LGP Pań w Courchevel: Althaus przerwała serię Takanashi

 • 2017-08-11 20:06

Nie żadna ze świetnie spisujących się od początku dnia Japonek, lecz Katharina Althaus wygrała konkurs inaugurujący Letnie Grand Prix Pań 2017. Niemka nie tylko odniosła pierwsze zwycięstwo w zawodach tej rangi w karierze, ale i przerwała trwającą od 13 września 2013 roku serię Sary Takanashi. Japonka do dziś była niepokonana przez czternaście kolejnych konkursów LGP Pań, jednak w Courchevel na obiekcie HS 96 przegrała z przedstawicielką naszych zachodnich sąsiadów. Skład podium uzupełniła Yuki Ito.

Katharina AlthausKatharina Althaus
fot. Tadeusz Mieczyński

21-letnia Niemka przodownictwo w stawce uzyskała już na półmetku zmagań, kiedy to z 9. belki startowej zdecydowanie odskoczyła oponentkom, lądując na 95. metrze. W tym momencie miała 5,4 pkt przewagi nad Yuki Ito (91 metrów; 8. belka) i 10,2 pkt zapasu nad Iriną Awwakumową (90 metrów; 9. belka). Czwarte miejsce zajmowała Maren Lundby (89 metrów; 8. belka), a dopiero piąta była Sara Takanashi (89 metrów; 8. belka), która do liderki traciła aż 12,7 pkt.

W finale walcząca o piętnaste z rzędu zwycięstwo w cyklu LGP Takanashi wyprowadziła cios w postaci lotu na 90. metr. Miejsce na szczycie tabeli utrzymywała do skoku Althaus. Przedstawicielka klubu SC 1906 Oberstdorf nie osiągnęła punktu konstrukcyjnego francuskiej skoczni, ale 88,5 metra w zupełności wystarczyło do odniesienia pierwszego w karierze zwycięstwa na igelicie w zmaganiach najwyższej rangi. Największym dotychczasowym sukcesem Althaus jest wygrana w konkursie Pucharu Świata Pań, który 12 lutego tego roku odbył się w Ljubnie w Słowenii. Ostateczna różnica między nią a Japonką wyniosła 10,7 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła najlepsza skoczkini przedpołudniowego treningu i kwalifikacji - Yuki Ito. Sportsmenka z Kraju Kwitnącej Wiśni w decydującej serii doleciała do 85. metra.

Poza podium znalazły się Irina Awwakumowa (84 metry w drugiej serii) oraz najlepsza przedstawicielka gospodarzy - Lucile Morat. Zaledwie 16-letnia zawodniczka po pierwszej próbie zajmowała 13. miejsce (90 metrów; 10. belka) ale w finale poprawiła się o cztery metry, co wywindowało ją na piątą lokatę, najlepszą w dotychczasowej karierze. Francuzka była najmłodszą uczestniczką piątkowej rywalizacji. Ze ścisłej czołówki wypadła czwarta na półmetku Lundby. Norweżka, obok Althaus, Takanashi, Ito oraz Awwakumowej, w rundzie drugiej ruszała z 8. platformy startowej, z której skoczyła zaledwie 84 metry. W końcowym rozrachunku uplasowała się na 7. pozycji. Tuż przed nią znalazła się aktualna mistrzyni świata w mikście - Svenja Wuerth (87,5 oraz 89 metrów).

Po skoku w drugiej serii zdyskwalifikowana została jedyna Austriaczka w stawce - Chiara Hoelzl. Powodem był kombinezon niezgodny z przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

W obu seriach jury korzystał z belek 8-10. Skoczkiniom towarzyszyły przelotne opady deszczu, a temperatura oscylowała w granicach 10 stopni Celsjusza. Siła wiatru wahała się od 0,51 m/s w plecy do 2,42 m/s pod narty.

Kolejnym przystankiem w cyklu LGP Pań 2017 będzie debiutujący w tej roli - Frensztat pod Radhoszczem. Zawody w Czechach zaplanowano na 18-19 sierpnia.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniej Grand Prix Pań >>

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7514) komentarze: (1)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • Wikoland stały bywalec

  BRAWO DLA NIEMKI!

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).