Zawody rangi FIS powrócą do Falun [aktualizacja]

 • 2017-04-18 20:03

Konkursy w ramach Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym 2015 były ostatnimi pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, które rozegrano na kompleksie skoczni Lugnet w Falun. Ta sytuacja ulegnie zmianie w marcu 2018 roku, na kiedy zaplanowano finał cyklu FIS Cup Pań 2017/2018.

Astrid MobergAstrid Moberg

Wedle założeń ustalonych podczas zjazdu komisji kalendarzowej FIS w szwajcarskim Zurychu, trzecioligowe zmagania kobiet miały dobiec końca w pierwszej połowie lutego w niemieckim Hinterzarten. Sytuacja ta uległa zmianie przed kilkoma dniami, kiedy chęć organizacji konkursów z cyklu FIS Cup Pań wyrazili Szwedzi.

Zawody na obiekcie HS 100 w regionie Dalarna zaplanowano na 17 i 18 marca 2018 roku. Na ten moment komitet organizacyjny z Falun wyraził chęci przeprowadzenia tylko rywalizacji kobiet. To właśnie z tą częścią skoków większe nadzieje wiążą Szwedzi, którzy coraz śmielej i regularniej wysyłają cztery swoje juniorki na konkursy międzynarodowe.

Jedyną reprezentantką tego kraju, której udało się zdobyć punkty cyklu FIS Cup Pań 2016/2017, była Astrid Moberg. 15-latka w lipcu była 26. w austriackim Villach oraz 17. na skoczni Skalite w Szczyrku. W obydwu przypadkach na stracie stawiało się mniej niż 30 sportsmenek.

Oprócz Moberg (rocznik 2001), Szwedzki Związek Narciarski na lutowe Mistrzostwa Świata Juniorów do amerykańskiego Park City wysłał też Jonnę Mohlen (rocznik 2000), Julię Lundberg (rocznik 1999) oraz Fridę Westman (rocznik 2001). Zdecydowanie najlepiej wypadła ta ostatnia, która wywalczyła 32. notę w stawce 46 skoczkiń. W konkursie drużynowym omawiana czwórka zajęła ostatnie - 9. miejsce.

Warto dodać, że Westman jest jedyną przedstawicielką swojego kraju, która ma prawo startu w Pucharze Świata Pań. Wywalczyła go we wrześniu minionego roku, zdobywając jeden punkt zawodów z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w norweskim Lillehammer.

Kliknij, aby zobaczyć prowizoryczny kalendarz cyklu FIS Cup Pań 2017/2018

Aktualizacja 18.04.2017; 19:00

Międzynarodowa Federacja Narciarska opublikowała kolejną wersję kalendarzy na sezon 2017/2018, w której znalazły się również konkursy FIS Cup mężczyzn w Falun. Oznacza to, że oprócz pań, sezon trzecioligowych zmagań w Szwecji zakończą również panowie.

Zawody także zaplanowano na 17 i 18 marca przyszłego roku.

Kliknij, aby zobaczyć prowizoryczny kalendarzy cyklu FIS Cup 2017/2018


Dominik Formela, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (14661) komentarze: (15)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Janeman profesor
  Podwójnie dobra wiadomość

  Każde zawody w Szwecji, jak też każdy dodatkowy FisCup Mężczyzn w zimie, to powód do radości.
  Natomiast nie jestem przekonany, czy zawody te ostatecznie dojdą do skutku , bo biorąc pod uwagę podejście Szwedzkiej federacji , można się spodziewać jeszcze wielu kłopotów po drodze...
  Ale to wszystko chyba w związku z pomysłem Szwedzkiej kandydatury na organizatora MŚ oraz IO.

 • anonim
  @kkkk @EmiI

  Wielkie dzięki.

 • EmiI profesor
  @kkkk @znawca_japonskiego

  http://www.fis-ski.com/mm/Document/documentlibrary/Skijumping/07/28/14/COC-FC_JP_Calendar_2017-18_Neutral.pdf

 • anonim
  @kkkk @borek99

  Możesz podać konkretny link? Bo ja jak kliknąłem w dział "Calendar" na ich stronie, to spośród wszystkich zawodów (FC, PK, PŚ itd., dla obu płci) wyszedł mi ... jedynie jeden weekend, a konkretnie weekend FC Pań w Falun 17-18.03.2018.

