Wisła zainauguruje Puchar Świata w sezonie 2017/2018!

 • 2017-05-26 14:19

Jak poinformował dziś Polski Związek Narciarski, Komisja Skoków FIS przyznała Wiśle prawo organizacji inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich w nadchodzącym sezonie. Oznacza to, że pierwsze konkursy tej zimy (indywidualny oraz drużynowy) odbędą się na obiekcie im. Adama Małysza w dniach 18-19 listopada 2017 roku.

Inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich jeszcze nigdy nie miała miejsca w Polsce.

FIS postawił przed organizatorami zawodów w Wiśle warunek, że do 31 października 2017 roku na skoczni w Wiśle muszą powstać tory lodowe. Jeśli uda się tę inwestycję zrealizować, wówczas w sobotę, 18 listopada na skoczni w Wiśle-Malince odbędą się zawody drużynowe, a w niedzielę, 19 listopada indywidualne. Zawody zaplanowano w godzinach wieczornych, przy sztucznym oświetleniu.

Budowa toru lodowego oraz osłon przeciwwiatrowych na skoczni w Wiśle Malince w dwóch etapach posiada gwarancje finansowe ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. W pierwszym etapie założone zostaną tory lodowe (procedura już została rozpoczęta). Zakończenie pierwszego etapu zaplanowane jest do dnia 31 października 2017 roku. W drugim etapie, wiosną 2018 roku zamontowane zostaną osłony przeciwwiatrowe. Pomiary siły i kierunków wiatru będą prowadzone od września 2017 do końca marca 2018.

Organizatorzy inauguracji Pucharu Świata są też przygotowani na konieczność naśnieżenia obiektu. Firma Supersnow, która jest Partnerem Polskiego Związku Narciarskiego, potwierdziła, że zaśnieży zeskok skoczni i przygotuje go do skakania do dnia 6 listopada 2017 roku, za pomocą nowoczesnych instalacji sztucznej produkcji śniegu.

Dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer oraz delegaci techniczni FIS zwracali organizatorom Pucharu Świata w Wiśle uwagę na to, że kluczową inwestycją związaną z komunikacją i płynnością ruchu podczas zawodów jest budowa chodnika w okolicy skoczni. Miasto Wisła zobowiązało się do rozwiązania tej kwestii. W roku 2018 zostanie wykonany pas chodnika na odcinku ok. 800 metrów od skoczni w kierunku miasta Wisła, co pozwoli na utrzymanie płynnego ruchu samochodowego dwukierunkowego, usprawni komunikację i zlikwiduje zatory komunikacyjne w czasie zawodów i bezpośrednio po zawodach.

Prezydium Polskiego Związku Narciarskiego zgłosiło też chęć organizacji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle jako zawodów otwarcia sezonu narciarskiego w listopadzie w latach 2018, 2019, 2020, 2021 i 2022.

Źródło: www.pzn.pl


Tadeusz Mieczyński, źródło: PZN.pl
oglądalność: (34837) komentarze: (61)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • sheef profesor
  Wisła na inaugurację PŚ

  Fajna sprawa, że Wisła otrzymała coś takiego. Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się w porządku - o tory lodowe raczej nie ma się co martwić, o produkcję śniegu również (oby tylko nie wyszło z tego puchu coś takiego jak w Klingenthal jednego roku). Gorzej niestety z wiatrem - wiadomo, że w Wiśle lubi mocniej dmuchnąć więc takie siatki z pewnością by się przydały już teraz. Oczywiście poczekamy do listopada by zobaczyć co z tych zawodów wyjdzie.

 • EmiI profesor
  @cubalibre

  Właściwie od sezonu 2007/2008 tylko w sezonach 2008/2009 i 2016/2017 nie zaczynano od drużynówki, w tym w sezonie 2008/2009 był plan by zacząć ale warunki nie wypaliły.

 • EmiI profesor
  @cubalibre @cubalibre

  Zaczynaliśmy 8 razy w tym raz od mieszanego. I było w planach 9 razy ale drużynówkę odwołano a raczej przełożono na następny dzień i rozegrano od razu po indywidualnym.

 • Złoty Orzeł profesor
  @cubalibre @cubalibre

  Klinghental 2013-2015

 • cubalibre bywalec
  W Polsce jak zawsze panika i krytyka

  W Polsce jak zawsze panika. Srednia temperatura o tej porze w Wisle to 5/-2,a wiec technologia nasniezania da rade. Jesli chodzi o pieniadze, to tylko takie imprezy przyciagana inwestycje w modernizacje obiektow. Nie odnawiamy obiektow treningowych, ale od czegos trzeba zaczac. Jesli uda sie w Wisle przez piec lat rozpoczynac sezon, to pociagnie to za soba kolejne inwestycje, moze w koncu doczekamy sie kompleksu treningowego jakiego nam potrzeba. Jestem pozytywnie zaskoczony ta informacja i uwazam to za duzy sukces naszych dzialaczy.

  Sledze skoki od ponad 20 lat, ale pamiec juz nie taka. Ile razy zaczynalismy sezonl sie od zawodow druzynowych?

 • andy_stawowsky doświadczony
  @andy_stawowsky @troot65

  Poradzi sobie, bo tu chodzi o cały proces naśnieżania rozłożony w czasie. Do 6 listopada ma być gotowy cały zeskok. W razie deszczu/wysokich temperatur będą na bieżąco dośnieżać. Zwróć uwagę, że te maszyny powstały nie do zabawy w skoki narciarskie, tylko do naśnieżania dużych terenów, całych stoków narciarskich. Kompletnie się nie obawiam kwestii śniegu, jedyne co może storpedować zawody, to wiatr, ale z tym problem może być tak samo w listopadzie jak i w styczniu.

