już szans zdobyć( no może jest szansa za rok jak naładuje baterie :) ) Potem już koniec. Ale konkurs PŚ może wygrać nawet w wieku 50 lat ;D Od jakiś loteryjny konkurs itp.

 • krzysiek987 weteran
  @Stinger @Stinger

  Może złota IO nie wygra, ale ja uważam, że forma na Pś u siebie będzie mocny

  Życzę mu jak najlepiej.

 • Stinger profesor
  @Stinger @Krakers1

  Nie spisuję go na straty bo to sport i to taki, w którym loteria to nic dziwnego ale ja tak stawiam. Stawiam, że Kasai nie zdobędzie złota IO, a nawet myślę, że nie wygra w tym sezonie konkursu PŚ. Nie życzę mu tego ale nie widzę go jeszcze starszego jako trimfującego na IO...

 • Krakers1 bywalec
  @Stinger @Stinger

  Nigdy nic nie wiadomo, kto by pomyślał, że zawodnik w wieku 42 lat zdobędzie srebro olimpijskiej i w dodatku do złota tracąc niecałe 2 punkty. Więc Kasaiego jeszcze nie spisywałbym na straty.

 • Stinger profesor

  Nie chcę nic mówić ale mam wrażenie, że Kasai nie zrealizuje już swojego marzenia ani nawet celu na ten rok. Niestety jest bez formy i nie łatwo w równych warunkach będzie mu zająć miejsce w TOP 10, a co dopiero zwycięstwo.
  Plusem jest to, że to cel nie na dziś, a na rok więc różnie może być.

  Złoto IO? Mam wrażenie, że Soczi było jego ostatnią szansą. Miał pecha niczym Małysz, trafił na Kamila Stocha, który nawet z gorszym skokiem wygrał drugie złoto.

 • Luk profesor

  Bardzo blisko złota był w Sochi na dużej skoczni. Ostatecznie Stoch mu je zabrał.
  Nie będę mówić, czy zasłużenie, czy nie, ale jednak skok w drugiej serii Kamil miał tragiczny, zepsuty już na samym progu.

 • pawel96 profesor

  LEGENDA, niech skacze jak najdłużej :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).