Nie żyje Roy Sherwood

 • 2017-10-21 12:01

Jak informuje Ken Barker, prezydent Salisbury Winter Sports Association, w ostatnich dniach zmarł Roy Sherwood. Amerykański olimpijczyk z 1956 miał 85 lat.

Roy Sherwood urodził się 11 czerwca 1932 roku w Salisbury w stanie Connecticut. Skacząc niemal do ukończenia 40 roku życia (karierę zakończył w 1971 roku) reprezentował tamtejszy klub narciarski – Salisbury Winter Club. Skoki narciarskie uprawiał również jego młodszy brat – Butch. Uprawianie sportu łączył z pracą fizyczną przy utrzymaniu dróg.

Amerykański skoczek, mimo wielu spędzonych na skoczniach lat, nie miał na swym koncie zbyt wielu międzynarodowych startów – choć duża w tym zasługa także czasów, w których przyszło mu rywalizować – w latach 50. XX wieku okazji do rywalizacji nie było bowiem tyle co obecnie, a i Amerykanie nie pojawiali się w Europie tak często jak dzisiaj.

Na przełomie lutego i marca 1953 roku Sherwood wziął udział w historycznej, pierwszej edycji Tygodnia Lotów Narciarskich, rozgrywanej na skoczni Kulm. Zaprezentował wówczas duży talent do lotów narciarskich – w pierwszej części rywalizacji, po próbach na odległość 107 i 105 metrów, uplasował się na 5. miejscu, a w drugiej fazie zawodów, dzięki skokom na 101 i 113 metrów, okazał się najlepszy. W ostatecznym rachunku, po zsumowaniu wyników z czterech prób, zakończył zmagania na 3. pozycji, przegrywając jedynie z Austriakiem Josefem Bradlem i Szwajcarem Andreasem Däscherem.

W 1954 roku został mistrzem Stanów Zjednoczonych. Wkrótce później zachorował jednak na polio, w wyniku choroby tracąc dotychczasową siłę. W kolejnych latach powrócił jednak do dobrej dyspozycji w krajowych zawodach, kwalifikując się do reprezentacji olimpijskiej.

W lutym 1956 roku, po raz jedyny w swojej karierze, wystartował w zimowych igrzyskach olimpijskich. We włoskiej Cortinie d’Ampezzo uzyskał odległości 71,5 i 68 metrów i został sklasyfikowany na 36. miejscu w gronie 51 sklasyfikowanych zawodników. Znalazł się również w składzie amerykańskiego zespołu na rozgrywane 4 lata później igrzyska w Squaw Valley, jednak ostatecznie nie został wybrany do udziału w konkursie.

Po zakończeniu kariery zawodniczej w 1971 został sędzią skoków narciarskich, następnie pełniąc tę funkcję przez wiele lat. W 1993 odszedł na emeryturę i przeprowadził się na Florydę. W 2008 został włączony do Amerykańskiej Galerii Sław Skoków Narciarskich (ang. The American Ski Jumping Hall of Fame).

Paweł Borkowski, źródło: inf. własna + sports-reference.com + wyniki-skoki.hostingasp.pl

oglądalność: (7440) komentarze: (4)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • borek99 doświadczony
  @anonim @znawca_japonskiego

  Nie mam dostępu do panelu, zgłosiłem gdzie trzeba ;)

 • anonim
  @anonim @borek99

  No dobra, ale można było przynajmniej poprawić, a nie tylko poinformować ;)

 • borek99 doświadczony
  @anonim @znawca_japonskiego

  Dzięki za wyłapanie, w pierwszej części był piąty.

 • anonim

  Kondolencje dla rodziny. Niech spoczywa w pokoju.

  Natomiast odnośnie artykułu, chyba wkradł się błąd - w pierwszej części był pierwszy, w drugiej najlepszy, a w końcowym rozrachunku trzeci?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl

 1. Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
 2. Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
 3. Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
 4. Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
 5. Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
 6. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
 7. Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
 8. Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
 9. Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
 10. Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 11. Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
 12. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
 13. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
 14. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
 15. Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
 16. W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
 17. W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).