 • troot65 początkujący
  @andy_stawowsky @andy_stawowsky

  Ale z deszczem to sobie na pewno nie poradzi... :(

 • Oreo profesor

  Grubo

 • EmiI profesor
  @Maradona @yyy

  Jakby konkursy drużynowe miały wpływ na indywidualną to tak źle by nie było, bo nagle się okaże że klasyfikacja PŚ z liczeniem drużynówek by wyglądała zupełnie inaczej niż wygląda w rzeczywistości i zdobywca kuli okaże się że miał tylko mocne niedziele.

 • W_S profesor
  @Indor_indor @andy_stawowsky

  On narzeka żeby ponarzekać, tylko po to...

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Indor_indor @Indor_indor

  Przed chwilą miałeś problem z temperaturą, teraz masz problem z pieniędzmi. Widocznie się opłaca, skoro Wisła chce organizować zawody w listopadzie. Jak odpadnie problem pieniędzy, to jakiego kolejnego excuse`a wymyślisz?

 • Indor_indor stały bywalec
  @Indor_indor @andy_stawowsky

  Ale za śnieg trzeba zabulić, nie?? Lepiej byłoby tą kasę na coś innego przeznaczyć niż na widzimisię działaczy..

 • andy_stawowsky doświadczony
  A tutaj dla niedowiarków o nowoczesnym naśnieżaniu

  Sprawdźcie sobie urządzenie o nazwie Snow Factory. Ta maszyna umożliwia naśnieżanie nawet podczas upałów, w Polsce działała już w zeszłym roku w Karpaczu.

  www.przegladsportowy.pl/sporty-zimowe,karpacz-pierwsza-w-polsce-maszyna-do-nasniezania-bez-mrozu,artykul,731994,1,285.html

 • dervish profesor

  Ciekawie się zapowiada. Mamy w Polsce zarówno inauguracje sezonu letniego jak i zimowego.
  Biorąc pod uwagę kontrowersyjne nominacje obydwie imprezy będą miały wysoką temperaturę i rozgrzeją zarówno zawodników jak i senną o tej porze publiczność. :)

  Szkoda tylko, ze w obydwu przypadkach (zwłaszcza latem) musimy poświecić jeden konkurs na zawody drużynowe. W tym przypadku więcej korzyści mielibyśmy z podwójnej rywalizacji indywidualnej. Mogąc wystawić większe liczby zawodników moglibyśmy ustawić im dobry start w sezon i lepsze pozycje wyjściowe do rywalizacji w różnorakich rankingach.

 • andy_stawowsky doświadczony
  @Indor_indor @Indor_indor

  Ciekawe, bo FIS w ogóle nie brał tego terminu pod uwagę, rozpoczęcie sezonu miało być tydzień później. Na wyraźną prośbę i wniosek polskich działaczy zgodzili się wrzucić ten termin dodatkowo, a ty piszesz że nam ktoś coś wcisnął. Litości. Do sztucznego naśnieżania nie są potrzebne żadne minusowe temperatury.

 • yyy profesor
  @Maradona @Indor_indor

  I bardzo dobrze, bo teraz jesteśmy w drużynie mocni, a jak będzie więcej takich konkursów to reprezentacje zaczną przykładać do tego większa uwagę. Ja bym poszedł jeszcze bardziej do przodu i konkursy drużynowe powinny mieć minimalny, taki leciutki wpływ na klasyfikacje indywidualną,

 • EmiI profesor
  @Maradona @Indor_indor

  Dla jest to samo jak powiedzmy co było w sezonie 2000/2001. Polska zastąpiła Finlandie, Słowenia Japonie, w tym Japonii bym nie skreślał z powodu jednego słabego sezonu.

 • Indor_indor stały bywalec
  Z motyką na Słońce - jak zwykle..

  Po co nam to?? Mieliśmy konkursy w fajnym terminie, to się pchamy na listopad, nie wiadomo w jakim celu.
  Będzie trzeba się modlić o minusowe temperatury i śnieg (kiedyś sezon zaczynał się zawsze w Finlandii ze względu na gwarantowane niskie temperatury, to FIS zaczął wydziwiać).
  Nie wiadomo czy to w ogóle ma sens a nasi działacze na hop hurra już zgłaszają kandydaturę na 5 lat do przodu.. WTF??
  Prawda jest pewnie taka, że nikt inny nie chciał, to wcisnęli naiwnym Polakom. Nigdy nic wartościowego nam nie dadzą, o Mistrzostwa Świata staramy się bezskutecznie od lat, tylko jak zwykle rzucają ochłapy..

 • Indor_indor stały bywalec
  @Maradona @Maradona

  Pełna zgoda, podurnieli z tymi drużynówkami. Teraz jest mniej liczących się ekip niż kiedyś (m.in. brak Finów, którzy kiedyś byli potęgą), a konkursów drużynowych będzie niedługo więcej niż indywidualnych..

 • thymiotus bywalec
  Wejście w sezon

  Wiadomo, że u siebie skacze się łatwiej, więc nasi mogą dostać pozytywnego kopa na początku sezonu. Z jednej strony fajnie, a z drugiej może to być trochę wcześnie względem IO... No cóż przynajmniej temat Ziobrów, Miętusów i innych spornych zawodników zostanie szybko zamknięty. :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).