Kłopoty przy modernizacji skoczni w Innsbrucku

 • 2017-11-09 13:37

Kiedy austriaccy skoczkowie szlifują swoją formę przed inauguracyjnymi zawodami Pucharu Świata w Wiśle, włodarze Bergisel podejmują pierwsze kroki ku modernizacji skoczni, która będzie konieczna przed Mistrzostwami Świata w narciarstwie klasycznym w 2019 roku. Ich działania zostały mocno skrytykowane przez przewodniczącego Austriackiego Związku Narciarskiego (ÖSV).

Niedawno na obiekcie goszczącym rokrocznie zawodników w ramach Turnieju Czterech Skoczni zostały zainstalowane tory lodowe. Montażem tego elementu zajęła się firma Petera Riedla, która specjalizuje się w produkcji torów najazdowych. – Chwila, w której nowy najazd jest w końcu testowany, jest dla mnie i dla całego zespołu bardzo emocjonalna. Dopiero wtedy można zauważyć, czy podczas produkcji oraz instalacji naszych modułów wszystko poszło po naszej myśli. Zawsze staram się być podczas pierwszych testów najazdu, aby otrzymać bezpośrednią opinię od sportowców, którzy go testują – powiedział Riedel.

Pomimo instalacji nowych torów, przewodniczący ÖSV, Peter Schroecksnadel, w dość mocnych słowach wypowiedział się o władzach miasta Innsbruck, które zarządzają kompleksem Bergisel. Jego zdaniem chcą one oszczędzić na tej inwestycji licząc na to, że wydatki zostaną pokryte przez zyski osiągnięte podczas światowego czempionatu. – Do zadań federacji narciarskiej nie należy budowa obiektów sportowych. Nie istniały żadne pisemne zobowiązania dotyczące finansowania modernizacji – skarżył się Schroecksnadel.

W celu wzmocnienia zaplecza szkoleniowego austriacka federacja zainwestowała 350 000 euro. Środki te nie zostały jednak przeznaczone na odnowienie skoczni położonej w Innsbrucku. W porównaniu do innych europejskich obiektów, Bergisel pozostaje daleko w tyle – stwierdził 76-letni działacz. - Nie jesteśmy w stanie odnowić kompleksu. Kwestia modernizacji zależy od miasta. Nie chciałbym, abyśmy pokazali światu, że jesteśmy skąpi – powiedział Schroecksnadel. Austriacki obiekt z charakterystycznym przeciwstokiem nie był modernizowany od 2001 roku.

Bardziej optymistyczne wieści dotarły z austriackiej kadry. Po udanych treningach w składzie na inauguracyjne konkursy w Polsce znalazł się Michael Hayboeck. Przypomnijmy, że 26-latek niespełna miesiąc temu doznał kontuzji stawu skokowego podczas obozu szkoleniowego na Cyprze, w związku z czym jego występ w Wiśle był poważnie zagrożony. Hayboeck w środę na Bergisel oddał pierwsze skoki po feralnej kontuzji. – Wyszedłem na górę z wielkim respektem do obiektu. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się oddać trzy próby. Po kilku dniach przerwy znowu powrócę na skocznię. Moje stawy nie są jeszcze tak mobilne, jak przed kontuzją, ale w przyszłym tygodniu na pewno będzie lepiej – podsumował swój powrót 7. zawodnik ubiegłego sezonu PŚ.

Skład Austrii na PŚ w Wiśle (HS 134):

- Stefan Kraft (1. miejsce w PŚ 2016/2017);

- Michael Hayboeck (7. miejsce w PŚ 2016/2017);

- Manuel Fettner (10. miejsce w PŚ 2016/2017);

- Markus Schiffner (37. miejsce w PŚ 2016/2017);

- Clemens Aigner (42. miejsce w PŚ 2016/2017);

- Daniel Huber (71. miejsce w PŚ 2016/2017);

- Manuel Poppinger.


Piotr Bąk, źródło: derstandard.at
oglądalność: (12730) komentarze: (20)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

 • MK92 stały bywalec

  Bergisel w 2019 roku będzie miała taką samą wielkość jak obecnie. Podobnie było z modernizacją dużej skoczni w Lahti, która przebiegła w 2015 roku w ramach pierwotnej konstrukcji Salpausselki.

 • kkkk doświadczony
  Innsbruck

  Modernizacje są potrzebne, ale nie zawsze trzeba skocznię powiększać, np. Lahti. Każdy obiekt ma swój klimat i nie potrzeba go na siłę powiększać. Co do Innsbrucka, to obiekt wymaga remontu, mam nadzieję, że Bergisel zostanie wyremontowana w terminie.

 • Kolos profesor
  @SebaSzczesny @mc150193

  A co oczekujesz jakiś sensacji i niespodzianek w Składzie Polski?? Mogąć wystawić 12 zawodników to chyba bez trudu moa wskazać 12 nazwisk króre się pojawią bez czekania na decyzję Horngahera. Różnice mogą dotyczyć skoczków nr. 11-12 w tym składzie ale to już ma zerowe znaczenie.

 • mc150193 weteran
  @SebaSzczesny @Gaczo

  No właśnie - jestem tylko ciekawy naszego składu - Horngacher bardzo szybko podawał ten skład, a potem w spokoju były przygotowania. No teraz mamy konkursy w Polsce, więc tutaj sprawa wygląda nieco inaczej - no ale zobaczymy kto znajdzie się w 12-tce na PŚ w Wiśle...

 • Gaczo stały bywalec
  @SebaSzczesny @SebaSzczesny

  Wszyscy coś się wstrzymują z ogłaszaniem składów.

