PŚ w Sapporo: Premierowe zwycięstwo Macieja Kota, ex aequo z Peterem Prevcem!

 • 2017-02-11 10:28

Wielki sukces Macieja Kota! Reprezentant Polski uświetnił 45. rocznicę olimpijskiego złota Wojciecha Fortuny, odnosząc pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w japońskim Sapporo (HS137)! Zakopiańczyk triumfował po skokach na 139 m i 138 m, ex aequo ze Słoweńcem Peterem Prevcem (143 m i 134 m). Trzeci był Austriak Stefan Kraft. W finałowej serii wystąpiło pięciu Biało-Czerwonych.

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu Macieja Kota. Reprezentant Polski poszybował na 139 metr i prowadził z przewagą 3,1 punktu nad drugim Niemcem Andreasem Wellingerem (139 m). Trzeci był Słoweniec Peter Prevc (143 m), który tracił 3,8 punktu do lidera. Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Stefan Kraft (137 m), Markus Eisenbichler (135 m) i Michael Hayboeck (132,5 m).

Siódme miejsce na półmetku zajmował Roman Koudelka (131 m), a ósme - Richard Freitag. Czołową dziesiątkę zamykało dwóch Polaków - dziewiąty Piotr Żyła (129 m) i dziesiąty Kamil Stoch (129 m).

Do finałowej serii awansowało pięciu Polaków. Oprócz Kota, Żyły i Stocha, sztuka ta udała się trzynastemu Janowi Ziobrze (127,5 m) i dwudziestemu dziewiątemu Dawidowi Kubackiemu (117,5 m).

Już na pierwszej rundzie konkursowej swój udział w zawodach zakończył czterdziesty drugi Stefan Hula (114,5 m).

W finale Maciej Kot nie zmarnował szansy na pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Reprezentant Polski poszybował na odległość 138 metrów i odniósł wygraną wspólnie z Peterem Prevcem (134 m). Na najniższym stopniu podium stanął dominator z Oberstdorfu, Austriak Stefan Kraft (139 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Andreas Wellinger (130 m), Roman Koudelka (128 m) i Markus Eisenbichler (123,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Daniel Andre Tande (127 m), zaś na ósmej - Manuel Fettner (130,5 m). Pierwszą dziesiątkę uzupełniło dwóch Polaków - dziewiąty Jan Ziobro (126,5 m) i dziesiąty Piotr Żyła (122 m).

Słabo w finałowej serii spisał się Kamil Stoch. Lider Pucharu Świata z problemami w locie wylądował na 120 metrze i ukończył zawody na osiemnastym miejscu. Dwudziesty trzeci był Dawid Kubacki (119,5 m).

Sobotni konkurs w Sapporo rozegrany został w całości z 10. belki startowej.

Maciej Kot jest ósmym reprezentantem Polski, który odniósł zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Wcześniej tej sztuki dokonali Stanisław Bobak (1 triumf), Piotr Fijas (3), Adam Małysz (39), Kamil Stoch (20), Piotr Żyła (1), Krzysztof Biegun (1) i Jan Ziobro (1).

Zakopiańczyk po raz drugi w karierze stanął na pucharowym podium. Wcześniej zajął drugie miejsce w grudniowych zawodach w Lillehammer. To także 67. zwycięstwo i 157. polskie podium w konkursie indywidualnym Pucharu Świata.

Dzisiejszy triumf Macieja Kota uświetnił 45. rocznicę olimpijskiego złota Wojciecha Fortuny, który swój triumf odniósł również na Okurayamie w Sapporo.

Po raz jedenasty w historii konkurs Pucharu Świata zakończył się wspólnym zwycięstwem dwóch zawodników. Jest to także trzeci przypadek, kiedy jednym ze współtriumfatorów był reprezentant Polski. W 2005 roku w Zakopanem Adam Małysz wygrał ex aequo z Norwegiem Roarem Ljokelsoeyem, zaś w 2013 roku w Oslo Piotr Żyła triumfował wraz z Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata niezmiennie prowadzi Kamil Stoch (1080 pkt.) do którego zbliżają się Daniel Andre Tande (989 pkt.) i Stefan Kraft (980 pkt.). Na piąte miejsce awansował Maciej Kot (697 pkt.), natomiast na dziesiątej pozycji pozostał Piotr Żyła (490 pkt.).

Polacy umocnili się na prowadzeniu w Pucharze Narodów. Biało-Czerwoni mają w swoim dorobku 3913 punktów i wyprzedzają Austriaków (3542 pkt.) i Niemców (3494 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugie zawody na Okurayamie w Sapporo. Początek kwalifikacji o godzinie 0:45 czasu polskiego. Sam konkurs ma rozpocząć się punktualnie o 2 w nocy naszego czasu.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (107340) komentarze: (628)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • monia866 doświadczony
  Ale komentarzy;)

  ciekawe czy po nocnym konkursie też tyle będzie;) To zweryfikuje,kto jest wytrwałym kibicem a kto "niedzielnym";)

 • Wojciechowski profesor
  @dervish @dervish

  Aha, rozumiem, zgadza się.

 • dervish profesor
  @dervish @Wojciechowski

  Ja niczego nie klasyfikuję. Po prostu wrzucam stan oficjalnych rankingów po rozegranym właśnie konkursie. Korei i Ukrainy nie ma gdyż w obecnym sezonie prawdopodobnie żaden skoczek z tych krajów nie uczestniczył w seriach konkursowych.

 • dervish profesor
  @dervish @Wojciechowski

  Ja niczego nie klasyfikuję. Po prostu wrzucam stan oficjalnych rankingów po rozegranym właśnie konkursie. Korei i Ukrainy nie ma gdyż prawdopodobnie żaden skoczek z tych krajów nie uczestniczył w tym roku w seriach konkursowych.

 • dervish profesor
  @anonim @camdene

  Wrzucam bo to są informacje ulotne tak jak aktualna chwila.
  Po rozegraniu kolejnego konkursu trudno będzie ci znaleźć w sieci jak wygladały klasyfikacje po pierwszym konkursie w Sapporo.

 • Wojciechowski profesor
  @dervish @dervish

  Pozwolę sobie delikatnie zauważyć, że skoro klasyfikujesz także reprezentacje bez punktów, to brakuje Ci Korei Południowej i Ukrainy.

 • camdene profesor
  @anonim @dervish

  nie to żeby coś ale dlaczego akurat wrzucasz takie informacje? przeciez mamy to podane jak na tacy pięknie na stronie, raczej 99% użytkowników nie skorzysta z twojej informacji bo jest też ona niezbyt czytelna ;] gdybyś mógł zrobić coś w stylu:"analiza dnia" i napisać coś o top3 konkursu indywidualnego +opis sytuacji w PN byłoby to bardziej przydatne ;) ale oczywiście nic nie bronię ani nie nakazuję.

 • dervish profesor
  fotigrafia dnia - Puchar Narodów

  1 Polska 3913 0
  2 Austria 3542 -371
  3 Niemcy 3494 -419
  4 Słowenia 2508 -1405
  5 Norwegia 2378 -1535
  6 Czechy 645 -3268
  7 Rosja 607 -3306
  8 Japonia 594 -3319
  9 Francja 311 -3602
  10 Finlandia 161 -3752
  11 Szwajcaria 109 -3804
  12 Kanada 47 -3866
  13 Włochy 33 -3880
  14 USA 31 -3882
  15 Estonia 1 -3912
  16 Bułgaria 0 -3913
  16 Kazachstan 0 -3913

 • Madridista98 bywalec
  -

  Do czego to doszło, że pierwszy polak w kwalifikacjach skacze z 40 numerem na 63 skoczków.
  http://medias1.fis-ski.com/pdf/2017/JP/3907/2017JP3907SLQ.pdf

 • marek_malysz stały bywalec
  @Indor_indor @indor_indor

  Zanim zdecydujesz się zobaczyć następne zawody w skokach narciarskich, zalecane jest abyś Ty skonsultował to z lekarzem lub farmaceutą. Skoki narciarskie są niczym Media Markt - wiadomo nie dla ..... (masz prawo tego nie wiedzieć).

 • Pitek30 bywalec
  @Pitek30 @krontsk

  A Może jak nie masz czegoś ciekawego i sensownego do napisania to byś się nie udzielał;)?

 • camdene profesor
  @MarcinBB @MarcinBB

  "Używając Twoich słów "pociskali kompletne bzdury".
  Tym bardziej sie dziwię, że zamiast wyciągnąć wniosek z tej historii, podążasz dokładnie tą samą drogą, co oni.
  Ty też siedzisz w skokach pół życia a wciąż zachowujesz się jak gimnazjalista, który skoki ogląda od ostatniego TCSu. "

  czysty tego przykład. :)

 • MarcinBB redaktor
  @Funfact

  Drogi użytkowniku - bądź dla mnie łaskawy. Przecież te "przepychanki" zawierają jednak dużo merytorycznych stwierdzeń na temat skoków :-)

 • Krontsk bywalec
  @Pitek30 @Pitek30

  A może odbędą się zupełnie bezproblemowe zawody? W każdym razie, Ty tego nie wiesz.

 • Pitek30 bywalec
  pogoda

  Jak tam z pogodą Panie/Panowie ? Jakaś loteriada się odbędzie czy nie ma szans na skakanie?

 • MarcinBB redaktor
  @indor

  "Tylko, jak Maciek zajął miejsce po koniec 20-tki, to wszyscy wróżyli mu koniec dobrego skakania, a jak Stoch skacze cienko, to zawsze wiatr, inna strefa czasowa czy co tam jeszcze.. "

  No właśnie. No i ci "wszyscy" (oczywiście nie wszyscy, bo ja akurat też byłem o Maćka spokojny i podtrzymywałem swoje listopadowe zapowiedzi, że jeszcze tej zimy odniesie swoje pierwsze zwycięstwo) wyszli na kompletnych ignorantów. Używając Twoich słów "pociskali kompletne bzdury".
  Tym bardziej sie dziwię, że zamiast wyciągnąć wniosek z tej historii, podążasz dokładnie tą samą drogą, co oni.
  Ty też siedzisz w skokach pół życia a wciąż zachowujesz się jak gimnazjalista, który skoki ogląda od ostatniego TCSu. I to od austriackiej połowy. NIE DA SIĘ na podstawie jednego konkursu, szczególnie tak wietrznego i na tak kapryśnej skoczni jak Okurayama, stwierdzić u skoczka kryzysu. Ja poczekam na zakończenie weekendu (jeszcze trzy skoki przed nami) na postawienie diagnozy. A i tak nie będzie ona kategoryczna.
  Kategoryczną diagnozę co do zjazdu formy można postawić tylko odnośnie Stefana. I tu obawiam się że nie wygrzebie się z niej już do końca sezonu. Oczywiście chciałbym się mylić. Formę (jaka by ona nie była) Stefana przed Lahti mogło uratować tylko odpuszczenie Azji i spokojne treningi.

 • Stoszek profesor
  @MarcinBB @MarcinBB

  Tutaj indor obiecywał szczekać jak Kamilowi wyjdzie konkurs. Będzie ciekawie :)

 • FunFact weteran
  @Indor_indor @MarcinBB

  Dostajesz pierwsze ostrzeżenie za udział w przepychankach słownych - użytkownik :)

 • MarcinBB redaktor

  Tracisz czas. Znaffcy juz wiedzą po tym jednym konkursie: Kamil wpadł w kryzys, medal w Lahti może pocałować na dobranoc a Kula już własciwie stoi w gablocie u Krafta.
  A jeśli w kolejnym konkursie Stoch będzie w czubie, to znaczy, że na szczęscie udało mu się ten kryzys zażegnać. Oczywiście tylko dlatego, że oni bili na alarm na forum sj, więc Horngacher z Kamilem od nich się dowiedzieli że kryzys jest i że trzeba koniecznie coś z tym zrobić. Oraz co :-)

 • Stoszek profesor
  -

  Wie ktoś czy są szanse na konkurs czy raczej na pewno się odbędzie tylko znowu loteryjnie?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).