  @kkkk
  Tak jak tłumaczyłem niżej, to nie FIS-owi powinno zależeć na kolejnych zawodach, a nawet gdyby, to Falun nie zgodziłoby się tylko dlatego, że FIS grzecznie prosił. Zapewne było tak, ze usiedli jeszcze raz komputerem, odpalili Excela, i wyszło im, że może jednak opłaci się organizacja również FC Panów. Wprawdzie już dwa razy się zdziwiłem, ale w tej kwestii to jestem niemalże pewny. Natomiast na pewno nie było tak, jak ty zdaje się sugerujesz, że patrzyli na to przede wszystkim przez pryzmat poziomu ich skoczków, lecz liczyły się w tej sprawie przede wszystkim pieniądze, koszty i zyski z organizacji.

 • kkkk weteran
  @kkkk @znawca_japonskiego

  Tak jak napisałem we wcześniejszym komentarzu to mała sensacja. Fakt, Szwecja ma lepsze panie i to ich FIS CUP chciała organizować, ale FIS nalegał i Szwedzi się zgodzili, bo nie mieli nic do stracenia - poziom pań niewiele lepszy od panów, ten sam termin i to, że kiedyś Szwedzcy skoczkowie się liczyli, a skoczkinie nigdy.

 • anonim
  @kkkk @borek99

  Że co ??? :D
  No co jak co, to już można nazwać mianem sensacji. Ale dobrze, bardzo dobrze. Może coś tam w tych skokach w Szwecji ruszy w końcu do przodu :)

 • borek99 weteran
  @kkkk @znawca_japonskiego

  No to czekamy na PŚ kobiet w Polsce, bo w najnowszym kalendarzu na stronie FIS'u w Falun pojawiły się też konkursy FC panów xD

 • anonim
  @ms_ @borek99

  No, faktycznie :) Ale jedyną różnicą jest chyba tylko to, że oni nie mieli nikogo na poziomie Inngjerdingena. A ilościowo też nie wiadomo, czy Szwecja by czwórkę wystawiła, Słowacy np. wtedy też nie wystawili wszystkich, co w tamtym sezonie startowali. Po drugie warto też zauważyć, że podczas układania tego kalendarza sytuacja wyglądała lepiej - skakał jeszcze Lichy, a i Zmoray o ile dobra pamiętam potwierdził zakończenie kariery stosunkowo długo po swoim ostatnim starcie w zawodach pod egidą FIS.

 • borek99 weteran
  @ms_ @znawca_japonskiego

  Słowacja podczas ostatniego FC w Szczyrbskim Jeziorze miała jeszcze gorszą sytuację w męskich skokach niż Szwecja obecnie ;)

 • Nowyskoczek5 profesor
  -

  Inngjerdingen mam nadzieję że będzie lepiej skakał w przyszłym sezonie i zdobędzie punkty Fis-Cup i PK.

 • anonim
  @ms_ @ms_

  Nie wiem czy jest sens rozgrywania zawodów panów w Szwecji, skoro wystąpi w nich raptem Inggjerdingen i może góra trzech juniorów, i zapewne żaden z zawodników nie zdobędzie punktów - nie kojarzę żadnego państwa, które by zorganizowało trzecią ligę i mimo wszystko byli w nich tak słabi. A po drugie FIS nie przekona Szwedów, bo pierwsze, że nie będzie im na tym zależeć - bo kalendarz FC panów w przeciwieństwie do kalendarza FC Pań jeszcze zbyt mizerny nie jest - a po drugie, że Szwedzi za nic nie dadzą się przekonać - przecież to wszystko koszty, koszty, koszty, a FIS nie chciałby pokrywać tego nawet dla najbardziej zasłużonych przystanków kalendarza PŚ.

 • ms_ doświadczony
  Fis Cup

  Dziwna decyzja Szwedów, zwykle organizatorzy chcą organizować tylko męskie zawody, a żeński fis cup organizują przy okazji, zapewne przez naleganie Fisu, tymczasem Szwedzi robią coś odwrotnego, ale biorąc pod uwagę poziom męskich skoków w Szwecji to nawet te mizerne rezultat szwedzkich zawodniczek są całkiem niezłe. Dobrze że chociaż dla pań chcą zrobić te zawody, przynajmniej skocznia będzie w użytku a może i FIS zdoła przekonać organizatorów żeby zrobili też zawody dla mężczyzn.

 • anonim
  @kkkk @kkkk

  To równie prawdopodobne, co organizacja zawodów pań w Polsce. A ta, pomijając poziom naszych dziewczyn, jest jeszcze bardziej prawdopodobna po kompromitacji organizacyjnej Szczyrku sprzed 5 lat. Wielkim zaskoczeniem w ogóle jest to, że chcą zorganizować te zawody dziewczyn.

 • krzysiek987 weteran
  @kkkk @kkkk

  Wątpliwe, bo jak jest napisane stawiają na skoki pań

 • kkkk weteran
  świetnie

  Mam nadzieję, że będą chcieli zorganizować też zawody panów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).