Horngacher odsłania karty: Krzysztof Miętus w kadrze A!

 • 2017-04-04 19:40

Jak poinformował dziś portal Eurosport.onet.pl, znany jest już skład kadry A polskich skoczków na sezon 2017/2018. Oprócz "pewniaków", czyli Kamila Stocha, Macieja Kota, Piotra Żyły, Dawida Kubackiego i Stefana Huli, wśród wybrańców Horngachera znaleźli się również Jakub Wolny oraz... Krzysztof Miętus!

Stefan HorngacherStefan Horngacher
fot. Tadeusz Mieczyński

- Krzysztof Miętus został włączony do kadry A na wniosek trenera Horngachera. Tak mamy wytyczne skonstruowane, że tego ostatniego zawodnika w grupie, czy to do kadry, czy na zawody Pucharu Świata lub Pucharu Kontynentalnego, trener ma prawo wybrać według własnego uznania. Szkoleniowiec widzi w tym zawodniku duży potencjał. Zresztą Miętus już był w czołówce, ale potem zniknął na pewien czas. Zdaniem Horngachera to chłopak, którego stać na to, by wrócił na swój dawny poziom - powiedział Apoloniusz Tajner w rozmowie z eurosport.onet.pl.

W składzie kadry zabrakło zatem miejsca m.in. dla Jana Ziobro, który regularnie startował w zawodach Pucharu Świata w drugiej części minionej zimy i zgromadził łącznie 122 punkty.

Powyższy skład kadry A polskich skoczków to wynik ustaleń Stefana Horngachera ze sztabami szkoleniowymi kadry B i juniorów, a także z władzami Polskiego Związku Narciarskiego. Ostateczne decyzje zostaną podjęte jednak w przyszłym tygodniu.

W kadrze B, prowadzonej przez Czecha Radka Zidka, ma znaleźć się ośmiu zawodników, ale jej skład nie jest jeszcze znany. Asystentem będzie dotychczasowy trener główny tej grupy - Robert Mateja.

Nowymi twarzami w kadrze A będą Wolny i Miętus. Obaj w sezonie 2016/2017 byli członkami kadry B, a większość minionej zimy spędzili na rywalizacji w konkursach z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Mistrz świata juniorów z 2014 roku w 26 startach zebrał 285 punktów, natomiast Miętus w ośmiu występach nie zdołał zdobyć choćby punktu. Omawiana dwójka znalazła się w składzie na konkursy Pucharu Świata w Wiśle, jednak swoje starty kończyła przeważnie w kwalifikacjach. Do konkursu głównego w niedzielę dostał się tylko Wolny, który finiszował na 48. lokacie.


Tadeusz Mieczyński, źródło: eurosport.onet.pl
oglądalność: (42251) komentarze: (285)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • EmiI profesor
  @Janeman @Janeman

  Kadra oczywiście autorska. Nikt nie podszedł do Horngachera i powiedział "w kadrze ma być ten i ten" ale zawsze dochodza sugestie. Sorki ale nie wierzę że Horngacher decyzji nie konsultował z nikim tylko od tak wymyślił Mietusa, widząc go z 10 dni, ostatni raz na PŚ w Wiśle w tym ani razu nie był jego trenerem na danym zgrupowaniu/zawodach jak to było w przypadek Ziobry czy Zniszczoła.

 • Janeman profesor
  @Janeman @Janeman

  Ogólnie rzecz biorąc, mam wrażenie, że wbrew temu co wielu tutaj sugeruje, jest to autorska kadra Horngachera , w przeciwieństwie do zeszłorocznej która była mu wyraźnie narzucona- do kadry A powołano wtedy po prostu 8 najlepszych punktowo skoczków.

 • Janeman profesor
  @Janeman @Janeman

  I oczywiście "gwóźdź programu" .Trudno mi cokolwiek powiedzieć, sam byłem jednym z niewielu, którzy w ubiegłym roku bronili decyzji o powołaniu Krzysztofa do kadry B ,ale wtedy były ku temu solidne podstawy sportowe (punktowe). A nie dość, że w tym roku ich nie ma, to w dodatku Kadra A to zdecydowanie "wyższe progi"...
  Ja się takiej decyzji nawet spodziewałem- ale rok temu ! Przecież nowy trener przychodząc, mógł dać szanse zawodnikowi który kiedyś prezentował niezły poziom, lecz się "pogubił"...
  Ale po roku wydaje się to nieco dziwne i gdyby sezon poszedł nie po myśli Horngachera , to Metus może stać się "gwoździem do trumny". W każdym razie ryzykowna decyzja...

 • Janeman profesor
  @Janeman @Janeman

  Spodziewałem się za to, że w kadrze może zabraknąć Stefana Huli , ale z zupełnie innych niż powyższe powodów. Stefanowi wyraźnie nie służą niektóre elementy planów treningowych Horngachera , a mianowicie okresy zintensyfikowanych treningów siłowych- wydaje mi się, że po prostu już wiek zaczyna dawać o sobie znać i może warto było by rozważyć "wariant Czeski" który kilka lat temu całkiem dobrze sprawił się u Jandy i Matury i przedłużył o kilka lat ich sportowe życie.
  Obecność Wolnego nie jest jakąś wielką niespodzianką- Horngacher wyraźnie na niego stawia i nie raz poprzedniego lata powtarzał jaki widzi w nim potencjał i jakie postępy Jakub czyni na treningach (podejrzewam, że miał tu na myśli motorykę). Z resztą wbrew temu co piszecie, Wolny w sezonie 2016/17 był członkiem kadry A , więc to nie awans, a tylko brak degradacji. Tak przy okazji, to ja jakoś wielkiego potencjału w tym zawodniku nie widzę(kiedyś już z kimś o tym szerzej dyskutowałem)- ale miło by było się pomylić.

 • Janeman profesor
  @Janeman @Janeman

  Nasza "żelbetowa" jak to ktoś nazwał czwórka , w komplecie znalazła się w kadrze A i do tego nawet nie ma sensu się odnosić, natomiast pozostał część listy obecności (i nieobecności) nie jest już tak oczywista...
  Zacznę może od nieobecnych, bo jak wiadomo sami głosu nie mają.Cieszy mnie brak Murańki , bo mimo oczywistej prawdy, że każdy kredyt zaufania (choć patrząc na skład zaczynam w to wątpić...) musi się kiedyś wyczerpać, mam też nadzieję, że będzie to dla Klemensa bodźcem do wytężonej pracy nad sobą , bo skoro cieplarniane warunki się w tym przypadku nie sprawdziły, to może zimny prysznic co zmieni ?
  Co do Ziobry, to biorąc pod uwagę jego wyniki jestem nieco zdziwiony, ale wszystko wskazuje, że zadecydowały względy pozasportowe. Trener widzi najwięcej i ufam iż uznał , że tak będzie najlepiej dla Polskich skoków , a jak zwykle wszystko zweryfikują wyniki (ale o tym za rok...).

 • Janeman profesor
  @Janeman @Janeman

  Przez cały sezon zbierało mi się na poruszenie kilku ogólnych lub kazuistycznych kwestii , na co brakowało czasu w natłoku bieżących zdarzeń-miałem w planach przedyskutować to po sezonie, a jak widzę (jednak zahaczyłem też w pewnym stopniu o komentarze..) większość tych tematów została już przedyskutowana na wszystkie możliwe sposoby, więc ograniczę się do wypowiedzi na temat artykułu...cdn.

 • Janeman profesor

  Jak to życie czasem potrafi być przewrotne- akurat na początku kwietnia musiałem wyjechać na 3 tygodnie i zupełnie nie miałem czasu śledzić informacji o skokach (z resztą nawet gdybym miał czas, nie miałem do dyspozycji komputera) i właśnie wtedy zaczęło się na prawdę dużo jak na "martwy sezon" dziać...
  Tak więc teraz, gdy wreszcie znalazłem czas, by nadrobić zaległości, czeka mnie prawdziwy maraton czytania kwietniowych wiadomości ze skoczni i okolic (w sumie biorąc pod uwagę porę roku, to głównie z okolic...).
  Dlatego z góry przepraszam, jeśli napisze coś, co już nie raz trafiło na to forum, lub zapytam o "oczywistość" którą forumowicz "z moim doświadczeniem" powinien mieć w małym palcu - mam wystarczająco dużo "zaległych" artykułów na tym i innych portalach, nie dam rady czytać komentarzy.

 • anonim
  @Pavel @ret_ret

  Wyluzuj, to pewnie albo literówka, albo pomyłka. Nie sądzę, by zrobił to celowo, tym bardziej, że przesunięcie wieku o rok nie wzmacnia jakoś argumentu, poza tym to naprawdę trzeba być ostrym trollem by takie próby robić celowo, a @pavel jest weteranem, komentuje tu od dawna i jakoś nigdy nie widziałem, by ktoś go nazwał trollem, zresztą żadnego takiego powodu nigdy nie było.

 • RET_RET doświadczony
  @Pavel @pavel

  No dobra, można nie zgadzać się z powołaniem K. Miętusa, nie przepadać za nim z powodu braku postępów. Ale czy trzeba z powodu tej niechęci zawyżać jego wiek? Miętus dopiero miesiąc temu skończył 26 lat, nie 27.