 • SebaSzczesny profesor

  Tydzien do inauguracji a żadnych ciekawych informacji na tej stronie nie ma

 • ZXCVBNM_9999 profesor
  Dobrym rozwiązaniem byłaby 4 kadra

  Jednakże, brakuję chyba dobrych trenerów. Skoro Mateja i Bachleda podpadli prezesowi, to zwiastuje, że ich funkcja w przyszłości będzie ograniczona, i po prostu brakuje 2 trenerów pomocniczych do kadry B, już nie mówiąc o nowej kadrze. Nie wiadomo też jak to będzie z Maciusiakiem. Wygląda, jakby zaczął łapać trenerską zadyszkę. Ale jego pracę ocenię po sezonie.

 • wiko22 bywalec
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  właśnie nie bo mówił o tym horgaher (podobnierz) tak można wyczytać ze słów Małysza

 • Lewy444 bywalec

  Oby wszystko było ok.

 • kewa stały bywalec

  trochę to dziwne, że na portalach ogólnotematycznych można znaleźć dużo więcej ciekawych artykułów czy wywiadów związanych ze skokami niż na portalach, tylko zajmujących się skokami:((
  dużo ciekawych materiałów jest również na sportowefakty.wp.pl - w tym na temat, kto jest w najlepszej dyspozycji w kadrze, jak wygląda poziom Murańki i Wolnego (wywiad z Tajnerem) i itp.

 • mc150193 weteran
  @zibiszew @zibiszew

  Dlaczego? Może i są krety w sztabie ale to od samego zawodnika zależy optymalna dyspozycja sportowa. Trener ma tylko z racji posiadanej wiedzy zdobytej wcześniej na skoczni oraz na kursach - po za prowadzeniem zgrupowań - podpowiadać, doradzać odnośnie eliminacji błędów i najważniejsze - być na bieżąco z nowinkami technicznymi. To jest atut czołowych zespołów - w tym nasz. Ale oprócz kadry A - mają być też wyniki w kadrze B i C/młodzieżowej. No a Stękała z Biegunem tych wyników nie mieli i w efekcie wylecieli - jeżeli wrócą to będzie sensacja i jednocześnie kolejna kompromitacja pznu. Bo Małysz jednoznacznie powiedział - kto nie robi postępów - wylatuje z kadry.

 • mc150193 weteran
  @Major_Kuprich @Major_Kuprich

  Sprawa wygląda tak, że Mateja - niestety - ale nie wykorzystuje tej wiedzy, którą przekazał mu Hannu Lepistoe i co gorsza nie jest istnym samoukiem. Natomiast problem tkwi w tym co wspomniałeś. Chociaż to też jest problem z samymi zawodnikami. Nie będę wspominał o jednym bo zaraz dostanę hejt, że czemu o nim non stop wspominam.

 • mc150193 weteran
  @mc150193 @Boy

  Jak rozbieg mógł być całkowicie zmodernizowany, skoro pozostał on taki sam - bardzo stromy. No może kąt nachylenia progu się zmienił i wstawiono tory lodowe ale ja więcej różnic tutaj nie znajdę. Z zeskokiem mogę się zgodzić, bo teraz można dolecieć kilka metrów dalej. Przecież ten rekord Forfanga - przy tych parametrach - jest imponujący.

 • Boy profesor
  @mc150193 @mc150193

  Duża skocznia w Lahti była modernizowana tak samo jak normalna na MŚ. Zachowała dawne parametry, ale zarówno zeskok jak i rozbieg były modernizowane.

 • kewa stały bywalec

  na onecie są dwa ciekawe artykuły - jeden na temat szkolenia skoczków ( głównie chodzi o kadre B) drugi o "wyścigu zbrojeń" w kombinezonach

 • Major_Kuprich profesor
  Wypowiedź Tajnera

  "Problemem nie jest trener Żidek. On jest akurat oceniany pozytywnie i do niego ma żadnych zastrzeżeń. Problem jest w pozostałych członkach sztabu szkoleniowego, ale nie chcę tutaj mówić o nazwiskach. Po prostu nie wszystko działa tam tak jak powinno. Przymierzamy się zatem do zrobienia pewnych korekt. To musimy jednak ustalić ze wszystkimi, w tym także ze Stefanem Horngacherem."

  W sztabie szkoleniowym kadry B ( z wyłączeniem trenera Żidka ) znajdują się:
  - Robert Mateja, Marcin Bachleda - asystenci trenera
  - Michał Górny - fizjoterapeuta
  - Maciej Mroczkowski - serwisant

  Problemem jest zapewne duet Mateja / Bachleda.

 • zibiszew weteran

  Krzysztof Biegun i Andrzej Stękała mogą wrócić do szkolenia w kadrze,?

  To jest dopiero ciekawy news:)
  NIe do końca sami sobie winni.
  W sztabie szkoleniowym kadry B są krety?
  Tajner z Małyszem po spotkaniu z zawodnikami

 • kibicsportu profesor
  @mc150193 @mc150193

  Zgodzę się z tobą. Brakuje mi też starej skoczni w Engelbergu. Skocznia w Szwajcarii miała swój klimat, jeszcze ta stara kamera.

 • mc150193 weteran

  Dlaczego skocznia, która ma swoją bogatą historię musi być akurat modernizowana!? Dla mnie to jest nadal nowoczesny obiekt i przykro się patrzy gdy FIS musi do tego przykładać rękę. Za pięć lat to już wiadomo - trzeba będzie ją zmodernizować - ale już teraz? Skocznia duża w Lahti od X lat nie była modernizowana (tylko skocznie normalną nieco powiększono), a MŚ się odbyły normalnie.

 • Domin10 weteran

  Wie ktos co dokładnie ma zostać zmienione przy tej modernizacji?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl