Sezon dla juniorów – Stefan Hula – skok do kadry A

• 2004-05-10 17:21
Stefan Hula to utalentowany skoczek ze Szczyrku, uczeń drugiej klasy liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w tej miejscowości, trenuje w klubie KS Sokół. Dzięki swoim bardzo dobrym występom na tegorocznych MŚJ w Stryn, otrzymał nominację do kadry A.

Jego pierwszym dużym osiągnięciem było zwycięstwo w zawodach FIS Schueler Cup w Garmisch – Partenkirchen w 1998 r. (zawody te zwane są nieoficjalnymi mistrzostwami świata młodzików, a przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji również zwyciężył Polak – młodziutki Paweł Słowiok). Dodatkowo, Stefan Hula zdobył jeszcze złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Stefan został zakwalifikowany do kadry na MŚJ w Schonach (2002), jednak tych startów nie może uznać za udane. Nie pojechał także na MŚJ w Solleftea. W ubiegłym sezonie trenował pod okiem Heinza Kuttina i Łukasza Kruczka, co bardzo pozytywnie odbiło się na jego formie. Mimo, iż nie osiągał wysokich miejsc na zawodach Pucharu Kontynentalnego, coraz częściej plasował się w czołówce zawodów krajowych. Podczas Letnich MP zajął szóste miejsce wśród juniorów. W tegorocznych MP seniorów na skoczni normalnej (Karpacz) zajął także 6. pozycję, a na Wielkiej Krokwi w Zakopanem był ósmy. Były to ostatnie sprawdziany przed wyjazdem na MŚJ do Stryn.

Młody skoczek swoje starty w Norwegii może uważać za udane. Bardzo dobrze spisał się podczas konkursu drużynowego i pomógł w zdobyciu srebrnego medalu naszej ekipie. W konkursie indywidualnym uplasował się na wysokiej, 13. pozycji, był to drugi, najlepszy rezultat wśród reprezentantów Polski. Ten fakt bardzo cieszy, gdyż wskazuje on na dobre przygotowanie nie tylko jednego zawodnika, ale całej drużyny (wszyscy nasi juniorzy zmieścili się w „30”).

Po powrocie do kraju Stefan Hula wystartował w Mistrzostwach TZN (6. miejsce) oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Dobra passa tego zawodnika trwała nadal i w konsekwencji zakończył rywalizację juniorską z trzema „krążkami” na koncie – w konkursach indywidualnych na K-85 w Szczyrku zajął 3. i 2. miejsce, srebro wywalczył także w zawodach drużynowych.

O swoim podopiecznym, trener Heinz Kuttin powiedział:
- To dla mnie pozytywna niespodzianka ostatnich tygodni. Wcześniej nie wyróżniał się szczególnie, skakał bardzo przeciętnie. Od mistrzostw Polski spisuje się jednak bardzo dobrze. Ma dużą umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach pogodowych. Materiał na bardzo solidnego, regularnego zawodnika.

Tegoroczne osiągnięcia stały sie podstawą do powołania tego utalentowanego skoczka do kadry A. Stefan Hula został również nagrodzony przez minister Krystynę Łybacką. Czy nawiąże do wspaniałych sukcesów swojego ojca? Życzymy mu tego z całego serca.

Stefan Hula
Data urodzenia: 29 września 1986
Miejsce urodzenia: Szczyrk
Zamieszkały: Szczyrk
Klub: KS Sokół Szczyrk
Trener klubowy: Stefan Hula
Największe sukcesy: drużynowy wicemistrz świata juniorów ze Strynu (5.2.2004)

Rozmowę z tym sympatycznym zawodnikiem można znaleźć w artykule "Będę się starał skakać jak najlepiej" - wywiad ze Stefanem Hulą