FC w Sapporo: Paschke wygrywa finałowy konkurs, Wąsek cały cykl!

• 2017-03-05 08:27

Pius Paschke został zwycięzcą finałowych zawodów FIS Cup w sezonie 2016/2017 na Okurayamie (HS137) w japońskim Sapporo. Reprezentant Niemiec triumfował po skokach na odległość 132 m i 131 m. Dziewiąte miejsce zajął Paweł Wąsek, który tym samym wygrał klasyfikację generalną cyklu.

Pius Paschke prowadził już po pierwszej serii, w której poszybował na 132 m, dzięki czemu wyprzedzał o 1,8 punktu Shinyę Komabę (133,5 m) oraz o 5,6 pkt. Yuyę Yamadę (130 m). W finale reprezentant Niemiec przypieczętował swoje zwycięstwo lotem na 131 metr. Drugie miejsce, ze stratą 26,1 punktu, zajął rodak triumfatora, Moritz Baer (121 m i 130 m). Na najniższym stopniu podium stanął zawodnik gospodarzy, Shinya Komaba (119,5 m w II serii).

Tuż za czołową trójką sklasyfikowani zostali Yuya Yamada (117,5 m w II serii), Rok Justin (121 m i 124 m) oraz Ren Nikaido (123 m i 116 m). Na siódmej pozycji sklasyfikowany został wicelider cyklu FIS Cup, Yuken Iwasa (111 m i 126 m).

Jedyny Polak w stawce, Paweł Wąsek w pierwszej serii uzyskał odległość 114,5 m i był jedenasty. W finale lider cyklu poszybował na 122 metr i awansował na dziewiątą lokatę. Tym samym Biało-Czerwony utrzymał swoją punktową przewagę i triumfował w klasyfikacji generalnej FIS Cup w sezonie 2016/2017!

W klasyfikacji końcowej FIS Cup 2016/2017 triumfował Paweł Wąsek (542 pkt.) z przewagą 13 punktów nad drugim Japńczykiem Yukenem Iwasą (529 pkt.) oraz 70 pkt. nad trzecim Słoweńcem Aljazem Ostercem (472 pkt.). Siódme miejsce zajął Dominik Kastelik (349 pkt.), a jedenaste - Jan Ziobro (269 pkt.).

Paweł Wąsek jest drugim Polakiem w historii, który triumfował w klasyfikacji generalnej FIS Cup. W sezonie 2014/2015 najlepszy na koniec sezonu "III ligi" okazał się Andrzej Stękała.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej sezonu najlepsi okazali się Niemcy (2664 pkt.) przed Polakami (2364 pkt.) i Austriakami (2145 pkt.).

Zawody w Sapporo stanowiły w całości 7. period sezonu FIS Cup. Dodatkowe miejsca na pierwszy okres startowy Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017 otrzymały reprezentacje Niemiec, Japonii i Słowenii.

Redakcja Skijumping.pl dziękuje Pawłowi Wąskowi i trenerowi Wojciechowi Toporowi za przekazane informacje oraz wyniki konkursu.

• Dolnoslazak stały bywalec

Każdy sukces powinien cieszyć ale patrząc na późniejsze "osiągnięcia" poprzednich triumfatorów cyklu to dobrze to Wąskowi nie wróży.

Brawo. Pozostaje teraz życzyć, by przyszły sezon był jak u Andrzeja, a te następne już nie. No chyba, że Andrzej wróci.

Czyli jednak Kazachowie byli piątą nacją, a tych nacji było dokładnie pięć. Trochę dziwne, że Chińczyków nie było. Podejrzewam, że w następnym sezonie będą już regularnie startowali w FIS Cupach. W PK jednak nie, bo trudno będzie o obsadę taką jak dzisiaj, a z aktywnych jeszcze to tylko Tian ma dożywotnie prawo.

• Stinger profesor
    @molenda @molenda

Teoretycznie tak by było ale w praktyce może organizatorzy zorganizowaliby jakiś piąty kraj. Co prawda wątpię ale skoro Japonia miała organizację finału FIS CUP to myślę, że chcieliby żeby te zawody liczyły się do klasyfikacji generalnej FC ale teraz to tylko gdybanie.
    Mimo wszystko najważniejsze jest, że Wąsek wygrał FIS CUP, a więc zrealizował cel na którym zapewne jemu i trenerowi zależało (gdyby było inaczej pewnie wcale by tam nie polecieli).
    Może przykład dosyć "słaby" ale jeśli Kamil Stoch dociułał by prowadzenie w PŚ do końca to też byśmy cię cieszyli, a nie narzekali na słabszy styl w ostatnim periodzie sezonu także nie ważne jak Wąsek skakał w Sapporo, ważne że cel został zrealizowany, przynajmniej wiemy, że wycieczka zaliczona na plus.

Brawo Paweł Wąsek za triumf w kl. generalnej FIS CUP!
    Co prawda może nie jest to jakieś bardzo prestiżowe trofeum bo to "tylko" 3 liga skoków ale z drugiej strony Paweł jest juniorem, a więc też niby w takiej 3 kadrze... Mimo wszystko dla mnie ten triumf nie byłby obojętny.

Patrząc po wczorajszych wynikach można było zacząć wątpić, że Paweł to wygra i cała ta wycieczka do Japonii okaże się porażką ale trochę szczęścia i mamy po Andrzeju Stękale drugiego zwycięzcę FIS CUP.

Szkoda tylko, że Wąsek nie skakał tak jak potrafi bo nie zwiększył limitu na Letni Puchar Kontynentalny, a dzięki takiemu miejscu on czy inni juniorzy mieliby większe szanse startu w lecie w wyższej lidze niż FC aczkolwiek bardzo liczę, że Wąska ten problem dotyczył nie będzie i on sobie formą wywalczy miejsce z posiadanych już limitów.

• pawel96 profesor

Gratulacje dla Wąska za wygraną w całym cyklu, po wczorajszym dniu można było w to wątpić.

Szkoda, że nie było Chińczyków i słabszych Koreańczyków, zyskaliby prawo startu w PK.

• Oreo profesor

Pamiętajcie, że Paweł był po długiej podróży... pewnie w klasie super-ekonomicznej ;) Już samo to może usprawiedliwiać nie najlepszy występ.

• sheef profesor
    FIS Cup w skokach narciarskich mężczyzn

Poniżej zestawienie wszystkich zdobywców Pucharu FIS w skokach narciarskich mężczyzn od początku jego istnienia (kolejno: sezon - imię i nazwisko zwycięzcy (kraj pochodzenia) - liczba zwycięstw w sezonie (liczba podium w sezonie)):