 • mateusz3951 doświadczony

  Z drugiej strony czy Horngacher ma przekonanie, że zadziała to na zawodników kadry B w sposób motywujący, a nie wręcz odwrotny?

 • mateusz3951 doświadczony
  @Wojciechowski @Wojciechowski

  Twój pomysł wydaje się być najbardziej realny, nic innego również i mi nie przychodzi do głowy.
  Skoro Horngacher argumentował to tak, że Miętus ma wielki talent to ja się pytam dlaczego np w miejsce Stefana Huli nie ma Murańki czy też Zniszczoła?

 • dervish profesor
  @dervish @W_S

  to pracownik biura PZN
  Paweł Witczak-Administrator sieci teleinformatycznych, specjalista ds. marketingu

 • W_S profesor
  @dervish @dervish

  Kim jest Witczak? To też jakiś fizjoterapeuta, albo lekarz?

 • dervish profesor
  Tymczasem

  Uaktualniono druk pt: "Harmonogram planowanych działań PZN w 2017 r"

  Na zgrupowanie do Hiszpanii i Cypru 10-24 kwietnia) kadra pojedzie w składzie:
  K.STOCH; P.ŻYŁA ; M.KOT; D.KUBACKI; J.WOLNY ; K.MIĘTUS ; S.HORNGACHER; G.SOBCZYK; Z.KLIMOWSKI; Ł.GĘBALA; K.SKROBOT; P.WITCZAK

  Brakuje Huli, prawdopodobnie ze względów rodzinnych.

 • dervish profesor
  Tymczasem

  Uaktualniono druk pt: "Harmonogram planowanych działań PZN w 2017 r"

  Na zgrupowanie do Hiszpani i Cypru kadra pojedzie w składzie:
  K.STOCH; P.ŻYŁA ; M.KOT; D.KUBACKI; J.WOLNY ; K.MIĘTUS ; S.HORNGACHER; G.SOBCZYK; Z.KLIMOWSKI; Ł.GĘBALA; K.SKROBOT; P.WITCZAK

  Brakuje Huli, prawdopodobnie ze względów rodzinnych.

 • Takkano początkujący
  to chyba ponury żart

  Z calym szacunkiem dla trenera Horngachera,mimo jego wielu trafnych decyzji to ta wydaje się być kompletnym nieporozumieniem...Miętus nie potrafi zakwalifikować sie nawet do 30 PK,nie mówiąc o tym,że i w FIS CUP byl przeciętniakiem.Chyba nie podziała to motywująco na zawodników punktujących w PK,nie wspominając o Janie Ziobro-31 zawodniku PŚ. Trenera obroni tylko jesli Miętus zdobędzie chociaż te ok.100 pkt w PŚ,co uważam za nierealne patrząc na jego wyczyny, no ale Horngacher pokazał,że potrafi czynić cuda.

 • thymiotus bywalec
  @Wojciechowski @dervish

  Murańka, Zniszczoł wraz z częścią zaplecza mogą być raczej rudami szlachetnych metali, które najpierw potrzebują wykopania przez górnika.

  Ziobro można przyrównać do wielkiej rudy złota, która wpierw potrzebuje obróbki rzemieślnika-metalurga zanim trafi do warsztatu jubilera. Mam nadzieję, że zarówno górnikiem jak i rzemieślnikiem okaże się ta sama osoba - Radek Zidek. :)

 • W_S profesor
  @dervish @dervish

  Oczywistością jest że się przyczynił i Ziobro i Hula i Zniszczoł i Murańka. W PN każdy punkt jest na wagę złota. A ci co twierdzą inaczej są oderwani od rzeczywistości.

 • dervish profesor
  @Wojciechowski @thymiotus

  No dobra, Miętus to okopcony brylant.
  A jak wytłumaczyć powołanie dla Huli i Wolnego i brak powołania dla lepszego od nich Ziobry?

  Może tak:
  Hula- złoty samorodek ?
  Wolny - diament ze skazą który tylko mistrz potrafi dobrze oszlifować ?

  i dalej idąc tym tropem:
  Ziobro - grudka bezwartościowego tombaku bardzo dobrze udajacego złoto na która nie wolno dać się nabrać ?
  A cała reszta kontynentalnego zaplecza z Murańką i Zniszczołem na czele to mniej lub bardziej udane podróbki szlachetnych metali co do których nawet dyletant nie jest w stanie sie pomylić ?

 • Kolos profesor
  @dervish @dervish

  Sam Jan Ziobro stwierdził że się nie przyczynił....

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl