PŚ Pań w Oslo: Yuki Ito wygrywa finałowe zawody

• 2017-03-12 11:58

Yuki Ito została zwyciężczynią finałowego konkursu Pucharu Świata pań w norweskim Oslo (HS134). Reprezentantka Japonii triumfowała po skokach na odległość 130 m i 124,5 m. Drugie miejsce zajęła zdobywczyni Kryształowej Kuli - Sara Takanashi, a trzecie - zawodniczka gospodarzy, Maren Lundby.

12.03.2017 - Podium klasyfikacji generalnej PŚ Pań 2016/201712.03.2017 - Podium klasyfikacji generalnej PŚ Pań 2016/2017
Sara TakanashiSara Takanashi

W pierwszej serii konkursowej najlepiej spisała się Yuki Ito. Wiceliderka Pucharu Świata wylądowała na 130 metrze i na półmetku rywalizacji prowadziła z przewagą 4,3 punktu nad zawodniczką gospodarzy, Maren Lundby (129 m). Trzecie miejsce zajmowała zdobywczyni Kryształowej Kuli - Sara Takanashi (127 m). Tuż za czołową trójką plasowały się Katharina Althaus (124,5 m), Ema Klinec (121 m) i Jacqueline Seifriedsberger (121,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowana była mistrzyni świata z Lahti, Carina Vogt (123 m). Czołową dziesiątkę uzupełniały Svenja Wuerth (120 m), Yuka Seto (119 m) i Elena Runggaldier (118 m).

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 25. i 23. belki startowej.

W finałowej serii Yuki Ito uzyskała odległość 124,5 m, co pozwoliło jej na odniesienie triumfu na Holmenkollbakken. Wicemistrzyni świata z Lahti pokonała różnicą 7,7 punktu Sarę Takanashi (126 m). Na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka Maren Lundby (124,5 m). Czwarta była Katharina Althaus (121,5 m), piąta Jacqueline Seifriedsberger (122,5 m), a szósta - Ema Klinec (121 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Carina Vogt (116,5 m), Chiara Hoelzl (128 m), Svenja Wuerth (119 m) i Yuka Seto (112,5 m).

Finałowa runda została przeprowadzona z 25. i 23. platformy.

Niedzielny konkurs w Oslo zakończył sezon 2016/2017 Pucharu Świata pań w skokach narciarskich. Triumf w klasyfikacji generalnej już wcześniej zapewniła sobie Sara Takanashi. Zdobywczyni Kryształowej Kuli zgromadziła 1455 punktów. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka, Yuki Ito (1208 pkt.), a trzecie - Norweżka Maren Lundby (1109 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło 61 zawodniczek.

W klasyfikacji Pucharu Narodów pań triumfowały Japonki (3357 pkt.) przed Niemkami (2685 pkt.) i Słowenkami (1674 pkt.). Sklasyfikowanych zostało piętnaście reprezentacji.

Kolejne zawody z udziałem najlepszych skoczkiń świata odbędą się w ramach Letniego Grand Prix 2017. Pierwszy konkurs cyklu zaplanowano wstępnie na 12 sierpnia we francuskim Courchevel.