PK w Iron Mountain: Zwycięstwo S. Hubera, Murańka drugi!

• 2017-02-26 18:59

Stefan Huber został zwycięzcą pierwszego niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego w amerykańskim Iron Mountain (HS133). Reprezentant Austrii triumfował po skokach na odległość 136,5 m i 132,5 m. Drugą pozycję zajął Klemens Murańka (140,5 m i 133,5 m), który ma realne szanse na wywalczenie dodatkowego miejsca dla Polski na finałowy period Pucharu Świata. Pucharowe punkty zdobył komplet czterech Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii prowadził Austriak Stefan Huber po skoku na odległość 136,5 m. Na drugiej lokacie uplasował się Florian Altenburger (135,5 m), który tracił do lidera 2,4 punktu. Niesamowity skok oddał Klemens Murańka. Reprezentant Polski w swojej próbie osiągnął 140,5 metra i tracił trzy punkty do Hubera.

Tuż za czołową trójką plasował się lider klasyfikacji generalnej – Nejc Dezman (132,5 m), a skład najlepszej piątki uzupełniał Austriak Clemens Aigner, który osiągnął tę samą odległość. Miran Zupancic (127,5 m), będący największym przeciwnikiem Dezmana w boju o końcowy triumf w Pucharze Kontynentalnym, plasował się na jedenastej lokacie.

Klemens Murańka jako jedyny z grona Polaków został sklasyfikowany w pierwszej serii w czołowej dziesiątce. Aleksander Zniszczoł (127,5 m) oraz Jakub Wolny (130,5 m) zajmowali kolejno szesnaste i siedemnaste miejsce. Po uzyskaniu 117,5-metrowego rezultatu, dwudziesty szósty był Bartłomiej Kłusek.

I serię rozpoczęto z 16. platformy startowej. Po skokach trzydziestu trzech zawodników, obniżono ją o dwa poziomy. Sześciu ostatnich skoczków oddało swoje próby już z 13. belki startowej.

W finale Stefan Huber poszybował na odległość 132,5 m, co pozwoliło mu na odniesienie zwycięstwa. Klemens Murańka w drugiej próbie wylądował na 133,5 m i awansował na drugie miejsce, tracąc zaledwie 0,3 punktu do zwycięzcy. Miejsce na podium wywalczył również kolejny z Austriaków, Clemens Aigner, który uzyskał taką samą odległość jak w pierwszej części zmagań – 132,5 m.

Podobnie jak na półmetku, Nejc Dezman (132,5 m) uplasował się ostatecznie na czwartym miejscu. W czołowej piątce znalazł się również Austriak Maximilian Steiner (133,5 m), a tuż za nim został sklasyfikowany wicelider Pucharu Kontynentalnego – Miran Zupancic (136,5 m).

Zajmowaną pozycję po I serii zdecydowanie poprawił Jakub Wolny. 136,5-metrowy rezultat pozwolił naszemu reprezentantowi na awans o siedem lokat i zakończenie rywalizacji na dziesiątym miejscu. Na piętnastą lokatę wskoczył Aleksander Zniszczoł (125,5 m). Gorzej wypadł tym razem Bartłomiej Kłusek. 24-latek osiągnął zaledwie 106,5 m i został sklasyfikowany na dwudziestej dziewiątej pozycji.

Drugą część zmagań rozpoczęto z 13. belki startowej, z której skoki oddało czternastu zawodników. Pozostali skakali z platformy obniżonej o jeden poziom. Minimalna uśredniona prędkość wiatru wyniosła 0,7 m/s, natomiast maksymalna – 2,4 m/s.

Dzisiejszy konkurs pozwolił Nejcowi Dezmanowi na zwiększenie przewagi w klasyfikacji generalnej nad swoim rodakiem Miranem Zupancicem. Różnica, która aktualnie dzieli Słoweńców to 49 punktów. Do czołowej trójki powrócił Clemens Aigner. Austriak wyprzedził Norwega Joakima Aune o zaledwie 1 punkt. Na piątą lokatę spadł Florian Altenburger.

Dzięki wywalczonej dzisiaj drugiej pozycji, Klemens Murańka awansował z siedemnastej lokaty na dwunastą. Zajmowane miejsca poprawili nieznacznie również inni Polacy. Jakub Wolny jest aktualnie trzydziesty siódmy, Aleksander Zniszczoł czterdziesty czwarty, a Bartłomiej Kłusek dziewięćdziesiąty dziewiąty.

W klasyfikacji generalnej szóstego periodu, Klemens Murańka zajmuje szóste miejsce. Obecny układ tabeli (Polaka wyprzedza czterech Słoweńców i Norweg Joakim Aune) zapewniałby naszej reprezentacji możliwość wystawienia siedmiu zawodników w Pucharze Świata.

Ostatni konkurs trwającego periodu PK zostanie rozegrany już o 19:35 naszego czasu w Iron Mountain.